نصب اپلیکیشن
دلایل ریزش موی خرگوش

علت ریزش موی خرگوش چیه؟ + راهکارها!

دلیل ریزش موی خرگوش چیه؟ آلوپسی یا ریزش مو یعنی ریختن جزئی یا کامل موها توی قسمت‌هایی از بدن که در حالت طبیعی مو دارن. این حالت می‌تونه تقریباً برای همه حیوونایی که مو دارن اتفاق بیفته و توی بعضی شرایط طبیعیه، مثل مردهایی که طاس می‌شن. اما در مورد بیشتر حیوونا معمولاً یک وضعیت غیر طبیعیه که بسته به علتش ممکنه یک‌دفعه ایجاد بشه یا به مرور زمان پیشرفت کنه.

ریزش موی خرگوش علاوه بر زشت شدن ظاهری می‌تونه مشکلاتی هم واسه حیوون ایجاد کنه چون موی خرگوش‌ها باعث گرم شدن‌شون می‌شه و یک جور حالت محافظ هم براشون داره. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس هرچی لازم باشه درمورد ریزش موی خرگوش، دلایلش، راه درمان و جزئیات دیگه بدونی رو بهت می‌گیم.

علائم ریزش موی خرگوش چیست؟

علاوه بر طاس شدن قسمت‌های کوچیک یا بزرگی از بدن یا حتی ریزش شدید موی بیشتر قسمت‌ها، ممکنه توده‌های مو رو توی محیط زندگی حیوون یا تو مدفوعش ببینین.

دلایل ریزش موی خرگوش 

آلوپسی خرگوش به ۲ دلیل به وجود میاد:

 • بیماری‌هایی که رشد طبیعی فولیکول مو رو مختل می‌کنن
 • به خاطر جدا شدن فیزیکی موها از پوست

الگو و شدت ریزش مو می‌تونه به تشخیص علت این مشکل کمک کنه.

ریختن موهای مرده حیوون طبیعیه و گاهی ممکنه تو قسمت‌های وسیعی از بدن هم اتفاق بیفته، ولی این مورد معمولاً در اون حد نیست که باعث کچلی خرگوش بشه.

ریزش مو در خرگوش

چرا خرگوش موهای خود را می‌کند؟

جدا شدن فیزیکی موها زمانی اتفاق میفته که حیوون به خاطر مسائل هورمونی یا روانی موهای خودشو می‌کنه، مثلاً:

 • یک علت ریزش موی خرگوش ماده می‌تونه بارداری بشه چون حیوون ممکنه قبل از زایمان، موهای اطراف گلو و شکمش رو بکنه تا از این موهای ظریف برای پوشوندن کف لونه استفاده کنه. همین طور خرگوش ماده اگه استرس داشته باشه یا مواد با کیفیت به اندازه کافی برای لونه‌سازی گیر نیاره احتمال داره مقدار زیادی از موهاشو بکنه.
 • بارداری کاذب هم می‌تونه باعث تغییرات هورمونی و همین رفتارها بشه. اگه درباره بارداری کاذب و تغییرات اساسی خرگوش ماده موقع زایمان اطلاعی ندارین، خوندن این مقاله می‌تونه بهتون کمک کنه: زایمان خرگوش.
 • جویدن وسواسی مو و نظافت بیش از حد بدن دو تا رفتار غیرعادی هستن که معمولاً به خاطر استرس (مثلاً نگهداری از تعداد بیش از حدی خرگوش توی یک قفس) یا کمبود فیبر تو غذا ایجاد می‌شن.
اگه علت ریزش مو جویدن وسواسی باشه، طاسی خرگوش اغلب توی قسمت‌هایی از بدن اتفاق میفته که دهن حیوون می‌تونه راحت بهشون برسه و جاهایی مثل سر، صورت و پشت گردن طاس نمی‌شن. پس ریزش موی پشت گردن خرگوش یا در کل پشت بدنش می‌تونه علامت این باشه که خرگوش‌های دیگه موهاشون رو می‌جوئن.

نگران ریزش موی خرگوشتون هستین؟ حس می‌کنین که شاید مریض شده و شما بی‌خبرین؟ کاری نداره! کافیه با دامپزشکان پت پرس در تماس باشین تا سرع‌ترین مشاوره تخصصی رو بهتون بدن!

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

بعضی از بیماری‌هایی که باعث آلوپسی خرگوش می‌شن

طبق گفته‌ی سایت kingdomvets، این موارد باعث کچلی یا آلوپسی در خرگوش‌ها می‌شن:

 • یه بیماری ارثی نادر وجود داره که باعث ریختن موی خرگوش می‌شه.
 • اختلالات خود ایمنی، کمبودهای تغذیه‌ای، تومورها و عوارض جانبی می‌تونن باعث ریزش شدید موی خرگوش یا ریزش خفیف تو بعضی قسمت‌های بدن بشن.
 • خاروندن قسمت‌هایی از پوست که دچار انگل یا بیماری‌های عفونی (ویروس، باکتری یا قارچ) شدن می‌تونه یک علت ریزش موی خرگوش به صورت موضعی باشه که معمولاً با پوسته پوسته شدن هم همراهه. اطلاعات کامل این نوع از بیماری‌ها رو توی این مقاله آوردیم: بیماری خرگوش.
 • ریزش موضعی خرگوش در سطح کوچیک ممکنه به خاطر زخم‌ها هم به وجود بیاد، مثلاً به خاطر گازگرفتگی یا سوختگی.
دامپزشک برای تشخیص دقیق علل ریزش مو در خرگوش‌ها ممکنه علاوه بر معاینه فیزیکی از روش‌های تشخیص شامل بررسی میکروسکوپی، تست‌های آزمایشگاهی، تصویربرداری و کشت میکروبی هم استفاده کنه. تو آزمایش میکروسکوپی، نمونه‌هایی از پوست یا مو رو می‌گیرن و دنبال کک و کنه خرگوش یا شپش، قارچ، باکتری یا مخمر می‌گردن.

