نصب اپلیکیشن
همه چی در مورد طوطی اکلکتوس

حقایقی درباره طوطی اکلکتوس یا طوطی سلیمان!

طوطی اکلکتوس خیلی شبیه به همون تصوریه که ما از طوطیها داریم. بدنی رنگارنگ که عموماً سبز و قرمزن و منقارهای خمیده وجذاب.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قرار امروز سیر تا پیاز طوطی اکلکتوس رو بهتون بهتون بگیم؛ از رفتار، خصوصیات اخلاقی، تا رژیم غذایی و تشخیص جنسیت اونا!

بررسی اجمالی طوطی اکلکیتوس

اسم‌های رایج اکلکتوسطوطی اکلکتوس (جزیره سلیمان)، طوطی اکلکتوس بزرگ، طوطی اکلکتوس زرد، طوطی اکلکتوس شکم آبی، طوطی با طرفین قرمز
نام علمیEclectus roratus
رنگ‌های اصلیسبز، قرمز
اندازهمتوسط
طول عمر۳۰ تا ۵۰ سال

خاستگاه و تاریخچه

اکلکتوس‌ها تو مناطق بارانی استوایی زندگی میکنن و تو کشورهای استرالیا، نیوزلند و اندونزی دیده شدن. خاستگاه اصلی طوطی اکلکتوس جزایر سلیمانه به همین دلیل طوطی جزیره سلیمان هم بهشون میگن.

اونا توی تنه درختای بلند لونه میسازن و میتونن یه خانواده بزرگ رو تشکیل بدن. اکلکتوس از کلمه «اکلکتیک» گرفته شده. علت این نامگذاری هم به دلیل تفاوت ظاهری زیادی که جنس و نر و ماده اونا دارن که در ادامه بیشتر در موردش توضیح می‌دیم.

شخصیت و رفتار طوطی های اکلکتوس

اکلکتوس‌ها جزو نوابغ طوطی‌ها به شمار میان. طوطی‌های آروم و مهربونی که عاشق بچه‌هان. اونا رو میشه به راحتی اجتماعی کرد چون عاشق وقت گذروندن با خانواده‌ان.
thesprucepets

اگه احساس ناراحتی یا نادیده گرفته شدن بهشون دست بده سریع دچار استرس و افسردگی میشن. طوطیهای اکلکتوس دوست دارن توی جمع باشن و روی دستتون بشینن ولی از نوازش شدنِ زیاد، خوششون نمیاد. پس زیاد نوازششون نکنین. چون ممکنه عصبی بشن و گازتون بگیرن!

با اینکه اکلکتوس‌ها اجتماعی‌ان ولی از سر و صدای زیاد اصلاً خوششون نمیاد. جیغ و داد مداوم بچه‌ها رو نمی‌تونن زیاد تحمل کنن.

تو ۱۸ ماهگی دچار بلوغ جنسی میشن و ممکنه یه سری رفتارهای نابه‌هنجار انجام بدن که بهتره نادیدشون بگیرین تا دوره‌شون تموم بشه.

طوطی اکلکتوس ماده به طور غریزی عاشق لونهسازیه. حتی اگه جفت هم نداشته باشه بازم ممکنه تو خونه دنبال یه جای مناسب مثل: تو کمد، زیر مبل، جا‌های تاریک و بسته اطراف خونه برای ساخت لونه بگرده. مادهها به خصوص تو فصلهای جفتیابی به شدت قلمروطلبن و اگه یه جفت نر و ماده داشته باشین احتمالاً زن رئیس خونه میشه.

در مورد سنجش میزان هوش این طوطی در برابر طوطی‌های دیگه، به این مقاله سر بزنین: باهوش ترین پرنده.

حرف زدن و آواز

گفتیم اکلکتوسها طوطیهای آرومیان. اما باید بدونین که اونا یکی از پرنده‌های لیست طوطی سخنگو در جهان به حساب میان! حرف زدن این طوطی مثل طوطی کاسکو میمونه. اونا میتونن کلمات زیادی رو یادبگیرن و حتی آواز بخونن.

اکلکتوس‌ها هر از گاهی یه صدای بوق طوری تولید می‌کنن که بار‌های اول می‌تونه سرگرم‌کننده باشه البته که بعداً کمی رو مخ میره.

جنسیت طوطی اکلکتوس

تشخیص جنسیت طوطی اکلکتوس

طوطی سلیمان بسته به جنسیت ۲ شکل متفاوت داره. هستن. یعنی فرق ظاهر نر و ماده‌شون انقدر زیاده که تا اوایل قرن ۲۰ام فکر میکردن که اونا دو گونه جدا هستن!

