نصب اپلیکیشن
دستشویی کردن گربه در خانه

علت دستشویی نکردن گربه من در خاک چیست و چکار باید کرد؟

هیچ گربه‌ای بی دلیل در جایی غیر از خاک گربه دستشویی نمی‌کنه. در این مقاله دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک رو بررسی می‌کنیم.

گربه‌ها موجودات جالبی هستن که معمولا رفتار و برنامه زندگی مشخصی دارن. گاهی ممکنه بخاطر عوامل مختلف مثل استرس یا ابتلا به بیماری، رفتارهای غیر معمول از خودشون نشون بدن.

خیلی از صاحبای گربه با دیدن دستشویی کردن خارج از خاک شروع به استفاده از پوشک گربه برای حیوونشون می‌کنن، اما این روش درستی برای حل مشکل نیست. تغییر در رفتار گربه خانگی شما مساله‌ای نیست که بخواین به راحتی ازش چشم پوشی کنین. پس بهتره هر موقع متوجه شدین عادت‌ها و رفتار گربه شما مثل قبل نیست، به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنین تا اگر بیماری یا مشکلی در شرف وقوع هست، از ابتدا جلوش گرفته بشه.

یکی از کارهایی که گربه‌ها خارج از عادت انجام میدن که می‌تونه دلایل دامپزشکی یا رفتاری داشته باشه، دستشویی نکردن در ظرف خاک یا دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک هست.

در ادامه مقاله با مجله اینترنتی پت پرس همراه باشید تا دلایل رفتاری یا پزشکی دستشویی نکردن گربه‌ها در ظرف خاک رو باهم بررسی کنیم.

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلایل رفتاری

منظور از دلایل رفتاری، عللی هستن که در گربه های سالم منجر به عدم استفاده از ظرف خاک میشن.

مهم ترین و متداول ترین دلیل کثیف بودن ظرف خاک هست.

دستشویی کردن گربه در خانه به دلیل کثیف بودن ظرف خاک

گربه‌ها ذاتا موجوداتی وسواسی هستن و دوست دارن همه چیز رو تمیز نگه دارن. برای همین به استفاده از ظرف خاکی که کثیفه یا بو میده و نظافت نشده، تمایلی نشون نمیدن و ترجیح میدن روی پادری یا گوشه تخت دستشویی کنن!

اگر بیش از یک گربه در منزل شما زندگی می‌کنه باید اینو بدونین که گربه‌ها دوست ندارن ظرف خاکشون رو با یه گربه دیگه شریک بشن!

پس به ازای هر گربه یه ظرف خاک مختلف در خونه داشته باشین تا هر کدوم بتونن از ظرف خودشون استفاده کنن.

تمیز کردن ظرف خاک به صورت روزانه و عوض کردن خاک داخلش وقتی کثیف شد، از رفتار دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل کثیف بودنش، جلوگیری میکنه.

اگر ظرف خاک گربه شما تمیزه ولی بازم داخلش نمیره، دنبال علل دیگه بگردین.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل محل نامناسب توالت گربه

آیا ظرف خاک گربه در محلی هست که گربه برای دستشویی کردن راحت باشه؟

اغلب گربه‌ها دوست دارن موقع دستشویی کردن در خلوت خودشون باشن و برای همین مکان‌های پر رفت و آمد رو برای دستشویی انتخاب نمی‌کنن.

نکته دیگه اینه که گربه‌ها در طبیعت جایی دور از محل آب و غذا خوردن رو برای دفع ادرار و مدفوع انتخاب می‌کنن؛ برای همین از اینکه ظرف خاکشون نزدیک به ظرف آب و غذاشون باشه متنفرن.

موقع انتخاب قرار دادن ظرف خاک، این دو نکته رو رعایت کنین و اگر در مورد گربه شما که توی خاکش دستشویی نمی‌کنه صدق می‌کنن، برطرفش کنید.

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل نوع نامناسب ظرف خاک گربه

برخی از گربه‌ها ظرف خاک سر پوشیده رو ترجیح میدن و بعضی دیگه سرباز رو.

