نصب اپلیکیشن
سرماخوردگی سگ

سرماخوردگی سگ خطرناکه؟ چطور درمانش کنم؟

سرماخوردگی فقط بیماری‌ای نیست که ما آدم‌ها باهاش سر و کله بزنیم. بلکه سگ‌ها هم به این بیماری دچار می‌شن. سرماخوردگی سگ به اندازه سرماخوردگی انسان‌ها رایج نیست اما خب ممکنه گه‌گاهی باهاش روبه‌رو بشین. حالا سوالی که پیش میاد اینه که برای سرما خوردگی سگ چه کنیم؟ داروی سرماخوردگی توله سگ و سگ بالغ کدوماست؟

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و کافیه با پت پرس همراه باشین تا هم دلیل سرماخوردگی سگ رو بشناسین و هم بدونین علائم و روش‌های درمان سرماخوردگی سگ چیه.

ویروس سرماخوردگی سگ از کجا میاد؟

علل سرماخوردگی سگ‌ها دقیقا مشابه ما آدم‌هاست. در واقع هیچ ویروس مشخصی وجود نداره که بشه اسمش رو “ویروس سرماخوردگی” گذاشت، بلکه چندین ویروس مختلف وجود دارند که می‌تونن باعث ایجاد سرماخوردگی در سگ بشن.

بعضی از این ویروس‌ها قوی‌تر هستند و به همین دلیل سگ شما ممکنه بیماری سختی رو پشت سر بگذاره. اما بعضی از سرماخوردگی‌ها هم بعد از چند روز عطسه کردن خود به خود خوب میشن. اما در کل این بیماری سگ به اندازه‌ بیماری‌های دیگه سخت نیست و طول درمان کوتاهی داره.

علائم سرماخوردگی سگ چه چیزهایی هستند؟

اکثر علائم سرماخوردگی سگ مثل نشانه‌های سرماخوردگی ما آدم‌هاست. بعضی از رایج‌ترین علائم سرماخوردگی سگ عبارتند از:

 • عطسه سگ
 • سرفه کردن
 • گرفتگی یا آبریزش بینی سگ
 • خیس شدن چشم‌ها
 • بی‌اشتهایی
 • تب و لرز
 • داغ شدن گوش و بینی

البته با دیدن هر کدوم از این نشونه‌ها نمیشه گفت که سگ شما دچار سرماخوردگی شده،  چون  این علائم با بعضی از انواع دیگه‌ای از بیماری‌های تنفسی سگ مشترکه، مثل:

 • آنفولانزای سگی
 • ذات الریه
 • کنل کاف
 • دیستمپر

اگه سگ شما یک یا چندتا از علائم بالا رو داره، سریع گوشی‌تون رو بردارین، اپلیکیشن پت پرس رو باز کنین و علائم رو به دامپزشک‌های ما بگین. مهم نیست چه ساعتی از شبانه‌روزه، مهم اینه که ما تا شناسایی کامل بیماری کنارتون هستیم!

همچنین اگه علائم دیگه‌ای مثل کاهش اشتها، تب، استفراغ، اسهال یا هر تغییر دیگه‌ای در رفتار طبیعی اون می‌بینید، احتمال وجود بیماری تنفسی سگ یا مریضی‌های سخت‌تر وجود داره. در صورت دیدن این علائم پیشنهاد می‌کنیم این موارد رو با دامپزشک در میون بذارین تا اون بتونه تشخیص کاملی داشته باشه.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

سرماخوردگی، کنل کاف و پاروا؛ بیماری‌های متفاوت با علائم مشابه!

کنل کاف یک بیماری شدید در سگ‌هاست که باعث عفونت دستگاه تنفسی سگ میشه. سگ‌ها به راحتی این ویروس رو از محیط می‌گیرند و می‌تونن انتقال بدن. خوشبختانه کنل کاف در سگ‌ها قابل درمانه و اکثر سگ‌ها پس از درمان، بهبودی پیدا می‌کنند. اما این بیماری ممکنه عواقب شدیدتری برای توله سگ‌ها یا سگ‌هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند داشته باشه.

بارزترین نشانه کنل کاف، سرفه خشک سگ‌هاست. علائم دیگه این بیماری شامل عطسه، آبریزش بینی، بی‌حالی، کاهش اشتها و تب هست.

از اونجایی که این نشانه‌ها با علائم سرماخوردگی سگ یکسان هست، بنابراین برای تشخیص نوع بیماری، از دامپزشک کمک بگیرین.

یک بیماری دیگه‌ای که شامل علائمی مثل بی‌حالی، استفراغ و اسهال میشه، بیماری پاروا هست که می‌تونین اطلاعات کاملش رو در این مطلب بخونین: پاروا در سگ.

پس بهتره که برای تشخیص قطعی سرماخوردگی سگ از نظر دامپزشک استفاده کنیم تا یه وقت اون رو با بیماری دیگه‌ای اشتباه نگیریم و اینجوری مسیر درمان رو اشتباه طی کنیم.

