پت پرس
آموزش خرگوش

چطور به خرگوش آموزش بدیم؟ (راهنمای تربیت خرگوش)

خرگوش ها حیوانات خانگی ساکت، کم هزینه و مظلومی هستن و برای همین هم خیلی زیاد طرفدار دارن. البته ساکت و خجالتی بودن بیش از حد اون ها شاید این اشتباه رو به وجود بیاره که تربیت خرگوش امکان پذیر نیست! در صورتی که این فقط سگ ها نیستن که میتونن تربیت بشن و دستورات رو اجرا کنن.

خرگوش ها میتونن اسمشون رو متوجه بشن ، جای دستشوییشون رو یاد بگیرن و اگر کار اشتباهی انجام میدن (مثلا جویدن چیزی یا گاز گرفتن صاحب) برای انجام ندادنش آموزش ببینن.

اگر تربیت خرگوش براتون جذابه و دوست دارید امتحانش کنین در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشید.

خرگوش ایستاده

یاد بگیرید هر رفتار خرگوش چه معنایی داره.

برای اینکه خرگوشتون رو راحت تر تربیت کنید باید اول یاد بگیرید هرکارش چه معنایی داره. اینطوری میتونین بفهمین حس و حال خرگوش چه جوریه و آیا علاقه ای به تمرین داره؟ آیا خسته است؟ آیا خوشحال یا عصبانیه؟

برای یادگیری رفتار خرگوش مقاله مرتبط رو در پت پرس مطالعه کنید.

آیا تربیت خرگوش برای یادگیری نامش امکان پذیره؟

مشخصه که سگ ها و گربه ها اسمشون یاد می گیرن، ولی خرگوش ها چطور؟ تعداد زیادی از صاحبان این حیوون خونگی باور دارن که خرگوش ها اسمشون رو میشناسن و می تونن چندتا لغت معمولی و آشنا رو هم درک کنن.

البته از نظرعلمی هم این قضیه ثابت شده. خرگوش ها می تونن اسمشون رو یاد بگیرن و حتی می تونن وقتی صداشون میکنین به سمتتون بیان. اونا قادرت تعدادی لغت ساده و کوتاه دیگه رو هم متوجه بشن. بعضی خرگوش ها باهوش تر از بقیه هستن و می تونن لغت های بیشتری یاد بگیرن. بطور کلی تمامی خرگوش ها این توانایی رو دارن ولی اینکه اون لغت رو با چه مفهومی همراه کنن و نسبت بهش چه واکنشی نشون بدن بستگی به این داره که چقدر تربیت خرگوش رو جدی بگیرید.

دوست داری خرگوشت رو تربیت کنی؟

تربیت خرگوش ها کاری لذت بخش و جالبه ولی هرکسی بلد نیست اون ها رو درست آموزش بده.

اون ها میتونن شیرین کاری هایی مثل پریدن از روی مانع، دست دادن، غلت زدن، رفتن توی قفس، دستشویی کردن در جای مشخص و کلی چیزهای دیگه رو یاد بگیرین به شرطی که درست آموزششون بدید، زبونشون رو بلد باشید و کاری کنید که بهتون اعتماد کنن.

اگر دوست دارید خرگوشتون رو آموزش بدید، ایبوک تربیت و دستی کردن خرگوش رو دانلود و مطالعه کنید.

کتاب الکترونیکی تربیت خرگوش

 

خرگوش در اغوش صاحبش

آیا اگر هرکسی خرگوش رو صدا کنه اون واکنش نشون میده؟

در صورتی که خرگوش بدرستی تربیت شده باشه وقتی اسمش رو می شنوه واکنش نشون میده ولی بعضی خرگوش ها فقط به سمت شما و سایر اعضای خانواده تون میان و بعضی دیگه به طرف هر کسی که اسمشون صدا بزنه میرن. این بیشتر به شخصیت اون بستگی داره تا به تربیت خرگوش.

چقدر طول میکشه تا خرگوش اسمش رو یاد بگیره؟

عوامل زیادی رو باید در این مورد در نظر گرفت، همونطور که بیشتر صاحبان خرگوش هم می دونن، همه خرگوش ها شبیه هم نیستن. چندتا نکته اصلی وجود داره که روی زمان یادگیری اون ها اثر میذاره.

