پت پرس
آموزش خرگوش

چطور به خرگوش آموزش بدیم؟ (راهنمای تربیت خرگوش)

خرگوش ها حیوانات خانگی ساکت، کم هزینه و مظلومی هستن و برای همین هم خیلی زیاد طرفدار دارن. البته ساکت و خجالتی بودن بیش از حد اون ها شاید این اشتباه رو به وجود بیاره که تربیت خرگوش امکان پذیر نیست! در صورتی که این فقط سگ ها نیستن که میتونن تربیت بشن و دستورات رو اجرا کنن.

خرگوش ها میتونن اسمشون رو متوجه بشن ، جای دستشوییشون رو یاد بگیرن و اگر کار اشتباهی انجام میدن (مثلا جویدن چیزی یا گاز گرفتن صاحب) برای انجام ندادنش آموزش ببینن.

اگر تربیت خرگوش براتون جذابه و دوست دارید امتحانش کنین در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشید.

خرگوش ایستاده

یاد بگیرید هر رفتار خرگوش چه معنایی داره.

برای اینکه خرگوشتون رو راحت تر تربیت کنید باید اول یاد بگیرید هرکارش چه معنایی داره. اینطوری میتونین بفهمین حس و حال خرگوش چه جوریه و آیا علاقه ای به تمرین داره؟ آیا خسته است؟ آیا خوشحال یا عصبانیه؟

برای یادگیری رفتار خرگوش مقاله مرتبط رو در پت پرس مطالعه کنید.

آیا تربیت خرگوش برای یادگیری نامش امکان پذیره؟

مشخصه که سگ ها و گربه ها اسمشون یاد می گیرن، ولی خرگوش ها چطور؟ تعداد زیادی از صاحبان این حیوون خونگی باور دارن که خرگوش ها اسمشون رو میشناسن و می تونن چندتا لغت معمولی و آشنا رو هم درک کنن.

البته از نظرعلمی هم این قضیه ثابت شده. خرگوش ها می تونن اسمشون رو یاد بگیرن و حتی می تونن وقتی صداشون میکنین به سمتتون بیان. اونا قادرت تعدادی لغت ساده و کوتاه دیگه رو هم متوجه بشن. بعضی خرگوش ها باهوش تر از بقیه هستن و می تونن لغت های بیشتری یاد بگیرن. بطور کلی تمامی خرگوش ها این توانایی رو دارن ولی اینکه اون لغت رو با چه مفهومی همراه کنن و نسبت بهش چه واکنشی نشون بدن بستگی به این داره که چقدر تربیت خرگوش رو جدی بگیرید.

دوست داری خرگوشت رو تربیت کنی؟

تربیت خرگوش ها کاری لذت بخش و جالبه ولی هرکسی بلد نیست اون ها رو درست آموزش بده.

اون ها میتونن شیرین کاری هایی مثل پریدن از روی مانع، دست دادن، غلت زدن، رفتن توی قفس، دستشویی کردن در جای مشخص و کلی چیزهای دیگه رو یاد بگیرین به شرطی که درست آموزششون بدید، زبونشون رو بلد باشید و کاری کنید که بهتون اعتماد کنن.

اگر دوست دارید خرگوشتون رو آموزش بدید، ایبوک تربیت و دستی کردن خرگوش رو دانلود و مطالعه کنید.

کتاب الکترونیکی تربیت خرگوش

 

خرگوش در اغوش صاحبش

آیا اگر هر کسی خرگوش رو صدا کنه اون واکنش نشون میده؟

در صورتی که خرگوش بدرستی تربیت شده باشه وقتی اسمش رو می شنوه واکنش نشون میده ولی بعضی خرگوش ها فقط به سمت شما و سایر اعضای خانواده تون میان و بعضی دیگه به طرف هر کسی که اسمشون صدا بزنه میرن. این بیشتر به شخصیت اون بستگی داره تا به تربیت خرگوش.

چقدر طول میکشه تا خرگوش اسمش رو یاد بگیره؟

عوامل زیادی رو باید در این مورد در نظر گرفت، همونطور که بیشتر صاحبان خرگوش هم می دونن، همه خرگوش ها شبیه هم نیستن. چندتا نکته اصلی وجود داره که روی زمان یادگیری اون ها اثر میذاره.

۱-شخصیت خرگوش

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشین اینکه هر خرگوش شخصیت خاص خودش رو داره. اگر خرگوش شما لجبار باشه در نتیجه تربیت خرگوش بیشتر از تربیت اون هایی طول می کشه که دوست دارن صاحبشون رو خوشنود کنن.

