نصب اپلیکیشن
غذای بچه خرگوش

غذای بچه خرگوش تازه به دنیا آمده تا 2 ماهگی!

غذای بچه خرگوش بدون مادر چیه؟ شش ماه اول زندگی خرگوش‌ها برای سلامتی باقی عمرشون خیلی مهمه. توی این مرحله حساس و کلیدی، بدن حیوون دائم در حال رشده و رژیم غذاییش رو هم باید متناسب با همین وضعیت در نظر بگیرین. اگه تغذیه بچه خرگوش کافی و صحیح باشه، سلامتش تو دوره بزرگسالی تضمین می‌شه.

شاید شما هم جزو اونایی باشین که فکر می‌کنن اگه می‌خوایم حیوون رو تحویل بگیریم باید بهش فقط هویج و کاهو بدیم و از شنیدن این حرف تعجب کنین که مصرف بیش از حد چیزایی مثل هویج و کاهو می‌تونه مشکلاتی برای بچه خرگوش‌ها ایجاد کنه.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله می‌خوایم ببینیم بچه خرگوش چی می‌خوره و چیا واسش خوب نیست.

اصول تغذیه بچه خرگوش

بچه خرگوش‌ها نسبت به حیوون بالغ باید بیشتر غذا بخورن چون دائم در حال رشد هستن. بعلاوه قبل از اولین مرحله ریختن موهاشون، از غذا برای گرم موندن استفاده می‌کنن. ضمنا بیشتر از خرگوش‌های بالغ به پروتئین احتیاج دارن، بنابر این باید بهشون پلت‌های بازاری و یونجه خشک بدین.

البته یونجه و پلت خالی خوب نیست و حتما یک مقدار علف ساده هم با غذاشون مخلوط کنین چون نمی‌تونن تا آخر عمر فقط این چیزا رو بخورن و نباید خیلی به طعم‌شون وابسته بشن. مثلا ۶۰ درصد یونجه و ۴۰ درصد علف خوبه.

بیش از حد به بچه خرگوش‌تون غذا ندین چون این کار می‌تونه باعث چاقی توی دوره بزرگسالی بشه. بعد از اینکه مرحله جهش رشد تموم شد هم حیوون باید پروتئین کمتر و فیبر بیشتری مصرف کنه.

شاید ندونین اما تغذیه درست می‌تونه به کوتاه شدن طبیعی دندون‌های خرگوش هم کمک کنه. به خصوص در بچه خرگوش ها که دندون‌هاشون دائما در حال بلند شدنه و باید با خوردن علوفه و فیبر زیاد بطور طبیعی دندون‌ها کوتاه بشه. در غیر این صورت دندون‌ها خیلی بلند میشن و ممکنه آبسه ایجاد بشه یا ریشه دندون به فک آسیب بزنه.

آخرین نکته این قسمت هم اینکه رژیم غذایی بچه خرگوش رو حتما ثابت نگه دارین، چون به تغییرات رژیمش فوق‌العاده حساسه.

شیر خوردن بچه خرگوش

غذای بچه خرگوش چیست؟

طبق چیزهایی که سایت rabbitcaretips گفته، در ادامه می‌خوایم ببینیم که غذای بچه خرگوش در سنین مختلف از چه چیزهایی باید تشکیل شده باشه.

غذای بچه خرگوش تازه به دنیا اومده

خب مشخصا غذای بچه گربه تازه متولد شده شیر مادرشه، اما تا کی؟ اگه مادرش در دسترس نبود چیکار باید کرد؟

بچه خرگوش تا چند روز شیر میخورد؟

جواب اینه که تا سن ۱.۵ الی ۲ ماهگی شیر می‌خوره، ولی از ۲ تا ۳ هفتگی خوردن غذاهای جامد رو هم شروع می‌کنه که معمولا اولش شامل علف‌های خشک اطراف لونه است و از سه چهار هفتگی به بعد در کنار شیر، از همون غذاهای مادرش تغذیه می‌کنه.

