نصب اپلیکیشن
با سرماخوردگی مرغ عشق چیکار کنیم

برای درمان سرماخوردگی مرغ عشق چیکار کنیم؟

مرغ عشق‌ اگه در معرض باد یا تغییرات سریع دما باشن سرما می‌خوره. البته سرماخوردگی اونا با ما آدما فرق‌های خیلی مهمی داره و مهم‌ترینش فرقش اینه که برعکس آدما، سرماخوردگی مرغ عشق خودبخود خوب نمی‌شه. احتمال سرما خوردن این پرنده‌ها هم از ما کمتره، ولی اگه سرما خوردن ممکنه مشکلات زیادی براشون به وجود بیاد و باید حتما برای معالجه‌شون اقدام کنین. تو این مقاله می‌خوایم ببینیم روش تشخیص سرماخوردگی مرغ عشق چیه، برای درمانش چه باید کرد، راه‌های جلوگیری از این مشکل چیه، و چه چیزی برای سرماخوردگی این پرنده خوبه. با بعضی بیماری‌های مشابه سرماخوردگی هم آشنا می‌شیم، مخصوصا یکی‌شون که ممکنه از پرنده به آدم منتقل بشه و باید حسابی مراقبش بود. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و در ادامه همه چیو بهت می‌گیم.

فرق سرماخوردگی مرغ عشق با سرماخوردگی آدم‌‌ها

سرماخوردگی آدما معمولا به خاطر ویروسه ولی تو پرنده‌ها برعکس ویروس‌ها هیچ نقشی ندارن و عفونت‌های باکتریایی دستگاه تنفسی هستن که باعث سرماخوردگی می‌شن. مشکل هم همین جاست که سرماخوردگی ما بعد از چند روز خودبخود خوب می‌شه چون سیستم ایمنی بدن خودش می‌تونه ویروس‌ها رو از بین ببره اما توی پرنده‌ها باکتری‌ها نه تنها از بین نمی‌رن بلکه هی بیشتر هم می‌شن و قسمت‌های بیشتری از بینی، سینوس‌ها و گلو رو آلوده می‌کنن.

وقتی ترشحات بینی به جای حالت آبکی، چسبناک می‌شن و رنگ مایل به زردی پیدا می‌کنن یعنی عفونی شدن. بینی پرنده هم ممکنه ورم کنه. شایع‌ترین علت عفونت تنفسی توی مرغ عشق‌ها دو نوع میکروب به اسم کلامیدوفیلا و مایکوپلاسما هستن.

اگه اقدام به درمان سرماخوردگی مرغ عشق نکنیم، مزمن می‌شه و تو بدترین حالت بافت‌های بینی به خاطر عفونت از بین می‌رن و در نتیجه سوراخ‌های بینی بزرگ می‌شن (و تا آخر عمر همون‌طوری باقی می‌مونن). چسبیدن مخاط توی بینی هم باعث درد و تنگی نفس می‌شه.

درمان سرماخوردگی مرغ عشق

از کجا بفهمیم مرغ عشق‌مون سرماخورده؟

بعضی از علائم سرماخوردگی توی مرغ عشق شبیه سرماخوردگی عروس هلندی هست مثل بی حالی و خوابیدن زیاد. در کل مرغ عشقی که سرما خورده پراشو باد می‌کنه و کسل و بی‌حال می‌شه. آب‌ریزش از بینی و چشم و عطسه هم از علائم دیگه سرماخوردگی مرغ عشق هستن. تو موارد شدید ممکنه حیوون تنگی نفس بگیره و بعضی وقتا تا چند دقیقه حالت خفگی پیدا کنه.

تو این حالت مرغ عشق اون‌قدر ضعیف می‌شه که نمی‌تونه روی شاخه بشینه و میاد روی زمین. بعضی از پرنده‌ها هی نوک‌شون رو به میله‌های قفس یا میله‌ای که روش می‌شینن می‌مالن یا سعی می‌کنن منقارشونو به میله‌های قفس بچسبونن چون این کار باعث کشیدگی نای می‌شه و می‌تونن یک خورده راحت‌تر تنفس بکشن.

معمولا موقع هر نفس کشیدن حیوون می‌شه یک صدایی رو شنید که از علائم واضح عفونت تنفسیه. همین‌طور با هر نفس پرهای دم بالا و پایین می‌رن و تو سینه پرنده هم می‌تونین حرکاتی رو ببینین.

روش درمان سرماخوردگی مرغ عشق

یک راه درمان خانگی سرما خوردگی مرغ عشق که خیلی وقتا هم موثره، لامپ مادون قرمزه. لامپ حتما باید بالای قفس نصب بشه نه کنارش، و یک گوشه قفس هم باید یک حوله آویزون کنین که اگه حیوون زیادی گرمش شد بتونه بره اون زیر و خنک بشه.

