کتاب تربیت عروس هلندی
دو جوجه عروس هلندی در سبد

باید و نبایدهای غذای جوجه عروس هلندی که باید بدونید!

غذای جوجه عروس هلندی از چه چیزهایی تشکیل می‌شه؟ عروس‌های هلندی یکی از پرنده‌های بومی استرالیا هستن و بیشتر از صد ساله که توی اسارت پرورش داده می‌شن. این حیوونا خیلی باهوش و بازیگوش و همین‌طور فوق‌العاده کنجکاون و دوست دارن هر چیزی رو که می‌بینن از ته و توش سر در بیارن. ضمنا پرنده‌هایی کاملا اجتماعی هم هستن و از رابطه با آدما لذت می‌برن، حتی وقتی صاحب‌شون وارد خونه می‌شه با سوت زدن و سر و صدا ازش استقبال می‌کنن. خلاصه یکی از محبوب‌ترین حیوونای خونگی هستن که مثل پرنده‌های دیگه خیلی به مراقب نیاز دارن و مهمه که غذا چی بهشون می‌دین.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله می‌خوایم ببینیم که غذای جوجه عروس هلندی چیست و چه وقت‌هایی باید بهش غذا بدین و چه مراقبت‌هایی غذایی لازمه.

غذا دادن به جوجه عروس هلندی با دست

خیلی وقتا پیش میاد که جفت‌های عروس هلندی جوان و کم‌تجربه جوجه‌هاشونو ول می‌کنن و بهشون غذا نمی‌دن. این‌جور مواقع شما باید فورا وارد عمل بشین و خودتون از جوجه‌ها مراقبت کنین. البته اگه یک جفت عروس هلندی دیگه داشته باشین که جوجه‌هایی تقریبا تو همون سن دارن، ممکنه اونا جوجه‌های رها شده رو قبول کنن ولی این حالت خیلی کم اتفاق میفته.

نگهداری از جوجه عروس هلندی با دست کار زمان‌بر و تقریبا سختیه، پس باید خودتونو آماده کنین. مقاله پرورش عروس هلندی می‌تونه تو این مورد مثل یه راهنما براتون عمل کنه!

غذای جوجه عروس هلندی سرلاکی

بهترین غذاهای مناسب جوجه عروس هلندی

بهترین غذای جوجه عروس هلندی تازه متولد شده همون غذاهای مخصوص جوجه پرنده‌هاست که به اسم سرلاک معروفه و تا چند هفته بعد از تولد به جوجه‌ها داده می‌شه، اما اگه امکان تهیه‌شو نداشتین می‌تونین از شیر خشک بچه آدم هم استفاده کنین. البته خب ریسکش زیاده.

تو مواقع اورژانسی که سرلاک ندارین، غذای خشک سگ یا گربه که بهش آب زدین و نرم شده یا غذای مرطوب سگ یا گربه هم خوبه، مخصوصا اگه از برندهای با پروتئین بالا باشه. اگه اونم در دسترس نبود می‌شه یک تیکه نون رو توی شیر ولرم خرد کرد و به جوجه‌ها داد، ولی فقط به عنوان آخرین راه حل و در صورتی که ناچار باشین. وگرنه سرلاک مخصوص پرندگان بهترین منبع غذایی برای جوجه‌ست و ما خیلی اون یکی‌ها رو پیشنهاد نمی‌کنیم.

سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی

برای غذا دادن به جوجه عروس هلندی طبیعی عمل کنین

سرلاک پرنده یا بچه رو تو یک ظرف شیشه‌ای آماده کنین چون معمولا توی ظرف‌های پلاستیکی باکتری جمع می‌شه. غذا باید نه خیلی غلیظ باشه چون خوردنش برای حیوون سخته و ممکنه خفه‌اش کنه، و نه خیلی رقیق چون می‌تونه وارد ریه‌ها بشه و مشکلاتی ایجاد کنه. دماش هم باید ولرم باشه، نه خیلی زیاد که دهن و چینه‌دون رو بسوزونه و نه سرد چون توی چینه‌دون می‌مونه و ترش می‌شه. از اجاق مایکروویو برای حرارت دادن استفاده نکنین چون ممکنه سرلاک رو بسوزونه.
rehabbersden

برای تغذیه جوجه‌ها می‌تونین از سرنگ‌های یک‌بار مصرف معمولی که تو داروخونه‌ها می‌فروشن استفاده کنین. اگه سرنگ در دسترس‌تون نبود از قطره چکان یا قاشق چای‌خوری پلاستیکی هم می‌شه استفاده کرد.

