نصب اپلیکیشن
باهوش ترین پرنده

باهوش ترین پرنده دنیا رو می‌شناسید؟

باهوش ترین پرنده دنیا کدومه؟ وقتی به گونه‌های باهوش فکر می‌کنیم، علاوه بر انسان، بی‌شک هممون حیوونایی مثل شامپانزه‌ها، گربه‌ها، سگ‌ها و نهنگ‌ها به ذهنمون می‌رسه. اما آیا می‌دونید پرندگانی وجود دارند که به عنوان باهوش‌ترین‌ها شناخته می‌شن؟ بی‌اغراق بگیم باهوش‌ترین پرنده‌های دنیا از اون چیزی که فکر می‌کنید هم باهوش‌‌ترند.

جالبه بدونید بیشتر پرنده‌ها از نظر هوش با میمونا هم‌سطح‌ند! به طور قطعی نمی‌شه بگی باهوش‌ترین کدومه؛ ولی گونه‌های هستن که عملکرد قابل توجهی در تست‌های هوش دارند. مثلاً کلاغ و طوطی خاکستری گوی میدون رو از بقیه ربودن.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو این مطلب پت پرس قراره باهوش‌ترین پرنده رو بهتون معرفی کنیم؛ پس تا انتها با ما همراه بشید.

معیار انتخاب باهوش ترین پرنده چیست؟

قبل ازینکه پرنده‌ها رو از نظر هوش و ذکاوتشون معرفی کنیم. باید بگیم که تعریف از هوش پرنده‌ها خیلی سخته. چون انواع مختلف تست و مطالعات هستن که می‌شه براساسش هوش رو اندازه‌گیری کرد. در نتیجه، تقریباً غیرممکنه که بگیم یک گونه چقدر باهوشه.

در واقع به کمک بعضی ویژگی‌های رفتاری می‌شه بفهمی که گونه مورد نظر هوشش چقدره. برای مثال، بعضی پرنده‌ها تو حل مسئله و یادگیری عملکرد بهتری دارند، در حالی که بعضیا ارتباطات و رفتارهای اجتماعی گسترده‌تری دارند.

جالبه بدونید طیف وسیعی از ذکاوت باهوش‌ترین پرنده خانگی شامل:

  • ارتباطات گسترده
  • خاطرات خوب
  • برنامه ریزی برای آینده
  • یادآوری گذشته

میشه. حتی بعضی باهوش‌ترین پرنده های جهان توی حل مشکلاتشون خبره‌ن یا می‌شه اونا رو در حال بازی کردن؛ بینیم.

باهوش ترین پرنده دنیا

۷ تا از باهوش ترین پرنده های جهان

چه باور کنید یا نه پرنده‌ها فوق العاده باهوشن. واقعیت اینه که پرنده‌ها و انسان‌ها جد مشترکی دارند! انعکاس این واقعیت توی خونگرمی و مغز بزرگ تو جثه کوچیکشونه.

با اینکه نمی‌شه باهوش‌ترین پرنده دنیا رو از لحاظ هوش رتبه‌بندی کنیم. با این حال، در اینجا به ۷ پرنده که به‌عنوان باهوش‌ترین گونه‌ها شناخته می‌شن، نگاهی می‌اندازیم.

۱.کلاغ‌ زیرک‌ترین و باهوش ترین پرنده اما نامحبوب

کلاغ‌ها همیشه صدر لیست باهوش‌ترین پرنده‌های دنیا هستن. در واقع، به استثنای انسان همۀ کلاغ‌ها از نظر هوش بالاتر از میمون‌ها قرار دارند. کلاغ‌ها دومین حیوان باهوش روی کره خاکی هستند. انواع مختلفی از کلاغ ها وجود داره برخی از باهوش‌ترین‌ها عبارتند از:

  • کلاغ کرویدز
  • کلاغ مردار

در کل ۳۲ تا گونه از کلاغ وجود داره.

هوش کلاغ سیاه قصه ما از جهات مختلفی بررسی می‌شه. یکی‌ش اینکه حلّال مشکلات بزرگن! اونا می‌تونن از ابزارها استفاده کنن و قبل از تصمیم‌گیری حالت چهره افراد رو بسنجند. حتی مطالعات نشون داده که کلاغ‌ها توانایی شمردن تا شش را دارند!

دلیل دیگه تمایز هوش کلاغ‌ها از پرنده‌های دیگه اینه که به‌درستی چهره‌ها رو تشخیص می‌دن. جالبه بدونید اکه خدایی نکرده از طرف کسی تهدیدی بشن تا پنج سال چهره اونو از یاد نمی‌برند.

