پت پرس
آموزش خرگوش

چطور به خرگوش آموزش بدیم؟ (راهنمای تربیت خرگوش)

خرگوش ها حیوانات خانگی ساکت، کم هزینه و مظلومی هستن و برای همین هم خیلی زیاد طرفدار دارن. البته ساکت و خجالتی بودن بیش از حد اون ها شاید این اشتباه رو به وجود بیاره که تربیت خرگوش امکان پذیر نیست! در صورتی که این فقط سگ ها نیستن که میتونن تربیت بشن و دستورات رو اجرا کنن.

خرگوش ها میتونن اسمشون رو متوجه بشن ، جای دستشوییشون رو یاد بگیرن و اگر کار اشتباهی انجام میدن (مثلا جویدن چیزی یا گاز گرفتن صاحب) برای انجام ندادنش آموزش ببینن.

اگر تربیت خرگوش براتون جذابه و دوست دارید امتحانش کنین در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشید.

خرگوش ایستاده

یاد بگیرید هر رفتار خرگوش چه معنایی داره.

برای اینکه خرگوشتون رو راحت تر تربیت کنید باید اول یاد بگیرید هرکارش چه معنایی داره. اینطوری میتونین بفهمین حس و حال خرگوش چه جوریه و آیا علاقه ای به تمرین داره؟ آیا خسته است؟ آیا خوشحال یا عصبانیه؟

برای یادگیری رفتار خرگوش مقاله مرتبط رو در پت پرس مطالعه کنید.

آیا تربیت خرگوش برای یادگیری نامش امکان پذیره؟

مشخصه که سگ ها و گربه ها اسمشون یاد می گیرن، ولی خرگوش ها چطور؟ تعداد زیادی از صاحبان این حیوون خونگی باور دارن که خرگوش ها اسمشون رو میشناسن و می تونن چندتا لغت معمولی و آشنا رو هم درک کنن.

البته از نظرعلمی هم این قضیه ثابت شده. خرگوش ها می تونن اسمشون رو یاد بگیرن و حتی می تونن وقتی صداشون میکنین به سمتتون بیان. اونا قادرت تعدادی لغت ساده و کوتاه دیگه رو هم متوجه بشن. بعضی خرگوش ها باهوش تر از بقیه هستن و می تونن لغت های بیشتری یاد بگیرن. بطور کلی تمامی خرگوش ها این توانایی رو دارن ولی اینکه اون لغت رو با چه مفهومی همراه کنن و نسبت بهش چه واکنشی نشون بدن بستگی به این داره که چقدر تربیت خرگوش رو جدی بگیرید.

دوست داری خرگوشت رو تربیت کنی؟

تربیت خرگوش ها کاری لذت بخش و جالبه ولی هرکسی بلد نیست اون ها رو درست آموزش بده.

اون ها میتونن شیرین کاری هایی مثل پریدن از روی مانع، دست دادن، غلت زدن، رفتن توی قفس، دستشویی کردن در جای مشخص و کلی چیزهای دیگه رو یاد بگیرین به شرطی که درست آموزششون بدید، زبونشون رو بلد باشید و کاری کنید که بهتون اعتماد کنن.

اگر دوست دارید خرگوشتون رو آموزش بدید، ایبوک تربیت و دستی کردن خرگوش رو دانلود و مطالعه کنید.

اطلاعات بیشتر درباره این ایبوک

 

خرگوش در اغوش صاحبش

آیا اگر هرکسی خرگوش رو صدا کنه اون واکنش نشون میده؟

در صورتی که خرگوش بدرستی تربیت شده باشه وقتی اسمش رو می شنوه واکنش نشون میده ولی بعضی خرگوش ها فقط به سمت شما و سایر اعضای خانواده تون میان و بعضی دیگه به طرف هر کسی که اسمشون صدا بزنه میرن. این بیشتر به شخصیت اون بستگی داره تا به تربیت خرگوش.

چقدر طول میکشه تا خرگوش اسمش رو یاد بگیره؟

عوامل زیادی رو باید در این مورد در نظر گرفت، همونطور که بیشتر صاحبان خرگوش هم می دونن، همه خرگوش ها شبیه هم نیستن. چندتا نکته اصلی وجود داره که روی زمان یادگیری اون ها اثر میذاره.

 • شخصیت خرگوش

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشین اینکه هر خرگوش شخصیت خاص خودش رو داره. اگر خرگوش شما لجبار باشه در نتیجه تربیت خرگوش بیشتر از تربیت اون هایی طول می کشه که دوست دارن صاحبشون رو خوشنود کنن.

 • هوش خرگوش

عامل خیلی مهم بعدی هوشه، قصدم بی ادبی نیست ولی بعضی خرگوش ها باهوشتر از بقیه هستن. این یه واقعیته و مسلما تربیت خرگوش باهوشتر راحت تره و زودتر یاد می گیره که اسمش رو یاد بگیره و وقتی بهش واکنش نشون داد و جایزه گرفت، بفهمه که این جایزه برای چی بوده!

 • تداوم در تربیت

اینکه چقدر با خرگوش برای یادگیری اسمش کار می کنین در سرعت تربیت خرگوش و یادگیری اش خیلی مهمه. بعنوان مثال حتی اگه به لجبازترین خرگوش ها هم هرروز تمرین بدین خیلی سریعتر اسمشون یاد می گیرن.