به عبارتی می‌شه گفت که توی طبیعت، غذای بچه خرگوش یک ماهه به بالا مثل غذای خرگوش‌های بالغه و فقط تا ۲ ماهگی شیر مادر هم در کنارش هست. بچه خرگوش‌ها تا سن ۸-۶ هفتگی یعنی زمانی که از شیر گرفته می‌شن، کم کم دستگاه گوارش‌شون تغییر می‌کنه تا به جای شیر، غذای جامد رو هضم کنه. این دوره خیلی حساسه و به همین خاطره که خرگوش‌ها باید حداقل ۸ هفته اول رو کنار مادرشون زندگی کنن. در کنار شیر، علف خشک و آب مهم‌ترین بخش تغذیه بچه خرگوش تشکیل میده.

یادتون باشه که بچه خرگوش‌ها رو اصلا نباید تا قبل از ۸ هفتگی از مادرشون جدا کرد (شما هم نباید خرگوش کوچیک‌تر از ۲ ماهه بخرین تا فروشنده‌ها به این کار تشویق نشن).

اگه خرگوش مادر در دسترس نبود، چیکار کنیم؟

در صورتی که بچه خرگوش یتیم شده یا به هر دلیل نمی‌تونه شیر مادرشو بخوره، باید از شیر کمکی استفاده کنید.

بهترین گزینه برای غذای بچه خرگوش بدون مادر شیر خشک مخصوص بچه گربه (KMR) هست و اگه ناچار بودین از شیر بز گرم هم می‌شه استفاده کرد.

اما باید یک قاشق غذاخوری خامه بدون شکر با شیر گربه مخلوط کنین چون نسبت به شیر خرگوش کالری کمتری داره. بچه خرگوش‌ها باید حداقل دو بار در روز شیر بخورن.

مقدار شیر لازم:

 • ۲-۱ هفتگی ۱۰ تا ۱۵ سی‌سی
 • ۳-۲ هفتگی ۳۱۵ تا ۳۰ سی‌سی
 • ۸-۳ هفتگی ۳۰ سی‌سی

نگهداری از بچه خرگوش بدون مادر کار حساسیه. توصیه می‌کنم مقاله نگهداری از خرگوش رو هم بخونین. درضمن از ۲ هفتگی به بعد در کنار شیر، آب و غذای خشک بچه خرگوش هم لازمه وگرنه حیوون سوء تغذیه می‌گیره.

شیر گاو برای بچه خرگوش خوب است؟

یادتون باشه که از شیر گاو استفاده نکنین چون:

 • کلسیمش خیلی زیاده و می‌تونه سلامتی بچه خرگوش رو به خطر بندازه
 • شیر گاو حدود ۳-۴ درصد چربی داره، اما شیر خرگوش حدود ۱۳ درصد چربی داره و همین مورد باعث میشه تا شیر گاو نیازهای بچه خرگوش نتونه به خوبی پوشش بده و این موضوع روی سلامت و رشد اونا تاثیر میزاره.
 • علاوه بر این؛ شیر گاو حاوی لاکتوز هست، لاکتوز در واقع قند موجود در شیره و برای بچه خرگوش‌ها مناسب نیست و به همین دلیل هست که بچه خرگوش‌ها بعد از خوردن شیر گاو دچار اسهال میشن.

نحوه غذا دادن به خرگوش بدون مادر

 • از سرنگ و شیشه شیر برای غذا دادن بهشون استفاده کنین (با فهرست وسایل خرگوش آشنا بشین).
 • بیشتر از ۲ بار در روز بهشون غذا بدین: بچه خرگوشها در طبیعت معمولاً ۲ بار از مادرشون تغذیه میکنن ولی چون هیچی دستپخت مامان نمیشه پس تو خونه مجبوریم دفعات تغذیه رو بیشتر کنیم.
 • زاویه درست سرنگ: موقع غذا دادن، خرگوشها رو دور یه حوله به صورت عمودی بگیرین و سرنگ رو رو به پایین به سمت حلقشون قرار بدین تا از ورود غذا به نای جلوگیری کنین.
 • تا جایی که خودشون میخوان بهشون غذا بدین: به هیچ وجه بیش از حد بهشون غذا ندین ممکنه اونا رو خفه کنین، تا جایی که خودشون عشقشون کشید بهشون غذا بدین.
 • زور نزنین: هیچ وقت به زور غذا رو تو حلقشون وارد نکنین ممکنه مری اونا رو پاره کنین! بهتره که سرعت غذا خوردن رو دست خودشون بذارین.
 • اونا رو به دستشویی کردن وادار کنین: بعد از هر بار تغذیه با یه دستمال یا پنبه مرطوب مقعد اونا رو مالش بدین تا به دستشویی کردن تحریک بشن.