غراب

۲. غراب‌ خاص و کم‌پیدا

یک دیگه از باهوش‌ترین‌ها که ارتباط نزدیکی هم با کلاغا داره، غرابه. این نوع از کلاغ به عنوان یکی از باهوش‌ترین پرنده در جهان شناخته می‌شه.

معروفیت غراب‌ها بخاطر توانایی حل مشکلاته؛ اما بیشتر از اون توانایی همکاری کردنشونه. غرابا با هم کار می‌کنن و باهم شکار می‌کنن. این کار گروهی نیاز به هوش زیادی داره که از عهدۀ حیوونای دیگه بر نمی‌آد.

مطالعات نشون می‌ده؛ هوش غراب‌ها تو برنامه‌ریزی به اندازه کودک چهار ساله‌ست. این ویژگی نشون دهنده هوش بسزای اوناست. حتی می‌تونن پیچیده‌ترین مشکلات در حد خودشون رو حل کنند.

غرابا هم مثل کلاغا به بازیگوشی مشهورند. و با بازیگوشی می‌تونن مشکلات پیچیده رو حل‌وفصل کنند. این بازیگوشی نوعی خلاقیت به حساب می‌آد که بهشون اجازه با هم ارتباط برقرار کنن و را‌های جدید رو برای حل مشکلاتشون امتحان کنند.

تنها ضعفشون نسبت‌به کلاغا به‌ خاطر سپردن چهره‌هاست.

۴. طوطی آرا یا ماکائو؛ باهوش ترین پرنده سخنگو

طوطی آرا نوع دیگه‌ای از طوطیه، که به عنوان باهوش ترین نژاد طوطی سخنگو با شخصیتی مهربان و ویژگی‌های خنده‌دار معرفی می‌شه. البته از نظر زیبایی و رنگانگی که شهرۀ عام وخاصه!

هوش ماکائوها بیشتر تو میزان حساسیتشون نسبت‌به محیط مشاهده می‌شه. این حساسیت نشان می‌ده که ماکائوها در مورد تعاملات اجتماعی خیلی باهوش‌ند.

ماکائوها پس از طوطی خاکستری در رتبه دوم باهوش ترین طوطی جهان قرار دارند. سطح هوشش شبیه به کودک نوپاست.

این پرنده باهوش برای اینکه منظور خودشو برسونه صداهای زیادی از خودش در می‌آره. حتی نکات و اسرار شکار رو هم با دوستاشون به اشتراک می‌ذارن.

۴. مرغ عشق؛ یه همدم قدیمی

مرغ عشق‌ها باهوش ترین پرنده زینتی هستند. کارهای زیادی بلدن که پرنده‌های دیگه بلد نیستن.  مثلاً با ظرفیت شناختی زیادی که دارند می‌تونن صدای آدما رو تقلید کنن تا با افراد تعامل داشته باشن. اونا از پس کارهای زیادی بر می‌آن یکش‌ش پازل حل کردنه!

مث بیشتر طوطی‌ها، مرغ‌عشقا هم می‌تونن بیش از ۱۰۰ کلمه را یاد بگیرند. البته، به طور متوسط، معمولاً حدود ۵۰ تا رو حفظ می‌کنند. همه چیز به توانایی یادگیری خودشون و فداکاری صاحشون بستگی داره.

البته یادگیری همانا و ادا کردن اون هم خودش مسئله‌ایه. لازم به ذکره به خاطر سپردن و حتی درک زمینه‌ای کلمه به این معنی نیست که می‌تونن اونو بیان کنند.

این پرنده بامزه می‌تونه صاحبای خودشو بشناسه، اما این همه ماجرا نیست. معمولاً دوستان، خانواده و افرادی که از خانه بازدید می‌کنن رو هم به یاد میاره. علاوه بر این، اگر طوطی‌ها به خوبی آموزش دیده باشن، ممکنه به نشونه‌های آن‌ها پاسخ دهند و پیوندهای قوی ایجاد کنند.

اگه دوست داری درباره ی این پرنده باهوش و انواعش بیشتر بدونی مقاله مرغ عشق رو بخونید!

باهوش ترین طوطی جهان

۵. گرینچیک؛ دلقک کله خاکستری

گرینچیک‌، یکی دیگه از باهوش ترین پرنده‌های زینتیه که می‌تونه چند کلمه رو تقلید کنه. اونا صدای نرم و نازکی دارند؛ همینم باعث می‌شه صداشونو و حرفشونو زیاد متوجه نشیم. اصن شاید نفهمید که دارن باهاتون حرف می‌زنن.