نوک باریک قاشق رو بذارین توی آب جوش و بعد خمش کنین تا حالتی شبیه یک قیف پیدا کنه و بتونین راحت باهاش به جوجه غذا بدین. بعد غذا دادن باید سرنگ یا قاشق رو با آب گرم بشورین تا باکتری‌ها از بین برن. صابون ملایم یا مایع ظرف‌شویی هم خوبه اما به شرطی که بعد کاملا شسته بشه و هیچیش باقی نمونه.

سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی با سرنگ
سرنگ حاوی سرلاک رو از یه طرف نوک جوجه وارد دهانش کنین

نحوه سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی

باید نگهداری جوجه عروس هلندی رو یاد بگیرین! جوجه رو روی یک دستمال یا حوله که رو میز پهن کردین بذارین و در حالی که آروم نگهش داشتین بهش غذا بدین. باید تا جایی که امکان داره کارای پرنده مادر رو تقلید کنین. پرنده‌ها برای تحریک جوجه به غذا خوردن، به نوکش ضربه می‌زنن و اونم دهن‌شو باز می‌کنه و سرشو بالا و پایین می‌بره.

بعد نوک خودشونو یک مقدار با زاویه، از کنار نوک جوجه وارد دهنش می‌کنن و غذا رو از چینه‌دون‌شون برمی‌گردونن و توی قسمت‌های عقب دهن جوجه می‌ریزن. شما هم می‌تونین آروم با سرنگ یا قاشق بزنین به نوک حیوون و وقتی که نوک‌شو باز کرد، نوک سرنگ رو با زاویه از یک طرف نوکش وارد دهنش کنین.

بعد آروم دسته ته سرنگ رو فشار بدین تا غذاها وارد دهن بشه و هر از گاهی هم دست نگه دارین تا جوجه فرصت داشته باشه غذاشو قورت بده. اصلا نباید عجله کنین. موقعی که چینه‌دون پر شد حیوون دیگه نوک‌شو باز نمی‌کنه و شما هم نباید سعی کنین بیشتر بهش غذا بدین وگرنه ممکنه غذاها بیاد بالا و از گلو وارد نای بشه و حتی خفه‌اش کنه. بعد از غذا دادن، نوک و پرهای اطرافش رو آروم با یک پارچه گرم و مرطوب پاک کنین.

دو نکته مهم:

 1. اول مقدار خیلی کمی از غذا رو به جوجه بدین و ببینین دوستش داره یا نه. اگه خوشش نمیاد غذا رو عوض کنین، و هیچ موقع به زور بهش چیزی نخورونین.
 2. غذا دادن به جوجه تازه متولد شده اصلا کار راحتی نیست و ممکنه یه اشتباه کوچک باعث خفگی و مرگ پرنده بشه. اگه کسی از اطرافیانتون در این مورد تجربه داره ازش کمک بخواید. در غیراین صورت حتما از دامپزشک کمک بخواید تا طرز صحیح سرلاک دادن با سرنگ رو بهتون آموزش بده.

توی ویدیوی زیر نحوه انجام این کار رو می‌تونین ببینین:

غذای جوجه عروس هلندی در سنین مختلف

جوجه عروس هلندی هم در سنین مختلف نیازهای غذایی متفاوتی داره که حتما باید بهشون رسیدگی بشه. در ادامه کامل توضیح دادیم:

غذای جوجه عروس هلندی یک روزه تا ۷ روزه

ایده‌آل اینه که غذا دادن رو از ساعت ۶ صبح شروع کنین و تا نصف شب ادامه بدین. جوجه‌ها تو هفته اول باید هر ۲ ساعت یک بار تغذیه بشن.

