پت پرس
بینی گربه

پاسخ به متداول ترین سوالات شما در مورد گربه ها

در این مقاله میخوایم به بیشترین سوالاتی که گربه دار ها از دامپزشک میپرسن پاسخ بدیم. خوندن این سوالات و پاسخ هاشون میتونه برای همه مفید باشه و به بالا بردن سواد شما درباره گربه ها کمک کنه.

پس با ادامه مقاله همراه باشین، حتی اگر سوالی درباره گربه ها ندارین!

بچه گربه

گربه چقدر عمر میکند؟

گربه های خانگی که به خوبی ازشون نگهداری بشه، میتونن تا ۲۳ سال هم عمر کنن. البته در صورتی که سالم باشن و بیماری های خاص مثل بیماری قلبی، بیماری های ضعف ایمنی، بیماری های غدد و … نداشته باشن.

البته جالبه بدونین که عمر گربه ها در حیات وحش حدود ۱۰ سال بیشتر نیست.

گربه چقدر میخوابه؟

این سوال بیشتر برای کسانی به وجود میاد که تجربه نگهداری از گربه ها رو داشته باشن. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستین، حتما متوجه این قضیه شدین که گربه ها بسیار بیشتر از ما آدم ها میخوابن.

بله یه گربه در طول شبانه روز ممکنه تا ۱۲ ساعت هم بخوابه و این کاملا طبیعی هست.

برخی از کسانی که تازه گربه گرفتن با توجه اینکه گربه ها بیشتر روز رو خواب هستن، نگران میشن و اون رو با بیحالی گربه اشتباه میگیرن و به بیمار بودنش شک میکنن.

خواب گربه

گربه چقدر غذا میخورد؟

میزان غذایی که گربه ها باید در روز مصرف کنن به فاکتورهایی مثل سن گربه، نوع غذا و میزان فعالیت گربه بستگی داره.

بچه گربه ها تا قبل از بلوغ در هر بازه سنی نیاز به میزان مشخصی از غذا دارن که میتونین از مقاله غذای بچه گربه اطلاعات کامل رو دریافت کنین.

گربه های بالغ و خانگی در طول روز به ۲ وعده غذا احتیاج دارن. بهتره یک وعده رو صبح موقع بیدار شدنتون از خواب و وعده بعدی رو عصر در اختیارشون بذارین و بین وعده ها حداقل ۱۰ ساعت فاصله باشه.

اگر برای گربتون از غذای خشک تجاری استفاده میکنین به پشت جعبه غذا مراجعه کنید. در جدول پشت بسته غذا نوشته شده که با توجه به وزن و سن گربتون چه میزان غذا در طول روز (به گرم) باید به گربه بدید.

حتما بخوانید:  قدم به قدم نگهداری از بچه گربه 1 روزه تا 1 ماهه (چطوری بچه گربه ها را زنده نگه داریم؟)

حافظه گربه چقدر است؟

تحقیقات نشون دادن حافظه کوتاه مدت گربه ها بیشتر از سگ هاست و به ۱۶ ساعت میرسه.

زایمان گربه چقدر طول میکشد

زایمان گربه ها بسته به تعداد نوزادان میتونه از موقع شروع، حدود ۱ تا ۶ ساعت طول بکشه.

حدود چند دقیقه تا ۱ ساعت بعد از ظهور علائم زایمان، اولین نوزاد گربه متولد میشه و نوزادان بعدی هم با فاصله حدود ۲۰ دقیقه تا ۱ ساعت یکی بعد از دیگری به دنیا میان.

اگر زایمان گربه شما بیش از ۷ ساعت طول کشید گربه رو به کلینیک دامپزشکی ببرید.

گربه چند تا بچه میزاید

گربه ها میتونن در هر زایمان تا ۱۰ بچه متولد کنن! ولی معمولا تعداد بچه هایی که در هر زایمان گربه به دنیا میان بین ۲ تا ۵ تا هستن.

تعداد بچه ها در گربه هایی که زایمان اولشونه معمولا کمتر و بین ۲ تا ۳ عدد هست.

زایمان گربه

گربه چطور زایمان میکند

زایمان در گربه ها به ۳ مرحله تقسیم بندی میشه که مرحله ۲ و ۳ به ازای هر بچه گربه، تکرار میشه.

زایمان با ظهور علائم زایمان شامل بیقراری گربه و افزایش تعدا تنفسش شروع شده و با به دنیا آمدن آخرین بچه گربه و قطع بند نافش توسط مادر به پایان میرسه.

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه زایمان گربه ها مقاله زایمان گربه رو مطالعه کنین.

گربه چقدر میتواند تنها بماند؟

مدت زمانی که میتونین گربه رو تنها بذارین به سن گربه، غذایی که میخوره و محیط زندگی اش بستگی داره.

گربه هایی که غذای خشک تجاری میخورن در صورتی که به آب تازه دسترسی داشته باشن و غذاشونو براشون فراهم کنین میتونن تا ۴۸ ساعت بدون مشکل تنها بمونن.

گربه تنها

گربه چند گروه خونی دارد؟

گربه ها ۳ تا گروه خونی دارن که در مقایسه با آدم ها تعدادشون کمتره. گروه های خونی گربه ها به سه دسته A، B و AB تقسیم میشن.

حدود ۹۵ درصد گربه ها دارای گروه خونی  Aهستن.

حتما بخوانید:  پاسخ به 6 سوال مهم در مورد کلینیک دامپزشکی حیوانات خانگی (در کلینیک های دامپزشکی چه میگذرد؟)

گربه هایی که گروه خونی  ABدارن (که نادر ترین گروه خونی گربه هاست) میتونن بدون مشکل به همه گربه های دیگه انتقال خون انجام بدن.