برای همین بهتره هر دو نوع ظرف خاک رو برای گربه امتحان کنین تا مطمئن بشین با کدوم راحت تره.

توالت و ظرف خاک گربه انواع مختلف و متنوعی داره و می‌تونید با توجه به جثه گربه‌تون، توالت مناسب رو خریداری کنید. (در این رابطه بخونید: ظرف خاک گربه)

ظرف خاک مناسب گربه

دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک به دلیل استرس

یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک و به جاش دستشویی کردن در جاهای مختلف خونه، استرس گربه است.

گربه‌ها به دلایل مختلفی دچار استرس میشن. مثلا عوض شدن خونه، اومدن یه حیوان خانگی دیگه به خونه، اضافه شدن یه بچه نوزاد به خونواده یا حتی اومدن گربه همسایه به حیاط خونه شما.

اگر دلیل مدفوع گربه در خانه و خارج از خاک، استرس هست، باید با صبوری و مطالعه در مورد موقعیت و رفتار مناسب کم کم گربه رو عادت بدین و طی این پروسه انتظار دستشویی کردن گربه در جاهایی غیر از ظرف خاکش رو داشته باشین.

بعضی از گربه‌ها بعد از اینکه علت استرس برطرف شد بازهم به دستشویی کردن در جاهایی غیر از ظرف خاک ادامه میدن که این می‌تونه مشکل بزرگی باشه.

برای رفع مشکل ظرف خاک‌های متعددی رو در جاهایی که بیشتر دستشویی میکنه قرار بدین و هروقت جای درست دستشویی کرد با دادن خوراکی تشویقی این کارش رو تایید کنید.

اگر مشکل ادامه پیدا کرد با دامپزشکش مشورت کنین.

دستشویی کردن گربه در ظرف خاک

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل نوع نامناسب خاک گربه

دلیل دستشویی نکردن گربه شما در خاک مخصوصش می‌تونه این باشه که اون مارک خاک رو دوست نداره. ممکنه از بوی خاک جدید خوشش نیاد یا به هر دلیل دیگه‌ای باهاش احساس راحتی نکنه.

پس اگر به تازگی از برند خاک گربه جدیدی استفاده کردین و دیدین که گربه جاهای دیگه خونه رو برای دستشویی انتخاب کرد، بدونین با خاک جدیدش مشکل داره! در این باره می‌تونین مقاله بررسی بهترین برندهای خاک گربه در ایران رو مطالعه کنین.

عدم استفاده از ظرف خاک در گربه های بی ناخن!

اگر جدیدا ناخن‌های گربتون رو کوتاه کردین، می‌تونه دلیل دستشویی نکردنش در خاک باشه.

ناخن گربه‌ها اگر زیادی از ته گرفته بشه، حساس میشه و موقع کندن خاک یا جابجا کردنش گربه رو اذیت می‌کنن.

برای همین اگر تازه ناخن‌های گربتون رو کوتاه کردین و بلافاصله دیدین از دستشویی کردن در ظرف خاک امنتاع می‌کنه، باید منتظر بشین تا ناخن‌هاش دربیان!

گربه نر در حال اسپری کردن ادرار

نشانه گذاری در گربه های نر عقیم نشده

نشانه گذاری نوعی رفتار در گربه های نر هست که برای تعیین قلمرو انجام میشه و بهتره اون رو با استفاده نکردن از ظرف خاک اشتباه نگیریم. بنابراین ممکنه علت ادرار گربه خارج از خاک علائم بلوغ و نشانه‌گذاری باشه.

برای تفریق نشانه گذاری از دستشویی کردن به حال بدن گربه توجه کنید.

  1. در نشانه گذاری گربه دم خودش رو بالا میگیره و به صورت ایستاده ادرار رو به جایی اسپری میکنه.
  2. در دستشویی کردن گربه مینشینه و پاهاش رو کمی از هم باز کرده و با دم پایین گرفته دستشویی میکنه.

برای پیشگیری از مشکل علامت گذاری در گربه، در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی گربتون رو عقیم کنید.