 • شخصیت خرگوش

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشین اینکه هر خرگوش شخصیت خاص خودش رو داره. اگر خرگوش شما لجبار باشه در نتیجه تربیت خرگوش بیشتر از تربیت اون هایی طول می کشه که دوست دارن صاحبشون رو خوشنود کنن.

 • هوش خرگوش

عامل خیلی مهم بعدی هوشه، قصدم بی ادبی نیست ولی بعضی خرگوش ها باهوشتر از بقیه هستن. این یه واقعیته و مسلما تربیت خرگوش باهوشتر راحت تره و زودتر یاد می گیره که اسمش رو یاد بگیره و وقتی بهش واکنش نشون داد و جایزه گرفت، بفهمه که این جایزه برای چی بوده!

 • تداوم در تربیت

اینکه چقدر با خرگوش برای یادگیری اسمش کار می کنین در سرعت تربیت خرگوش و یادگیری اش خیلی مهمه. بعنوان مثال حتی اگه به لجبازترین خرگوش ها هم هرروز تمرین بدین خیلی سریعتر اسمشون یاد می گیرن.

 • ایجاد انگیزه کافی برای یادگیری

هر چی انگیزه بیشتری برای خرگوش درست کنین، مثلا با دادن جایزه مورد علاقه اون یا نوازش اسمش سریعتر یاد میگیره.

 • اسم خرگوش

بعضی از خرگوش ها نمی تونن اسم های دوسیلابی یاد بگیرن و براشون خیلی سخت تره. اسم های تک سیلابی آسونتر در خاطرشون میمونه.

خرگوش در دستان صاحبش

چطور  خرگوشت رو تربیت کنین که وقتی صداش میکنین به سمتتون بیاد؟

این کار می تونه یه چالش باشه ولی سرگرم کننده و لذت بخشه. سعیتون رو بکنین.

 1. اول از همه اینکه اسم خرگوش باید ساده و تک سیلابی باشه. بعضی از خرگوش ها در بخاطر آوردن اسمهای دو سیلابی مشکل دارن.
 2. در حالیکه به آرومی خرگوشتون نوازش می کنین اسمش رو پشت سر هم تکرار کنین. می تونین هر از چندگاهی یه خوراکی کوچیک بعنوان جایزه بهش بدین تا حواسش به شما باشه.
 3. وقتی آروم و کاملا راحت بود، بذارینش روی زمین و چند قدمی ازش دور بشین. اسمش صدا کنین و خوراکی توی دستتون تکون بدین، این باعث میشه بدو بیاد سمتتون.
 4. مرتب این تمرین رو باهاش تکرار کنین و همیشه بخاطر اومد پیشتون بهش جایزه بدین. بزودی خرگوشتون اسمش و جواب دادن با به اون با مفهوم و احساس خوب نوازش شدن و جایزه گرفتن یه خوراکی خوشمزه همراه میکنه.

 

در مورد خرگوشت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

 

 

هوش خرگوش چقدره؟

به این اشاره شد که برای خرگوش ها هوش یه عامل مهم در یادگیری اسمشونه ولی به طور کلی هوش خرگوش ها چقدره؟

کلا خرگوش ها چه در طبیعت و چه بین حیوانات خانگی کوچک موجودات باهوشی به حساب میان، یعنی می تونن خیلی زود یاد بگیرن که در مقابل صداها و بوهای مختلف، فعالیت های متفاوت و مخصوص به هر کدوم رو داشته باشن و همینطور بعد از اینکه فقط یکبار در معرض یه خطر قرار گرفتن می تونن در سایر مواقع قضاوت خوبی داشته باشن و اون خطر رو تشخیص بدن.

هر کس که بیش از یک ماه با یه خرگوش زندگی کرده باشه می فهمه که اونا چقدر باهوشن. در عین حال تربیت خرگوش ها امکان پذیره و اونا می تونن به دستورها عمل کنن.

خرگوش ها حتی دوست دارن معما حل کنن! مثلا من یه خوراکی کوچیک داخل یه اسباب بازی یا زیر پتو قایم می کنم و می ذارم خرگوشم پیداش کنه.

