نصب اپلیکیشن
آشنایی با نژاد گربه بیرمن

آشنایی با نژاد گربه بیرمن

نژاد گربه بیرمن که بعضیا بهش گربه بیرمان یا گربه برمن هم می‌گن، شبیه گربه‌های سیامی تایلنده ولی بدنش درشت‌تر و پنجه‌هاش سفیده. بیرمن یک نژاد آروم و مهربونه که از وقت گذروندن با خانواده لذت می‌بره، مخصوصا اگه بهش توجه زیادی نشون بدین. این گربه‌ها با بچه‌ها و حیوونای خونگی دیگه خیلی خوب کنار میان. زیاد اهل سر و صدا کردن هم نیستن ولی اگه باهاشون صحبت کنین با صدای ملایم و قشنگی بهتون جواب می‌دن.

این نژاد در مقایسه با بعضی از نژادهای دیگه جنب و جوش کمتری دارن، اما ذات‌شون واقعا بازیگوشه و بازی کردن رو دوست دارن. گربه‌های برمن باهوشن و می‌تونن بازی‌های پیچیده‌ای رو انجام بدن. ضمنا از نژادهای پرطرفدار هم هستن و هر سال تو فهرست ۱۰ نژاد برتر آمریکا قرار می‌گیرن. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و پت پرس در ادامه هرچی که لازمه رو درمورد این نژاد از گربه بهت می‌گه.

خلاصه خصوصیات گربه بیرمن (از ۵ ستاره)

 • علاقه و محبت به خانواده: ۵
 • نیازهای اجتماعی و نیاز به توجه: ۴
 • مطیع بودن: ۵
 • استقلال: ۲
 • سازگاری: ۵
 • سطح انرژی و فعالیت: ۲
 • بازیگوشی: ۴
 • آروم و کم سر و صدا بودن: ۴
 • رابطه با بچه‌ها: ۵
 • رابطه با سگ‌ها: ۵
 • رابطه با حیوونای خونگی دیگه: ۵
 • رابطه با غریبه‌ها: ۳
 • هوش: ۴
 • مقدار ریزش موها: ۳
 • راحتی مراقبت از موهاش: ۴
 • طاقت و استقامت: ۳
 • مشکلات بهداشتی و بیماری‌ها: ۱
 • طول عمر: ۱۲ تا ۱۶ سال
 • طول بدن: ۳۸ تا ۴۶ سانت
 • وزن: نرها ۴ تا ۶.۸ کیلو، ماده‌ها ۲.۷ تا ۴.۵کیلو
 • اصل و ریشه: نامشخص

تاریخچه

بیرمن یا “گربه برمه مقدس” یک نژاد خیلی خوشگله. تو افسانه‌های قدیمی کشور برمه یا میانمار اومده یک الهه چشم آبی تصمیم گرفت به گربه یک معبد، به خاطر عشق و محبتی که به کشیش معبد داشت پاداش بده. به همین خاطر موهای سفیدش رو طلایی کرد و چشم‌های زردش رو به رنگ آبی درآورد، و پنجه‌هاش هم به عنوان نشونه پاکیش سفید باقی موند. همین‌طور افسانه‌ها می‌گن کشیش‌هایی که بمیرن دوباره به شکل گربه بیرمن متولد می‌شن.

اما این که واقعا نژاد گربه برمن چطوری به وجود اومده مشخص نیست. بعضیا معتقدن که این گربه‌ها از تلاقی نژاد گربه سیامی با گربه آنگورا (آنقوره) یا گربه پرشین ایجاد شدن، ولی معلوم نیست این اتفاق کی و کجا افتاده.

نژاد گربه بیرمن اولین بار سال ۱۹۱۹ تو فرانسه به دنیا معرفی شد و اسمشو گذاشتن ساکر دو بیرمن (Sacre de Birmanie) یعنی گربه مقدس برمه‌ای که خلاصه شده‌اش می‌شه همین بیرمن خودمون.