در بعضی گربه هایی که شروع به نشانه گذاری در خونه کردن، حتی پس از عقیم کردن گربه هم عادت اسپری کردن ادرار روی در و دیوار باقی میمونه.

دستشویی کردن گربه در خانه

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل بیماری

دستشویی نکردن گربه در خاک میتونه دلیل دامپزشکی داشته باشه و به سلامتی گربه مربوط بشه. در ادامه برخی از مشکلات سلامتی در گربه ها که منجر به دستشویی کردن گربه در جاهایی غیر از ظرف خاک میشن رو باهم بررسی میکنیم.

نکته مهم: اگر یکی از علائم بیماری های زیر رو رو در گربه مشاهده کردین سریعا به دامپزشک مراجعه کنین.

بیماری التهاب مثانه در گربه

التهاب مثانه یا سیستیت یه بیماری خیلی دردناک در گربه هاست. همونطور که از اسمش پیداست در این بیماری مثانه ملتهب میشه.

این مشکل میتونه نشون دهنده شروع بیماری سنگ های ادراری در گربه ها باشه.

سیستیت میتونه به دلیل عفونت ادراری گربه هم به وجود بیاد.

علائم بیماری التهاب مثانه در گربه:

  • تلاش مکرر برای دفع ادرار و رفتن به ظرف خاک با دفع کم
  • دستشویی کردن در جاهایی غیر از ظرف خاک
  • وجود خون در ادرار
  • لیس زدن ناحیه تناسلی
  • بی حال بودن گربه

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

بیماری سنگ های ادراری در گربه

مشکل سنگ های ادراری در گربه های نر عقیم شده بیشتر دیده میشه. در این بیماری سنگ های ادراری در مثانه گربه تشکیل میشن و موقع دستشویی کردن به درون مجرای ادراری رفته و راه ادرار رو به صورت کامل یا ناقص میبندن.

این مشکل بسیار دردناکه و میتونه باعث بروز عفونت ادراری ثانویه هم بشه.

گربه مبتلا به سنگ مجرای ادراری موقع دفع ادرار درد داره و ناله میکنه و قادر نیست به خوبی ادرار رو دفع کنه.

تمام علائم بیماری سیستیت در این مشکل هم ممکنه دیده بشن.

بیماری مگاکولون در گربه

مگاکولون بیماری دردناک دیگه ای در گربه هاست که در اون روده بزرگ نمیتونه به خوبی منقبض بشه. برای همین ممکنه گربه در جاهایی غیر  از ظرف خاک مدفوع کنه.

این بیماری در گربه هایی که مدتی یبوست شدید داشتن یا مبتلا به بیماری ای به نام آبستیپیشن (obstipation) هستن میتونه به وجود بیاد.

علت  این بیماری معمولا رژیم غذایی نادرست در گربه هاست.

دستشویی نکردن گربه در خاک

با گربه ای که در ظرف خاک دستشویی نمیکنه چه کنیم؟

گربه ها معمولا روال زندگی مشخصی برای خودشون دارن. برای همین وقتی در ظرف خاک دستشویی نمیکنن نمیتونه بی علت باشه.

پس  بهتره دنبال علت بگردین. اگر دلیل دستشویی نکردن گربه در ظرف خاکش علتی خارج از بدن گربه یا رفتاری باشه، با برطرف شدن مشکل به روال طبیعی خودش برمیگرده.

از کجا بفهمیم گربه دستشویی دارد؟

گربه‌ها بعد از مدتی که با شما زندگی کنن برنامه دستشویی کردنشون خیلی منظم می‌شه و میدونید که معمولا چه مواقعی نیاز به توالت رفتن داره.

برخی نشانه‌های دستشویی داشتن گربه عبارتند از:

  • بو کردن و پنجه کشیدن روی زمین
  • میومیو کردن و بی تابی

با این حال توصیه می‌کنیم همیشه امکان دسترسی به دستشویی برای گربه فراهم باشه. مثلا اگه ظرف خاکش رو توی بالکن یا حیاط گذاشتید همیشه لای در باز باشه تا هرموقع نیاز به ادرار یا مدفوع کردن داشت بتونه دستشویی بره.

