نصب اپلیکیشن
کلسی ویروس گربه

علائم بیماری کلسی ویروس گربه، راه‌های جلوگیری و درمان آن

بیماری کلسی ویروس گربه یکی از بیماری های تنفسی شایع در گربه هاست. عامل این بیماری که نوعی ویروس از خانواده وزی ویروس هاست، به دستگاه تنفسی (عموما ریه ها و راه های بینی) دهان (به همراه ایجاد زخم در دهان)، روده ها و عضلات اسکلتی حمله میکنه.

این بیماری در گربه های واکسینه نشده و بخصوص در خانه هایی که چندین گربه در اون زندگی میکنن، پناهگاه ها و پرورشگاه های گربه ها شایعه.

واکسیناسیون بر ضد کلسی ویروس گربه بسیار مهمه. با اینکه عفونت کلسی ویروس میتونه گربه ها رو در هر سنی درگیر کنه بچه گربه های بالای ۶ هفته حساس ترین گروه به این بیماری هستن. ازونجایی که بیشترین علامت قابل مشاهده این بیماری، زخم و عفونت گربه در قسمت دور دهان هست، در اصطلاح عموم بهش بیماری دهان گربه هم گفته می‌شه.

در این مقاله علائم، راه ابتلا و تشخیص بیماری کلسی ویروس گربه ها رو بررسی کرده و درباره درمان و پیشگیری از این بیماری صحبت میکنیم.

 

بیماری گربه ها

علائم بیماری کلسی ویروس در گربه چیا هستن؟

در صورت درگیر شدن گربه به کلسی ویروس، ممکنه نشانه های زیر به سرعت در گربه ظاهر میشن:

 • کاهش اشتها
 • بی حالی در گربه
 • ترشحات از چشم
 • ترشحات از بینی
 • به وجود آمدن زخم دور دهان گربه ، کام نرم، نوک بینی، لب ها یا اطراف پنجه ها
 • پنومونی (عفونت ریه)
 • سختی در تنفس به دلیل عفونت ریه
 • آرتریت (التهاب مفاصل)
 • لنگیدن
 • راه رفتن همراه با درد
 • تب
زخم لب گربه یا کلسی ویروس

گربه ها چطور به کلسی ویروس مبتلا میشن؟

گربه ها معمولا بعد از قرار گرفتن در تماس مستقیم با گربه های آلوده، به کلسی ویروس گربه مبتلا میشن. این تماس ها معمولا در جاهایی که گربه ها در تراکم بالا وجود دارن اتفاق می افته. مثل گربه دونی ها (خانه هایی که تعداد زیادی از گربه ها رو نگهداری میکنن) ، پناهگاه های گربه ها یا پرورشگاه های گربه.

راه دیگه انتقال کلسی ویروس به گربه از طریق محیط زندگی آلوده به ویروس هست. به دلیل اینکه ویروس بیماری کلسی با استفاده از شوینده ها و ضد عفونی کننده های معمولی از بین نرفته و در محیط باقی میمونه، احتمال تماس گربه ها با این ویروس از طریق محیط بالا میره.

بچه گربه ها به خاطر سیستم ایمنی ضعیفتری که دارن بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس هستن. با مشاهده زخم و عفونت دهان بچه گربه معمولا اولین احتمالی که وجود داره همین کلسی ویروسه و باید سریعا بچه گربه‌تون رو پیش دامپزشک ببرید.

چیزی نگرانت کرده؟ همین الان باهامون درمیون بزار
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و گربه دلبندته. دامپزشکان عمومی و متخصص پت پرس مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستن تا کمک کنن گربه قشنگت در سلامتی کامل باشه.

بچه گربه مریض

چگونه تشخیص داده میشه گربه ای به بیماری کلسی ویروس مبتلاست؟

دامپزشک برای تشخیص دادن اینکه گربه شما مبتلا به کلسی ویروسه، باید تاریخچه کاملی ازش داشته باشه. و این شما هستین که این تاریخچه رو به دامپزشک میدین. برای مثال:

 • سن گربه ، علائمی که نشون میده و محل زندگی اون
 • تاریخچه سلامتی و بیماری های قبلی گربه
 • اینکه علائم بیماری از کی و چگونه شروع شدن؟
 • چند گربه در منزل زندگی میکنن؟
 • آیا گربه اخیرا در تماس با گربه دیگه ای بوده؟

دامپزشک پس از گرفتن تاریخچه کامل از شما، معاینه بالینی گربه رو شروع میکنه و وضعیت کلی سلامتی اش رو میسنجه. احتمال داره بنا به تشخیص دامپزشک، نیاز باشه آزمایش خون، رادیوگرافی و دیگر تست های تشخیصی روی گربه انجام بشه.