۲-هوش خرگوش

عامل خیلی مهم بعدی هوشه، قصدم بی ادبی نیست ولی بعضی خرگوش ها باهوشتر از بقیه هستن. این یه واقعیته و مسلما تربیت خرگوش باهوشتر راحت تره و زودتر یاد می گیره که اسمش رو یاد بگیره و وقتی بهش واکنش نشون داد و جایزه گرفت، بفهمه که این جایزه برای چی بوده!

بنا به گزارش سایت treehugger:

خرگوش‌ بلژیکی، خرگوش بومی بلژیک هست که در اوایل قرن ۱۷ از بلژیک به آمریکا برده شده است. این نژاد علاوه بر ظاهر متفاوتش، به داشتن هوش بالا معروفه. این نژاد بسیار بازیگوشه و سرعت یادگیری بالایی داره.

ما توی مقاله انواع خرگوش راجع به نژادهای خرگوش خانگی محبوب، ویژگی‌های ظاهری و رفتاری، تفاوت‌ها و حتی نگهداری آنها صحبت کردیم؛ پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنین.

۳-تداوم در تربیت

اینکه چقدر با خرگوش برای یادگیری اسمش کار می کنین در سرعت تربیت خرگوش و یادگیری اش خیلی مهمه. بعنوان مثال حتی اگه به لجبازترین خرگوش ها هم هر روز تمرین بدین خیلی سریعتر اسمشون یاد می گیرن.

۴-ایجاد انگیزه کافی برای یادگیری

هر چی انگیزه بیشتری برای خرگوش درست کنین، مثلا با دادن جایزه مورد علاقه اون یا نوازش اسمش سریعتر یاد میگیره.

۵-اسم خرگوش

بعضی از خرگوش ها نمی تونن اسم های دوسیلابی یاد بگیرن و براشون خیلی سخت تره. اسم های تک سیلابی آسونتر در خاطرشون میمونه.

خرگوش در دستان صاحبش

چطور  خرگوشت رو تربیت کنین که وقتی صداش میکنین به سمتتون بیاد؟

این کار می تونه یه چالش باشه ولی سرگرم کننده و لذت بخشه. سعیتون رو بکنین.

 1. اول از همه اینکه اسم خرگوش باید ساده و تک سیلابی باشه. بعضی از خرگوش ها در بخاطر آوردن اسمهای دو سیلابی مشکل دارن.
 2. در حالیکه به آرومی خرگوشتون نوازش می کنین اسمش رو پشت سر هم تکرار کنین. می تونین هر از چندگاهی یه خوراکی کوچیک بعنوان جایزه بهش بدین تا حواسش به شما باشه.
 3. وقتی آروم و کاملا راحت بود، بذارینش روی زمین و چند قدمی ازش دور بشین. اسمش صدا کنین و خوراکی توی دستتون تکون بدین، این باعث میشه بدو بیاد سمتتون.
 4. مرتب این تمرین رو باهاش تکرار کنین و همیشه بخاطر اومد پیشتون بهش جایزه بدین. بزودی خرگوشتون اسمش و جواب دادن با به اون با مفهوم و احساس خوب نوازش شدن و جایزه گرفتن یه خوراکی خوشمزه همراه میکنه.

 

در مورد خرگوشت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

 

 

هوش خرگوش چقدره؟

به این اشاره شد که برای خرگوش ها هوش یه عامل مهم در یادگیری اسمشونه ولی به طور کلی هوش خرگوش ها چقدره؟

کلا خرگوش ها چه در طبیعت و چه بین حیوانات خانگی کوچک موجودات باهوشی به حساب میان، یعنی می تونن خیلی زود یاد بگیرن که در مقابل صداها و بوهای مختلف، فعالیت های متفاوت و مخصوص به هر کدوم رو داشته باشن و همینطور بعد از اینکه فقط یکبار در معرض یه خطر قرار گرفتن می تونن در سایر مواقع قضاوت خوبی داشته باشن و اون خطر رو تشخیص بدن.

هر کس که بیش از یک ماه با یه خرگوش زندگی کرده باشه می فهمه که اونا چقدر باهوشن. در عین حال تربیت خرگوش ها امکان پذیره و اونا می تونن به دستورها عمل کنن.

خرگوش ها حتی دوست دارن معما حل کنن! مثلا من یه خوراکی کوچیک داخل یه اسباب بازی یا زیر پتو قایم می کنم و می ذارم خرگوشم پیداش کنه.