گربه در روز چند بار مدفوع میکند؟

گربه‌ها معمولا در شبانه روز یک بار یا دو بار مدفوع می‌کنن.

اگه گربه‌تون در روز بیشتر از این مقدار مدفوع می‌کنه و مدفوعش کمی شله یا اسهاله و اگه گربه‌تون هرروز مدفوع نمی‌کنه و مثلا چندروز هیچ مدفوعی نکرده بهتره با دامپزشک در این مورد مشورت کنید.

گربه در روز چندبار ادرار می‌کنه؟

گربه‌های سالم معمولا بین ۲ الی ۴ بار در شبانه روز ادرار می‌کنن.

البته این مقدار تا حد زیادی به شرایط گربه، رژیم غذایی، مقدار آبی که می‌خوره، آب و هوا و …. داره.

از بین بردن بوی ادرار گربه

روش از بین بردن بوی ادرار گربه از روی فرش و مبل و …

اگه گربه‌تون به خاطر هرکدوم از دلایل بالا خارج از ظرف خاکش و کف زمین، روی فرش یا مبل و .. ادرار کرد خیلی مهمه که بوی ادرارش رو کاملا از بین ببرید. چون اگه اون قسمت از خونه همچنان بوی ادرار بده احتمال اینکه دفعه بعد هم گربه اونجا ادرار کنه وجود داره.

برای از بین بردن بوی ادرار گربه می‌‌تونید از شوینده‌های آنزیم دار مخصوص استفاده کنید که اساسا برای تمیز کردن و از بین بردن بوی ادرار و مدفوع گربه و سگ ساخته شده.

همینطور از روش‌های سنتی خونگی هم می‌تونید برای از بین بردن بوی ادرار استفاده کنید. ۲ قاشق سرکه سفید را با در یک فنجان آب بریزید و بعد با استفاده از دستمال آغشته به محلول، اون قسمت رو کاملا تمیز کنید.

آموزش دستشویی به بچه گربه

چگونه به گربه جای دستشویی را یاد دهیم؟

خوشبختانه گربه‌ها به طور غریزی دستشویی کردن در خاک رو بلدن و مثل سگها نیازی به یادگیری ندارن. با این حال، وقتی یه بچه گربه یا گربه بالغ رو برای اولین بار به خونه میارید باید بهش جای ظرف خاک رو یاد بدید و بهش بفهمونید که از این به بعد باید اینجا دستشویی کنه.

توالت و ظرف خاک گربه رو در جایی قرار بدید که گربه به راحتی اونو ببینه و بهش دسترسی داشته باشه.

گربه که تازه وارد خونه می‌شه خودش شروع به سرک کشیدن میکنه و حتما با دیدن ظرف خاک میفهمه که اونجا می‌تونه دستشویی کنه.

اگه بچه گربه‌تون خیلی کوچولوئه و نگرانید که نتونه ظرف خاک رو پیدا کنه می‌تونید بعد از هربار غذا خوردن اون رو داخل ظرف خاک بذارید تا ترغیب به دستشویی کردن بشه. البته زیاد بهش فشار نیارید؛ همینکه بدونه ظرف خاک اونجا هست خودش هروقت نیاز داشته باشه ازش استفاده می‌کنه.

اوایل که گربه به خونه‌تون اومده ممکنه ترس و استرس زیادی داشته باشه و به همین دلیل ممکنه چندباری خارج از ظرف، دستشویی کنه. لطفا دعواش نکنید و با محبت و آرامش باهاش رفتار کنید تا استرسش کم بشه و این مشکل هم به راحتی برطرف بشه.

اگر به طور مفصل و جامع‌تری می‌خواین در مورد نحوه تربیت گربه برای دستشویی کردن رو یاد بگیرین، بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله آموزش دستشویی بچه گربه رو هم بخونین.