 • ایجاد انگیزه کافی برای یادگیری

هر چی انگیزه بیشتری برای خرگوش درست کنین، مثلا با دادن جایزه مورد علاقه اون یا نوازش اسمش سریعتر یاد میگیره.

 • اسم خرگوش

بعضی از خرگوش ها نمی تونن اسم های دوسیلابی یاد بگیرن و براشون خیلی سخت تره. اسم های تک سیلابی آسونتر در خاطرشون میمونه.

خرگوش در دستان صاحبش

چطور  خرگوشت رو تربیت کنین که وقتی صداش میکنین به سمتتون بیاد؟

این کار می تونه یه چالش باشه ولی سرگرم کننده و لذت بخشه. سعیتون رو بکنین.

 1. اول از همه اینکه اسم خرگوش باید ساده و تک سیلابی باشه. بعضی از خرگوش ها در بخاطر آوردن اسمهای دو سیلابی مشکل دارن.
 2. در حالیکه به آرومی خرگوشتون نوازش می کنین اسمش رو پشت سر هم تکرار کنین. می تونین هر از چندگاهی یه خوراکی کوچیک بعنوان جایزه بهش بدین تا حواسش به شما باشه.
 3. وقتی آروم و کاملا راحت بود، بذارینش روی زمین و چند قدمی ازش دور بشین. اسمش صدا کنین و خوراکی توی دستتون تکون بدین، این باعث میشه بدو بیاد سمتتون.
 4. مرتب این تمرین رو باهاش تکرار کنین و همیشه بخاطر اومد پیشتون بهش جایزه بدین. بزودی خرگوشتون اسمش و جواب دادن با به اون با مفهوم و احساس خوب نوازش شدن و جایزه گرفتن یه خوراکی خوشمزه همراه میکنه.

 

در مورد خرگوشت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

 

 

هوش خرگوش چقدره؟

به این اشاره شد که برای خرگوش ها هوش یه عامل مهم در یادگیری اسمشونه ولی به طور کلی هوش خرگوش ها چقدره؟

کلا خرگوش ها چه در طبیعت و چه بین حیوانات خانگی کوچک موجودات باهوشی به حساب میان، یعنی می تونن خیلی زود یاد بگیرن که در مقابل صداها و بوهای مختلف، فعالیت های متفاوت و مخصوص به هر کدوم رو داشته باشن و همینطور بعد از اینکه فقط یکبار در معرض یه خطر قرار گرفتن می تونن در سایر مواقع قضاوت خوبی داشته باشن و اون خطر رو تشخیص بدن.

هر کس که بیش از یک ماه با یه خرگوش زندگی کرده باشه می فهمه که اونا چقدر باهوشن. در عین حال تربیت خرگوش ها امکان پذیره و اونا می تونن به دستورها عمل کنن.

خرگوش ها حتی دوست دارن معما حل کنن! مثلا من یه خوراکی کوچیک داخل یه اسباب بازی یا زیر پتو قایم می کنم و می ذارم خرگوشم پیداش کنه.

خرگوش و جوجه

چه لغاتی به خرگوشتون یاد بدید؟

تقریبا تعداد لغاتی که خرگوش ها می تونن یاد بگیرن نامحدوده، ولی باید لغت هایی که می خواین بهش یاد بدین رو با دقت انتخاب کنین. اگرچه اونا می تونن زبون انسان ها رو یاد بگیرن ولی در بهترین حالت میتونن تعداد کمی لغت رو بخاطر بسپرن، پس روی لغت هایی که باعث میشن بتونین ارتباط بیشتری با خرگوشتون برقرار کنین متمرکز بشین.

فرمان هایی که در آموزش خرگوش استفاده میشن

 • بیا (دستوری که همراه با صدا کردن اسم خرگوش گفته میشه و با اون ازش میخواین پیشتون بیاد.)
 • برو قفس (تخت/خونه) ( دستوری که باهاش به خرگوشتون بگید می خواین به قفس یا تختش بره.)
 • غذا میخوای؟ ( لغتی که باهاش زمان غذاخوردن رو بهش میفهمونین)

اینا معمولیترین لغاتی هستن که در ابتدا به خرگوش یاد میدن. خرگوش شما ممکنه بتونه بیشتر یاد بگیره. سعیتون بکنین!

شیوهای تربیتی برای منع کردن خرگوش از انجام بعضی کارها

خرگوش ها دوست دارن هر کاری که می خوان انجام بدن و گاهی درست مثل گربه ها به حرفهای صاحبشون گوش نمیدن. پس هر از چند وقتی لازمه بهشون یادآوری بشه که چطوری رفتار کنن.

بخاطر داشته باشین لازم نیست خرگوشتون رو تنبیه کنین، فقط باید رفتار درست بهش یاد بدید و برای این موضوع آموزش نظم و تربیت خرگوش لازمه.

کتاب الکترونیکی تربیت خرگوش

دست دادن خرگوش

 • منع با استفاده از صدا

وقتی خرگوش کارهایی می کنه که نباید انجام بده، خیلی محکم و قاطع اسمش صدا کنین و بهش بگید ” نه! ” . در این حالت توی چشماش نگاه کنین، آروم باشین و صداتون بلند کنین ولی داد نزنید.