خرگوش و جوجه

چه لغاتی به خرگوشتون یاد بدید؟

تقریبا تعداد لغاتی که خرگوش ها می تونن یاد بگیرن نامحدوده، ولی باید لغت هایی که می خواین بهش یاد بدین رو با دقت انتخاب کنین. اگرچه اونا می تونن زبون انسان ها رو یاد بگیرن ولی در بهترین حالت میتونن تعداد کمی لغت رو بخاطر بسپرن، پس روی لغت هایی که باعث میشن بتونین ارتباط بیشتری با خرگوشتون برقرار کنین متمرکز بشین.

فرمان هایی که در آموزش خرگوش استفاده میشن

 • بیا (دستوری که همراه با صدا کردن اسم خرگوش گفته میشه و با اون ازش میخواین پیشتون بیاد.)
 • برو قفس (تخت/خونه) ( دستوری که باهاش به خرگوشتون بگید می خواین به قفس یا تختش بره.)
 • غذا میخوای؟ ( لغتی که باهاش زمان غذاخوردن رو بهش میفهمونین)

اینا معمولیترین لغاتی هستن که در ابتدا به خرگوش یاد میدن. خرگوش شما ممکنه بتونه بیشتر یاد بگیره. سعیتون بکنین!

شیوهای تربیتی برای منع کردن خرگوش از انجام بعضی کارها

خرگوش ها دوست دارن هر کاری که می خوان انجام بدن و گاهی درست مثل گربه ها به حرفهای صاحبشون گوش نمیدن. پس هر از چند وقتی لازمه بهشون یادآوری بشه که چطوری رفتار کنن.

بخاطر داشته باشین لازم نیست خرگوشتون رو تنبیه کنین، فقط باید رفتار درست بهش یاد بدید و برای این موضوع آموزش نظم و تربیت خرگوش لازمه.

کتاب الکترونیکی تربیت خرگوش

دست دادن خرگوش

۱-منع با استفاده از صدا

وقتی خرگوش کارهایی می کنه که نباید انجام بده، خیلی محکم و قاطع اسمش صدا کنین و بهش بگید ” نه! ” . در این حالت توی چشماش نگاه کنین، آروم باشین و صداتون بلند کنین ولی داد نزنید.

مثلا وقتی داره جایی رو می کَنه یا میجوه که نباید، مستقیم توی چشماش نگاه کنین و اسمش صدا کنین و بگید ” نه! “. بعد چیزی در اختیارش بذارین که بتونه بجوه. اینطوری توجه ش رو به سمت دیگه ی می برید و بهش یاد میدید که چه کاری درسته و چه کاری غلط.

۲-با فشار دادن بینی به سمت پایین

در حالیکه اسمش رو صدا می کنین و بهش میگین “نه!” انگشت اشاره تون رو روی بینی اش بگذارید و قاطعانه ولی به آرامی اون رو به سمت پایین فشار بدید. این باعث میشه که بفهمه از رفتارش خوشتون نیومده و در رابطه شما و اون اختیار کارا دست شماست و شما تسلط دارید.

۳-با تنها گذاشتن خرگوش

اگه بعد از چندبار گفتن ” [اسم خرگوش] ، نه!” بازم بهتون گوش نداد برای اینکه بهش بفهمونین کارش رو تایید نمی کنین برای ۱۰ دقیقه توی قفس یا لونه اش زندونیش کنید. خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستن و دوست ندارن تنها باشن، برای چند دقیقه جدا کردنشون از سایرین کمک می کنه بفهمن، نتیجه گوش نکردن به “نه!” تنها شدنه.

نکته: این کاررو باید درست بعد از اینکه خرگوشتون به “نه!” گوش نداد و به جرمش ادامه داد انجام بدید و اگه سراغ کار بعدی رفته باشه فایده ی نداره و منظورتون رو نمی فهمه.

۴-تربیت خرگوش برای جلوگیری از گاز گرفتن!

گاهی اوقات که خرگوش یه چیزی می خواد یا قصد جلب توجه داره گازتون می گیره. وقتی این کار رو می کنه چه گاز کوچیکی در حد دندون زدن باشه و چه یه گاز واقعی، برای جلوگیری از انجام مجددش، با صدای نازک جیغ بکشین. این کار به صورت غریزی بهش می فهمونه به شما آسیب رسونده و نباید این کار می کرده و بعدا هم نباید بکنه.

نکته: کارهایی که در تربیت خرگوش نباید انجام بدید.