جای دستشویی گربه

نظر شما چیه؟

تا حالا براتون پیش اومده که گربه‌تون خارج از ظرف خاکش دستشویی کنه؟ علت این کارش رو متوجه شدید؟ چطوری این مشکل رو حل کردید؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان در میون بذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (34 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
....
نوشته شده در: ۲۷ اسفند, ۱۳۹۹

گربم تو خاک جیش میکنه ولی دستشویی نمیکنه بعد تازه آوردمش هنوز بچه هست علت اینکه دست شویی نمیکنه چیه ؟؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ فروردین, ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز
این موضوع میتوه به علت سن کم و آموزش نگرفتن باشه. اگر مشکلی در دفع وجود نداره بهتره اموزش های تربیتی رو شروع کنی برای این کار بهت استفاده از کتاب تربیت گربه رو توصیه میکنم

پاسخ به این نظر
شهرام
نوشته شده در: ۲۶ اسفند, ۱۳۹۹

سلام.وقتتون بخیر. شهرام هستم. من گربمو ۳روزه عقیمش کردم.ماده هست و بدون نژاد. به سرپرستی قبولش کردم. همه حرکات و رفتاراش طبیعیه فقط جالبه واسم از زمانی که عملش کردیم تا همین الان به هیچ عنوان دسشویی نکرده. یعنی تقریبا ۳روزه. قبل عمل خودش میرفت داخل باغچه تو حیاط ولی واسه عمل دکتر گفتن تا ۱۰روز نباید بره داخل حیاط و تو خونه تو ظرف خاک باید دسشویی کنه ولی متاسفانه ۳روزه دسشویی نکرده با اینکه غذاشم خوب میخوره. دلیلشو میتونین بگین؟

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام شهرام عزیز
ممکنه به خاطر تغییر ناگهانی خاک دستشویی اش باشه و به خاک جدید عادت نداره و دستشویی نمیکنه.
اگه به خاک باغچه عادت داشته میتونی کمی از خاک باغچه رو بریزی توی ظرف خاک و بعد به مرور زمان با خاک جدید آشناش کنی.
اگه بیشتر از ۳ روز میگذره و هیچ دفعی نداشته حتما باید معاینه بشه.

پاسخ به این نظر
گیسو
نوشته شده در: ۷ دی, ۱۳۹۹

سلام. من ی بچه گربه اوردم خونه اوایل داخل ظرفش توی خاکی ک همیشه داشت دستشویی میکرد اما الان دوسه روزه میره روی سرامیک. حتی وقتی ضدعفونی میکنم باز میره اونجا. ظرف خاکشو هرروز صبح تمیز میکنم. ازاولم همین ظرفو همین خاکو داشته. همیشه ام ظرف غذا و خاکش نزدیک هم بودن. الان نمیدونم چیکار کنم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

سلام گیسو جان
اگر نوع خاک رو تغییر دادی ممکنه به اون خاطر باشه
برای پاک کردن ادرار که دیگه بو نده و باعث تکرار ادرار توی همون محل نشه بهتره از سرکه استفاده کنی
اگر بازهم تکرار داشت این کارش یا دیدی تعداد ادارر کردنش بیشتر شده برای سونوگرافی به دامپزشکی ببرش

پاسخ به این نظر
آيلار
نوشته شده در: ۲۹ آذر, ۱۳۹۹

سلام ممنون میشم منو راهنمایی کنید.بچه گربه ی من ۴٢ روزشه و توی اتاقم هست و کف اتاقم سرامیکه، موقعی که دستشویی داره روی سرامیک کارشو میکنه و توی خاک نمیره یعنی وقتی هم میذارمش توی خاک میاد بیرون و باز روی سرامیک دستشویی میکنه.آب و سرکه هم میزنم اما باز فایده نداره.چیکار باید بکنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲ دی, ۱۳۹۹

سلام آیلار عزیز ، ممکنه ظرف خاکش یا مارک خاک رو دوست نداشته باشه و یا از بوی خاک جدید خوشش نیاد یا به هر دلیل دیگه ای باهاش احساس راحتی نکنه ببینین با تغییر خاک یا ظرف خاک باز هم این کارو میکنه یا خیر

پاسخ به این نظر
سپید
نوشته شده در: ۶ آبان, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید
گربه ی من یک سال و هفت ماهشه و ماده س، حدودا ماهی یکبار بیرون از ظرفش مدفوع میکنه و فرش و پادری رو کثیف میکنه. خاکش رو هرروز تمیز میکنم و از ظرف غذاش کاملا دوره( توی اتاق جداس)
دلیل مدفوع نکردن توی خاکشو متوجه نمیشم میشه کمکم کنید؟