 • اکلکتوس نر رنگ بدنش سبز روشنه و رگههای آبی اطراف بدنش داره. منقار زرد- نارنجی رنگی داره.
 • اکلکتوس ماده، بدن قرمز با خطوط بنفش وسیاه روی دم و منقار تیره رنگی داره.

پرهای اونا رنگهای مختلفی داره که با هم ترکیب شدن. این رنگبندی خاص قدرت استتار عجیبی بهشون داده.

رنگ سبز طوطی اکلکتوس نر بهش کمک میکنه تا لای درختا‌ه برای پیدا کردن غذا استتار کنه. اینجوری کمتر طعمه پرندههای شکاری میشه. از اونجایی که مادهها اکثر وقت خودشون رو تو لونه هستن رنگ قرمز اونا به عنوان یه علامت هشدار برای پرندههای دیگه تلقی میشه تا شکارچیها رو از لونه دور نگه دارن.

نر‌ها آموزش‌پذیرترن و ماده‌ها وابستگی کمتری به صاحبشون دارن و تو مدیریت استرس عملکرد بهتری از خودشون نشون دادن.

نکات مراقبتی از طوطی های سلیمان

حساسیت و احتمال ابتلا به افسردگی در این طوطی‌ها زیاده و باید حواستون به مواردی که در ادامه میاد، باشه.

فضای مناسب برای زندگی

اونا عاشق پروازن و دوست دارن طی روز انرژیشون رو تخیله کنن. یه اتاق با ابعاد ۳.۵ متر طول، ۰.۹ مترعرض و ۲.۱۳ متر ارتفاع براشون مناسبه.

قفس

اکلکتوسها پرندههای نسبتاً بزرگی‌ان و از لحاظ اندازه و رنگ مشابه طوطی آرا یا همون ماکائو هستن. به همین دلیل قفس اونا باید به اندازه کافی بزرگ باشه.

ابعاد قفس مناسب: ۶۱*۹۱.۴۴*۱۲۱* سانتیمتر طول و عرض و ارتفاع.

سازگاری با پرندگان خانگی دیگه

اکلکتوسها میتونن تو خونههای پرنده با پرندههای دیگه زندگی کنن. اما یه شرط خیلی مهم داره!

برخی از این طوطی‌ها حسودن و اگه ببینن به پرنده دیگه بیشتر توجه میشه، دچار استرس افسردگی میشن. پس اگه میخواستین اونو به یکی دیگه معرفی کنین تمرکزتون رو روی کوچولوی حسودتون بذارین تا دلشون نشکنه.

ورزش و فعالیت

اکلکتوسها به شدت طوطیها فعالی هستن. حداقل ۲ بار در روز اونا باید پرواز کنن. همچنین اسباب بازیهای جویدنی و یه منطقه امن برای بالا رفتن کوهنوردی هم باید داشته باشن. تا وقتایی که شما نیستین مشغول باشن.

اونا دوست دارن با صاحبشون وقت بگذرونن و تشنه توجه شما هستن. بازی کردن با اونا باعث میشه رابطتون صمیمیتر بشه. در نتیجه یادگیری و آموزش بهشون راحتتر میشه.

جوجه طوطی اکلکتوس

تولید مثل و جوجه طوطی اکلکتوس

مادهها تو انتخاب درخت مناسب برای تولید مثل به شدت وسواس به خرج میدن. اونا لونه خودشون رو تو ارتفاع ۲۰ متری توی تنه یه درخت میسازن به طوری که جوجهها در برابر طوفان و بارون در امان باشن.

غریزه مادری طوطیهای ماده به شدت جالبه و حاضرن برای دفاع از لونه و جوجههاش دست به هر کاری بزنن. از اهمیت لونه همین حد باید بدونین که اگه شرایط لونه آماده نباشه و جوجهها به صورت جفت (نر و ماده) به دنیا بیان، متأسفانه اونا رو اینقدر نوک میزنه تا بمیرن.

مادهها هر دفعه ۲ تخم میذارن و ۱۱ ماه از سال رو تو لونه و مراقب بچهها هستن. به همین دلیل برای آب و غذا به طوطی نر وابسته است. تخم اکلکتوسها سفید روشنه و حدود یک ماه مادر روی اونا میشینه و انکوبش میکنه تا از تخم بیرون بیان. جوجه اکلکیتوسها تا ۱۱ هفتگی آمادن تا لونه رو ترک کنن ولی حدودای ۲ سالگیه که به سن بلوغ وتولید مثل میرسن.

توی تحقیقی که تو سال ۲۰۱۸ منتشر شد، متوجه شدن مقدار تغذیه و سرعت رشد جوجه نر بیشتر از ماده است و غذای مورد علاقه جوجه نر، ذرت و ماده تخمه آفتابگردونه.

ماده‌ها حتی می‌تونن بدون جفت هم تخم‌گذاری کنن. البته که این تخم‌ها بارور نیستن و جوجه نمی‌شن.