نحوه غذا دادن به بچه خرگوش با کمک مادرش!

گاهی وقتا ممکنه خرگوش مادر پس از زایمان به خوبی از بچههاش مراقبت نکنه و به قول معروف حق مادری رو ادا نکنه.

تو این حالت اگه وظیفه نگهداری بچه خرگوش رو به عهده گرفتین برای تغذیه اونا میتونین روی مادرشون حساب باز کنین.

برای اینکار شما باید خرگوش مادر رو تو دستتون بگیرین و به پهلو قرار بدین به طوری که سینههاش سمت بچهها باشه. تو این حالت بچهها به سمت مادرشون میان و ممکنه که خرگوش مادر اجازه شیر خوردن رو بهشون بده(احتمالش کمه ولی ارزش امتحان کردن رو داره).

مطالعه بیشتر
نگهداری بچه خرگوش‌ها با کمک مادرشون
غذای خشک بچه خرگوش
بعد از دو هفتگی در کنار شیر، بچه خرگوش می‌تونه از علف خشک هم تغذیه کنه

غذای خرگوش نوزاد دو هفته‌ای

حتماً می‌پرسین که بچه خرگوش دو هفته‌ای در کنار شیر دیگه چه چیزایی رو تا چه حدی می‌تونه مصرف کنه؟

علف برای بچه خرگوش

غذای بچه خرگوش وحشی بیشتر مواقع علف تازه است، اما تهیه مقدار کافی علف تازه برای ما مشکله. در نتیجه بهترین کار استفاده از علف‌های خشکه.

انواع مختلفی از علف‌ها هست که خصوصیات‌شون یک خورده با هم‌دیگه فرق داره:

 • علف یا چمن ساده: محبوب‌ترین گزینه بین صاحبای خرگوش و شامل علف‌های تازه‌ای که بریده و خشک شده و در واقع شبیه‌ترین گزینه به رژیم غذایی خرگوش‌های وحشی هم هست.
 • یولاف (جو دوسر): این گیاه رو باید حتما قبل از گلدهی برداشت و خشک کنیم وگرنه هیچ ارزش غذایی برای خرگوش نداره.
 • یونجه: نسبت به گیاهای دیگه پروتئین و کلسیم بیشتری داره و در نتیجه باعث وزن گرفتن حیوون می‌شه

آب مورد نیاز بچه خرگوش

بچه خرگوش‌ها از حدود ۳ هفتگی شروع به خوردن آب می‌کنن و هر چقدر که درصد غذای خشک‌شون بیشتر می‌شه، آب خوردن هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه. چون اینجوری تعادل هیدراته بودن بدنشون برای هضم و دفع غذاها رعایت میشه.

آب دادن به بچه خرگوش

برای نحوه آب دادن به بچه خرگوش به سلیقه خودش توجه کنین. بعضی از خرگوش‌ها بطری رو ترجیح می‌دن و بعضیا کاسه رو. ولی اگه از کاسه استفاده می‌کنین حتما سنگین و کم عمق باشه. مطالبی بیشتر درباره‌ی ملزومات خرگوش که باید براش تهیه کنین رو توی مقاله‌ی وسایل خرگوش بخونید!

تربیت خرگوش مثل تربیت بقیه‌ی حیوونای خونگی مسئله‌ی مهمیه و باید به موقع و درست انجام شه. بهتره بدونین از سنین کم کدوم موارد رو میشه بهش یاد داد و چطوری. تیم پت پرس کتاب جامعی در همین زمینه تهیه کرده که با تهیه کردن اون می‌تونین همه چیز رو در مورد تربیت صحیح خرگوش یادبگیرین!

یک کتاب الکترونیکی برای تربیت و شکوفا کردن استعدادهای خرگوش شما!