آزمایش خون و رادیوگرافی داده هایی رو برای دامپزشک فراهم میکنن که با توجه به اون ها میتونه احتمال بده گربه شما به کلسی ویروس یا هر بیماری دیگه ای مبتلاست یا خیر. مزیت دیگه انجام این تست ها اینه که دامپزشک میتونه دقیق تر کارکرد دستگاه های مختلف بدن گربه رو مورد سنجش قرار بده و در صورت نیاز، برای کارکرد بهترشون دارو تجویز کنه.

البته این تست های بالینی هیچ کدوم نمیتونن ۱۰۰ درصد وجود کلسی ویروس رو ثابت کنن و برای اثبات ۱۰۰ درصدی نیاز به انجام تست آنتی ژن آنتی بادی هست.

این تست ها پیشرفته و پیچیده هستن و معمولا در کلینیک ها و بیمارستان های دامپزشکی انجام نمیشن.

کلسی ویروس گربه

راههای درمان کلسی ویروس گربه

بسته به نتایج آزمایش ها و معاینه بالینی دامپزشک تصمیم میگیره چه درمانی رو برای گربه انجام بده.

فراموش نکنین که عامل بیماری کلسی، یک ویروس هست. بیماری های ویروسی درمانی ندارن و دارویی که بتونه اون ها رو از بین ببره ساخته نشده. برای همین اقدامات درمانی دامپزشکان در صورتی که گربه ای به کلسی ویروس مبتلا شده باشه، بر پایه کمک به بدن گربه برای مبارزه با بیماری و کنترل عفونت های ثانویه  (اجازه ندادن به باکتری ها برای حمله به بدن وقتی بدن ضعیفه) است.

برخی از انواع دارو کلسی ویروس گربه که به گربه کمک میکنه با کلسی ویروس مبارزه کنه عبارتند از:

 1. آنتی بیوتیک وسیع الصیف برای مبارزه با باکتری ها
 2. آنتی بیوتیک های چشمی در صورتی که علائم چشمی وجود داشته باشه
 3. کاهش دهنده های درد در گربه هایی که موقع راه رفتن درد و لنگش داشته باشن
 4. قرار دادن لوله دهانی تغذیه کننده (feeding tube) در گربه هایی که زخم های وسیع دهانی دارن و قادر به غذا خوردن نیستن.

در مواردی که گربه علائم شدیدی داره و بیماری در اون پیشرفت کرده، بهتره برای درمان بهتر و موثرتر در بیمارستان دامپزشکی بستری بشه. در موارد زیر بستری شدن ضروریه:

 • مشاهده پنومونی پیشرفته
 • خونریز های حاد
 • عدم خوردن آب و غذا

در درمان موارد شدید ممکنه نیاز به تمیز کردن بینی و دهان گربه به صورت مستمر (برای جلوگیری از جمع شدن ترشحات) ، تزریق داروهای مورد نیاز در طول روز و آماده کردن غذاهای ویژه برای گربه باشه.

توصیه دامپزشک

گربه های مبتلا به کلسی ویروس که به دلیل پنومونی نفس کشیدن براشون سخته باید در زیر ماسک اکسیژن نگهداری بشن.

زخم دهانی در گربه (کلسی ویروس)

چگونه از ابتلای گربه ام به کلسی ویروس پیشگیری کنم؟

واکسینه کردن گربه بر علیه این ویروس بهترین راه پیشگیری از ابتلای گربه ها به بیماری کلسی ویروس است.

واکسن زدن لزوما به این معنی نیست که گربه شما هیچ گاه به کلسی ویروس مبتلا نمیشه (احتمال ابتلا به بیماری رو کامل از بین نمیبره) ولی گربه های واکسینه وقتی به کلسی ویروس مبتلا میشن، علائم بیماری گربه رو به صورت تخفیف یافته نشون میدن و به راحتی بهبود پیدا میکنن.

