نصب اپلیکیشن
غذای جوجه مرغ عشق یه روزه تا یه ماهه

0 تا 100 غذای جوجه مرغ عشق یک روزه تا یک ماهه!

تغذیه جوجه مرغ عشق کار راحتی نیست، اونا ظریف، شکننده و ناتوانن؛ به همین دلیل به مراقبت ۲۴ ساعتی نیاز دارن. حالا اگه جوجه مرغ عشق بدون مادر داشته باشین، چاره چیه؟ چطور و چه غذایی باید به اونا بدیم؟؟؟

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و امروز قراره، باید‌ها و نبایدهای غذای جوجه مرغ عشق رو به طور کامل بهتون یاد بدیم.

نگهداری از جوجه مرغ عشق!

قبل از اینکه به سراغ غذای جوجه مرغ عشق بریم باید این نکته رو بدونین که نگهداری از جوجه مرغ عشق کار راحتی نیست. اونا در تک‌تک کارهای زندگیشون به والدینشون وابسته‌ان و اگه کمی تغییر در شرایط زندگیشون پیش بیاد، ممکنه که تلف بشن!

به همین دلیل اگه قصد دارین از یه جوجه مرغ عشق نگهداری کنین، خوبه که چندین مقاله و ویدیو آموزشی در این رابطه ببینین و دانش‌خودتون رو تو این زمینه افزایش بدین.

اگه دوست دارین بیشتر در مورد شرایط نگهداری از مرغ عشق‌ها اطلاعات کسب کنین این مقاله پت پرس بدردتون می‌خوره: نگهداری از مرغ عشق.

غذا دادن به جوجه مرغ عشق با سرنگ
هر ۳ تا ۴ ساعت چینه دان پرندتون رو چک کنین اگه خالی بود وقتش رسیده که بهش غذا بدین

انتخاب غذای جوجه مرغ عشق

اولین قدم در تغذیه جوجه مرغ عشق، انتخاب غذای مناسبه!

برای تغذیه جوجه مرغ عشق باید از سرلاک پرنده استفاده کنین. انواع مختلفی از اونا بسته به نوع پرندتون و شرایطش در بازار موجوده.
wikihow

این غذاها بهترین گزینه برای تغذیه جوجه کوچولوتون هستن؛ چون تمام مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی که یه جوجه برای رشد و بزرگ شدن نیاز داره رو در خودشون دارن.

بهتره که تو انتخاب غذای جوجه مرغ عشق دنبال گزینه ارزون نگردین. جوجه‌ها به شدت حساسن و با یه اشتباه کوچیک ممکنه که تلف بشن به همین دلیل همیشه با کیفیت‌ترین غذا رو تهیه کنین و برای انتخاب درست غذا از یه دامپزشک کمک بگیرین!

آماده کردن غذای جوجه مرغ عشق یک روزه تا یک ماهه

غذا دادن به جوجه مرغ عشق یک روزه می‌تونه ساده بشه اگه طبق مراحل زیر عمل کنین:

۱. درست کردن پودر

بعد از اینکه غذای شرکتی جوجتون رو تهیه کردین (که به صورت پودر عرضه میشن)، وقتشه اون رو برای جوجه‌تون به شکل مناسب آماده کنین!

برای آماده کردن غذا باید مقداری از پودر غذا رو با آب جوش به حجم مورد نیازتون برسونین. سپس صبر کنین تا قوام بگیره و خنک بشه.

برای دونستن حجم مناسب و مقدار پودر مورد استفاده، می‌تونین از راهنمای روی بسته بندی غذای جوجه مرغ عشق که تهیه کردین، استفاده کنین.

به طور معمول غذای جوجه مرغ عشق یک روزه در هر وعده چیزی حدود ۱ تا ۲ میلی لیتره. این مقدار با افزایش سن پرندتون افزایش پیدا‌ می‌کنه.

مقدار تقریبی غذای جوجه مرغ عشق در هر وعده بر اساس سن:

 • ۲ هفتگی: ۲ تا ۴ میلی‌لیتر
 • ۳ هفتگی: ۴ تا ۵ میلی‌لیتر
 • ۴ هفتگی: ۵ تا ۷ میلی‌لیتر
غذای جوجه مرغ عشق باید تازه باشه به همین دلیل به اندازه‌ای که نیاز دارین درست کنین و از فریز کردن و انبار کردن بخشی از غذا برای دفعات بعد خودداری کنین!

برای غذا دادن به جوجه‌های بزرگ‌تر از ۵ هفته باید به سراغ غذای مرغ عشق برین. اگه نیاز به یه برنامه غذایی جامع و کامل دارین، تیم تغذیه پت‌پرس منتظرتونه!