این ایبوک آموزش و تربیت خرگوش ها نوشته شده. بخونش، به کارهاش عمل کن و ببین خرگوشت چه جوری با هوشش و مهارت های که یاد میگیره، شگفت زده ات میکنه🤩

کلی هم بازی در این کتاب یاد دادیم که با انجامشون از وقت گذرونی با خرگوشت کلی لذت میبری.

خرید کتاب
۱۲۵,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

غذای بچه خرگوش یک ماهه

غذای بچه خرگوش از یک ماهگی به بعد مجدد دچار تغییر می‌شه و می‌تونیم یک‌سری چیزهای دیگه رو به رژیم غذاییش اضافه کنیم. اون چیزها چی‌ان؟ در ادامه براتون می‌گیم.

پلت‌ها به عنوان غذا برای بچه خرگوش

از حدود ۴ هفتگی دادن پلت رو شروع می‌کنیم. پلت‌های تجاری مخصوص بچه خرگوش انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی که حیوون تو دوره رشدش لازم داره واسش فراهم می‌کنن و بعلاوه کالری زیادی دارن. با بالا رفتن سن باید مقدار پلت‌ها کم بشه و بعد از بالغ شدن می‌شه مصرف‌شو کلا قطع کرد.

پلتی رو انتخاب کنین که:

 • حداقل ۲۲ درصد فیبر
 • حداکثر ۱۴ درصد پروتئین
 • حداکثر یک درصد کلسیم

داشته باشه.

توجه: پلت‌هایی که آجیل و دونه‌های گیاهی دارن نخرین چون خیلی خوشمزه هستن و بچه خرگوش‌تون غذاهای دیگه رو نمی‌خوره. البته اگه کم بهشون بدین مشکلی پیش نمیاد. مثلاً بصورت تشویقی ولی اگه بهش عادت کنن دیگه کارتون ساخته‌ست!

پلت برای بچه خرگوش

میوه و سبزی در اعتدال برای بچه خرگوش

میوه و سبزیجات تازه هم خوبه ولی به مقدار کم و فقط به عنوان دسر یا تشویقی خرگوش، چون اگه زیاد مصرف بشه می‌تونه ناراحتی معده ایجاد کنه. این حیوونا طعم شیرین رو دوست دارن و از خوردن انواع توت‌ها، کشمش و هویج لذت می‌برن.

به ازای هر نیم کیلو وزن بدن می‌تونین نصف قاشق غذاخوری در روز میوه و سبزیجات تازه بهشون بدین، البته به شرط این که اضافه وزن نداشته باشن.

قبلا فکر می‌کردن که بچه خرگوش‌ها نباید میوه یا سبزی تازه بخورن چون دستگاه گوارش‌شون بیش از حد حساسه، اما واقعیت اینه که میوه‌ها و سبزیجات تازه در حد اعتدال مشکلی ندارن. مشکل واقعی، انتخاب سبزیجات نامناسبه که تو هر سنی باعث ناراحتی گوارشی خرگوش‌ها می‌شن. این حیوونا برای سازگار شدن با تغییرات رژیم غذایی به زمان نیاز دارن.

موقع آوردن بچه خرگوش به خونه‌تون بپرسین که مادرش چه میوه‌ها و سبزی‌های تازه‌ای می‌خورده، چون بچه‌هاش هم از حدود ۴ هفتگی به بعد از همونا چشیدن و معده‌شون می‌تونه مقدار کمی ازشونو تحمل کنه. در ضمن میوه و سبزیجات تازه‌ای که سفت باشن به کنترل رشد دندونای بچه خرگوش هم کمک می‌کنه.