مشخصات ظاهری گربه Birman

اصلی‌ترین ویژگی‌های ظاهری گربه نژاد بیرمن ایناست:

 • از نظر رنگ موها شبیه گربه سیامیه، یعنی رنگ صورت، گوش‌ها، پاها و دمش از بقیه بدنش تیره‌تره
 • سر این نژاد پهن و گرد و اندازه گوش‌هاش متوسطه
 • رنگ چشم‌هاش آبی روشنه
 • پنجه هر چهار تا پاش سفیده که شبیه دستکش‌های سفید کوچیکی به نظر می‌رسه و به همین خاطر بعضیا بهش گربه دستکش سفید هم می‌گن.
 • گربه بیرمن جثه متوسط تا بزرگی داره و بدنش تنومند و قویه، طوری که اصلا به رفتار آرومش نمی‌خوره

قسمت سفید پنجه‌ها یا به اصطلاح “دستکش‌ها” تو پاهای جلو با یک خط صاف از موهای رنگی پاها جدا شده که این خط روی مفصل دوم یا سوم یا بین این دو تا مفصل قرار داره. تو پاهای عقبی، دستکش‌ها ممکنه تا پشت ساق پا ادامه داشته باشن و قسمت بالایی‌شون شبیه حرف V وارونه است. هر چقدر که دستکش‌ها متقارن‌تر باشن ارزش حیوون بیشتره و اونایی که دستکش‌های کاملا متقارن دارن شاید بتونن به یک گربه بیرمن نمایشی تبدیل بشن.

بدن: کشیده و پت و پهن و عضلانی

سر: جمجمه درشت، پهن و گرد؛ یک نقطه نسبتا صاف جلوی هر کدوم از گوش‌ها و یکی هم روی پیشونی و بین گوش‌ها. پیشونی به سمت عقب شیب‌داره و یکم محدب یا برآمده است. طول و عرض بینی نسبت به اندازه سر متوسطه. بینی درست از زیر چشم‌ها شروع می‌شه و از بغل یک خورده محدبه. گونه‌ها توپُر هستن و پوزه تقریبا گرده، یعنی نه کوتاه و صافه نه نوک تیز و باریک. چونه و آرواره‌ها هم درشت و قوی هستن.

گوش‌ها: طول گوش‌ها متوسطه (بلندی‌شون تقریبا به اندازه عرض‌شون تو قسمتیه که به سر وصل شدن). نوک گوش‌ها حالت منحنی داره (تیز نیست).

چشم‌ها: تقریبا گرد، آبی رنگ، با فاصله متوسط از هم، و گوشه بیرونی‌شون یکم به سمت بالا متمایل شده..

پاها و پنجه‌ها: پاها طول متوسطی دارن و پهن و محکم هستن. پنجه‌ها بزرگ، گرد و محکمن. پاهای جلو پنج تا انگشت دارن و پاهای عقب چهار تا. کف پنجه‌ها صورتیه و بعضی وقتا یک یا چند تا لکه تیره هم روشون هست (مخصوصا تو گربه‌های دو رنگ).

دم: طول متوسط و متناسب با بدن

موها: متوسط مایل به بلند تا بلند، بافت ابریشمی و نرم، یک لایه، موهای دور گردن حالت طوق مانندی داره و موهای شکمش هم یک خورده موج‌داره. رنگ شکم و سینه گربه بیرمن معمولا از بقیه بدنش روشن‌تره. موها به ندرت گره می‌خوره.

رنگ: سیاه، آبی (خاکستری)، شکلاتی و یاسی، که همگی مدل سیامی هستن یعنی صورت، گوش‌ها، دم و پاها تیره‌ترن. رنگ بدن یکنواخته و بین رنگ قسمت‌های تیره با بقیه بدن کنتراست زیادی وجود داره.

