نصب اپلیکیشن

بازی با گربه ؛ آموزش 10 بازی فوق‌العاده!

گربه‌ها دیوونه‌ی بازی کردن هستن و بازی با گربه هم برای سلامت روحی خودشون مفیده و هم می‌تونه ما رو سر کیف بیاره. اکثر گربه‌ها دوست دارن که صاحبشونم تو بازی با اونا شریک بشه.

حالا کدوم بازی‌ها و اسباب بازی‌ها می‌تونن بهترین کاربرد رو برای گربه داشته باشن؟ قایم باشک، شیرین‌کاری، عبور از مانع، بازی‌های موبایلی، عبور از مانع، اسباب بازی پازلی، حباب بازی، گرگم به هوا و… از جذاب‌ترین بازی‌ها برای گربه به حساب میان. چیزی که تا ساعت‌ها می‌تونه درگیرش کنی و تخلیه انرژی‌شون رو به بیشترین حد برسونه.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس ۱۰ مدل کاربردی بازی با گربه و روش انجام دادنش رو بهتون یاد می‌دیم!

مزایای بازی کردن گربه

بازی کردن گربه مزایای زیادی داره که مهم‌ترین اونا موارد زیر هستن:

  • از چاقی گربه جلوگیری می‌شه
  • سرگرم می‌شه و کمتر خرابکاری می‌کنه
  • حتی یک سری شواهد وجود داره که نشون می‌ده گربه‌ها وقتی تحریک ذهنی بیشتری دریافت می‌کنن، کمتر بیمار می‌شن
با گربه چگونه بازی کنیم
بازی قایم باشک با گربه‌

چگونه گربه خود را سرگرم کنیم؟

در ادامه به معرفی سایت dailypaws بازی‌ها و سرگرمی‌هایی رو معرفی کردیم که بسته به ترجیح گربه‌تون می‌تونین باهاش انجام بدین:

قایم باشک

اگه حیوون موقعی که صداش می‌زنین میاد پیش‌تون، می‌تونین یک جا مخفی شین و صداش کنین و زمانی که پیداتون کرد بهش یه خوراکی بدین. این یک راه ساده برای سرگرم کردن گربه‌تون و وادار کردنش به فعالیت بیشتر داخل خونه است.

همین‌طور می‌شه یکی از اسباب‌بازی‌های گربه‌تونو زیر یک پارچه مخفی کنین و بذارین خودش بیاردش بیرون. اگه یک تیکه نخ یا کاموا هم به اون اسباب بازی وصل کنین می‌تونین زیر پارچه تکونش بدین تا توجه حیوون به طرفش جلب بشه.

شیرین‌کاری

گربه‌ها هم مثل سگ‌ها می‌تونن شیرین‌کاریای مختلفی رو یاد بگیرن و تربیت بشن. این حیوونا واقعا باهوش هستن اما از این که کسی براشون رئیس‌بازی دربیاره و دستور بده خوش‌شون نمیاد. تو این مقاله گفتیم که واقعاً این کار شدنی هست یا نه: تربیت گربه.

پس همیشه باید ببینین که گربه‌تون دوست داره کاری رو بهش یاد بدین و به‌اصطلاح توی مود یادگیری هست یا نه. اگه آماده تمرین کردن باشه، می‌تونین کارایی مثل نشستن و بزن قدش رو بهش یاد بدین.
بهترین بازی گربه
گربه‌ها عاشق تونل و توپ هستن

عبور از موانع

عبور از موانع یکی از ورزش‌های محبوب سگه که حتی مسابقاتی براش برگزار می‌شه و مثلا سگ‌ها از روی مانع‌های مختلف می‌پرن و از توی تونل عبور می‌کنن.

گربه‌ها هم می‌تونن همچین کارایی انجام بدن. بهتره با آموزش رد شدن از تونل گربه شروع کنین. یک طرف تونل بشینین، یک خوراکی توی دست‌تون بگیرین و ببرینش داخل تونل و حیوون رو تشویق کنین تا بیاد تو و خوراکی رو بگیره. موقعی که داشت از تونل رد می‌شد یک کلمه مثل “تونل” یا “رد شد” رو هم با صدای بلند بگین تا کم کم به این دستور عادت کنه و بعدا بهش جواب بده.

تونل گربه کدیپک مدل 9019
تونل گربه کدیپک مدل ۹۰۱۹
مزایای این محصول
تهیه شده از برزنت

بازی‌های موبایلی

برنامه‌نویسا چندین بازی مورد علاقه گربه‌ها طراحی کردن که مثلا ماهی‌ها رو در حال شنا کردن یا موش‌هایی رو در حال دویدن روی صفحه نشون می‌ده. می‌تونین این بازی‌ها رو هم با گربه‌تون امتحان بکنین!

به نظرتون تربیت کردن گربه کار سختیه؟ چه چیزهایی رو میشه بهش یاد داد؟ چقدر باید براش وقت گذاشت و اصلاً چطور باید این چیزها رو یادش داد؟ همه رو براتون تو این کتاب پت پرس آوردیم. با یه راهنمای عملی و گام به گام، تربیت کردن گربه هم ممکن میشه و شما می‌تونین مربی گربه خودتون باشین!

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

اسباب بازی‌های متحرک

مواقعی که شما فرصت بازی با گربه رو ندارید، اسباب بازی‌های کوکی یا موتوردار که خودشون حرکت می‌کنن بهترین گزینه برای سرگرم کردن گربه هستن. مثلا توپ‌هایی ساخته شده که می‌چرخن یا ماهی‌هایی که می‌پرن بالا.