مثلا وقتی داره جایی رو می کَنه یا میجوه که نباید، مستقیم توی چشماش نگاه کنین و اسمش صدا کنین و بگید ” نه! “. بعد چیزی در اختیارش بذارین که بتونه بجوه. اینطوری توجه ش رو به سمت دیگه ی می برید و بهش یاد میدید که چه کاری درسته و چه کاری غلط.

 • با فشار دادن بینی به سمت پایین

در حالیکه اسمش رو صدا می کنین و بهش میگین “نه!” انگشت اشاره تون رو روی بینی اش بگذارید و قاطعانه ولی به آرامی اون رو به سمت پایین فشار بدید. این باعث میشه که بفهمه از رفتارش خوشتون نیومده و در رابطه شما و اون اختیار کارا دست شماست و شما تسلط دارید.

 • با تنها گذاشتن خرگوش

اگه بعد از چندبار گفتن ” [اسم خرگوش] ، نه!” بازم بهتون گوش نداد برای اینکه بهش بفهمونین کارش رو تایید نمی کنین برای ۱۰ دقیقه توی قفس یا لونه اش زندونیش کنید. خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستن و دوست ندارن تنها باشن، برای چند دقیقه جدا کردنشون از سایرین کمک می کنه بفهمن، نتیجه گوش نکردن به “نه!” تنها شدنه.

نکته: این کاررو باید درست بعد از اینکه خرگوشتون به “نه!” گوش نداد و به جرمش ادامه داد انجام بدید و اگه سراغ کار بعدی رفته باشه فایده ی نداره و منظورتون رو نمی فهمه.

 • تربیت خرگوش برای جلوگیری از گاز گرفتن!

گاهی اوقات که خرگوش یه چیزی می خواد یا قصد جلب توجه داره گازتون می گیره. وقتی این کار رو می کنه چه گاز کوچیکی در حد دندون زدن باشه و چه یه گاز واقعی، برای جلوگیری از انجام مجددش، با صدای نازک جیغ بکشین. این کار به صورت غریزی بهش می فهمونه به شما آسیب رسونده و نباید این کار می کرده و بعدا هم نباید بکنه.

نکته: کارهایی که در تربیت خرگوش نباید انجام بدید.

 • سر خرگوشتون داد نزنید و برای اینکه بهش بفهمونین کار بدی کرده دستاتون رو محکم بهم نزنین. چون این کارها باعث میشه از شما بترسه و رفتارهای غیر اجتماعی و پرخاشگرانه از خودش نشون بده.
 • خرگوشتون رو نزنین و هل ندین. خرگوش تنبیه فیزیکی درک نمی کنه و در ضمن اونا موجودات ظریف و شکننده ی هستن و اگه هلش بدید یا بزنیدش ممکنه خیلی جدی بهش صدمه بزنین.

خرگوش های سالم سریع تر آموزش میبینن!

برای اینکه مطمئن بشین خرگوش همیشه هوشیاره و میتونه به آموزش های شما توجه نشون بده، باید اول از همه از سالم بودنش اطمینان پیدا کنین.

برای این کار باید غذای مناسب بهش بدید. مثلا خیلی ها نمیدونن که دادن هویج، سبزیجات و غذاهای نرم به خرگوش بسیار براش مضره.

برای آگاهی از نگهداری درست از خرگوش، مقاله نگهداری از خرگوش رو مطالعه کنید.

خرگوش در بغل صاحبش

ادمین پت پرس

۷۹ نظر

 • سلام من سه روزه که یک خرگوش چهار ماهه خریدم هنوز باهام دوست نشده نمیزاره بغلش کنم نمیزاره باهاش بازی کنم چنگمم میندازه لطفا یک راه حل خیلی خوب به من بگین که زود باهام دوست شه

  • سلام فاطمه جان،
   چون تازه دارین ازش نگهداری میکنین هنوز به محیط جدید و شما عادت نکرده لازمه یکم زمان بدین بهش و اجازه بدین خودش بهتون نزدیک بشه. غذا و اسباب بازی در فاصله ی دور از خودتون بذارین براش و به مرور این فاصله رو کمتر کنین. وقتی ببینه کاریش ندارین خودش بهتون نزدیک میشه.

 • سلام خرگوش من چندروزه احساس میکنم بعضی ساعات گوشاش و پشت سرش قرمز میشن و انگار یکمی پشت گردنش کم مو شده و خودشو میخارونه . آیا مشکلی داره؟

 • سلام وقت بخیر. من یه سوالی داشتم. من وقتی رفتم خرگوش بخرم مغازه دار گفتش که نباید به خرگوش آب بدی ولی من بهش آب دادم و بعد چند هفته خرگوشم مرد. آیا صحت داره که نباید به خرگوش آب نداد یا مغازه دار اشتباه گفته؟! چون تو خیلی از سایت ها گفته شده که به خرگوش ها آب بدید…

  • سلام آنیتا جان،
   کاملا اشتباهه که توصیه میکنن به خرگوش آب ندین! خرگوش هم مثل حیوونای دیگه به آب برای سلامتیش نیاز داره. درواقع آب خوردن باعث مرگ خرگوشتون نشده و باید بررسی بشه تاریخچه ی خرگوش، محل نگهداری، تغذیه و وضعیت سلامتی خرگوش چطور بوده.