ممکنه برای تشخیص اختلالات خود ایمنی، تومورها، عفونت داخلی یا دلایل مخفی احتمالی دیگه کارایی مثل آزمایش خون و ادرار، بیوپسی و رادیوگرافی لازم باشه. معمولا با یک روز بستری شدن حیوون تو بیمارستان می‌شه این کارا رو انجام داد.

کچلی موضعی خرگوش

برای رفع ریزش موی خرگوش چه باید کرد؟

خوشبختانه تو بیشتر موارد آلوپسی دائمی نیست و موهایی که ریخته شده در نهایت دوباره رشد می‌کنه، ولی شاید درمان‌های خاصی لازم باشه:

 • مثلاً برای درمان عفونت انگلی (مثل کنه یا مایت خرگوش)، باکتریایی یا قارچی شدید ممکنه مجبور به استفاده از دارو باشیم
 • در مورد زخم‌ها و اختلال‌های هورمونی یا خود ایمنی هم شاید لازم باشه تا وقتی که علائم بالینی برطرف می‌شن دارو مصرف کرد
 • برای تومورها ممکنه به جراحی و شیمی درمانی نیاز داشته باشیم
 • بهبود تغذیه و شرایط نگهداری از خرگوش هم می‌تونه به برطرف شدن دلایل رفتاری آلوپسی کمک کنه.
مدت زمان و هزینه درمان ریزش موی خرگوش هم به علتش بستگی داره.

جلوگیری از ریزش موی خرگوش

محیط امن برای زندگی

سعی کنین خرگوش‌تون زندگی سالم و شادی داشته باشه. یک محیط امن و بدون استرس برای زندگی حیوون فراهم کنین. توی قفس خرگوش باید یک لونه و همین‌طور فضایی برای ورزش و رفتارهای طبیعی خرگوش وجود داشته باشه.

در نظر گرفتن جاهایی برای مخفی شدن، موادی مثل کاه برای لونه‌سازی، انواع اسباب بازی خرگوش برای سرگرم شدن، چند تیکه چوب برای جویدن، چند تا گیاه برای گشتن و کنجکاوی بین‌شون و خاک برای کندن تونل خیلی به سلامت روحی و آرامش حیوون کمک می‌کنه.

هر موقع کاه و علف‌های کف قفس به مدفوع آلوده شد، سریع برشون دارین. مرتب قفس رو هم تمیز و بعدش کاملا خشک کنین تا از رشد هر نوع انگل خرگوش جلوگیری بشه.

نذارین تعداد خرگوش‌ها توی یک قفس خیلی زیاد بشه چون استرس‌زاست و باعث انتقال بیماری‌ها بین‌شون هم می‌شه. به علاوه خرگوش‌های عقیم نشده یا هم‌جنس رو نباید با هم نگه دارین چون برای گرفتن قلمرو با هم درگیر می‌شن.
برس زدن موهای خرگوش برای جلوگیری از ریزش مو
برس زدن موهای خرگوش یکی از کارهاییه که برای جلوگیری از ریزش مو مفیده.

غذای کافی و باکیفیت

همین‌طور باید کاری کنین که سیستم ایمنی حیوون همیشه قوی بمونه و روده‌اش عملکرد طبیعی و سالمی داشته باشه (روده سالم به جلوگیری از آلوده شدن موها به مدفوع کمک می‌کنه). برای این کار، باید بخش اصلی غذای خرگوش‌ تون علف خشک با کیفیت باشه و در کنارش پلت‌های با فیبر بالا و سبزیجات تازه هم بهش بدین.

نظافت

برس زدن موها (و اگه لازمه کوتاه کردن‌شون) هم باعث می‌شه که حیوون بیش از حد به موهاش ور نره، مخصوصا تو دوره‌های ریزش موی فصلی خرگوش یا برای نژادهای مو بلند.

جمع‌بندی

مشکل ریزش موی خرگوش می‌تونه به دلایل رفتاری (ناشی از استرس) یا جسمی (ناشی از بعضی بیماری‌ها) به وجود بیاد، پس برای درمانش هم باید اون علت اصلی رو برطرف کنیم یا چه بهتر که ازش جلوگیری کنیم. خرگوش‌ها به طور فصلی موهاشون می‌ریزه، اما این شکلی نیست که کچل بشن. به خاطر همین هرموقع دیدین قسمتی از موهای خرگوش طوری ریخته که پوستش پیداست و کچل شده، این مورد رو با دامپزشکان پت پرس مطرح کنین تا هر چه سریع‌تر رفع بشه!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.