اسباب بازی گربه مدل توپ و تونل چرخشی و فنر
اسباب بازی گربه مدل توپ و تونل چرخشی و فنر
مزایای این محصول
دارای رنگبندی های متنوع

توپ اسباب بازی سگ و گربه مدل صدادار
توپ اسباب بازی سگ و گربه مدل صدادار
مزایای این محصول
کیفیت ساخت بالا

ظرف‌های غذای پازلی

این ظرف‌ها مکانیسم‌های خاصی دارن که اگه درست اجرا بشه غذا رو می‌فرسته بیرون، و حیوون باید بگرده و خودش راه بیرون اومدن غذا رو پیدا کنه. البته پیدا کردن راه حل ممکنه طول بکشه و نباید همه غذای گربه‌تونو توی اون ظرف بذارین چون ممکنه تا زمان حل شدن مساله روده کوچیکه بزرگه رو بخوره.

بعضی ظرف‌ها چند تا سطح سختی مختلف هم دارن که باید با ساده‌ترینش شروع کنین و بعدا آروم آروم برید سراغ مراحل مشکل‌تر. اگه از این ظرف‌ها ندارین، می‌تونین خوراکی رو زیر یک ظرف پلاستیکی وارونه بذارین.
بازی با بچه گربه
ترکیب اسباب بازی و تشویقی برای بیشتر سرگرم کردن گربه

مسابقه خوانندگی

وقتی حیوون میو میو می‌کنه، سعی کنین شما هم با همون صدا جواب‌شو بدین. به احتمال زیاد گربه‌تون دوباره میو میو می‌کنه و می‌تونین این بازی رو تا وقتی دوست داره ادامه بدین.

حباب بازی

با استفاده از ماده‌ای که سمی نباشه، برای گربه‌تون حباب بسازین تا دنبال‌شون بدوئه و بترکوندشون.

گرگم به هوا

با خنده و شوخی دنبال گربه‌تون بدوئین. می‌تونین وقتی بهش رسیدین و گرفتینش شما فرار کنین، شاید اون دنبال‌تون بیاد. این کار بهترین نوع ورزش کردن گربه است.

فقط حواس‌تون به دمش باشه. اگه موقع دویدن دم‌شو بالا نگه می‌داره یعنی از بازی لذت می‌بره، ولی اگه دمش پایینه یعنی ترسیده و داره فرار می‌کنه.

ایجاد محیط متنوع و اسباب بازی‌های سرگرم کننده

توی خارج بعضیا برای سرگرم کردن گربه محیط مخصوصی به اسم کتیو یا کاتیو (بر وزن پاسیو) می‌سازن که واقعا واسه حیوون جذاب هم هست، اما برای خوشحال کردن گربه‌ها چیزایی در این حد لازم نیست.

اسباب بازی گربه مدل چوب بازی زنگوله دار
اسباب بازی گربه مدل چوب بازی زنگوله دار
مزایای این محصول
دارای رنگبندی

اسباب بازی گربه موش فنری مدل N27
اسباب بازی گربه موش فنری مدل N27
مزایای این محصول
قابلیت سرگرم کردن برای چندین ساعت

هزینه‌ای که برای خریدن اسباب‌بازی گربه پرداخت می‌کنین هیچ اهمیتی واسش نداره. باید ببینین خودش از چه چیزایی خوشش میاد. شاید شنیده باشین که می‌گن بچه‌های کوچیک از جعبه‌ای که اسباب‌بازی گرون‌قیمت‌شون توش بوده بیشتر از خود اسباب‌بازی لذت می‌برن. گربه‌ها هم همین‌جوری هستن. کافیه یک توپ توی یک جعبه بزرگ بندازین و حیوون رو بذارین داخلش.

چقدر باید با گربه بازی کرد

چه بازی‌هایی برای بازی کردن گربه مناسب نیستن؟

خیلی از مردم از نور لیزر یا چراغ قوه برای بازی کردن با گربه استفاده می‌کنن. حیوون دنبال نوری که روی دیوار افتاده می‌دوئه و شما هم کلی بهش می‌خندین. البته دویدن برای سلامت قلب عالیه، اما بازی کردن گربه با لیزر ایده خوبی نیست. کاری که شما موقع این نوع بازی‌ها انجام می‌دین در واقع تحریک غریزه شکاره. حیوونا موقع شکار، طعمه رو می‌گیرن و توی پنجه‌ها و دهن‌شون حسش می‌کنن. ولی در مورد نور، هیچ‌وقت همچین اتفاقی نمیفته.

این بازی هیچ نقطه پایانی نداره و همین مساله باعث ایجاد حس ناامیدی تو خیلی از گربه‌ها می‌شه. انرژی سرکوب شده حیوون باید یه جایی تخلیه بشه که معمولا خودشو به شکل گاز گرفتن و ناخن کشیدن شما یا حیوونای دیگه نشون می‌ده.
بازی با گربه خانگی
توپ پینگ پنگ به خاطر قابلیت حرکت زیاد و پرت شدنش برای گربه‌ها خیلی جذابه

جمع‌بندی

بازی با گربه و فراهم کردن سرگرمی‌های مختلف براش باعث می‌شه که حیوون از نظر ذهنی تحریک شه و جسمش هم سالم‌تر بمونه. این کار سخت نیست و هزینه خاصی هم لازم نداره و با روش‌ها و وسایل خیلی ساده‌ای می‌تونین انجامش بدین. ضمناً هر جا لازم بود، می‌شه از کت‌نیپ و کلیکر گربه هم استفاده کرد تا ترکیب بازی و آموزش نتیجه بهتری بده.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
ناشناس ناشناس
نوشته شده در: ۱۹ اسفند, ۱۴۰۱

وای وای گربه ی من عاشق گرگم به هواست حتی اگه طرف مقابل اون نباشه سعی میکنه بگیرتت

پاسخ به این نظر