غذای طوطی سلیمان

رژیم غذایی و تغذیه اکلکتوس

تو طبیعت، غذای مورد علاقه اکلکتوسهای وحشی پاپایا، انجیر و اناره، البته که گل و بعضی از دانهها رو هم میخورن. ولی وقتی اونا رو به خونه میاریم قضیه متفاوت میشه. این طوطی سیستم گوارش خاصی داره. رژیم غذایی اونا باید کم چربی و پرفیبر باشه. چون اونا مستعد چاقی و کمبود ویتامین A و D هستن.

رژیم مناسب برای اکلکتوسهای خونگی شامل موارد زیره:

 • میوه و سبزیجات
 • غذای پلت شده
 • دانه

۸۰ درصد از رژیم غذایی این طوطی رو باید میوه و سبزیجات تشکیل بدن و بقیه‌اش رو پلت. دانهها باید هر از گاهی به مقدار کم بهشون داده بشه.

از میوه‌ها و سبزیجات مناسب میشه به اینا اشاره کرد:

 • انبه
 • انجیر
 • هویج
 • کلم بروکلی
 • ذرت
 • نخود فرنگی

دوبار در روز باید به اکلکتوس غذا بدین، یه بار اول صبح بعد از بیدار شدن و یه بار آخر شب ۱-۲ ساعت قبل از خوابیدن.

مراقبت از طوطی اکلکتوس

مشکلات رایج سلامتی و بیماری‌ها

طوطی های اکلکتوسمستعد پرکَنی هستن. نکته جالب اینه که اونا ادای بال زدن رو در میارن که خب یکی از نشانههای پر کنی تو اونا محسوب میشه.

به دلیل مشکلات تغذیهای و کمبود ویتامین‌ها و شرایط نگهداری، به بیماریهای مختلفی دچار میشن که رایجترین اونا:

 • پلیوماویروس پرندگان: عفونتی که باعث ایجاد تومورهای پوستی میشه.
 • سندرم انگشت منقبض: وضعیتی که باعث قطع گردش خون در انگشت پا پرنده میشه.
 • بیماری منقار و پر پسیتاسین: یک بیماری ویروسی سیستم ایمنی هستش.

انواع گونه‌های اکلکتوس

طوطیهای اکلکتوس فقط یه نوع نیستن و هر منطقه نوع خاص خودشو داره تا امروز حدود ۹ تا از اونا کشف شدن.

 • اکلکتوس جزیره سلیمان: معروفترینشونه.
 • طوطی استرالیایی اکلکتوس: توی استرالیاست و بزرگترین گونه از لحاظ اندازه محسوب میشه.
 • طوطی سلیمان بزرگ: برخلاف اسمش زیاد بزرگ نیست.
 • اکلکتوس اندونزی: مادههای اونا زرد رنگن و به شدت زیبان و خب همینجور که مشخصه تو جزایر اندونزی زندگی میکنن.

آیا طوطی اکلکتوس مناسب منه؟

این طوطیها شرایط و سبک زندگی خاصی دارن. اگه میخواستین یکی از این طوطیهای رنگارنگ رو از پرنده فروشیها بخرین حواستون به ترکیب نژادی‌اش باشه. چون اونا از روی بی‌احتیاطی ممکنه با طوطیهای دیگه آمیزش دیده باشن که خب نوزاداشون کیفیت زندگی خوبی ندارن. سعی کنین طوطی اکلکتوس اصیل رو پیدا و انتخاب کنین.

دنبال طوطی با پر‌های روشن، فعال و بازیگوش چشمای براق بگردین. به پاهاشون توجه کنین که خشک نباشن. در غیر این صورت نشون دهنده مشکل سلامتی تو اوناست.

از گونه‌های مشابه به طوطیهای اکلکتوس میشه به طوطی برزیلی و طوطی کاکادو اشاره کرد.

عمر طوطی اکلکتوس چقدره؟

چیزی بین ۳۰ تا ۵۰ سال در طبیعت و ۲۵ سال در خانه.

قیمت طوطی اکلکتوس در ایران

اونا کمیاب هستن و چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان به بالا براتون تموم می‌شن.

جمع‌بندی

طوطی اکلکتوس یه طوطی سخنگو و پرفعالیته که همچین کوچیک هم نیست. شما برای نگهداری از این طوطی‌ها به فضای کافی و زمان نیاز دارین.

نگران نباشین چون تیم پت پرس برای نگهداری از حیوون خونگی‌تون، کنارتونه!

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: آرمان بزرگی
نویسنده: آرمان بزرگی
آرمان هستم، عاشق علم و گیم و انیمه و حیوانات هستم و دوست دارم ساعت‌ها درموردشون با مردم صحبت کنم، به همین دلیل به تولید محتوا روی آوردم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.