واکسن کلسی ویروس به صورت چندگانه (به همراه واکسن انواع بیماری گربه) وجود داره و توسط دامپزشک به گربه تزریق میشه.

اولین دوز واکسن در حدود ۲ ماهگی، دوز دوم و سوم ۱ ماه بعد از دوز اول به گربه تزریق شده و پس از اون سالیانه تکرار میشن. در مقاله واکسیناسیون گربه در مورد واکسن های ضروری و اصلی و همینطور زمانبندی واکسنها به طور کامل توضیح دادیم و پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنید.

واکسیناسیون گربه

بهبود بیماری کلسی ویروس و درمان زخم دور دهان گربه چقدر طول می‌کشه؟

احتمال زنده ماندن و بهبود گربه از بیماری کلسی ویروس بستگی به علائم و شدت بیماری داره.

گریه هایی که به پنومونی خفیف مبتلا میشن، معمولا در عرض ۳ تا ۴ روز علائم بهبودی رو نشون میدن. البته مبتلا شدن گربه به پنومونی حاد و پیشرفته، خطرناکه و میتونه جان حیوان رو به خطر بندازه.

عفونت و زخم دور دهان گربه و التهاب مفصل اگر به دلیل کلسی ویروس به وجود اومده باشن هم معمولا پس از بهبود گربه به صورت کامل از بین میرن.

آیا کلسی ویروس در انسان هم بیماری زاست؟

یه سوالی که خیلی از شما عزیزان از ما میپرسید اینه که آیا ویروس کلسی از گربه به انسان قابل انتقاله؟ و اگه با گربه‌‌ای که کلسی ویروس داره تماس داشته باشیم ممکنه ازش این بیماری رو بگیریم؟

خب، خبر خوب اینه که کلسی ویروس بیماری مشترک بین گربه و انسان نیست و برای همین امکان این وجود نداره که بتونین از گربتون این بیماری رو بگیرید.

پس با خیال راحت می‌تونید از گربه بیمارتون مراقبت کنید تا حالش زودتر خوب بشه.

در انتها توصیه میکنیم این مطلب را هم بخوانید: چطور به گربه، قرص و شربت بدهیم؟

آیا گربه شما تا به حال به کلسی ویروس مبتلا شده؟

خوشحال میشیم تجربیات و نظرات خودتون رو در قسمت نظرات با ما درمیون بگذارین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (22 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
نیلوفر
نوشته شده در: ۱۲ آذر, ۱۳۹۸

من یه بچه گربه تو کوچمون پیدا کردم که ناله میکرد چندبار میخواسم بگیرمش ولی یکم وحشی بود نذاشت تا بعد چند روز خیلی ضعیف شده بود آخرشم تونسم بگیرمش خیلی بوی تعفن میداد از عفونت دهنش و بردمش بیمارستان خاورمیانه الان داره مراحل درمانش میگذونه هر ۱۲ ساعت سرم داره با آمپول. حالش یکم بهتر شده یه مقدار رو به بهبوده غذا میخوره عفونت چشم نداره ولی برام خیلی پر هزینه بوذ

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۱۳ آذر, ۱۳۹۸

سلام
ممنون از اینکه نظرت رو باهامون درمیون گذاشتی نیلوفر جان

پاسخ به این نظر
نگار صادقی
نوشته شده در: ۶ آذر, ۱۳۹۸

سلام.من یه بچه گربه رو امدادکردم.کلسی کلا نصف دهانشو از بین برده بود.یک ماهه پانسیون بود.دهانش خیلی خوب شده.از جمعه که آوردمش خونه چشمش عفونت کرد و ترشح شدید بینی داره.با قطره چشمش بهتر شد اما بینیش داره روز به روز بدتر میشه.دو تا دکتر بردمش هر دو یه نسخه دادن.شربت سفیکسیم و مترونیدازول و کوآموکسی کلاو تجویز کردن هر ۱۲ ساعت تا ۱۴ روز.بنظرتون خوب میشه؟همین داروها خوبه بهش بدم؟ممنون میشم توضیح بدید برام.میترسم بمیره😭

پاسخ به این نظر
petpors2
نوشته شده در: ۱۰ آذر, ۱۳۹۸

نگار جان
لطفا طبق دستور دامپزشک عمل کنید و داروها رو قطع نکنید. خوب شدنش رو نمیشه تضمین کرد چون به چندین فاکتور مختلف بستگی داره ولی امیدوار باشید.

