نصب اپلیکیشن
علت لرزش سگ

11 علت اصلی لرزش سگ را بدانید!

سگ‌ها بعد از حمام کردن یا رفتن توی آب کل بدن‌شونو تکون می‌دن تا خشک بشن. همین‌طور سگ‌هایی که خارش یا عفونت گوش داشته باشن سرشونو تکون می‌دن و گوش‌شونو با پنجه می‌خارونن. اما بعضی مواقع ممکنه ولی بدون این که حیوون خیس باشه یا مشکلی توی گوشش داشته باشه، تمام بدنش بلرزه، خب تو این مواقع علت لرزش سگ چیه؟ در واقع علت لرزیدن سگ می‌تونه به خاطر چندین دلیل مختلف به وجود بیاد، از مشکلات جسمی و بیماری‌ها گرفته تا عکس‌العمل‌های رفتاری.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم توی این مقاله پت پرس می‌خوایم ببینیم لرزش سگ نشانه چیست، کدوم نژادها ممکنه مستعد این نوع لرزش‌ها باشن و چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کنیم.

علت لرزش سگ چیست؟

سایت petmd دلایل لرزیدن سگ‌ها رو به دو دسته کلی تقسیم می‌کنن:

 • جسمی: لرزش به عنوان یک علامت بالینی که با انواع بیماری سگ یا مشکل جسمی ارتباط داره
 • رفتاری: لرزیدن به عنوان یک واکنش فیزیولوژیک که ممکنه موقع هیجان‌زده شدن حیوون اتفاق بیفته

علت‌های جسمی لرزیدن سگ

بعضی دلایل جسمی ساده می‌تونن باعث لرزیدن سگ بشن:

 • سرما: سگ‌ها بعضی وقتا از سرما می‌لرزن چون لرزش به تنظیم دمای بدن کمک می‌کنه. گاهی هم به علت سرماخوردگی هست که می‌لرزه. تو این مقاله می‌تونین دلیل ابتلا و علائمش رو بخونین: سرماخوردگی سگ .
 • درد: درد ناشی از تصادف و آسیب دیدگی، التهاب یا عفونت می‌تونه دلیل لرزش سگ باشه. خیلی وقتا حیوونکیا موقعی که درد دارن صداشون در نمیاد، بلکه تحمل می‌کنن و تنها علامت قابل مشاهده ممکنه لرزش بدن سگ باشه.

دلایل جسمی لرزیدن سگ

شناخت بیماری‌های عصبی که باعث لرزش سگ‌ها می‌شن

گاهی سگ‌ها به بیماری‌های عصبی دچار می‌شن که می‌تونه باعث لرزیدن‌شون بشه، مهم‌ترین بیماری‌های سگ در این خصوص موارد پایین هستن:

تشنج سگ: سگ‌هایی که مبتلا به اختلالات تشنجی هستن ممکنه دچار لرزش خفیف بدن تا تشنج کامل بشن.

بعضی از مشکلات عصبی مادرزادی هم می‌تونن باعث لرزش سگ بشن:

 • هیپوپلازی مخچه: به دلیل رشد ناقص مخچه (قسمتی از مغز که مسئول هماهنگی و تنظیم حرکات ارادی عضلانیه) به وجود میاد و معمولا زمانی که توله سگ‌ها برای اولین بار شروع به وایستادن و راه رفتن می‌کنن علائمش ظاهر می‌شه. نشونه‌های بالینی این بیماری شامل تکون دادن سر، زمین خوردن و لرزش اندام‌هاست و توی نژادهایی مثل چاو چاو، آیردیل تریر، بوستون تریر و بول تریر به حالت ارثی دیده شده.
 • سندرم شیکر یا سندرم عمومی لرزش (GTS): باعث التهاب سیستم عصبی مرکزی و لرزش کل بدن می‌شه و بیشتر سگ‌های جوان تا میانسال و نژادهایی که موی سفید دارن مثل مالتیز و وست هایلند وایت تریر رو مبتلا می‌کنه، ولی توی نژادهای دیگه هم دیده می‌شه.
 • سندرم توله لرزان یا هایپومیلیناسیون: مهم‌ترین دلیل لرزیدن توله سگ همین بیماریه که معمولا تو سن کم (حتی ۲ هفتگی) ظاهر می‌شه و علائمش شامل لرزیدن پای سگ موقع ایستادن و راه رفتن و لرزش بدن، عدم تعادل و هماهنگی، و ایجاد مشکل در راه رفتن حیوونه. نژادهای اسپرینگر اسپانیل ولزی (فقط جنس نر)، ساموید (فقط نرها)، چاو چاو، وایمارانر، سگ کوهستان برن، دالماسین، گلدن رتریور و سگ‌های شکاری لرچر ممکنه به هایپومیلیناسیون مبتلا بشن.
لرزش سگ نشانه چیست
بی حالی و لرزش می‌تونه نشون دهنده بیماری آدیسون در سگ باشه