خرگوش و جوجه

چه لغاتی به خرگوشتون یاد بدید؟

تقریبا تعداد لغاتی که خرگوش ها می تونن یاد بگیرن نامحدوده، ولی باید لغت هایی که می خواین بهش یاد بدین رو با دقت انتخاب کنین. اگرچه اونا می تونن زبون انسان ها رو یاد بگیرن ولی در بهترین حالت میتونن تعداد کمی لغت رو بخاطر بسپرن، پس روی لغت هایی که باعث میشن بتونین ارتباط بیشتری با خرگوشتون برقرار کنین متمرکز بشین.

فرمان هایی که در آموزش خرگوش استفاده میشن

 • بیا (دستوری که همراه با صدا کردن اسم خرگوش گفته میشه و با اون ازش میخواین پیشتون بیاد.)
 • برو قفس (تخت/خونه) ( دستوری که باهاش به خرگوشتون بگید می خواین به قفس یا تختش بره.)
 • غذا میخوای؟ ( لغتی که باهاش زمان غذاخوردن رو بهش میفهمونین)

اینا معمولیترین لغاتی هستن که در ابتدا به خرگوش یاد میدن. خرگوش شما ممکنه بتونه بیشتر یاد بگیره. سعیتون بکنین!

شیوهای تربیتی برای منع کردن خرگوش از انجام بعضی کارها

خرگوش ها دوست دارن هر کاری که می خوان انجام بدن و گاهی درست مثل گربه ها به حرفهای صاحبشون گوش نمیدن. پس هر از چند وقتی لازمه بهشون یادآوری بشه که چطوری رفتار کنن.

بخاطر داشته باشین لازم نیست خرگوشتون رو تنبیه کنین، فقط باید رفتار درست بهش یاد بدید و برای این موضوع آموزش نظم و تربیت خرگوش لازمه.

کتاب الکترونیکی تربیت خرگوش

دست دادن خرگوش

 • منع با استفاده از صدا

وقتی خرگوش کارهایی می کنه که نباید انجام بده، خیلی محکم و قاطع اسمش صدا کنین و بهش بگید ” نه! ” . در این حالت توی چشماش نگاه کنین، آروم باشین و صداتون بلند کنین ولی داد نزنید.

مثلا وقتی داره جایی رو می کَنه یا میجوه که نباید، مستقیم توی چشماش نگاه کنین و اسمش صدا کنین و بگید ” نه! “. بعد چیزی در اختیارش بذارین که بتونه بجوه. اینطوری توجه ش رو به سمت دیگه ی می برید و بهش یاد میدید که چه کاری درسته و چه کاری غلط.

 • با فشار دادن بینی به سمت پایین

در حالیکه اسمش رو صدا می کنین و بهش میگین “نه!” انگشت اشاره تون رو روی بینی اش بگذارید و قاطعانه ولی به آرامی اون رو به سمت پایین فشار بدید. این باعث میشه که بفهمه از رفتارش خوشتون نیومده و در رابطه شما و اون اختیار کارا دست شماست و شما تسلط دارید.

 • با تنها گذاشتن خرگوش

اگه بعد از چندبار گفتن ” [اسم خرگوش] ، نه!” بازم بهتون گوش نداد برای اینکه بهش بفهمونین کارش رو تایید نمی کنین برای ۱۰ دقیقه توی قفس یا لونه اش زندونیش کنید. خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستن و دوست ندارن تنها باشن، برای چند دقیقه جدا کردنشون از سایرین کمک می کنه بفهمن، نتیجه گوش نکردن به “نه!” تنها شدنه.

نکته: این کاررو باید درست بعد از اینکه خرگوشتون به “نه!” گوش نداد و به جرمش ادامه داد انجام بدید و اگه سراغ کار بعدی رفته باشه فایده ی نداره و منظورتون رو نمی فهمه.

 • تربیت خرگوش برای جلوگیری از گاز گرفتن!

گاهی اوقات که خرگوش یه چیزی می خواد یا قصد جلب توجه داره گازتون می گیره. وقتی این کار رو می کنه چه گاز کوچیکی در حد دندون زدن باشه و چه یه گاز واقعی، برای جلوگیری از انجام مجددش، با صدای نازک جیغ بکشین. این کار به صورت غریزی بهش می فهمونه به شما آسیب رسونده و نباید این کار می کرده و بعدا هم نباید بکنه.