اگه دو روز از لامپ اشعه مادون قرمز استفاده کردین و پرنده‌تون خوب نشد باید ببرینش پیش دامپزشک. چون باید با داروهای خاصی مثل آنتی بیوتیک درمان بشه (البته آنتی بیوتیک تو همه موارد لازم نیست). ضمنا اگه دیدین آب و غذا نمی‌خوره هم سریع از دامپزشک کمک بگیرین. داروی سرما خوردگی مرغ عشق رو باید دامپزشک مشخص کنه و خودتون بهش دارو ندین.

علاوه بر دارو، بعضی کارای دیگه هم هست که می‌تونه به درمان پرنده کمک کنه. مثلا بخور آب گرم هم خیلی خوبه که البته باید روش انجامش رو از دامپزشک بپرسین؛ وگرنه ممکنه به حیوون صدمه بزنین.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

چطور بینی پرنده رو تمیز کنیم؟

اگه بینی مرغ عشق دچار احتقان شده باشه (یعنی گرفته باشه)، حیوون به زحمت نفس می‌کشه. ما آدما می‌تونیم فین کنیم تا راه بینی‌مون باز بشه ولی پرنده‌ها نمی‌تونن این کارو انجام بدن. پس این‌جور وقتا باید بهشون کمک کنیم. یک راه خیلی خوب اینه که دستمال کاغذی رو تیکه تیکه کنیم و مثل موقعی که بینی خودمونو با دستمال پاک می‌کنیم، با دو تا انگشت خیلی آروم بینی پرنده رو تمیز کنیم. البته باید مواظب باشین که زیاد دستمال رو به سمت داخل سوراخ‌های بینی هل ندین.

این دستمال‌ها ترشحات مخاطی رو جذب می‌کنن و خیلی زود نفس کشیدن برای حیوون راحت‌تر می‌شه. از هر دستمال فقط یک بار استفاده کنین و ضمنا حواس‌تون جمع باشه که دستمال آلوده به چشم‌های پرنده نخوره وگرنه ممکنه عفونت چشم (افتالمیتیس) هم بگیره.

تمیز کردن بینی مرغ عشق

بیماری‌های مشابه سرماخوردگی مرغ عشق

بعضی بیماری‌های دیگه هم هستن که باعث مشکل تنفسی می‌شن و باید فرق‌شون با سرماخوردگی مرغ عشق رو تشخیص بدیم.

گاهی وقتا حیوون به زحمت نفس می‌کشه اما ترشحات بینی نداره که خیلی از این موارد به خاطر مشکلات دستگاه تنفسی تحتانیه. پرنده‌ای که بعد از پرواز یا شب‌ها سرفه می‌کنه ممکنه کیسه‌های هوایی ریه‌هاش به کنه آلوده شده باشه. تو این حالت موقع نفس کشیدن حیوون می‌تونین یک صدای جیرجیر خاص رو بشنوین که به خاطر جابجایی همین کنه‌های ریز به وجود میاد.

مشکلات تنفسی همراه تورم زیر چشم می‌تونه علامت سینوزیت یعنی عفونت سینوس‌ها باشه. معمولا مرغ عشقی که سینوزیت گرفته آبریزش و ترشحات بینی نداره.

توجه: بعضی وقتا سرفه یا عطسه مرغ عشق در واقع تقلید صدای شماست!

آیا ممکنه مرغ عشق‌ها از آدم سرماخوردگی بگیرن؟

انتقال سرماخوردگی از طوطی‌ها (که مرغ عشق هم یکی از اوناست) به آدم‌ها ثابت نشده. بیشتر ویروس‌های انسانی از جمله ویروس سرماخوردگی آدما هم به پرنده‌ها منتقل نمی‌شن.

ولی معنیش این نیست که مثلا با دهن‌تون به حیوون غذا بدین یا نوکش رو ببوسین، چون بعضی از میکروب‌های دیگه (باکتری‌ها و مخمرها) که توی دهن ما وجود دارن می‌تونن به پرنده آسیب بزنن.

ضمنا ما موقعی که سرما می‌خوریم خیلی مواقع عفونت باکتریایی هم می‌گیریم، و عوارضی مثل گلودرد و گرفتگی راه‌های تنفسی ممکنه به پرنده منتقل بشه.