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۷ آبان, ۱۳۹۹

سلام سپید جان،
علل دیگش توی این مقاله توضیح داده شده، اگه خاکش یا ظرف خاکشو خوشش نیاد، موقعیت ظرف خاکش آروم و ساکت نباشه و … میتونین یه ظرف دیگه هم با پارچه ای با بافت مشابه پادری براش بذارین که اونجا هم اگه خواست دستشویی کنه.

پاسخ به این نظر
حسین
نوشته شده در: ۲۳ مهر, ۱۳۹۹

سلام من یه بچه گربه ۴۰ روزه دارم که تا هفته گذشته کمکش میکردم برا ادرار و مدفوع ولی چند شبه که کمکش میکنم ولی ادرار ومدفوع نمیکرد تا اینکه ظرف خاک خریدم گذاشتم ولی اون تو نمیره تا اینکه رفتم دیدم زیر مبل مدفوع کرده و مدفوعش رنگ سیاه داره و رو سرامیک ادرار میکرده دو شب پیش محل ادرارو تمیز کردم و ظرف خاک گذاشتم اونجا امروز متوجه شدم که رفته یه طرف دیگه ادرار کرده به نظرتون چیکار کنم و یه چیز دیگه که خیلی دوست داره که دراز بکشه بازی کنه و عمدتا با انگشتای دست من بازی میکنه و دوست داره گاز بگیره البته گاز محکم نمیگیره ولی دندوناش داره تیز میشه میترم عادت کنه چون بچه کوچیک دارم میترسم اونو گاز بگیره بعضی وقتا که خیلی خوشحاله با زبونش لیس میزنه .و عادتش دادم که در هفته حداقل دو سه بار حمام میکنه .حمام کردن که مشکلی براش به وجود نمیاره البته بعد حمام خوب خشکش مینم ممنون از شما ببخید که طولانی شد ممنون

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۹ مهر, ۱۳۹۹

سلام حسین عزیز،
ممکنه جنس خاک یا نوع ظرف خاکش رو دوست نداشته باشه. چندتا ظرف خاک در مکانای آروم و بدون مزاحمت خونه براش بذارین.
لازمه از همین الان بهش یاد بدین که گاز نگیره و حواسشو پرت کنین مثلا اسباب بازی لیزری خوب جواب میده.
گربه درکل نیازی به حموم نداره و خودش نظافتشو انجام میده، نهایتا یکبار درماه باید حموم بشه وگرنه دچار مشکلات پوستی میشه.

پاسخ به این نظر
علی
نوشته شده در: ۲۵ شهریور, ۱۳۹۹

سلام دوستم گربه داره میگه از بچگی میرفته تو ظرف خاکش خاکو میزده کنار دستشویی میکرده بعد میپوشونده. فضای ظرفم بزرگه خاکم تا الان ۲ نوع گرفته مقدار‌خاکم زیاد کرده- مشکل اینه کله خاکه ظرفو کنار هل میده ته ظرف دستشویی میکنه بعد میپوشونه
نشونه چی میتونه باشه؟
چیکار کنه که تو خاک دستشویی کنه

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۸ مهر, ۱۳۹۹

سلام علی عزیز،
رفتاری که میگین کاملا طبیعیه، درواقع همه گربه ها ظرف خاکو میکنن تا تقریبا به ته ظرف برسن و اونجا دستشویی میکنن. اگه خصوصا بعد زیاد کردن خاک مقداری از خاکو هم بیرون میریزه میتونن براش ظرف خاک مسقف تهیه کنن.