پاسخ به این نظر
مهدی
نوشته شده در: ۵ آذر, ۱۳۹۸

سلام
من یه گربه دارم حدودا ۷یا۸ ماهشه
حدودا یه هفته پیش یک چشمش شروع به بسته شدن کرد و همون روز هم هر دو چشمش بسته شد ورم پلک داره به صورتی که چشماش بسته شده و تقریبا چیزی نمیبینه ترشحات چشمی و گاهی اوقات خون(که فکر میکنم به خاطر اسیب به مویرگ های پلکشه وقتی میخواد چشمشو تمیز کنه)یه مدت از جنستامایسین و سیپلکس و چرک خشک کن(اموکسی سیلین)هم استفاده کردم تاثیری نداشت احتمال میدم عفونت ویروسی باشه
به نظرتون چند هفته طول میکشه تا خوب شه؟یا اصلا احتمال خوب شدن هست؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۰ آذر, ۱۳۹۸

سلام عزیز
با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه.

پاسخ به این نظر
رها
نوشته شده در: ۲۶ آبان, ۱۳۹۹

سلام ، گربه من دچار کلسی ویروس شده ، دکتر بهش دهان شویه داده آیا میشه بجای دهان شویه از اسپری دنتال دکتر کلادرز استفاده کنم ؟ گربم حساسیت داره به دهانشویه
و این که اسپری دنتال رو میشه روی زبون و لبش هم زد ؟

پاسخ به این نظر
مصطفی
نوشته شده در: ۱۰ تیر, ۱۳۹۹

فقط قطره استریل چشمی بنام کلوبیوتیک بگیر و هر ۶ ساعت بریز یه قطره در هر چشم . حاوی انتی بیوتیکه و عالیه و سریع عفونت چشم خوب میشه و چشم ها زود باز میشه

پاسخ به این نظر
زینب
نوشته شده در: ۲۴ آبان, ۱۳۹۸

سلام من ی گربه تو حیاطمون یود بچه گرده یکی از بچه هاش کلسی ویروس گرفته دهنش پره زخمه نمیتونه چیزی بخوره درست وقتیم بهش شیر میدم خیلی درد داره چیکار باید بکنم برای غذا دادن بهش؟

پاسخ به این نظر
petpors2
نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۳۹۸

زینب جان
حتما ببریدشون پیش دامپزشک

پاسخ به این نظر
نگین
نوشته شده در: ۸ آبان, ۱۳۹۸

سلام گربه کوچولویی از نژاد یکطرفه پرشین پیداکردم دهانش زخمه شرایط و هزینه درمانش رو هم ندارم رهاش کنم میمیره جایی نمیشناسید واگذارکنم جهت درمان و نگه داری ؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۹ آبان, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز متاسفانه جایی رو سراغ نداریم
کلینیک ببرید، بگید که گربه خیابونی هست شاید رایگان حاضر شدن براتون درمانش کنن

پاسخ به این نظر
رضا
نوشته شده در: ۱۳ دی, ۱۳۹۸

سلام، کدوم شهر هستید، اگر اهواز هستید یا امکان ارسال دارید، من ازش نگهداری میکنم، هزینه ارسال رو هم تقبل میکنم

پاسخ به این نظر
شیرین
نوشته شده در: ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من ساکن اهواز هستم ، گربه غیر اهلی داخل حیاط ماهیت که به این ویروس گرفتار شده اما عفونتش حاد نیست ، جایی رو میشناسید که همکاری کنن دارو تجویز کنن؟ باتوجه به اینکه خونگی نیست نمیتونم درمانگاه ببرمش متاسفانه

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام شیرین جان،
چون مشکلش نیاز به بررسی بیشتر داره و بسته به علائمش باید دارو تجویز بشه پیشنهاد میکنم بعد از انجام مراحل مشاوره آنلاین علائمش رو بیشتر توضیح بدین تا بتونیم راهنماییتون کنیم که داروی مناسب رو تهیه کنین:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