جوجه یک روزه هر دفعه حدود ۱ میلی‌لیتر غذا لازم داره که تا روز چهارم به ۲ میلی‌لیتر و تا روز هفتم به ۳ میلی‌لیتر می‌رسه. نیازی نیست که بهش آب هم بدین چون همون آبی که با سرلاک قاطی کردین واسش کافیه. شب‌ها هم که جوجه‌ها و والدین‌شون می‌خوابن و لازم نیست شب بهشون غذا بدین.

هیچ وقت به جوجه عروس هلندی شیر و لبنیات ندید؛ چون توانایی هضم لاکتوز رو نداره.

سرلاک مخصوص طوطی‌سانان رو می‌تونید از پت شاپ‌ها تهیه کنید ولی سوال اساسی اینجاست که هر چند ساعت باید به جوجه عروس هلندی سرلاک داد؟ هر ۴-۶ ساعت یک بار مقدار ۸ میلی لیتر به جوجه کوکاتیل سرلاک بدید.

سرلاک طوطی سانان ایزی میل - 250 گرمی
سرلاک طوطی سانان ایزی میل - ۲۵۰ گرمی
مزایای این محصول
مناسب برای انواع طوطی زیر ۲ ماه
فرمولاسیون کامل

جوجه ۸ تا ۲۰ روزه

می‌تونین هر ۳ ساعت یک بار بهش غذا بدین و مقدار غذا توی هر وعده رو هم باید به ۵-۴ میلی‌لیتر برسونین. غذا دادن هنوز باید از ساعت ۶ صبح شروع بشه، ولی می‌تونین آخرین وعده رو ساعت ۱۰ شب بدین و بعدش بخوابین.

تغذیه جوجه عروس هلندی ۲۰ روزه تا ۳۰ روزه چجور باید باشه؟

برای غذای جوجه عروس هلندی ۲۰ روزه باید از سرلاک غلیظ‌تر شده استفاده کنین و دفعات تغذیه رو به هر ۴ تا ۵ ساعت تغییر بدین. فقط حواستون باشه که چینه‌دانش همیشه خالی بشه و پر نمونه. از سرلاک گرفتن جوجه عروس هلندی باید تا ۵ هفتگی اتفاق بیفته. بنابراین غذای عروس هلندی ۳۰ روزه به بعد با کاهش و قطع سرلاک و تغییر تعداد دفعات به هر ۲ تا ۳ بار در روز شروع میشه.

علاوه بر این چون تو طبیعت در این زمان باید به سراغ یافتن غذا برن، شما می‌تونین از غذاهای ریز شده مثل سبزیجات و میوه‌ها، تکه‌های نان، تخم مرغ آب‌پز رنده شده و ارزن‌های مخصوص استفاده کنین.

جوجه ۳۰ تا ۳۵ روزه

تو این سن می‌تونین مقدار سرلاک رو به ۸ میلی‌لیتر توی هر وعده، و تعداد وعده‌ها رو به ۳-۲ بار در روز برسونین. از ۵ هفتگی هم پروسه نرم‌خوری شروع می‌شه، یعنی باید کم کم غذای حیوون رو از سرلاک به غذای جامد تغییر بدین.

اوایل از چیزایی مثل:

 • برنج قهوه‌ای پخته شده
 • سبزیجات خرد شده مختلف
 • تیکه‌های نون
 • جگر خام
 • تخم مرغ آب پز رنده شده (همراه پوستش)

به عنوان غذای جوجه عروس هلندی نرم خور استفاده می‌کنیم چون راحت هضم می‌شن و از نظر مواد مغذی عالی هستن.

بعدا دونه‌هایی مثل ارزن و تخمه آفتابگردان هم باید بهشون بدیم. در مورد غذای جوجه عروس هلندی تازه دون خور بهتره اوایل دونه‌ها رو بخیسونین تا نرم‌تر بشن. ضمنا بد نیست که همیشه دونه‌ها رو خوب با آب گرم بشورین و خشک کنین و بعد بدین به حیوون تا تمیز باشن.