 • سلام من یه خرگوش معمولی خریدم
  ولی نمیدونم چطوری تمیزش کنم
  وقتی هم که میخوام با آب تمیزش کنم بدش میاد
  چیکار کنم؟؟؟؟

  • سلام فاطمه جان،
   خرگوش نیاز آنچنانی به تمیز کردن و حمام نداره چون خودش مدام خودشو تمیز میکنه. اکثرشون هم میترسن از حموم کردن. اگه خیلی کثیفه میتونین دستمال نمدار روی بدنش بکشین که تمیز شه.

  • سلام هستی جان،
   چرا مناسب نباشه، این چیزا سلیقه ایه و اگه از نظر خودتون مورد پسنده جای سوالی باقی نمیمونه.

 • سلام خسته نباشید؛ من میخوام یه خرگوش بخرم که رشدش زیاد نباشه دفعه اولم هست که نیخوام خرگوش داشته باشم شما چه نژادی از خرگوش رو پیشنهاد میکنید و اینکه شما مرکز معتبر در اصفهان رو سراغ دارید یا نه ممنون

 • سلام من دیروز خرگوش خریدم و خرگوشم ساده اس. ازم میترسه.همش میره ی گوشه میرم نزدیکش فرار میکنه .میشه راهنمایی کنید

  • سلام نسترن جان،
   بهتره یه مدت کاریش نداشته باشین که به محیط جدید و حضور شما عادت کنه. براش یه سرپناهم درست کنین که اگه ترسید اونجا بره و استرسش کمتر شه. بذارین خودش به شما نزدیک بشه که ترسش بریزه. اسباب بازی و تشویقی با فاصله دراختیارش بذارین و به مرور این فاصله رو کمتر کنین. تشویق کردن هم طبیعتا تو این مراحل تاثیرگذاره.

   • ممنونم❤❤
    میگم ما خرگوشمون رو داخل قفس نزاشتیم داخل گلخونس .
    بعد شما میگید سرپناه
    میره پشت اخرین گل😂
    پس یه مدت کاریش نداشته باشیم خودش میاد سمتون؟
    اها یه سوال دیگه اسباب بازی چی؟
    بخرم براش؟

    • سلام نسترن جان،
     بله میتونین سعی کنین با فاصله ازش قرار بگیرین، آروم باهاش صحبت کنین و براش غذا و تشویقی یا وسایل بندازین و به مرور اونقدری فاصله رو کم میکنین که از دست خودتون بیاد غذا بگیره.
     بله برای سرگرم شدنش غیر اینکه میتونین اسباب بازی های مختلف براش بگیرین میتونین خودتون هم براش محیط بازی و اسباب بازی درست کنین.

 • سلام .وقت بخیر
  من یه خرگوش پنج ماهه نر رو به سرپرستی گرفتم .خودم قبلا خرگوش داشتم تو هفت سالگی بیمار شد مرد ولی هیچ مشکلی باهاش نداشتم .
  اما این خرگوش واگذاری شده
  خیلی حالت تهاجمی داره
  میپره رو دست یا پای من و منو بدجور گاز میگیره جوری که بدنم زخم میشه
  نمیدونم آیا میشه تربیتش کرد ؟
  من هر بار گاز گرفته جیغ زدم و تو قفس انداختم ولی فایده نداشته
  حتی وقتی تو قفسه مدام در حالتیه که بهم حمله کنه
  میخوام ببرم عقیمش کنم
  آیا این حالتش بهتر میشه؟
  چیکار کنم باهام دوست بشه؟

  • سلام نازنین جان،
   متاسفم بابت اتفاقی که برای خرگوش قبلیتون افتاد.
   چقدر خوبه که خرگوشتون رو به سرپرستی گرفتین.
   چون به تازگی واگذار شده محیط جدید بهش احساس خطر میده (ممکنم هست صاحب قبلیش مراقبت کامل و ارتباط خوبی نداشته باهاش و این براش خاطره ی بد شده) یه مدت کاریش نداشته باشین تا آروم بگیره و خودش بخواد بیاد سمتتون. به مرور با فاصله براش اسباب بازی و تشویقی بذارین و این فاصله رو کم کنین. میشه تربیتش کرد ولی شاید یکم زمان ببره و باید حوصله به خرج بدین. مواردیکه تو مقاله گفته شده رو هم رعایت کنین. عقیم کردن هم توی کم کردن پرخاشگریش میتونه تاثیرگذار باشه.

   • سلام خیلی ممنونم که جواب من رو دادید❤.خودش سمتم میاد و گازم میگیره .باورتون میشه با سر و بدن میپره میزنه به قفس که دربیاد و به من حمله کنه نمیدونم چرا .من همش قربون صدقش میرم ولی رابطش خوب نیست با من انگار بدش میاد ازم .یه پسر نه ساله دارم گاهی که میاریمش بیرون دنبال پسرم میکنه و میدوه اجازه نشستن بهش نمیده
    اونم طفلک چون دیده منو گاز میگیره زیاد دوست نداره خرگوش رو از قفس بیرون بیاره
    امیدوارم با عقیم کردن درست بشه و مجبور نشیم طفلکی رو دوباره آواره کنیم