پاسخ به این نظر
نسیم
نوشته شده در: ۱۶ شهریور, ۱۳۹۹

سلام من ۱ گربه نژاد معمولی دارم و یک سالشه ماده است و چند روزه که فحل شده. و چند روزه خارج از طرف خاکش ادرار میکنه و مدفوع رو داخل خاک انجام میده . مشکل مثانه ای نداره چون میدونم چطوریه و قبلا روی گربه دیگه ام تجربه کردمش. میشه راهنمایی کنید که دلیلش چی میتونه باشه. ممنونم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۶ شهریور, ۱۳۹۹

سلام نسیم جان،
اگه بیماری نباشه مشکل رفتاریه، تعدادی از دلیلاش تو همین مقاله ذکر شده (کثیفی خاک، نوع خاک، شکل ظرف خاک، موقعیت ظرف خاک از جهت آروم و بدون مزاحمت بودن و …) گذاشتن یه ظرف خاک جدید نزدیک جاهاییکه ادرار میکنه رو امتحان کنین.

پاسخ به این نظر
سمانه
نوشته شده در: ۱۲ شهریور, ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر. من یه گربه نر دارم که وقتی یکسالش شد عقیمش کردم. قبل از اینکه عقیم بشه یکبار تو خونه خارج از ظرف خاکش ادرار کرده بود ولی بعد از عمل‌ش ادرار کردن خارج از ظرف‌ خیلی تکرار شده. چه دلیلی میتونه داشته باشه و چه کار کنم که مشکل رفع بشه؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۳۹۹

سلام سمانه جان،
علل مختلف دستشویی خارج از ظرف خاک در همین مقاله توضیح داده شدن ممنون میشن مطالعشون کنین.
غیر از موارد بیماری، برای رفعشون ظرف خاکش رو جابجا کنین یا دوتا ظرف خاک در موقعیتای مختلف قرار بدین. (بجای آرومتر) اگه روی پارچه و پتو دستشویی میکنه مشابه اون پارچه رو در ظرف قرار بدین تا روش دستشویی کنه. اسپری دورکننده هم میتونه بهتون کمک کنه روی سطوح دستشویی نکنه. اسپری ها و فرومونهایی هستن که گربه رو میتونن به محل دستشوییشون جذب کنن.

پاسخ به این نظر
ساناز
نوشته شده در: ۱۰ شهریور, ۱۳۹۹

باسلام من یک گربه پرشین نر یک ساله دارم که عقیم نشده یک ماه که به سرپرستی گرفتمش راستش گربه خوبیه ومن خیلی دوسش دارم روز اول قشنگ رفت وتوی خاکش جیش کرد اما دوسه روز بعد رفت روی تخت هم جیش وهم پی پی کرد سرش داد زدم و دعواش کردم ودر اتاقی که توش اینکار وکردبستم تا دیگه نره رو تخت چند روز گذشت فقط تو جای جیشش پیپی وجیش میکرد اما دوباره یک روز که حواسم نبود ودر باز موند دوباره رفت رو تخت بازم نا راحت شدم وگفتم این بار یادم میمونه چون گربه رو دوس داشتم وشوهرم وسواسی بود میدونستم بفهمه گربه میفرسته بره به شوهرم نگفتم ولی در اتاق ومیبستم تا نره اما باز همسرم چون خبر نداشت درو باز گذاشته بود ومن بازم حواسم نبود واین دفعه هم تکرار شد وشوهرمم فهمید حالا میگه باید گربه روبفرستی اما من تازه اوردمش میخوام بمونه
علت این کار گربه ام چیه اونم فقط روی تخت و خاکش وگرنه هیچ جای دیگه نمیره چکار باید کنم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۰ شهریور, ۱۳۹۹

سلام ساناز جان،
چه خوب که گربتون رو به سرپرستی گرفتین.
عقیم نشدنش هم تاثیرگذاره. معمولا برای تربیت کردن هم توصیه میشه دعوا نشن چون ممکنه بدتر اونکارو انجام بدن. میتونین دوتا ظرف خاک براش تو موقعیتای مختلف بذارین، یا حتی میتونین یه تکه پارچه مشابه رو تختی در ظرف براش بذارین تا رو اون کارش رو انجام بده. هربار که تو ظرف خاکش دستشویی میکنه تشویقش کنین. روتختی رو هم با شوینده بی ضرر برای گربه ها بشورین تا بوش از بین بره.

پاسخ به این نظر