 • سر خرگوشتون داد نزنید و برای اینکه بهش بفهمونین کار بدی کرده دستاتون رو محکم بهم نزنین. چون این کارها باعث میشه از شما بترسه و رفتارهای غیر اجتماعی و پرخاشگرانه از خودش نشون بده.
 • خرگوشتون رو نزنین و هل ندین. خرگوش تنبیه فیزیکی درک نمی کنه و در ضمن اونا موجودات ظریف و شکننده ی هستن و اگه هلش بدید یا بزنیدش ممکنه خیلی جدی بهش صدمه بزنین.

خرگوش های سالم سریع تر آموزش میبینن!

برای اینکه مطمئن بشین خرگوش همیشه هوشیاره و میتونه به آموزش های شما توجه نشون بده، باید اول از همه از سالم بودنش اطمینان پیدا کنین.

برای این کار باید غذای مناسب بهش بدید. مثلا خیلی ها نمیدونن که دادن هویج، سبزیجات و غذاهای نرم به خرگوش بسیار براش مضره.

برای آگاهی از نگهداری درست از خرگوش، مقاله نگهداری از خرگوش رو مطالعه کنید.

خرگوش در بغل صاحبش

ادمین پت پرس

۲۶۴ نظر

 • سلام خسته نباشید من یک بچه خرگوش خریدم که به نظر می رسد که کمتر از یک ماه سن داشته باشه خیلی کم غذا میخوره تحرک کمی هم داره وقتی هم که نوازشش می کنم تو دستم خوابش میبره دستشویی هم نمیکنه فقط ادرار میکنه میخواستم بدونم مشکلی ندارم در ضمن کلا پنج روزه که خریدمش ممنون میشم اگه جوابمو بدید🐇

  • سلام امیرحسین عزیز
   خرگوش ها تا ۳۰ روزگی باید شیر مادرشون رو بخورن و تا ۸ هفتگی باید حتما در کنار مادرشون باشن. این موضوع که تحرک زیادی نداره طبیعیه اما گاهی میتونه علامت بیماری باشه چون میزان تحرک کم از نظر ما دامپزشکا متفاوته. بهتره برای بررسی دقیق با کلینیک آنلاین ما در ارتباط باشی

 • سلام واقامتشکرم از مقاله های عالی شما. ببخشید خرگوشم ۲ ماهه هست مدفوعشو میخوره همون که سفت وگرد هست البته بعضی مواقع میگن که واسه کمبود بعضی ویتامین ها هست درسته اگر درسته لطفا دیقیا بگید که پروتئین هست یا چیز دیگه و اینکه ویتامین های تقویتی که برتی حیوانات هست با مال انسان ها فرق داره

  • سلام الناز جان، خرگوش ها سکوتروف ودشون رو میخورن و کاملا عادیه اما اگر فضله ی خشک رو میخوره احتمال داره کمبود داشته باشه و تعیین اینکه دقیقا چه ماده ای رو کم داره باید با مشاوره انجام بشه تا بدونیم چه غذایی بهش میدی و چند و عده. بهتره با کلینیک آنلاین در ارتباط باشی اونجا راحت تر میتونیم راهنماییت کنیم

 • سلام
  من هنوز خرگوش نخریدم ولی قصد خریدنش رو دارم میخواستم بپرسم ک آیا خرگوش بد شانسی میاره؟؟؟؟؟
  و یک مغاله بهم معرفی کنید که تربیتش کنم
  و چ نژادی بهتره واسه حیوان خانگی من دنبال خرگوش های کوچیک میگردم میشه یک نژاد معرفی کنید💞💞💞💞

 • سلام خسته نباشید من خرگوش دارم میشه به من بگید خرگوش من خیلی میره زیر مبل و درآوردن کار حضرت فیله و قفس گذاشتنش خیلی سخته و اسمش رو وقتی نازش می منم بعد چند روز یادش میره و میخوام که بیرون زندگی کنه ولی دستشویی رو توی یه کارتن بکنه ولی نمیکنه و اگه دستشویی هارو یکبزارم تو کارتن میکنه دستشویی

 • سلام من خرگوشم بعضی وقتا ی جوری میدوعه اینور اونور انگار ترسیده میخواستم بدونم دلیلش چیه؟

  • سلام مهدیه جان
   میتونه بخاطر بازی کردن باشه
   اگر علامت غیر طبیعی دیگه ای نداره نگرانش نباش