  جوجه مرغ عشق 3 هفته‌ای
  تغذیه جوجه مرغ عشق ۳ هفته‌ای کار راحت‌تریه، چون پر درآوردن و شخصیتشون در حال شکل‌گیریه

  ۲. صبر کنین تا خنک بشه

  دمای مناسب غذای جوجه مرغ عشق تازه متولد شده،۳۷  تا ۴۰ درجه است، برای اندازه گیری دما هم می‌تونین از یه دماسنج استفاده کنین.

  خیلی مهمه که غذا حتما در این محدوده باشه، غذای گرم‌تر به چینه دون جوجه آسیب می‌زنه و غذای سرد باعث ایجاد بیماری کشنده در پرندتون میشه!

  ۳. از ابزار مخصوص استفاده کنین

  از یه سرنگ مخصوص تغذیه جوجه که سر گشادی داره یا قاشق مخصوص برای تغذیه مرغ عشقتون استفاده کنین. هنگام فرو کردن سرنگ خیلی باید محتاط باشین تا به چینه دون و گلوی پرندتون آسیب نرسونین.

  استریل کردن سرنگ قبل از هر بار استفاده ضروریه. شست‌وشو با آب وسرکه خونگی و جوشوندن سرنگ از روش‌های رایج استریل کردن‌ سرنگ هستش.

  نحوه غذا دادن به جوجه مرغ عشق یک روزه تا یک ماهه

  1. بدن جوجه مرغ عشق رو با یه حوله گرم کنین، دستتون رو به آرامی دور پرنده بپیچونین و انگشتتون رو پشت گردنش قرار بدین
  2. حجم مشخصی از غذا رو متناسب با سن مرغ عشقتون با سرنگ بردارین
  3. مثل یه مرغ عشق مادر، با سر سرنگ به گوشه نوک پرنده به آرومی ضربه بزنین تا منقارشو باز کنه
  4. سرنگ رو به آرومی با زاویه ۴۵ درجه وارد دهان جوجه بکنین
  5. غذا رو به آرومی و آهسته آهسته رها کنین (یک چهارم حجم سرنگ رو در ۲۰ ثانیه خالی کنین) سریع خالی کردن غذا باعث خفگی پرنده میشه
  6. منقار پرنده رو به آرومی با یه دستمال تمیز کنین
  7. چینه دان پرنده رو چک کنین، ببینن پر شده یا نه، اگه خالی بود هنوز می‌تونین به جوجتون غذا بدین
  8. این کار رو هر ۳ تا ۴ ساعت (اگه پرندتون گرسنه بود) در طول روز تکرار کنین

  اگه پرنده به هر دلیلی منقارشو باز نکرد، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد دوباره امتحان کنین و اگه باز هم باز نکرد با یه دامپزشک مشورت کنین.

  مطالعه بیشتر

  ایبوک پروش مرغ عشق پت پرس

  اگه قصد پرورش مرغ عشق رو دارین خیالتون راحت باشه! تو این ایبوک سیر تا پیاز پرورش مرغ عشق رو بهتون یاد می‌دیم، از اینکه چه زمانی مناسبه جفت گیری مرغ عشقاتونه و چه چیزی بهشون بدین تا بیشتر بچه بیارن و کلی نکات علمی دیگه!

  کتاب الکترونیکی آموزش کامل پرورش مرغ عشق

  دوست داری مرغ عشق هات باهم جفتگیری کنن، تخم بذارن و جوجه دار بشن؟

  پرورش مرغ عشق نکات ریزی داره که لازمه حتما اون ها رو بلد باشی تا بتونی از مرغ عشق هات جوجه بگیری. با مطالعه این کتاب همه این نکات رو یاد میگیری.

  خرید کتاب
  ۴۹,۰۰۰ تومان
  کتاب راهنمای پرورش مرغ عشق

  سوالات متداول تغذیه جوجه مرغ عشق

  میزان غذای جوجه مرغ عشق یک ماهه چقدره؟

  آیا می‌تونی سرلاک مرغ عشق رو تو خونه درست کنیم؟

  جمع بندی

  تا جای ممکن تغذیه جوجه مرغ عشق رو به مادرش بسپارین. اما برای غذای جوجه مرغ عشق بدون مادر چی؟ اگه مجبور شدین خودتون این کارو انجام بدین، حتما از یه دامپزشک و یه فرد حرفه‌ای کمک بگیرین.

  خیالت راحت تیم پت پرس تو این راه کنارتونه و تنهاتون نمی‌ذاره!

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
  امتیاز خود را ثبت کنید:
  نویسنده: آرمان بزرگی
  نویسنده: آرمان بزرگی
  آرمان هستم، عاشق علم و گیم و انیمه و حیوانات هستم و دوست دارم ساعت‌ها درموردشون با مردم صحبت کنم، به همین دلیل به تولید محتوا روی آوردم.
  دیدگاه شما
  اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.