    • نازنین جان،
     فردی تو خانواده هست که باهاش ارتباط گرفته باشه؟ میتونین از طریق اون آرومش کنین. شما تا حد ممکن سعی کنین محیطو آروم براش نگه دارین و صبور باشین چون اگه بترسین یا واکنش منفی نشون بدین خرگوش از این رفتار بیشتر استفاده میکنه.
     موقعیکه برای عقیم سازی میبرینش ترجیحا یه چک آپ کامل و عکس ازش گرفته بشه آسیب یا بیماری ای نداشته باشه که باعث دردش شده باشه.
     برای اینکه بتونیم کامل راهنماییتون کنیم که چجور برخورد کنین، محیطش چجور باشه و اینکه دقیقا چی باعث عصبی شدنش درحال حاضر میشه پیشنهاد میکنم مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا با اطلاعاتیکه در اختیارمون میذارین بتونیم بهترین راه حلو بهتون بدیم:
     با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

 • سلام،وقتتون بخیر ،آموزش هایی که گذاشتید فقط برای خرگوش های نژاد هست یا خرگوش های عادی رو هم میشه تربیت کرد؟

  • سلام آرتین عزیز،
   معمولا خرگوش ها نسبت به متعلقاتشون مثل خونه، اسباب بازی و غذا حساسن و اجازه نمیدن نزدیکشون بشین. ترجیحا مواقعی که لازمه دست توی خونش ببرین برای تعویض آبو غذا باشه فقط و دستکش دستتون کنین که اگه اونموقع هم حمله کرد دستتونو عقب نکشین وگرنه یاد میگیره و این رفتارش شدت پیدا میکنه.

 • سلام من یه خرگوش نر یه ماده دارم الان ماده بار داره بهش پلت یونجه دار می دم ولی کم و بیش هم انواع کلم ها هم میدم میخوام ببینم این غذا هایی که میدم خوبه

  یا اگه خوب نیست چی بهش بدم

  • محمدمسیح عزیز،
   مصرف صرفا پلت گزینه ی خوبیه خصوصا اگه خرگوشتون تو روزای ۲۱-۱۴ بارداریش باشه. میتونین درکنارش تو دوره ی شیردهیش از یک قاشق چایخوری تخمه آفتابگردان سیاه یا حتی جودوسر استفاده کنین که برای تامین چربی های بیشتر کمک کنندس.

   • سلام من تازه خرگوش خریدم و میخوام بدونم چطوری بهش عادت بدم که کجا دسشویی کنه
    لطفا بگید ممنون ❤️

    • سلام امیرمحمد عزیز،
     معمولا چون خرگوشا خیلی تمیزن و به نظافتشون اهمیت میدن درصورتی که براش ظرف مخصوص دستشویی درنظر بگیرین سریع ازش استفاده میکنه.
     برای داخل قفس یه محدوده ای رو برای ظرف دستشویی قرار بدین و فقط توی ظرفش مواد جاذب دستشویی رو استفاده کنین که کل قفس رو برای دستشویی کثیف نکنه (خرگوشا تمایل دارن روی مواد جاذب دستشویی کنن و موارد توصیه شده و ایمنش شامل مواد ارگانیک مثل کاغذ های بازیافت شده و خمیر کاغذ، و خاک اره ی فشرده شده و حالت پلت هستش)
     چندتا نکته ی مهمی که باید درنظر بگیرین اینه که در کنار جای دستشوییش خرگوش باید به یونجه دسترسی داشته باشه (اینکه دقیقا یونجه رو کجا قرار بدین بسته به نظر خودتونه ولی جوری باشه که راحت درکنار جای دستشویی یونجه همون نزدیکیا باشه فقط دقت کنین که اگه یونجه قراره گوشه ای از ظرف دستشویی باشه حتما خشک بمونه و آلوده نشه) دومین نکته اینه که خرگوشا زمان زیادی رو میتونن توی این محل بگذرونن و مشکلی نیست و درنهایت اینکه وقتی میخواین ظرفو تمیز کنین صرفا مدفوعشو جمع کنین و کامل ظرفشو نشورین چون از ادرارشون برای قلمروگذاری اونجا استفاده میکنن و کامل تمیز کردنش میتونه به خرگوش استرس وارد کنه. (نگران نباشین ادرارش بوی خاص و زننده ای برای ماها نداره ولی برای یه خرگوش دیگه چرا!)

 • سلام من دوتا خرگوش نر دارم
  خیلی غذا میخورن
  مثلا یه بسته کامل پلت رو توی ۱۵ روز تموم میکنن
  یونجه ام میخورن ولی پلت خیلی بیشتر دوست دارن
  باید چی بهشون بدم غیر از پلت و یونجه؟

  • سلام دوست عزیز،
   میشه نگهداری کرد ولی لازمش یه دوره ی شاید طولانی معرفی و عادت کردن بهم هستش.
   چون سگ ذاتا شکارچی و خرگوش ذاتا طعمه هست توی طبیعت واسه همین هم ترس خرگوش باید بریزه و محیط لازم برای پناه گرفتنش فراهم بشه هم سگ باید تربیت بشه و فرمان پذیر باشه تا زیاد باعث آزار و مزاحمت خرگوشتون نشه.
   پس قسمت مهم ماجرا تربیت و فرمان پذیر کردن سگ هستش که پیشنهاد میکنم برای راهنمایی بیشتر و کاملتر کتاب یا ویدیوی زیر رو دنبال کنین:
   راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی
   ویدیو آموزشی تربیت سگ (۱۱ قسمت کامل)

  • سلام حدیث جان،
   مشکلتون نیاز به بررسی دقیقتر داره باتوجه به علائمی که گفتین.
   پیشنهاد میکنم مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم با توجه به عکسی که برامون میفرستین و اطلاعاتی که دراختیارمون میذارین:
   با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