پاسخ به این نظر
شادي
نوشته شده در: ۲۴ خرداد, ۱۳۹۹

سلام
من اهواز هستم و ٣ تا بچه گربه در حیاط خانه امان هستند که مادرشون رو در اثر سانحه از دست دادند، امکان داره سرپرستیشون رو قبول کنید.
ممنون میشم🙏

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۴ خرداد, ۱۳۹۹

سلام شادی جان،
به وبسایت رابینسه مراجعه کنین و برای شهرتون آگهی واگذاری ثبت کنین. امیدوارم که سریع سرپرست پیدا کنن 🙂

پاسخ به این نظر
شادی
نوشته شده در: ۲۵ خرداد, ۱۳۹۹

سپاسگزارم

dorsa
نوشته شده در: ۳۱ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من گربمو تازه خریدم اما با صاحاب قبلیش در ارتباطم صاحب قبلیش اونو دامپزشکی میبره ولی متوجه این بیماریش نمیشه و به من میدتش ولی من متوجه این علائم شدم و سریع به دامپزشکی رسوندمش الان داره دوره ی درمانیشو میگذرونه امیدوارم که حالش خوب بشه با اینکه چند روزه دست ماست ولی خیلی بهش وابسته شدیم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۴ تیر, ۱۳۹۹

سلام درسا جان،
خوبه که سریع اقدام کردین برای درمانش.
نگران نباشین چون هم زود اقدام کردین هم اگه درمانشو درست طبق نسخه ی پزشک پیش ببرین احتمال اینکه بهبود پیدا کنه هست.

Asal
نوشته شده در: ۲۹ مهر, ۱۳۹۸

سلام من ۶ساله حامی حیواناتم و الانم ۱۲تا گربه حمایتی تو خونم دارم ک همشونو دونه دونه وقتی خیلی مریض بودن تو خیابون پیدا کردم و الان تقریبا همشون خوبن.یکیشون وقتی پیداش کردم کلسی داشت ک با انتی بیوتیک و کلرهگزیدین رقیق شده ک باهاش داخل فکشو ماساژ میدادم خوب شده.کلسی درمان داره به شرط اینکه از گربتون خیلی خوب نگهداری کنین و داروهاشو سر وقت بهش بدین.

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۹ آبان, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز عزیز، ممنون که نظرتون رو با ما و کاربران در میون گذاشتید

پاسخ به این نظر
پریسا
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۸

عزیزم از چه انتیبیوتیکی استفاده کردی؟

پاسخ به این نظر
زینب
نوشته شده در: ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام یه گربه که تو یک سال اخیر بهش غذا میدادم کنار دهنش زخم قدیمی کلسی داره الان بچه دار شده چقدر احتمال داره که بیماری رو که خودش خوب شده به بچه هاش منتقل کنه ؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۵ شهریور, ۱۳۹۹

سلام زینب جان،
اگه زخمش خودبه خود داره بهبود پیدا میکنه میتونه پادتن ایمنی رو به بچه هاش بده. گزارشی از انتقال ویروس از جفت نیست ولی اگه ویروس در حالت فعال خودش باشه و بیماری پیشرونده باشه میتونه از طریق ترشحات و مخاطات به راحتی به بچه هاش منتقل کنه.

پاسخ به این نظر
شیرین
نوشته شده در: ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام عزیزم ممکنه راهنماییم کنید؟ گربه ۱ ساله ای هست که داخل حیاطمونه و اهلی نیست خیلی ، ولی چون بهش غذا میدهیم مدام پیش ماست ، به این ویروس مبتلا شده، ولی خیلی حاد نیست ، سرفه های خلت مانند میکنه گاهی ، اما اشتهاش و دهانشو بینیش خوبه ، گوشه چشمش گاهی خیلی جزئی عفونت هست، البته شکل عفونت نیست مثل ادم که از خواب بیدار میشه و گوشه چشمش یه چیزیه، یکی از دوستان گفتن شربت فارمنتین ۴۵۷ بهش بدیم تا ۵ روز ، هر ۸ ساعت یکبار ، شما چی پیشنهاد میکنید 🙏🏼