بیماری‌های غیر عصبی که باعث لرزیدن سگ‌ها می‌شن

گاهی هم بیماری‌های غیرعصبی باعث لرزش سگ می‌شن، مثل موارد پایین:

 • هیپوآدرنوکورتیسیزم یا بیماری آدیسون در سگ: استفراغ سگ و لرزش سگ ممکنه به خاطر این مشکل هورمونی اتفاق بیفته. بی‌حالی هم می‌تونه یک علامت دیگه هیپوآدرنوکورتیسیزم باشه.
 • هیپوکلسمی (افت کلسیم) ممکنه باعث لرزش عضلانی و تشنج بشه.
 • هیپوگلایسمی (افت قند) می‌تونه باعث انقباض ناگهانی عضلات و تشنج بشه.
 • دیستمپر سگ هم یک بیماری ویروسی که ممکنه باعث لرزش عضلات بشه.

اگه سگت دچار لرزش شده و دلیلش رو نمی‌دونی، می‌تونی با دامپزشک‌های پت پرس در ارتباط باشی تا درمورد این مسئله کمکت کنن. فقط کافیه که فرم پایین رو پر کنی!

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

لرزش ناشی از دارو یا سم

خوردن بعضی مواد مثل ماری جوانا یا شکلات می‌تونه باعث لرزش سگ بشه. بعضی از سگ‌ها به بعضی داروهای ضد کک یا کنه حساسیت دارن و ممکنه موقع استفاده از این داروها دچار لرزش بدن و تشنج بشن. لرزش سگ بعد از بیهوشی هم ممکنه گاهی مواقع اتفاق بیفته که به خاطر اثر همون داروی بیهوشیه. بعضی داروهای روانپزشکی هم می‌تونن باعث لرزش بشن. گاهی مسمومیت سگ هم می‌تونه علائمی مثل لرزش داشته باشه.

علت لرزیدن بدن سگ

علت‌های رفتاری لرزیدن سگ

اضطراب، استرس یا ترسیدن سگ ممکنه باعث لرزیدنش بشه و این لرزیدن یک جور واکنش فیزیولوژیکی بدن به یک تهدیده، که این تهدید می‌تونه واقعی باشه یا حیوون فقط تصور کنه که چیز خطرناکی وجود داره. سگ‌هایی که هیجان زده شدن هم ممکنه بلرزن، چه هیجان مثبت و ناشی از ذوق زدگی باشه و چه منفی.

چه زمانی باید با دامپزشک تماس بگیریم؟

اول سعی کنین علت احتمالی لرزش رو تشخیص بدین. مثلا:

 • آیا سگ‌تون اخیرا چیز خاصی خورده؟
 • بهش دارویی چیزی ندادین؟
 • شاید لرزیدن سگ از ترس باشه، مثلا صدای بلندی باعث وحشتش نشده؟

اگه لرزش حیوون دلیل ساده و مشخصی نداره و خودش برطرف هم نمی‌شه، با دامپزشک تماس بگیرین.

موقعی که سگ شروع به لرزیدن می‌کنه ببینین جاش گرمه یا نه و بدنش رو هم لمس کنین تا مطمئن بشین که سرد نیست. سگ جوونی که سردش نباشه ولی بلرزه و این لرزش ادامه هم پیدا کنه، باید معاینه بشه.

به نشونه‌های دیگه هم دقت کنین. آیا سگ‌تون علائمی مثل استفراغ یا اسهال، ترشحات چشم یا بینی، ریختن بی اختیار ادرار یا بی‌حالی داره؟ اگر سگ بالغی در کنار لرزیدن، این‌جور علائم رو هم نشون بده باز باید ببریمش پیش دامپزشک تا معاینه‌اش کنه.

اگه حیوون فقط موقع شنیدن صداهای بلند مثل رعد و برق یا ترقه‌بازی یا مثلا زمانی که موقع پیاده‌روی اتوبوس از کنارتون رد می‌شه می‌لرزه، باید با یک دامپزشک متخصص رفتار حیوانات یا رفتارشناس مشورت کنین. البته بهتره قبلش از دامپزشک خودتون بخواین که سگ رو معاینه کنه تا احتمال مشکلات جسمی رد بشه، و بعد اگه لازم بود شما رو به متخصص رفتارشناسی ارجاع بده.

لرزش سگ نشانه چیست

لرزش سگ کی جدیه و کی خود به خود برطرف می‌شه؟

لرزیدن سگ‌ها تو بعضی شرایط طبیعیه، مثلا موقعی که سردشونه، از چیزی ترسیدن یا داروی خاصی خوردن. ولی اگه هیچ‌کدوم از این حالت‌ها نبود و خودبخود برطرف نشد ممکنه علت لرزش سگ بعضی بیماری‌ها باشه و باید از دامپزشک کمک گرفت. گاهی وقتا هم لرزیدن سگ به دلیل داشتن درده که باید علت درد رو تشخیص بدیم. در مورد سگ‌هایی که دائم از همه چی می‌ترسن و می‌لرزن هم باید به متخصص رفتارشناسی مراجعه کنیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.