   • سلام نمیدونم چرا خرگوش من بهم عادت نمیکنه دوستم خرده الان صداش میکنه میاد ولی اون خرگوش من منو میبینه میترسه و میره بعضی از اوقات دوست دارم سرشو از بدنش جدا کنم
    راستی ی خرگوش لوپ سفارش دادم و میخوام اینو تو خیابون رها کنم تا درس عبرتی بشه براش

    • سلام دوست عزیز،
     اعتماد کردن حیوونا به آدما نیازمند صبوری و وقت گذاشتن مستمر هست و مهمتر از اون مسئولیت پذیری درقبالش، چون شما با نگهداری ازش مسئولیتشو قبول کردین و بخاطر سمت شما نیومدن یا کاری که باب میلتون نیست درست نیست که به همین راحتی “رهاش” کنین. شاید یکی از دلایلی که سمت شما نمیاد اینه که حسی که بهش دارینو حس میکنه!
     پیشنهاد میکنم به جای رهاسازی براش توی سایت واگذاری رایگان رابینسه آگهی ثبت کنین که فردی نگهداریش رو قبول کنه و محبتی که لایقش هست رو بهش بده فارغ از اینکه اون خرگوش چجور رفتار میکنه.

  • سلام باربد عزیز،
   خرگوش ها معمولا تمایلی به آب بازی و حمام کردن ندارن و مضطرب میشن، بعضیاشون ممکنه تو هوای گرم مدت کوتاهی آب بازی کنن. ولی چون موشون خیس بشه دیر خشک میشه توصیه نمیشه که آب بازی یا حتی حمام بشن چونکه باعث کاهش شدید دمای بدن (که خطرناکه) و زمینه ی ابتلا به بیماریای تنفسی میشه. هم اینکه خشک کردنش با سشوار میتونه باعث سوختگی پوستش بشه که ظریفه.

   • سلام ببخشید من میخواستم بدونم که حتما باید درمحل دست شوییش کاه باشد و اگر نباشد چی میشه ؟.و سوال دوم اینکه خرگوش اگه چه غذاهای نادرستی بخوره دندانهایش بیش از حد بلند میشه؟

    • سلام ستایش جان،
     اگه باشه خب احتمال اینکه فقط جای مخصوصش دستشویی کنه بالا میره طبیعتا و معمولا چون مدت طولانی میتونن اونجا بمونن خوردن کاه هم مشغولشون میکنه.
     غذاهاییکه به اشتباه بعنوان غذای خرگوش جا افتاده مثل کاهو، هویج و این چنین اقلام تر و حتی نرم. درحالیکه سیستم گوارشی خرگوش بیشتر از همه به مواد خشبی مثل کاه و یونجه عادت داره و مهمتر از اون رشد دندوناش دائمیه و لازمه غذاش جوری باشه که دندوناش ساییده بشه وگرنه میتونه به فک مقابل و لثه ها آسیب جدی برسونه.

  • سلام میثاق عزیز،
   قسمت خیلی زیادی از غذای خرگوش باید کاه و خصوصا یونجه باشه. علوفه هم ( شسته شده، تازه و دارای برگ سبز باشن) میتونین درکنار غذای اصلی استفاده کنین که از بی خطراشون میتونم به کلم پیچ، کلم کیل، بروکلی، نعنا و جعفری اشاره کنم. در مقادیر کمتر از دسته های قبلی میتونین ناگت مخصوص خرگوش رو هم با میزان کم و کنترل شده بهش بدین (ترجیحا فیبر بالایی داشته باشه) مواردی مثل سبزیجات ریشه دار، هویج و سیب باید به عنوان تشویقی داده بشن و توی برنامه ی روزانه ی غذایی خرگوش نباشه. این نکته رو هم یادتون نره که حتما حتما آب تمیز تمام مدت دراختیار خرگوش باشه.
   پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر رو هم مطالعه کنین:
   هر آنچه باید در مورد نگهداری خرگوش خانگی بدانید (خرگوش لوپ،نگهداری ازخرگوش،…)

   • من یه خرگوش نر و یه ماده دارم نر ماده من بهش اسم ، جای دستشویی رو بهش یاد دادم ولی از وقتی که خرگوش ماده باردار شده دیگه چیز هایی رو که میگم عملی نمی کنه ولی نر عملی میکنه دلیلش چیه؟؟

    • سلام محمدمسیح عزیز،
     بخاطر اینکه تغییرات هورمونی توی ماده دوران بارداری جوریه که تمام توجهش به بارداریشه و توجهی به اطرافش نداره.