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام شیرین جان،
مشکل گربتون نیاز به بررسی بیشتر داره و حتما باید عکس گربه به همراه یسری اطلاعات بیشتر داشته باشیم تا بتونیم راهنماییتون کنیم. لطفا مراحل ثبت مشاوره آنلاین رو انجام بدین تا اونجا بیشتر بررسی بشه ممنون:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

پاسخ به این نظر
بهناز
نوشته شده در: ۲۶ مهر, ۱۳۹۸

پنج گربه تو حیاط زخم دهانی دارن مادر وو ساله هست بچگی این بیماری رو گرفت اما خوب شد حالا هم باردار است هم بچه ها ی چهار ماهه اش اینو ازش گرفتن نمی تونم همه رو دامپزشک ببرم چه کمکی می تونم بکنم

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۲۲ آذر, ۱۳۹۸

سلام
یکی رو دامپزشک ببرید و داروهاش رو برای همشون استفاده کنید

پاسخ به این نظر
احمدی
نوشته شده در: ۵ مهر, ۱۳۹۸

سلام من یک بچه گربه سه ماهه رو از یک خدا خیر ندیده گرفتم که تا گربه رو داد خطشو خاموش کرد الان گربه دور دهانش مقداری زخمه از چشماش هی ترشحات چرکی میاد و عطسه میکنه ولی اشتهاش خوبه و لنگ نمیزنه دلیلش یعنی هرپس هست یا میتونه سرماخوردگی باشه ؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۷ آبان, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز یش دامپزشک ببرید تا گربه رو معاینه کنه و بر اساس نتیجه معاینه و آزمایشات تشخیص بده و براش دارو تجویز کنه

پاسخ به این نظر
نرگس
نوشته شده در: ۶ شهریور, ۱۳۹۸

سلام من یه گربه حیاطی دارم که رفت خونه ی همسایه چهارتا بچه به دنیا اورد چند وقت پیش همسایه در خونش باز بوده بچه گربه ها رفتن بیرون نتونستیم پیداشون کنیم ولی فردا گربم یکی از بچه هاش روکه سفید بود اورد خونه ی ما .امروز دیدم سفیده از زیر در حیاط داره بیرون رو نگاه میکنه و صدای میو میوی شدید میاد در رو که باز کردم دیدم بچه گربه حنایی ک بچه گربم بود ,پشت دره بعد مادرش اومد بیرون حناییه اومد یه کم خودش رو بهش مالوند وقتی مادرش بوش کرد شروع کرد به فیش فیش کردن و ازش دور شد حالا اون حناییه هی میخواد به مادرش و سفییده نزدیک بشه اونا هی فیش فیش میکنن و مامانش فرار میکنه
بدبخت رفته یه گوشه قایم شده
علت رفتار مامانش چیه؟
از سفیده خیلی خوب مراقبت میکنه

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۰ شهریور, ۱۳۹۸

سلام نرگس عزیز
به هردلیلی گربه ها ممکنه از مراقبت کردن از بچه هاشون خودداری کنن ک دلایل خودشون دارن و خیلی نمیتونیم دلیلش رو تشخیص بدیم که چرا این کارو میکنن و باید خودتون ازش تو خونه نگهداری کنید

پاسخ به این نظر
سهیلا
نوشته شده در: ۲۷ دی, ۱۳۹۸

ممکنه یه گربه ماده دیگه اونو لیس زده باشه یا بوی یه گربه دیگه رو گرفته باشه

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز از طریق لینک زیر از دامپزشک پت پُرس سوالتون رو بپرسید:
مشاوره دامپزشکی آنلاین

پاسخ به این نظر
نگین ضیایی
نوشته شده در: ۲۷ مرداد, ۱۳۹۸

گربه من امروز متوجه شدیم مبتلا شده البته ۶ ماهشه و به از یک خانواده دیگه گرفتیمش ک گویا از خونه بیرون میرفته گرفته. یک مقدار امپول و سرم و دارو داد دکتر ک ایشاا زودتر درمان میشه.علائمش هم اوایل بی اشتهایی بود و گربه لاغر و ضعیفه کم کم زخم دهان لنگ زدن و درد در دستش بود و ترشح بزاق از دهانش

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۵ شهریور, ۱۳۹۸

نگین جان
ممنونیم که نظرت رو باهامون درمیون گذاشتی.
امیدواریم زودتر بهبود پیدا کنه

پاسخ به این نظر