مشخصات گربه بیرمن
چشم‌های گربه نژاد بیرمن گرد، آبی و گوشه بیرونیشون به سمت بالا متمایل شده

رفتار و شخصیت گربه بیرمن

نژاد برمه یک گربه مطیع و آروم و عاشق آدم‌هاست که دنبال صاحبش از این اتاق به اون اتاق می‌ره و مثل بچه‌ها دوست داره تو کارهایی که شما انجام می‌دین مشارکت داشته باشه. اگه طرفدار گربه سیامی هستین اما صدای نخراشیده‌شو دوست ندارین، نژاد گربه بیرمن می‌تونه گزینه مناسبی براتون باشه چون صدای آرومی داره و معمولا زمانی صداش در میاد که بخواد به صاحبش یادآوری کنه وقت شامه یا مثلا دوست داره نوازشش کنن. ضمنا عاشق بغل شدنه و مثل یک نوزاد تو آغوش شما آروم می‌گیره. گربه بیرمن برعکس سیامی‌ها دنبال رئیس‌بازی هم نیست.

برمن‌ها خیلی محتاج توجه صاحب‌شون نیستن، ولی هر موقع که دوست داشته باشن نوازش‌شون کنین اینو بهتون می‌فهمونن. بعد از این که محبت شما رو دریافت کردن هم می‌رن دنبال کار و سرگرمی خودشون. البته شما هم باید وسایل بازی و سرگرمی رو براشون فراهم کنین، مثلا با اسباب‌بازی‌ها یا ظرف‌های غذایی که حیوون رو وادار به فکر کردن و حرکت می‌کنه.

این گربه‌ها با بچه آدم و همین‌طور گربه‌ها یا حیوونای خونگی دیگه و حتی سگ‌ها دوست می‌شن و در واقع برخلاف خیلی از نژادهای دیگه گربه، علاقه ندارن که تنها حیوون خونگی شما باشن. خیلی بازیگوش هم هستن و مثلا دوست دارن با حیوونای دیگه‌تون گرگم به هوا بازی کنن و به نوبت دنبال بقیه بدوئن یا خودشون فرار کنن.

این نژاد باهوش و البته فوق‌العاده کنجکاوه و دوست داره تو محیط اطراف جستجو کنه و از همه چی سر دربیاره. حتی بعضی وقتا دیده شده که این گربه‌ها موقع تعویض کفپوش ساختمون اون زیر گیر افتادن یا تصادفا (کسی چه می‌دونه شاید هم عمدا) رو سقف ماشین‌های در حال حرکت سوار بودن! در نتیجه همیشه باید حواس‌تون باشه که گربه‌تون کجاست.

اخلاق و رفتار نژاد گربه بیرمن تا حدود زیادی شبیه گربه رگداله. اگه می‌خواین بیشتر با گربه رگدال آشنا بشین اینجا کلیک کنین.

رفتار و شخصیت گربه برمه

رابطه گربه برمه با بچه‌ها و حیوونای خونگی دیگه

نژاد گربه بیرمن با توجه به روحیه دوستانه و آرومش می‌تونه یک انتخاب عالی برای خانواده‌هایی باشه که بچه دارن. این گربه‌ها بچه‌هایی که اذیت‌شون نکنن رو خیلی دوست دارن، و از این که بچه‌ها لباس تن‌شون کنن یا تو کالسکه بذارن‌شون هم ناراحت نمی‌شن.

گربه برمه با روحیه دوستانه و دوست‌داشتنی که داره، با نژادهای سگی که برای گربه‌ها بی‌آزار باشن هم خیلی خوب کنار میاد. البته همیشه باید حیوونای خونگی رو آروم و توی شرایط کنترل شده با هم آشنا کنین تا مطمئن بشین که با همدیگه مشکلی ندارن.

تربیت و آموزش گربه برمه

بیرمن ها گربه هایی فعال و بازیگوش هستن که عاشق زندگی و بازی در کنار انسان، حیوانات دیگه و بچه‌ها هستن. این نژاد گربه خیلی راحت آموزش میبینه. بعضی از رفتارهای گربه برمه شبیه سگ‌هاست؛ مثلا اونا اسباب‌بازی هاشونو میارن تا باهاشون بازی کنین یا وقتی وارد خونه میشین برای استقبال ازتون میان.