نکته: کارهایی که در تربیت خرگوش نباید انجام بدید.

 • سر خرگوشتون داد نزنید و برای اینکه بهش بفهمونین کار بدی کرده دستاتون رو محکم بهم نزنین. چون این کارها باعث میشه از شما بترسه و رفتارهای غیر اجتماعی و پرخاشگرانه از خودش نشون بده.
 • خرگوشتون رو نزنین و هل ندین. خرگوش تنبیه فیزیکی درک نمی کنه و در ضمن اونا موجودات ظریف و شکننده ی هستن و اگه هلش بدید یا بزنیدش ممکنه خیلی جدی بهش صدمه بزنین.

خرگوش های سالم سریع تر آموزش میبینن!

برای اینکه مطمئن بشین خرگوش همیشه هوشیاره و میتونه به آموزش های شما توجه نشون بده، باید اول از همه از سالم بودنش اطمینان پیدا کنین.

برای این کار باید غذای مناسب بهش بدید. مثلا خیلی ها نمیدونن که دادن هویج، سبزیجات و غذاهای نرم به خرگوش بسیار براش مضره.

برای آگاهی از نگهداری درست از خرگوش، مقاله نگهداری از خرگوش رو مطالعه کنید.

خرگوش در بغل صاحبش

ادمین پت پرس

۱۶۸ نظر

  • سلام امیرمحمد عزیز،
   اگه ریزش موش زیاد از حد نیست صرفا لازمه مدام به موش رسیدگی کنین. (با برس زدن و گرفتن موهای اضافیش) این نکته رو هم باید مدنظر داشته باشین که خرگوشای بالغ سالی دوبار ریزش موی فصلی دارن.
   اما اگه ریزش موش خیلی زیاده لازمه بررسی بشه.

 • سلام من خرگوشمو ۳ روزه خریدم ولی هیچی اب نمیخوره براش آبخوره مخصوص خرگوش هم خریدم ولی بازم نمیخوره
  غذا براش کاهو هویچ و میوه و جعفری و شبد میدم چیکار کنم آب بخوره¿¿¿
  و از قفس بیرونش ک کنم توی خونه میره توی حیاط نمیره عادت نداره داخل چیکار کنم بره توی حیاط¿¿¿

  • سلام سارا جان،
   لازمه بهش یاد بدین چجوری از آبخوری استفاده کنه؛ دستتون رو نوک بطری بزنین که متوجه بشه با تماس اون قسمت از بطری آب میاد. البته اینم بدونین که قسمتی از آب موردنیازش رو از سبزیجات و میوه ها دریافت میکنه. غذای اصلی خرگوش یونجه و کاه هست و بیشتر باید اینارو دریافت کنه.
   چون هنوز به محیط عادت نداره بذارین خودشو وفق بده بعد که بهتون عادت کرد با تشویقی و اسباب بازی اونو به حیاط بکشونین.

 • با سلام من خرگوش خریدم نمیدونم چجوری بهش جای دسشویی اش رو بهش بدم و من همش توی خونه نگهش میدارم مشکلی که نداره؟

  • سلام سارا جان،
   زیاد سخت نیست صرفا مکان مشخص برای دستشویی که درنظر میگیرین (ظرف مخصوص دستشویی) درکنارش یونجه کافی هم دراختیارش میذارین (دقت کنین که یونجه ها آلوده به ادرارو مدفوع نشن و درصورت خیس شدن و مرطوب بودن جمع آوری بشن) معمولا سریع یاد میگیرن ازش استفاده کنن. اگه منظورتون بیرون از قفس هست لازمه تایمی از روز رو در قفس بگذرونه. اطلاعات بیشتر از نحوه نگهداری و آموزش خرگوش رو میتونین در این کتاب مطالعه کنین:
   ایبوک راهنمای تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

  • سلام احسان عزیز،
   بهتره پناهگاه مناسب برای شرایط هوایی گرم و سرد رو براش فراهم کنین، سرپوشیده باشه (حداقل یه قسمتیش) که موقع بارون و آفتاب مستقیم اونجا بره، لونه ای باشه که در سرما بتونه داخلش بره و گرم بشه و حتی موقع احساس خطر درش قایم بشه.