غذای جوجه عروس هلندی

برنامه غذایی جوجه عروس هلندی ۴۰ روزه تا ۵۰ روزه

جوجه تو این سن دیگه مستقله و وقت‌شه که بذاریمش تو قفس. خودش هم باید بتونه غذا بخوره، اما باید اول کار مراقبش باشین تا مطمئن شین که از این نظر مشکلی نداره.

می‌تونین از دونه‌های مخلوطی که توی بیشتر فروشگاه‌های حیوانات خانگی هست استفاده کنین ولی اگه به اونا دسترسی ندارین می‌شه ارزن درشت، تخمه آفتابگردون، بذر گلرنگ، تخم کدو، ذرت آب‌پز و نخود خیس‌خورده برای حیوون بریزید. سعی کنین همیشه دونه‌های کامل (که پوسته‌شون گرفته نشده) بخرین چون دونه‌های پوست‌کنده سریع می‌پوسن و کپک می‌زنن.

هر موقع هم بخواین می‌تونین از جوانه گندم (مثل سبزه‌ای که برای عید می‌ذارین)، لوبیا سبز یا هویج به عنوان دسر یا تشویقی عروس هلندی استفاده کنین.

ضمنا سبزیجات برگ سبز مثل کاهو، جوانه خردل، جوانه ارزن و برگ شنبلیله هم لازمه و باید گاهی اوقات برای جوجه‌هاتون کف دریا (که سرشار از کلسیم و فسفات‌هاست) و ماسه بذارین.

تا سن ۸ هفتگی باید حیوون رو کاملا از سرلاک گرفته باشین و در واقع غذای جوجه عروس هلندی دو ماهه به بالا دیگه رسما همون چیزیه که به پرنده‌های بالغ می‌دین که می‌تونید توی مطلب غذای عروس هلندی بیشتر درموردش بخونین!

برنامه غذایی عروس هلندی سه ماهه

تغذیه عروس هلندی سه ماهه تا بلوغ

جوجه‌ها تا ۳ ماهگی باید همچنان سرلاک بخورن. اما کم کم پلت و دانه وارد غذای عروس هلندی دوماهه بشه. تو برنامه غذایی عروس هلندی سه ماهه به بعد دیگه سرلاک جایی نداره. اونا می‌تونن از رژیم غذایی عروس هلندی شامل انواع دانه، پلت، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنن.

البته بهتره بذارید جوجه خودش بهتون بگه که کی آماده تغییر رژیم غذاییه! خودتون متوجه می‌شید که جوجه دیگه علاقه‌ای به سرلاک نداره و بیشتر به دانه‌ها  و میوه و سبزیجات کنجکاو و علاقمند شده. برای نگهداری از پرندتون بعد از زمان بلوغ پیشنهاد می‌کنیم، حتما مطلب نگهداری عروس هلندی رو هم حتما بخونین.

بهتره که از همین مرحله برای تغذیه عروس هلندی کوچکتون به فکر یه برنامه غذایی کامل و سالم باشین که یه بزرگسالی باکیفیت براش به ارمغان بیاره. چون خیلی مهمه که دوره اصلی رشد عروس هلندی با چه مواد غذایی‌ای بگذره. خیلی از مشکلات و بیماری‌های آینده از همینجا شروع میشن.

توی این دوره خیلی از صاحبان پرنده، از غذای تقویتی عروس هلندی استفاده می‌کنن اما استفاده از غذای تقویتی بدون مشورت گرفتن از دامپزشک می‌تونه حتی برای سلامتی پرندتتون ضرر هم داشته باشه.

دامپزشکان متخصص تغذیه پت پرس کنار شما هستن تا بتونین برای عروس هلندی کوچکتون یه برنامه غذایی کامل داشته باشین که حال خوب آینده‌اش رو تضمین کنه.

برنامه غذایی عروس هلندی سالم در همه سنین (فایل آماده)

فایل برنامه غذایی عروس هلندی توسط دامپزشک متخصص تغذیه و مخصوص عروس هلندی ها تهیه شده و شامل تمام اطلاعات تغذیه ای مفید عروس هلندی هاست.