آموزش‌هایی مثل فِچ کردن برای این گربه عالیه و ازش خوشش میاد. فقط کافیه از سنین کم با استفاده از تایید مثبت و تشویقی‌های خوشمزه بهش یاد بدین که ازتون پیروی کنه. یادتون نره که تربیت گربه نیاز به صبر و حوصله داره.

مراقبت و نگهداری گربه بیرمان

برای جلوگیری از بیماری پریودنتال، دندونای گربه رو مرتب مسواک بزنین. بهتره که هر روز این کارو انجام بدین، ولی اگه نشد حتی یک بار در هفته هم از هیچی بهتره. ناخن‌ها رو هر چند هفته یک بار کوتاه کنین. ترشحات گوشه‌های چشم رو با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنین. برای هر کدوم از چشم‌ها از یک قسمت پارچه استفاده کنین تا اگه یکی‌شون عفونت داشت به اون یکی منتقل نشه. هر هفته گوش‌های گربه رو چک کنین و اگه کثیف بودن با یک تیکه پنبه یا پارچه نرم که با محلول پنجاه پنجاه سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده پاک‌شون کنین. از گوش‌پاک‌کن که می‌تونه به قسمت‌های داخلی گوش آسیب برسونه استفاده نکنین.

دستشویی حیوون رو کاملا تمیز نگه دارین چون گربه‌ها در مورد بهداشت و نظافت دستشویی‌شون خیلی حساسن و ضمنا این کار باعث می‌شه که موهای گربه‌تون تمیز بمونه.

بهتره گربه بیرمن رو همیشه تو خونه نگه دارین و نذارین بیرون بره تا هم بیماری‌های مسری از گربه‌های ولگرد بهش منتقل نشه و هم حیوونای دیگه بهش حمله نکنن یا زیر ماشین نره.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

مراقبت از موها

نژاد گربه بیرمن با وجود این که موهای چندان کوتاهی نداره و جزء گربه‌های موکوتاه یا به اصطلاح گربه‌های شورت هیر نیست، ولی موهاش به خاطر نرمی و بافت ابریشمی که داره به این راحتیا گره نمی‌خوره. کافیه هر هفته موهاشو با یک شونه استیل شونه بزنین تا موهای مرده جدا بشن و چربی پوست تو همه قسمتاش پخش شه.

تو فصل بهار موهای زمستونی گربه‌های بیرمان می‌ریزه و به همین خاطر تو این مدت باید بیشتر از یک بار در هفته شونه‌شون بزنین. یک حموم گرم هم می‌تونه به شل شدن و جدا شدن موهای مرده کمک کنه. البته برای حمام کردن گربه بهتره از یک دوش دستی استفاده کنیم نه این که توی آب بذاریمش.

غذای گربه نژاد بیرمن

برای گربه‌های بیرمن معمولا غذاهای با کیفیت مخصوص گربه‌های بالغ که تو بازار پیدا می‌شه خوبه، مگه این که اضافه وزن داشته باشن که در این صورت باید از غذاهای رژیمی براشون استفاده کرد. بچه گربه‌های این نژاد هم باید تو سال اول زندگی‌شون غذای مخصوص بچه گربه بخورن تا رشد مناسبی داشته باشن.

تو مقاله غذای گربه چیست می‌تونین مطالب بیشتری در این مورد بخونین.

سلامتی و بیماری‌های نژاد برمه

نژاد گربه برمن یا برمه در کل یک نژاد سالمه و می‌تونه تا ۱۵ سال و حتی بیشتر هم عمر کنه.