درمان سرماخوردگی سگ

سرماخوردگی توله سگ و درمان آن

راستش رو بخواین سرماخوردگی توله سگ تفاوت زیادی با سرماخوردگی سگ بالغ نداره. اما چون توله سگ‌ها سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارن، باید خیلی سریع علائم سرماخوردگی رو توشون تشخیص بدین.

این تشخیص سریع کمک میکنه تا شما بتونین هر چه سریع‌‌تر سرماخوردگی توله سگ خودتون رو درمان کنین. چون یه وقتایی ممکنه لازم بشه که توله سگ شما تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیره. اینم در نظر بگیرین که سر خود به توله سگ سرماخورده‌تون دارو ندین چون که داروی سرماخوردگی توله سگ از نظر نوع و دوزش با یه سگ بالغ فرق داره.

برای درمان سرماخوردگی توله سگ هم فراموش نکنین که روی تغذیه‌اش تمرکز زیادی بکنین. قرص‌ها رو زیر نظر دامپزشک تهیه کنین. برای درمان خانگی سرماخوردگی توله سگ هم غذاهایی که مناسبش نیست یا هضمش براش سخته بهش ندین.

چون این لطف و نگرانی شما ممکنه مسیر درمان رو براش سخت‌تر بکنه. فقط کافیه مواردی که در ادامه تو بخش درمان سرماخوردگی سگ آوردیم رو برای غذا دادن و رسیدگی کردن بهش رعایت بکنین.

روش درمان سرماخوردگی سگ

برای درمان سرماخوردگی سگ چه کنیم؟ اگه با هر کدوم از علائم سرماخوردگی مواجه شدید، اولین و بهترین راهکار گرفتن تایید و تشخیص از دامپزشکه.  هر چند که سرماخوردگی خفیف معمولا نگران کننده نیست و نیازی به مراقبت‌های ویژه نداره و میشه اون رو با درمان‌های خانگی رفع کرد. اما در صورت شدید شدن علائم حتماً طبق نسخه  دامپزشک از دارو و موارد مورد نیاز استفاده کنید.

درمان پزشکی سرماخوردگی سگ

بخش اول درمان سرماخوردگی سگ مربوط به دامپزشک و نسخه‌اش میشه. احتمالاً دامپزشک اول ضربان قلب و سالم بودن ریه سگ شما رو چک می‌کنه. بعد هم ممکنه نیاز به انجام چند آزمایش تخصصی باشه. آزمایش‌هایی مثل رادیوگرافی، آزمایش خون، آزمایش مدفوع و… چون اینا می‌تونن تعیین کنن که بیماری سگ شما دقیقاً چیه. آیا سرماخوردگی سگه یا چیز دیگه‌ای.

باید گفت که نحوه درمان سرماخوردگی در سگ‌ها کاملا به شدت اون بستگی داره. در واقع سرماخوردگی خفیف، خود به خود از بین میره و نیاز نیست که کار خاصی جز درمان‌های خانگی رو انجام بدین. 

اما اگه سرماخوردگی تبدیل به یک بیماری عفونی شده باشه، دامپزشک براش داروی سرماخوردگی سگ، شربت دیفن هیدرامین برای سگ شما جهت از بین بردن سرفه تجویز میکنه و یک سری درمان خانگی سرماخوردگی سگ مثل استراحت، نوشیدن مایعات و موارد این شکلی پیشنهاد میده.

توجه داشته باشین که اگه چند سگ و توله سگ تو خونه دارین، ممکنه داروی سرماخوردگی توله سگ با سگ‌های بالغ تفاوت داشته باشه. این چیزیه که دامپزشک براساس معاینات هر کدوم از اونا تشخیص میده. بالاتر هم اشاره کردیم که دلیل این تفاوت، ساختار جسمانی در حال رشد توله سگ و سگ‌های بالغه.

درمان خانگی سرماخوردگی سگ

درمان خانگی سرماخوردگی سگ

درمان خانگی در قدم دوم بعد از تشخیص و تجویز دامپزشک انجام میشه. شما می‌تونین از موارد زیر به صورت کلی برای درمان سرماخوردگی توله سگ و سگ خودتون استفاده کنین:

 • دادن غذای گرم
 • خشک نگه داشتن بستر سگ
 • تعویض آب هر چند ساعت یکبار
 • استفاده از دستگاه بخور در اتاق برای حفظ رطوبت
 • شستن ظروف غذا و آب هر روز یا هر دو روز یه بار
 • استفاده از غذاهای سوپی و تأمین مایعات بدن سگ بیمار
 • فراهم آوردن یه فضای آروم برای خوابیدن بیشتر سگ

حواستون باشه که این وسط داروها و موارد تجویزی دامپزشک رو سر موقع به سگ بدین تا روند درمان خیلی بهتر طی بشه.