در این فایل بهت گفتیم اگر عروس هلندی ات سالمه یا در دوران بلوغ، جوجگی و سرلاک خوری ، تخم گذاری و  حتی تولک رفتن یا پرریزی هست،  از چه مواد غذایی، چقدر بهش بدی تا همیشه سالم بمونه و دچار بیماری نشه.

خرید ...
۱۷۰,۰۰۰ تومان
برنامه غذایی عروس هلندی سالم در همه سنین (فایل آماده)

 

ساعت غذا دادن به جوجه عروس هلندی کیه؟

همون‌طور که گفتم هفته اول هر دو ساعت یک بار باید به حیوون غذا بدین و هرچی سن بالاتر می‌ره فاصله وعده‌های غذایی بیشتر می‌شه، مخصوصا از هفته چهارم که خودشون شروع می‌کنن به خوردن غذاهای نرم و بعدا هم دونه می‌خورن.

برای درک بهتر اهمیت ساعت غذا دادن به جوجه عروس هلندی به این مورد توجه کنین که در طبیعت، عروس هلندی‌ها معمولا صبح زود و عصر دنبال غذا می‌رن و در طول روز و بلافاصله بعد از تاریکی هوا می‌خوابن.

عروس هلندی خونگی داره تو خونه و پیش ما زندگی می‌کنه و معمولا عصر وقتیه که صاحبش به خونه میاد و نیاز داره تا ساعت خوابش رو با ما تنظیم کنه. عروس هلندی‌های بزرگسال راحتتر می‌تونن ساعت خوابشون رو تنظیم کنن؛ اما پرنده‌های جوانتر به ۱۰-۱۲ ساعت خواب و استراحت در محیطی تاریک و سکوت نیاز دارن.

سن جوجهتعداد وعده‌ها در روز
۱ تا ۷ روزگی۷ تا ۹ بار
۸ تا ۱۵ روزگی۵ تا ۶ بار
۱۵ تا ۲۴ روزگی۳ تا ۴ بار
هفته پنجم۳ بار
هفته ششم۲ بار

مقدار غذای جوجه عروس هلندی باید چقدر باشه؟

حداکثر غذایی که می‌تونین به جوجه‌ها بدین تقریبا ۱۰ درصد وزن بدن‌شونه. آب دادن به جوجه عروس هلندی هم به این صورته که اوایل که دادن آب لازم نیست، بعدا هم مقدار آبی که حیوون هر روز مصرف می‌کنه کمه، یعنی تقریبا یک قاشق چای‌خوری. جوجه‌های عروس هلندی غده عرق ندارن و به همین خاطر لازم نیست آب خیلی زیادی بخورن.

طرز تهیه غذای جوجه عروس هلندی

اگه غذای مناسب بازاری ندارین می‌تونین خودتون غذای جوجه عروس هلندی سرنگی درست کنین.

 • اول از هر چیز باید همه ظرف‌ها رو خوب بشورین چون سیستم ایمنی جوجه‌ها خیلی حساسه.
 • حالا یک کاسه کوچیک بردارین و دو سوم فنجون غلات آسیاب شده بریزین داخلش.
 • بعد یک قاشق چای‌خوری کره بادوم زمینی بازاری، یک قاشق چای‌خوری پوره سیب و یک قاشق غذاخوری محلول اوآر‌اس ساده و بدون طعم بهش اضافه کنین و خوب هم بزنین.
 • بعدش یک مقدار آب رو ۱۰ دقیقه بجوشونین و اون‌قدر ازش بریزین توی ظرف تا غلظت غذا به حد مناسب برسه. اگه سن جوجه‌تون خیلی کمه باید غذاش کاملا رقیق باشه ولی بزرگ‌تر که شد می‌تونین غلیظ‌ترش کنین.

توجه: از کره بادوم زمینی خانگی یا ارگانیک استفاده نکنین.