پس بهتره این‌جور وقتا هرچه کمتر با حیوون تماس داشته باشین و هر دفعه که می‌خواین به وسایل داخل قفس یا غذاش دست بزنین حتما دستاتونو خوب بشورین. جلوی قفسش عطسه و سرفه هم نکنین و تا وقتی کاملا خوب نشدین سعی کنین به خود پرنده دست نزنین.

پیشگیری از سرماخوردگی مرغ عشق

بیماری تب طوطی چیه؟

سرماخوردگی مرغ عشق می‌تونه علامت تب طوطی (پسیتاکوز) هم باشه که به آدما هم منتقل می‌شه، پس مراقب باشین و اگه شک دارین حتما از دامپزشک آنلاین پت پرس کمک بگیرین.

تب طوطی می‌تونه با دست زدن به پرنده مریض یا استنشاق ذرات ریز مواد دفع شده از بدنش (مثلا فضولات یا ادرارش) به آدم منتقل بشه. اگه پرنده مریض شما رو گاز بگیره یا ببوسه هم ممکنه تب طوطی بگیرین. این بیماری از یک آدم به آدم دیگه و از آدم به پرنده هم منتقل می‌شه، و پرنده‌ها ممکنه از راه ذرات آلوده معلق توی هوا یا آب و غذا، فضولات و هر چیز دیگه‌ای که یک حیوون آلوده باهاش تماس داشته، تب طوطی بگیرن.

علائم تب طوطی ایناست:

  • مشکل در تنفسی
  • لرز
  • اسهال
  • ترشحات بینی یا چشم
  • از دست دادن وزن
  • خواب‌آلودگی و بی‌حالی
  • ممکنه بی اشتهایی بگیره یا کلا غذا نخوره

متاسفانه این علائم عمومی هستن یعنی تو خیلی از بیماری‌ها دیده می‌شن و در نتیجه برای تشخیص تب طوطی آزمایش‌های خاصی لازمه. از طرفی پرنده‌هایی که این بیماری رو گرفتن ممکنه هیچ علامتی نداشته باشن و حتی چند ماه قبل از ظاهر شدن علائم، باکتری توی بدن‌شون وجود داشته باشه.

اگه دوست دارین در مورد انواع بیماری‌های مرغ عشق اطلاعات کافی داشته باشین، بهتون پیشنهاد می‌کنیم که مقاله انواع بیماری مرغ عشق رو بخونین.

چطور می‌شه از مبتلا شدن مرغ عشق به سرماخوردگی و عفونت‌های تنفسی دیگه جلوگیری کرد؟

برای پیشگیری از سرماخوردگی مرغ عشق، اولین کاری که باید انجام بدین اینه که غذاهایی به پرنده بدین که به تقویت سیستم ایمنی بدنش کمک می‌کنه، مثل غذاهای غنی از ویتامین آ. کمبود ویتامین آ باعث ضعیف شدن پوشش محافظ داخلی دستگاه تنفسی می‌شه و باکتری‌ها راحت می‌تونن ازش رد شن و پرنده رو مریض کنن. پس قرص مولتی ویتامین می‌تونه خیلی مفید باشه، البته پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل این کار با دامپزشکای پت پرس هم مشورت بگیرین و شرایط پرندتونو به اونا هم بگین. (مطلب مرتبط: غذای مرغ عشق)

تماس مرغ عشق‌تون با پرنده‌های دیگه رو تا جایی که می‌شه کم کنین (مخصوصا پرنده‌هایی که همیشه تو یک جای ثابت و کوچیک زندگی می‌کنن، مثل مرغ). نظافت و بهداشت هم که قطعا خیلی مهمه.

مراقبت از مرغ عشق تو هوای سرد

هوای سرد هم مرغ عشق‌ها رو اذیت می‌کنه و هم ممکنه مریض‌شون کنه، حتی اگه پرنده رو داخل خونه نگه دارین. حالا ببینیم برای مراقبت از این پرنده‌ها تو هوای سرد چه کارایی باید انجام بدیم.

محیط اصلی زندگی مرغ عشق‌ها رو شبیه‌سازی کنین

مرغ عشق‌هایی که ما داریم تو اسارت پرورش داده شدن، ولی اجدادشون بومی مناطق گرم و نیمه خشک استرالیا بودن و ذاتا به همون آب و هوا عادت دارن.

حتی اگه قفس پرنده توی خونه باشه هم ممکنه چیزایی مثل باز شدن پنجره یا یک کوران هوای سرد موقع باز کردن در می‌تونه به سیستم ایمنی مرغ عشق فشار وارد کنه و مستعد بیماری بشه.