چرا گربه مدفوعش را دفن میکند

شاید خیلی از ماها فکر کنیم گربه ها موجودات تمیزی هستن و به همین خاطر مدفوعشون رو دفن میکنن.

ولی دلیل اصلی این کار گربه ها اهمیت دادن به نظافت نیست! این کار بیشتر برای مخفی کردن بوی اون ها به صورت غریزی انجام میشه و این عادت گربه های خونگی، از زمان زندگی در حیات وحش باقی مونده.

گربه ها به ۲ دلیل مدفوعشون رو دفن میکنن:

  1. در طبیعت، دفن نکردن مدفوع در گربه سانان نشونه شاخ و شونه کشیدن برای گربه سانان قوی تره و گربه های خانگی که جزو گربه سانان کوچک و مغلوب به حساب میان برای عصبانی نکردن رقبا این کارو میکنن. گربه سانان بزرگتر متعلق به خانواده پانترها (مثل شیر، پلنگ، جگوآر، یوزپلنگ و ..) گاهی برای ادعای قلمرو کردن، مدفوعشون رو دفن نمیکنن تا نشون بدن اون منطقه قلمرو اون هاست.
  2. در طبیعت گربه سانان کوچیکی مثل گربه های خونگی دوست ندارن شکار حیوانات بزرگتر بشن یا توجه شکارچی های بزرگ رو به سمت بچه هاشون جلب کنن. برای همین بوی خودشون رو (مدفوع) مخفی میکنن تا اونا نتونن ردشون رو بگیرن.

چرا گربه عطسه میکند

عطسه کردن گربه ها هم مثل عطسه ما آدم ها وقتی اتفاق میفته که بینی یا مجاری تنفسی گربه تحریک یا اذیت شده باشن.

عطسه گربه، واکنش دستگاه تنفسی گربه به محرک هاست و برای بیرون راندن عامل تحریک کننده انجام میشه.

عطسه های گربه اگر به تعداد کم و چند بار در روز باشن طبیعی هست ولی اگر دیدین گربه تون بیش از حد معمول یا پرتعداد عطسه میکنه بهتره به دامپزشک مراجعه کنید.

عطسه گربه

چرا گربه بالا می آورد؟

گربه ها به دلایل مختلفی بالا میارن. دوتا از مهم ترین دلایل بالا آوردن و استفراغ گربه ها خوردن غذای نامناسب و با کیفیت پایین و تجمع توپی های مویی در دستگاه گوارش اون هاست.

حتما بخوانید:  راهنمای کامل معنی صداها و حرکات گربه ها (+اینفوگرافیک)

بالا آوردن گربه به دلیل خوردن غذای نامناسب

بدن گربه ها برخلاف ما آدم ها که دوست داریم رژیم غذایی متنوعی داشته باشیم، دوست نداره تنوع غذایی داشته باشه. این به این معنی هست که گربه ها میتونن فدر طول زندگیشون یک نوع غذا مصرف کنن( گوشت شکار) و دچار هیچ مشکلی نشن. درست مثل گربه های وحشی در طبیعت که به این روش زنده میمونن.

ولی برای گربه های خونگی بخاطر هم نشینی با ما آدم ها زیاد پیش میاد که غذاشون عوض بشه. عوض شدن غذای گربه ها باعث استفراغ و اسهال در اونا میشه و سیستم گوارشی شون رو به هم میریزه.

یکی دیگه از دلایل بالا آوردن گربه ها خوردن غذاهایی با کیفیت پروتئین پایین هست. برخی غذاهای خشک تجاری ارزون قیمت به جای پروتئین با کیفیت از منابع پروتئینی که هضم سختی دارن (مثل پودر پر، ضایعات لاشه و …) استفاده میکنن که میتونه باعث استفراغ در گربه هایی که از اون غذا استفاده میکنه بشه.

چرا گربه بالا می آورد

بالا آوردن گربه به خاطر جمع شدن توپی های مویی

حتما دیدین که گربه ها وقت زیادی از روز رو به لیس زدن و نظافت خودشون اختصاص میدن. موقع این لیس زدن موهایی که کنده میشن توسط گربه بلعیده میشن.

با اینکه قسمتی از این موها با مدفوع دفع میشه ولی بسیار پیش میاد که در دستگاه گوارش گربه ها باقی بمونه و در طول زمان جمع بشه و گربه اون رو به صورت توپی مویی بالا بیاره.

برای پیشگیری از این مشکل به گربتون مالت گربه بدید. مخصوصا اگر گربه شما جزو نژادهای موبلند مثل گربه پرشین هست.

 

اضافه کردن نظر

تبلیغات در پت پرس

پت پرس برای کمک به رشد کسب و کارهای مربوط به حوزه حیوانات خانگی برنامه ویژه ای داره.

اطلاعات بیشتر...

 

آیا میدونستین….

سگ دوبرمن

عکس سگ دوبرمن

بریدن گوش ها و دم دوبرمن ها که خیلی هم در ایران شایع هست هیچ ضرورت دامپزشکی یا تربیتی نداره و فقط توسط افراد سودجو انجام میشه.

قطع گوش و دم دوبرمن ها (و سگ های دیگه) عملیه که درد و رنج زیادی رو به حیوان تحمیل میکنه و به همین دلیل در بسیاری از کشورهای جهان غیرقانونی اعلام شده.

از پت پرس حمایت میکنم 🙌

با کلیک بر روی لینک زیر از تیم پت پرس حمایت میکنم

حمایت مالی از تیم پت پرس❤

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.