آیا جوجه عروس هلندی می‌تونه میوه بخوره؟

بله می‌تونه.

جوجه عروس هلندی می‌تونه تقریبا هر نوع میوه‌ای رو که دوست داره، بخوره. میوه‌های خشک هم خوبه، مثلا کشمش و آلو خشک. در مورد موز می‌تونین با پوست به حیوون بدینش، اما باید به تیکه‌های کوچیک تقسیم بشه.
birdskeeping

غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی

خوردن مواد غذایی مثل:

 • آووکادو
 • آلبالو
 • گیلاس
 • هلو
 • دونه‌های سیب

برای عروس‌های هلندی ممنوعه. شکلات هم بهشون ندین چون ممکنه شدیدا مریض‌شون کنه.

تغذیه جوجه عروس هلندی

جوجه عروس هلندی حشره می‌خوره؟

بله و اتفاقا جوجه‌هایی که توی طبیعت زندگی می‌کنن خیلی حشره می‌خورن. حشرات منبع خیلی خوبی از کلسیم، ویتامین‌ها و پروتئین هستن. اگه بتونین میل ورم برای جوجه‌ها تهیه کنین عالیه.

انواع غذای نرم برای جوجه عروس هلندی

شاید تعجب کنین ولی خب بهترین منبع کلسیم و پروتئین به عنوان غذای جوجه عروس هلندی نرم‌ خور انواع حشرات ریز و کرم‌های خوراکی در طبیعت هستند. این غذا در واقع بهترین روش تغذیه جوجه عروس هلندی دو ماهه در طبیعته.

این محصولات به صورت تجاری هم وجود دارن و شما می‌تونین با تهیه اون‌ها دوره نرم خوری جوجه عروس هلندی خودتون رو موفقیت‌آمیز بگذرونین. چون تغذیه عروس هلندی در این زمان خیلی مهمه و اگه خوب تأمین بشه، سلامت آینده‌اش رو تضمین می‌کنه. در کنارش می‌تونین از دانه‌های نرم یا خیس‌خورده هم استفاده کنین. چون همونطور که گفتیم، جوجه عروس هلندی از ۴ -۵ هفتگی می‌تونه خوردن دونه‌ها رو شروع کنه.

علت غذا نخوردن جوجه عروس هلندی چیست؟

اگه جوجه سنش رفته بالا ولی خودش درست غذا نمی‌خوره و هنوز شما مجبورین بهش غذا بدین، ممکنه به خاطر یکنواخت بودن غذا باشه و تنوع دادن به غذاها این مشکل رو برطرف کنه. باید غذای مورد علاقه جوجه عروس هلندی خودتونو پیدا کنین.

یک راه دیگه هم که شاید بهتون کمک کنه اینه که یک خورده سرلاک غلیظ تو یک ظرف درست کنین و بذارین جلوش تا کم کم عادت کنه خودش از تو ظرف غذا بخوره.

البته شاید هم علتش عفونت خفیف چینه‌دون حیوون باشه. این مساله باعث خوب هضم نشدن غذای جوجه عروس هلندی می‌شه و در نتیجه به غذای بیشتری احتیاج پیدا می‌کنه و باید از دامپزشک کمک بگیرین.

توی مطلب علت غذا نخوردن عروس هلندی، در مورد بی‌اشتهایی این پرنده و راه‌های درمانیش به طور کامل صحبت کردیم.

جمع‌بندی

بهترین غذای جوجه عروس هلندی سرلاکی همون سرلاک بازاریه، ولی اگه نشد شیر خشک بچه هم می‌شه بهش بدیم. از حدود ۵ هفتگی حیوون نرم خور می‌شه و نون، برنج پخته، تخم مرغ آب‌پز و … می‌خوره. بعدا که بزرگ‌تر شد از دونه‌های گیاهی مثل ارزن و تخمه آفتابگردن، یک مقدار از میوه‌های مختلف و اگه امکانش بود حشرات برای تغذیه‌اش استفاده می‌کنیم. اما در کل حواس‌تون به جوجه عروس هلندی باشه تا مبادا حیوون از دست نره!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.