پرنده‌هایی که سردشون شده معمولا برای حفظ گرمای بدن خودشونو پف می‌کنن و زیاد تکون نمی‌خورن. البته این رفتار می‌تونه علامت بیماری هم باشه و اگه بعد بالا رفتن دما حیوون سریع به حالت عادی برنگشت حتما با دامپزشکای پت پرس مشورت کنین.

مطمئن بشین که سیستم گرمایش خونه‌تون برای پرنده ضرر نداره

بهترین راه اینه که خونه سیستم گرمایش مرکزی (مثل شوفاژ) و عایق‌کاری مناسب داشته باشه. روشن کردن آتیش توی شومینه گزینه خوبی نیست چون علاوه بر این که ممکنه پرنده موقع بیرون بودن از قفس بسوزه، بلکه دودی هم که از سوزوندن چوب به وجود میاد برای سلامتیش خطرناکه. پرنده‌ها سیستم تنفسی خیلی حساسی دارن و هر نوع دودی می‌تونه خیلی سریع باعث بیماری و حتی مرگ‌شون بشه.

به همین خاطر خیلی از بخاری‌ها هم زیاد خوب نیستن. بعضی بخاریا یک پوشش نچسب دارن که موقع داغ شدن دودهای سمی ازش خارج می‌شه و حتی می‌تونه برای پرنده‌های خونگی کشنده باشه. بخاری‌هایی که با گاز یا نفت کار می‌کنن هم دودهایی ازشون بیرون میاد که ممکنه مضر یا کشنده باشه.

یک کار خوب که می‌تونین انجام بدین اینه که قفس پرنده رو دور از درها و پنجره‌ها بذارین. شب‌ها قبل از خواب هم روی قفس رو بپوشونین چون هوا سردتر می‌شه. این‌طوری جریان هوای سردی هم اگه وجود داشته داشته به پرنده نمی‌رسه و توی قفس کاملا گرم و نرم می‌مونه.

اگه جایی از خونه‌تون درزی چیزی هست که هوای سرد میاد تو، هرچه زودتر برطرفش کنین. البته بعضی موادی که برای درزگیری استفاده می‌شن هم ممکنه مواد شیمیایی سمی تو هوا منتشر کنن و نباید نزدیک پرنده ازشون استفاده کرد.

مرغ عشق در طبیعت

از رطوبت غافل نشین

خیلی از سیستم‌های گرمایش خونه می‌تونن هوای داخل ساختمون رو خیلی خشک کنن که ممکنه باعث خشکی پوست، شکنندگی پرها، مشکل در تمیز کردن پرها و مشکلات تنفسی و غیره بشه.

خوشبختانه مساله کمبود رطوبت رو می‌شه راحت حل کرد. یکی از گزینه‌ها اینه که یک ظرف آب روی حرارت ملایم بذارین تا کم کم بخار بشه، یا می‌تونین آروم روی پرنده آب اسپری کنین. این کار حیوون رو به تمیز کردن پراش هم تشویق می‌کنه و تو برطرف کردن خشکی پوست هم موثره و در ضمن بیشتر پرنده‌ها ازش لذت هم می‌برن چون مثل بارون توی طبیعته. فقط حواس‌تون باشه که از اسپری آب فقط تو محیطی استفاده کنین که به اندازه کافی گرمه، چون اگه هوا خنک باشه آبی که روی پرها جمع شده باعث سرد شدن پرنده می‌شه.

جمع‌بندی

سرماخوردگی مرغ عشق یک مساله مهمه چون برخلاف سرماخوردگی آدما خودش خوب نمی‌شه و باید درمانش کنیم. البته درمان این بیماری معمولا خیلی راحته. علت اصلی سرماخوردگی مرغ عشق و باقی پرنده‌ها، نوسانات شدید دماست. مثلا خیلی از مردم قفس پرنده رو نزدیک پنجره می‌ذارن تا نور طبیعی بهش برسه، ولی گرمای رادیاتور (که معمولا زیر پنجره نصب می‌شه) جریان هوایی ایجاد می‌کنه که می‌تونه باعث سرماخوردگی بشه.

ضمنا رادیاتور باعث خشکی هوا هم می‌شه که غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی رو خشک می‌کنه و سیستم ایمنی رو هم ضعیف می‌کنه. یا پرنده‌ای که قفسش نزدیک در خونه است موقع باز کردن در سرما می‌خوره. پس بهترین کار اینه که نذارین حیوون سرد و گرم بشه، و ضمنا با غذاها و مکمل‌های مناسب تقویتش کنین.

تاحالا مرغ عشق یا پرنده‌های دیگه‌تون سرما خوردن؟ چیکار کردین؟ اگه سوالی دارین حتما از پت پرس بپرسین!

منبع: birds-online

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.