 • سلام من ی سه روزی هست که ی جفت خرگوش گرفتم .ولی کوچیکن .چ جوری بزرگشون کنم؟ چی بدم بخورن که مقوی
  باشه و نمیرن و چجوری به اون ها اسمشون و جای دست شویی شون رو یاد بدم ؟
  و ضمنن ایا نیاز به شستوشو دارن ؟
  🤗🤗

  • سلام فاطمه جان،
   قسمت زیادی از غذاشون باید از کاه و یونجه و در مراتب بعدی از سبزیای تازه تشکیل شده باشه که از بی خظراشون میتونم به کلم پیچ و کلم کیل، جعفری و نعنا اشاره کنم. ظرف آب تازه همیشه در دسترسشون باشه.
   معمولا آموزش دادن جای دستشویی اونقدری برای خرگوشا زمان نمیبره چون مثل گربه ها خیلی اینکاراشونو تمیز انجام میدن. اول از همه ببینین بیشتر چه جایی رو برای دستشویی کردن استفاده میکنن (خرگوشا معمولا گوشه ها و جاهای خاصی رو برای دستشویی استفاده میکنن) اگه روی زمین هستش که ظرفشونو تو همون جاییکه انتخاب کردن بذارین. اما اگه جای نامناسبی مثل مبلمان یا تخت باشه تا مدتی که یاد بگیرن جای مخصوص دستشویی کنن دسترسیشونو به اون ها محدود کنین. برای دستشویی بیرون از قفس، ترجیحا به یه منطقه محدودشون کنین (مثلا با فنس پارک سگ) تا یاد بگیرن جای مخصوص دستشویی کنن و بعد محدوده رو بزرگتر میکنین. (تو هر مرحله ای که بودین و دیدین از ظرفشون استفاده میکنن حتما بهشون تشویقی بدین چون یاد گرفتن برای خرگوشا بستگی به این داره که شما به عملشون چجوری عکس العمل نشون میدین و تشویقی دادن خیلی موثره)
   برای داخل قفس هم یه محدوده ای رو برای ظرف دستشویی قرار بدین و فقط توی ظرفش مواد جاذب دستشویی رو استفاده کنین که کل قفس رو برای دستشویی کثیف نکنن (خرگوشا تمایل دارن روی مواد جاذب دستشویی کنن و موارد توصیه شده و ایمنش شامل مواد ارگانیک مثل کاغذ های بازیافت شده و خمیر کاغذ، و خاک اره ی فشرده شده و حالت پلت هستش)
   چندتا نکته ی مهمی که باید درنظر بگیرین اینه که در کنار جای دستشوییش خرگوش باید به یونجه دسترسی داشته باشه (اینکه دقیقا یونجه رو کجا قرار بدین بسته به نظر خودتونه ولی جوری باشه که راحت درکنار جای دستشویی یونجه همون نزدیکیا باشه فقط دقت کنین که اگه یونجه قراره گوشه ای از ظرف دستشویی باشه حتما خشک بمونه و آلوده نشه) دومین نکته اینه که خرگوشا زمان زیادی رو میتونن توی این محل بگذرونن و مشکلی نیست و درنهایت اینکه وقتی میخواین ظرفو تمیز کنین صرفا مدفوعشو جمع کنین و کامل ظرفشو نشورین چون از ادرارشون برای قلمروگذاری اونجا استفاده میکنن و کامل تمیز کردنش میتونه به خرگوش استرس وارد کنه. (نگران نباشین ادرارش بوی خاص و زننده ای برای ماها نداره ولی برای یه خرگوش دیگه چرا!)
   خیر خرگوش نیازی به حمام کردن نداره چون موهاش وقتی خیس میشن دیر خشک میشن و این باعث میشه خیلی سریع به بیماریای تنفسی و سایر بیماریها مبتلا بشه. اگه احساس کردین خرگوشتون کثیفه برسش بزنین یا با یه پارچه تمیزش کنین.
   درنهایت پیشنهاد میکنم برای راهنمایی بیشتر مقاله ی زیر رو مطالعه کنین:
   هر آنچه باید در مورد نگهداری خرگوش خانگی بدانید (خرگوش لوپ،نگهداری ازخرگوش،…)

  • سلام زهرا جان،
   مدت زمانش بسته به رفتار خرگوش متفاوته ولی معمولا چون خرگوشا خیلی تمیزن و به نظافتشون اهمیت میدن درصورتی که براش ظرف مخصوص دستشویی درنظر بگیرین سریع ازش استفاده میکنه.
   اول از همه ببینین بیشتر چه جایی رو برای دستشویی کردن استفاده میکنه (خرگوشا معمولا گوشه ها و جاهای خاصی رو برای دستشویی استفاده میکنن) اگه روی زمین هستش که ظرفشو تو همون جاییکه انتخاب کرده بذارین. اما اگه جای نامناسبی مثل مبلمان یا تخت باشه تا مدتی که یاد بگیره جای مخصوص دستشویی کنه دسترسیشو به اون ها محدود کنین. برای دستشویی بیرون از قفس، ترجیحا اونو به یه منطقه محدود کنین (مثلا با فنس پارک سگ) تا یاد بگیره جای مخصوص دستشویی کنه و بعد محدوده رو بزرگتر میکنین. (تو هر مرحله ای که بودین و دیدین از ظرفش استفاده میکنه حتما بهش تشویقی بدین چون یاد گرفتن برای خرگوشا بستگی به این داره که شما به عملشون چجوری عکس العمل نشون میدین و تشویقی دادن خیلی موثره)
   برای داخل قفس هم یه محدوده ای رو برای ظرف دستشویی قرار بدین و فقط توی ظرفش مواد جاذب دستشویی رو استفاده کنین که کل قفس رو برای دستشویی کثیف نکنه (خرگوشا تمایل دارن روی مواد جاذب دستشویی کنن و موارد توصیه شده و ایمنش شامل مواد ارگانیک مثل کاغذ های بازیافت شده و خمیر کاغذ، و خاک اره ی فشرده شده و حالت پلت هستش)
   چندتا نکته ی مهمی که باید درنظر بگیرین اینه که در کنار جای دستشوییش خرگوش باید به یونجه دسترسی داشته باشه (اینکه دقیقا یونجه رو کجا قرار بدین بسته به نظر خودتونه ولی جوری باشه که راحت درکنار جای دستشویی یونجه همون نزدیکیا باشه فقط دقت کنین که اگه یونجه قراره گوشه ای از ظرف دستشویی باشه حتما خشک بمونه و آلوده نشه) دومین نکته اینه که خرگوشا زمان زیادی رو میتونن توی این محل بگذرونن و مشکلی نیست و درنهایت اینکه وقتی میخواین ظرفو تمیز کنین صرفا مدفوعشو جمع کنین و کامل ظرفشو نشورین چون از ادرارشون برای قلمروگذاری اونجا استفاده میکنن و کامل تمیز کردنش میتونه به خرگوش استرس وارد کنه. (نگران نباشین ادرارش بوی خاص و زننده ای برای ماها نداره ولی برای یه خرگوش دیگه چرا!)