 • سلام ببخشید من متاسفانه شرایط ادامه نگهداری خرگوشم رو ندارم
  شما میدونید کجا میتونم ببرمش که جای مناسبی برای زندگیش باشه و به طبیعت برگرده؟

 • سلام من یک غذای مخصوص خرگوش خریدم اما خرگوشم روز اول فقط ازش خورد الان نمیخوره دیگه
  یک روز غذاش کم شد حتی هویجم نمیخورد اما خوب شد بعدش دیگه از غذاش که خریدم نمیخوره فقط میوه و هویج میخوره
  دلیلش چیه باید چه کارش کنم
  گذاشتمش تو پشت بوم میره میگرده فضولات پرنده ها و چرت و پرت میخوره اما این غذای اصلیش رو نمیخوره

  • سلام هاله جان،
   ترجیحا اجازه ندین چیزای غیرمعمول و فضولات پرنده بخوره، غیر از بحث انتقال بیماری از پرنده، خود همین مواد میتونن باعث مشکلات گوارشی درش شده باشن. اگه باز هم علائم غذا نخوردنش رو دیدین بهتره محض احتیاط حضوری به متخصص حیوانات غیرمعمول (اگزوتیک) مراجعه کنین.
   اصلی ترین قسمت غذاش باید کاه و یونجه باشه درکنارش میشه با میوه، سبزیجات و غذاهای تجاری تکمیلش کرد.

 • سلام روزتون بخیر باشه من یه خرگوش خریدم تقریبا ده روزه ،موهای گردنش میریزه و هر روز گردنش لخت تر میشه علتش چیه چجوری درمان میشه؟

 • سلام دوباره
  ببخشید من همونطور که گفتم هنوز خرگوش نخریدم ولی قبل از خرید سوال هایی داشتم میخواستم بدونم که عمر خرگوش مینیاتوری کمتر از خرگوش های دیگست بخواطر جسته ی کوچیکش ؟
  و اینکه نر بهتر است یا ماده؟
  من میخواستم مینیاتوری بگیرم به من گفتن ۵سانته و یزره نظرم عوض شد شما نژاد خوشگل تر و بامزه تری اگر مورد نظرتون هست لطفا بگین🙏🏻
  اگر هم جایی برای خرید خرگوش میدونید در تهران ممنون میشم بگین

  ممنون برای وب سایت خوبتون🙂😊

  • سلام پریماه جان،
   نه اتفاقا گفته شده خرگوشای نژاد کوچیکتر ظاهرا عمر بیشتری از نژادای بزرگتر دارن.
   هرکدومشون خوبی و بدی دارن؛ درکل میگن نرها بهترن ولی موقع تولیدمثلشون خیلی رفتارای جنسی دارن و پرخاشگریشون بیشتره.
   خوشگلی و بامزه بودن یه حیوون و نژاد یه چیز سلیقه ایه، بهترین کار رجوع به نظر خودتونه.
   اطلاعی از فروشنده ها ندارم.

  • سلام نیلوفر جان،
   غیر از اینکه نرها بیضه دارن از روی شکل ناحیه تناسلیشون هم میشه تشخیص داد (بهترین زمانش حدود ۱۰ هفتگی به بعد هست) به اینصورت که وقتی خرگوش رو به پشت بخوابونین و ناحیه مقعدی تناسلی رو نگاه کنین و کمی فشارش بدین، برای نر بیرون زدگی حالت استوانه ای و گرد داره (یه نقطه وسط یه دایره) ولی ماده دایره کامل نیست، کشیده تر و حالت شکاف و فاصله بین ناحیه تناسلیش با مقعد کمتره هست.