هوش گرین چیک به قدری زیاده که قابلیت یادگیری تردستی و حتی دستشویی تو جای مشخص هم داره!

اونا از ۲ تا ۳ ماهگی شروع به تقلید کمات می‌کنن. مهارت حرف زدن کانور گرین چیکا در مقایسه با طوطی‌های دیگه مث کاسکو چیزی نیست؛ البته همچین بی‌زبون هم نیستن!

بهتره کلمات ۱ تا ۲ هجاییِ کوتاه یا عبارات کوتاهی مث؛ «دوستت دارم»، «پرنده زیبا» یا «سلام» را بهشون آموزش بدین. برای یادگیری به این رنگین کمون جذاب،  نیاز به صبر زیاد و حوصله هست. برای شناخت بهتر این پرنده باهوش به مقاله گرینچیک نظری بندازید.

آموزش و تربیت اصولی گرینچیک رو می‌تونین از کتابی که تیم پت پرس براتون تهیه کرده یاد بگیرین و با تکنیک‌های حرفه‌ای، بتونین بهترین چیزها رو یادش بدین.

کتاب الکترونیکی تربیت، نگهداری و دستی کردن گرینچیک

کتاب راهنمای جامع تربیت، نگهداری و دستی کردن طوطی کانور گرینچیک قراره به شما بگه که با چه‌جور طوطی متفاوتی طرف هستین و چطور باید ازش نگهداری و اون رو تربیت کنین. نیازهای گرینچیک با طوطی‌های دیگه فرق داره و شما باید بدونین که با چجور اقداماتی، نگهداری گرینچیک رو به خوبی انجام بدین تا از داشتن این حیوون خونگی زیبا و بانمک لذت ببرین.

با این کتاب می‌تونین آموزش طوطی گرینچیک و نگهداری ازش رو به یه تجربه بی‌نظیر برای خودتون و خانواده تبدیل کنین.

خرید کتاب
۱۲۸,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای نگهداری، دستی کردن و تربیت طوطی گرینچیک

۶. طوطی راهب آروم و دلبر

طوطی راهب که به کوآکر هم معروفه و بیشتر تو اروپا، آمریکای جنوبی و شمالی زندگی می‌کنه و جزو باهوش ترین پرنده های سخنگوی دنیا ازش یاد می‌شه. برای اینکه زبون بریزه برامون به مراقبت و تربیت درستی نیاز داره. تا بتونه تموم کلماتی را که از زبون مربی‌ش بیرون می‌آد یاد بگیرد و تکرار کند.

طوطی کوآکر اگه توی تربیتش دقت کافی به خرج بره؛ می‌تونه کلمات را تو موقعیت به جا و مربوطه به کار ببره. همه اینا بستگی داره به مربی‌ای داره که با تمام احساسش براش وقت بذاره.  جالبه بدونید علاوه بر حرف زدن؛ این پرنده سخنگو می‌تونه صداهای دیگه رو هم تقلید کنه.

کاسکو پرنده سخنگو
طوطی خاکستری یا کاسکو

۷. طوطی‌ خاکستری (کاسکو) سخنگو

تو لیست باهوش ترین پرنده خانگی طوطی آفریقایی یا کاسکو جایگاه خاصی داره. این پرنده تقریباً همیشه در حال فکر کردنه، همین ویژگی باعث می‌شه هوشمندانه استدلال کنه.

همونطور که می‌دونید طوطی‌ها زیاد حرف می‌زنن! طوطی‌های خاکستری تا ۱۰۰۰ کلمه یا بیشتر هم یاد می‌گیرند! این توانایی برقراری ارتباط، متکی بر حافظه، مهارت‌های قیاسی و آموزش پذیری است که همه اینا توی طوطی کاسکو در حد اعلا وجود داره.

همچنین این باهوش ترین پرنده سخنگوی جهان استدلال قیاسی خوبی داره. استدلال قیاسی زمانیه که از یه گزاره یا مقدمه به نتیجه برسی. کاسکو، زرنگ ترین پرنده جهان، محیط اطرافشو نگاه می‌کنه  تا از محل غذا و سایر اطلاعات کسب کنه.

جمع‌بندی

دفعه بعد که خواستید دربارۀ گونه‌های باهوش فکر کنید؛ دیگه هیچوقت پرنده‌ها رو یادتون نمی‌ره. به نظرتون واقعاً باهوش ترین پرنده بین این همه پرنده که می‌شناسیم و حتی نمی‌شناسیم، کدومه؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.