   • ممنون از راهنماییاتون وقتی من ازتون سوال کردم ی روز بود اورده بودمش از روز سوم یاد گرف تو طرفش ادرار کنه یونجه هم دقیقا کنار طرفش بود ولی مدفوعشو همه جای قفس میکرد.بعد من خوشحال از اینکه اون دیگ تو چهار پنج بار دستشویی کردن یاد گرفته یونجه رو از اونجا برداشتم میخواستم با دست خودم بهش بدم ک منو بشناسه و اینکه همیشه در دسترسش نباشه تا اهلی بشه بعد الان دیدم ک سه دفعه پشت هم ادرارشو تو قفس میکنه .قبل این تو طرف دستشوییش روزنامه گذاشته بودم از اون وقتی ک یونجه رو بر داشتم روزنامه رو هم برداشتم ک راحت تر بتونم ظرفو بشورم ک دیدم الان نتیجه عکس شد و تو ظرف ادرار نمیکنه الان با راهنماییا شما فهمیدم ک دوباره باید همون کار اولمو انجام بدم .اهان برای تشویقی هم هروقت میدیدم میپره تو ظرف بهش پلت میدادم خیلی خوب یاد گرفته بود شاید دوروز کامل تو جاش ادرار کرد (ولی مدفوع ن)ک ندونسته خرابش کردم زحمتامو😄

    • زهرا جان،
     نگران نباش عزیزم دوباره سریع به روال قبل خودش برمیگرده 🙂
     استفاده از یونجه همون نزدیکیا و کامل ضدعفونی نکردن ظرف و قفسش باعث میشه بوی خودش همونجا بمونه و مجبور نباشه از استرس قلمرو گذاری کل قفس رو کثیف کنه. تشویقی دادنتون هم خیلی روندو سریعتر میکنه کاملا کار درستی میکردین.
     اگه بازهم مشکلتون حل نشد بگین که بیشتر بررسیش کنیم باهم.

 • سلام.ببخشین خرگوش من وقتی بوی اسفند به دماغش میخوره واکنش بدی نشون میده….
  تقریبا میشه گفت میترسه.میشه راهنمایی کنین که چرا؟

  • سلام یاسمن جان،
   دوتا دلیل داره، یک اینکه اسفند یجورایی خاصیت ضدعفونی کنندگی هم داره و این میتونه باعث بشه بوی خرگوش در محیط خنثی بشه و این استرس زیادی به خرگوش وارد میکنه. چرا که از طریق مالش سر و گونه به اشیا و اطراف خونه اونجا رو با بوی خودش علامتگذاری کرده بعنوان قلمرو خودش و از بین رفتن این بو واسش محیط استرس آور و ناآشنا فراهم میکنه.
   دوم اینکه خرگوش هم مثل حیوونای دیگه سیستم تنفسیش به انواع بوها و خصوصا دود (حالا چه دود سیگار چه اسپند) حساسه و میتونه اونو مستعد بیماریای قلبی-تنفسی و حساسیت کنه.
   بنابراین دود و بوهای شدید در محل زندگی خرگوش نباید وجود داشته باشه.

 • خیلی خوبه من به زودی خرگوش نری به نام تافی خواهم داشت و خیلی دوسش دارم این مطالب تربیتی و آموزشی خیلی براش مفیده.🐇🐰

   • سلام سمانه جان،
    ممنون از نظرتون. بهتره با حوصله خودتون بشینید باهاش بازیا و اسباب بازیای مختلفو امتحان کنین تا ببینین از کدوم بیشتر خوشش میاد.
    خرگوشا دوست دارن مثل بولینگ چیزای سرپا و مرتبو با سرشون بندازن. توپ بازی، بازیای فکری و چالش برانگیز (میتونه به سادگی گذاشتن یونجه یا خوراکی های لذیذش توی رول مقوایی دستمال توالت باشه! ) . حتی خرگوشا از اینکه کاغذای مهم یا سیب گاز زدتونو بدزدن خیلی هیجان زده میشن.

   • سلام خسته نباشید مطالب خوب و مفیدی دارین
    یه سوال داشتم
    من یه خرگوش دارم که هروقت میرم پیشش همه دستمو لیس میزنه تا وقتی کنارش باشم به کارش ادامه میده.. .دلیل کارش چیه؟چیز خاصی میخاد یا دنبال بازیه؟

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

eig-shop

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.