 • سلام ممنون از مطلب های عالی و جذابتون من سه روزی هست که خرگوش خریدم،اما نژادش رو نمیدونم ، و اینکه خیلی با من جور نیست همش از دستم فرار میکنه ولی از دستم هویج میخوره به نظر شما وقتی بهش هویج میدم و با اجبار برای خوردن هویج روی دو پاهاش وایمیسه چیزی یاد میگره واینکه اسم فندوق که تک سیلابی نیست رو چقدر میتونه توی ذهنش نگه داره و به منم عادت کنه طوری که وقتی میرم توی حیاط پیشش ازم درو نشه تازه نزدیکم هم بیاد وقتی میگیرمش نه میلرزه نه چیزی فقط سکوت میکنه و ساکت یک جا خشکش میزنه الان هم که من این طرف حیاطم او اون طرف حیاط لطفا راهنماییم کنید ممنون از سایت خوبتون و توضیحاتون

 • سلام من ۴ روزه که ۳ تا لوپ گرفتم ، ۲ تا ماده و ۱ نر
  هنوز فرصت نکردم براشون جای دستشویی بگیرم
  الان تو همون قفس دستشویی میکنن، اگه دیر بشه دیگه نمیشه بهشون یاد داد ؟؟؟
  یا هروقت بگیرم مشکلی نیست ؟؟؟

  • سلام سونیا جان،
   بله همونجا دستشویی میکنن مگه اینکه یه محدوده ای رو برای دستشوییشون موقتا درنظر بگیرین. معمولا هم سریع جای دستشویی رو یاد میگیرن نگران نباشین.

 • سلام من سه روزه به خرگوش خریدم که نره خیلی هم زود باهام دوست شد و لیسم میزنه و بعضی اوقات وقتی خودشو تمیز می‌کنه از پهلو میوفته و نشون دهنده اینه که تو اوج راحتیه ولی نمی‌دونم هر کاری میکنم آب نمیخوره تو دستم میگیرم نمیخوره آب رو باز میکنم نمیخوره به زور با سرنگ بهش آب میدم اونم میریزم دور دهنش لیس میزنه
  بعضی اوقات هم می‌لرزه و قلبش تند تند میزنه خصوصا وقتی کس غریبه ای نزدیکش میشه وقتی خودم هستم کمتر این اتفاق میوفته فکر کنم اونم مال تغییر لباس و بوی بدنمه چون هر روز به خوطرش میرم حموم شما میگید چیکار کنم

  • سلام آرزو جان،
   آب خوردن با بطریای مخصوصشون رو یاد بدین بهش (بطری های سرپستانکی) انگششتون رو به سرپستانکش تماس میدین تا ببینه اونجوری آب میاد و یاد بگیره بخوره. درکنارش غیر از غذای اصلیش مقداری از آب موردنیازش رو میتونه از سبزیجات دریافت کنه ولی لازمه آب خوردن رو هم یاد بگیره حتما. طبیعیه چون در طبیعت طعمه به حساب میان و خصوصا از حیوونای بزرگتر میترسن بنابراین به افرادی که براش غریبن توصیه کنین نزدیکش نشن و خودش با کنجکاوی بیاد طرفشون. این کتاب هم در نگهداری خرگوشتون میتونه کمکتون کنه:
   ایبوک راهنمای تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

 • سلام
  از صبح متوجه این شدم که خرگوشم چشم سمت چپش قرمز شده و باز نمیکنه زیاد و اطراف چشمشم بخار زده علتش چیه و چیکار باید کنم

 • سلام من می خواستم بدونم خرگوشم رو در روز چقدر باید آزاد کنم که آزادانه بتونه بازی که یا کار های که دوست داره رو بکنه
  ؟
  من از یه پت فروشی پرسیدم گفتن کلا باید آزاد باشه و باید ۴ ساعت تو قفس باشه این درسته؟؟

  • سلام آرمیتا جان،
   خیر اگه برعکس میگفتن منطقی تر بود. چون راه رفتن زیاد روی سطوحی مثل فرش باعث آسیب کف پاشون میشه، وقتی بیرونه مدام باید حواستون باشه که چیزای غیرعادی رو نجوه، هرجایی دستشویی نکنه و از جایی نپره که بخواد به استخونای ظریفش آسیب برسونه.
   حداقل زمانیکه لازمه بیرون بگذرونه ۳ ساعت هست. همین حدودا تنظیم کنین براش خیلی بهتره تا اینکه بیشتر اوقات رو آزاد باشه.

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

eig-shop

پت پرس را دنبال کنید

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.