اگه هم مشغول درمان سرماخوردگی توله سگ هستین، ترجیحاً دمای بدنش رو زود به زود چک کنین و حواستون به ریتم تنفسش باشه. ممکنه بی‌اشتهایی برای توله سگ‌ها بیشتر باشه. سعی کنین آروم آروم بهش غذا بدین و نذارین که طولانی مدت گشنه بمونه. با دیدن هر چیز مشکوکی هم، سریع دامپزشک خودتون رو در جریان بذارین.

چه غذایی به سگ سرماخورده بدیم؟

سگ‌ها یا توله سگ‌های سرماخورده معمولاً علاقه‌ای به خوردن غذا نشون نمیدن. اونا بیشتر ترجیح میدن بخوابن تا این که غذا بخورن. ولی باز هم تاکید می‌کنیم که سگ شما نباید گشنه بمونه.

به خصوص تو این شرایط که بدنش باید هیدراته بمونه لازمه که اگه غذا یا آب نخورد، شما با سرنگ این کار رو براش انجام بدین.

برای ترغیب کردنش به غذا خوردن هم می‌تونین از آب گوشت کم سدیم، سوپ مرغ یا ترکیب برنج و مرغ آب‌پز استفاده کنین. اینا جزو مواردی‌ان که اکثر سگ‌ها و توله‌سگ‌ها به خوردنش تمایل نشون میدن.

برای درست کردن غذای خانگی هم می‌تونین از دستور پخت‌های این مطلب کمک بگیرید: غذای خانگی برای سگ.

نگهداری از سگ در فصول سرد برای جلوگیری از سرماخوردگی

آیا سرماخوردگی سگ به انسان منتقل می‌شود؟

بطور کلی، احتمال سرماخوردگی در سگ‌ها کمتر از ما آدم‌هاست.

اما باید بگیم که ویروسی که سگ‌ها رو درگیر سرماخوردگی میکنه با ویروس سرماخوردگی آدما فرق داره و برعکس.

برای همین سگ‌ها این ویروس رو ممکنه از سگ‌های همسایه یا دوست و آشنا بگیرن تا از صاحبشون یا مهمونی که به خونه میاد!

پس یکی از راهکارهای جلوگیری از انتقال سرماخوردگی سگ به سگ‌های دیگه، قرنطینه کردن اون هست.

روش‌هایی برای جلوگیری از سرما خوردن سگ

متاسفانه، در حال حاضر هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود نداره (همونطور که برای آدم‌ها هم وجود نداره، به لطف انواع و اقسام ویروس‌ها که منجر به سرماخوردگی میشن!).

با این حال، زدن واکسن‌ بیماری‌های مختلف تنفسی می‌تونه در کاهش ابتلای سگ‌ها به ویروس سرماخوردگی موثر باشه. اگر میخواین با انواع واکسن‌هایی که برای نگهداری از سگ نیاز هست آشنایی بشین، حتما مقاله واکسن سگ رو هم بخونین.

بطور کلی، دامپزشک‌ها توصیه می‌کنند که همه سگ‌ها واکسن دیستمپر رو دریافت کنند. علاوه بر اون، می‌تونید از دامپزشک خودتون برای دریافت واکسن‌های دیگه هم مشاوره بگیرید.

راهکار دیگه اینه که نگذارید سگ‌تون سرما بخوره! همچنین نبردن سگ به بیرون از خانه، موقع شیوع بیماری‌ها مثل آنفولانزا راهکار عاقلانه‌ای بنظر میرسه.

انتقال سرماخوردگی از سگ به انسان

نگرانش نباشیم؟

نه. همونطور که ما سرما می‌خوریم و خوب می‌شیم، سرماخوردگی سگ هم میاد و میره. سرماخوردگی از اون بیماری‌هاست که علائم مشترک زیادی با بیماری‌های تنفسی دیگه سگ داره. مهمترین علائم این بیماری در سگ، عطسه و سرفه هست.

پس تو قدم اول علائم سرماخوردگی سگتون رو با دامپزشک درمیان بذارین و بعد از روش‌های متنوع درمان سرماخوردگی سگ استفاد کنین. اینجوری دیگه جای هیچ نگرانی‌ای نیست. یادتون نره که سگتون از شما سرماخوردگی نگرفته یا شما از اون نگرفتین.

مطمئن باشین هر دوتون تازگی‌ها یه دوست آدمیزادی و یه دوست سگی رو با این ویروس ملاقات کردین و چیزی که نباید پیش میومده، اتفاق افتاده. اما خب سرماخوردگیه دیگه، رفع میشه.

اگه تجربه‌ این بیماری در سگتون رو داشتین، خیلی خوب میشه که اون رو با کسایی که دارن این مطلب رو میخونن، مطرح کنین.

منبع: akc.org

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: معین رفیعی‌مهر
نویسنده: معین رفیعی‌مهر
محتوا یعنی ترکیب تکنولوژی با نویسندگی. خوشحالم که تو این صنعت هستم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.