نکات مهم درباره تغذیه خرگوش نوزاد

توی این قسمت چندتا نکته مهم در مورد نحوره تغذیه خرگوش نوزاد رو براتون آوردیم:

 1. بچه خرگوش‌ها برای رشد به پروتئین بیشتری احتیاج دارن، پس باید بیشتر حجم غذایی شون (تا ۸۰ درصد) یونجه و علوفه خشک باشه. یونجه خشک، پروتئین و کلسیم زیادی داره که به رشد ماهیچه‌ها و استخون‌ها کمک می‌کنه.
 2. از ۴ هفتگی علاوه بر شیر مادر و گیاهای خشک، پلت هم به حیوون بدین. البته باید از پلت‌های مخصوص بچه خرگوش استفاده کنین. هر چیزی که حیوون تو دوره رشد بهش احتیاج داره توی این پلت‌ها هست.
 3. حتما عادت‌های غذایی خوب رو تو بچه خرگوش‌تون به وجود بیارین. شاید وسوسه بشین که بیش از حد بهش غذا بدین اما این کار می‌تونه بعدها باعث چاقی بشه.
 4. همین‌طور که سن بچه خرگوش‌ها بالا می‌ره باید مرتب رژیم غذایی‌شون هم اصلاح بشه. بعد از اینکه دوره جهش رشد بچه خرگوش‌ها تموم شد، باید پروتئین کمتر و فیبر بیشتری مصرف کنن.
 5. یک نکته مهم دیگه اینه که هر غذایی به بچه خرگوش‌تون می‌دین ثابت نگهش دارین مگه این که هیچ راه دیگه‌ای نباشه. خرگوش‌ها تو هر سنی به تغییر رژیم غذایی‌شون حساسن، ولی بچه خرگوش‌ها خیلی حساس‌ترن. البته قبل از دادن هر غذا و خوراکی از مضر نبودنش مطمئن بشین. اگه نمی‌دونین چه غذاهایی براش مضره فقط کافیه مطلب غذاهای ممنوعه برای خرگوش رو بخونین.

غذا دادن به بچه خرگوش

آیا می‌تونیم به بچه خرگوش گوشت هم بدیم؟

درسته که بچه خرگوش‌ها به پروتئین احتیاج دارن، ولی نیازی به خوردن گوشت ندارن. مصرف گوشت باعث می‌شه که پروتئین بیش از حد لزوم وارد بدن‌شون شه و دچار ناراحتی معده هم می‌شن.

خرگوش شما ممکنه به طعم گوشت علاقه پیدا کنه. خوردن گوشت اذیت‌شون می‌کنه، و هر چقدر هم که سن‌شون بالاتر بره حساسیت‌شون به گوشت شدیدتر می‌شه. دستگاه گوارش این حیوونا برای هضم فیبر ساخته شده نه پروتئین‌های حیوانی.

خرگوش‌ها گیاهخوارن و در کنار غذاشون می‌تونن مواد غذایی متنوع دیگه‌ای رو هم بخورن. مثل چی؟ سری به این مطلب بزنین: غذای خرگوش.

چه نوع شیری باید به نوزاد خرگوش بدیم؟

شما باید از شیرهایی که درصد چربی نزدیکی به شیر خرگوش دارن و یا میزان کمی لاکتوز دارن استفاده کنین. یکی از شبیه‌ترین شیرها به شیر خرگوش، شیر خشک مخصوص گربه KMR (Kitten Milk Replacer) است که حدود ۱۲.۷ درصد چربی داره. در صورت نبود شیر خشک گربه می‌تونین از شیر بز که درصد کمی لاکتوز داره استفاده کنین.

جمع‌بندی

غذای بچه خرگوش شامل علف خشک و پلت‌های تجاریه، البته در کنار شیر مادر، و می‌تونیم گاهی اوقات یکم میوه و سبزی تازه هم بهش بدیم. اگه پرورش دهنده هستین که خرگوش رو تا دو ماهگی کنار مادرش نگه دارین، اما اگه می‌خواین خرگوش بگیرین حواس‌تون باشه بچه خرگوش دوماهه به بالا به سرپرستی بگیرین که حتماً کنار مادرش بوده باشه و شیر خورده باشه وگرنه طبق چیزهایی که گفتیم رژیم غذایی اصولی‌ش رو رعایت کنید. از دوماهگی به بعد تقریبا می‌شه شیر رو قطع کرد و یونجه و علف خشک به همراه آب در اختیار حیوون قرار داد.
هر جای این مسیر دچار چالش شدین و نگران سلامت خرگوشتون بودین، می‌تونین مشکلتون رو از طریق اپلیکیشن پت پرس با دامپزشکان آنلاین ما مطرح کنین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.