بعضی از انواع مشکلات و بیماری گربه در نژاد بیرمان ایناست:

 • هایپوتریکوز (کم مویی) مادرزادی که باعث می‌شه حیوون بدون مو به دنیا بیاد و غده تیموسش هم درست تشکیل نشده باشه که در نتیجه دچار نقص ایمنی می‌شه و خطر عفونت و مرگش هم بالا می‌ره. خوشبختانه این بیماری نادره.
 • درموئید قرنیه، یعنی وجود پوست و مو روی سطح قرنیه (قسمت شفاف جلوی چشم) تو یکی یا هر دو تا چشم. این مشکل رو می‌شه با جراحی برطرف کرد.
 • دژنراسیون اسفنجی، یک نوع بیماری پیش‌رونده که سیستم عصبی مرکزی رو تخریب می‌کنه و باعث عوارضی مثل ضعف پاهای عقب و عدم هماهنگی توی راه رفتن می‌شه.
 • لرزش بچه گربه: این مشکل از سن حدود ۱۰ روزگی توی بعضی از بچه گربه‌ها شروع می‌شه و تا حدود ۱۲هفتگی ادامه پیدا می‌کنه، علتش هنوز معلوم نیست و خود بخود از بین می‌ره.
 • غلظت بالای اوره و/ یا کراتینین توی خون، که بعضی وقتا ممکنه نشون دهنده اختلال عملکرد کلیه باشه.

بیمار یهای گربه بیرمن

چند تا توصیه درباره خرید این نژاد

تا حد امکان پرورش دهنده‌ای رو انتخاب کنین که آزمایشات ژنتیکی والدین رو انجام داده باشه و بچه گربه‌ها رو توی خونه پرورش بده. بچه گربه نژاد بیرمن اگه اوایل زندگیش تنها و منزوی باشه ممکنه ترسو و بد اخلاق بار بیاد و بعدا هم نتونین به این راحتیا به زندگی اجتماعی عادتش بدین.

اگه کسی بهتون گفت هر زمان که بخواین بچه گربه فروشی داره، یا نوزاد و بچه‌های خیلی کوچیک رو می‌فروخت شاید بهتر باشه ازش خرید نکنین. ترجیحا سعی کنین محل پرورش حیوونا رو ببینین تا مطمئن بشین که تو شرایط خوبی بزرگ شدن.

موقع خرید گربه حداقل به همون اندازه‌ای که برای انتخاب یک وسیله خونگی دقت دارین و وقت می‌ذارین تحقیق کنین. این کار در آینده بلند مدت باعث صرفه‌جویی زیادی توی هزینه‌هاتون هم می‌شه.

وقتی پرورش دهنده مناسب رو پیدا کردین صبور باشین. برمه مقدس نژاد محبوبیه و معمولا باید تو صف انتظار بمونین. خیلی از پرورش دهنده‌های معتبر و باوجدان بچه گربه‌ها رو تا قبل از سن ۱۲ تا ۱۶ هفتگی نمی‌فروشن.

در این مورد هم فکر کنین که خریدن یک بچه گربه براتون بهتره یا گربه بالغ. بچه گربه‌ها خیلی سرگرم کننده هستن، اما بزرگ کردن‌شون دردسر زیادی داره و می‌تونن خیلی خرابکاری هم بکنن.

بعد از خرید تو اولین فرصت حیوون رو پیش دامپزشک ببرین تا اگه مشکلی داره سریع مشخص بشه و همین‌طور یاد بگیرین که چطور از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنین.

جمع‌بندی

نژاد گربه بیرمن هم خیلی خوشگله و هم بسیار خوش اخلاق. این گربه‌ها آروم و مهربون هستن و دوست دارن کنار آدما باشن، و تقریبا می‌تونن با شرایط هر خونه‌ای سازگار بشن. رابطه‌شون با بچه‌ها و حیوونای دیگه خوبه و سر و صدای زیادی هم ندارن. ریزش موهاشون نسبتا کمه و مراقبت ازش راحته و زیاد مریض هم نمی‌شن. در کل گربه‌های بیرمن یا برمه می‌تونن بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه باشن.

اگه گربه بیرمن دارین حتما برامون از تجربیات‌تون بگین! اگه سوالی هم دارین، پت پرس همیشه اینجاست!

منبع: cattime

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.