 • سلام من یه خرگوش خانگی دارم
  د‌و سال داشتم
  امروز صبح رفتم پیش قفس صداش کنم دیدم نیومد
  اخه دستی بود هروقت اسمشو صدا میزدم میومد پیش قفس
  رفتم جلو نگاه کردم دیدم مثل مجسمه خشکش زده
  اوردم ت‌ خونه حوله گذاشتم دورش بعد گذاشتم توسبد
  بعد نیم ساعت حالش بهتر شد
  بعد ده دقیقه بعد دیدم تند تند پشت هم از خودش صدا تولید میکنه
  مثل صدای گربه
  بعد ۵دقیقه کم کم چشم هاش بسته شد و یک دفعه مرد
  میخوام بدونم به چه دلیل مرد

  • سلام ابوالفضل عزیز
   دلیل مرگ رو با این موارد نمیشه گفت باید حتما کالبد گشایی بشه
   دلایل خیلی زیادی میتونه باشه

 • سلام
  برای اینکه مدفوع به موهای خرگوش نچسپه باید موهای دور آلتش رو کوتاه کرد؟؟؟؟

  • سلام اسما جان
   معمولا نیاز نیست اما گر خیلی بلند شده باشه اینکار و بکن برای بهداشتش
   اما بهتره حتما به یک فرد حرفه ای اینکارو بسپری

  • سلام دوست عزیز ،خیر تا الان هیچ منبعی مبنی بر این که حیوانات خانگی می توانند کوویید-۱۹ را به افراد سرایت دهند وجود ندارد ولی میتونن به عنوان ناقل مکانیکی مطرح باشن یعنی اگر در محیط آلوده به ویروس باشن از طریق تماس فیزیکی با شما میتونن منتقل کنن .

 • سلام من میخوام خرگوش لوپ بخرم میخواستم بدونم مقاله یا کتابی هست که راجب نژادش بیشتر بدونم و بتونم درست ازش نگه داری کنم ؟

 • سلام من یه خرگوش لپه یه ماه دارم میخام ببرمش حموم اشکالی نداره که از شامپو بچه استفاده کنم؟؟

  • سلام شیدا جان ، خرگوش ها به شکل ذاتی حیوانات تمیزی هستند و نیازی به حمام کردن ندارن چون ممکنه حتی بهشون آسیب بزنه ، اگر خیلی نیازه با دستمال کمی مرطوب تمیزش کنین

 • سلام ببخشید من خرگوشمو چند ماهه دارم ولی اصلا باهام صمیمی نیست گاهی اوفاتهحمله میکنه خرخر نیکنه و گاز میگیره اخه من یه برادر کوچیک دارم که تو تربیت خرگوش دخالت میکنه و اینکه خرگوشم از قلادش می‌ترسه من باید چی کار کنم؟

 • سلام من خرگوشمو ی هفتس خریدم… از دیروز همش احساس میکنم بوی ادرار توی خونمون میاد اما بقیه حرفم رو تایید نمیکنن به نظرتون چیکار کنم؟

 • سلام من حدودا دو هفتس که یک خرگوش گرفتم قبلا هم خرگوشداش تم ولی به دلایلی از دست دادمش این خرگوش جدید اصلامثل اون باهام صمیمی نمیشه و همش توی اتاق یه کنج قایم شده و وقتی میارمش بیرون دوباره میره اونجا ولی برای غدا خوردن اصلا ازم نمیترسه اگه تو اتاق باشم میاد غذا رو از دستم میگیره و همونجا میخوره بضی وقت ها هم حمله میکنه و دستمو به شدت گاز میگیره طوری که دستم زخم میشه و توی این دو هفته همش تو اتاقه وقتی منم تو اتاقم بازی نمیکنه ولی وقتی تنها میشه چرا اصلا خرگوش تنبلی نیست ولی تا منو میبینه میخابه منم خیلی باهاش خوبم تمام کارهای لازم رو براش انجام دادم ولی باهام خوب نمیشه فکر میکنم چون شش ماه پیش صاحب قبلیش بوده به اون عادت داره ضمن اینکه شش ماهشه و ماده هست قبلا هم با یه خرگوش ماده زندکی میکرده به بلوغ جنسی رسیده و بعضی وقت ها دور پام میچرخه و صدای بوق میده ولی نمیتونم ببرم عقیمش کنم
  خلاصه اگه بهم بگین چکار کنم که باهام خوب بشه و ازم نترسه و از اون اتاق خودش بیاد بیرون ممنون میشم

 • سلام ببخشید من خرگوشم کثیف شده از اولی که خریدمش نشستمش
  خواستم بپرسم چه طوری خرگوشمو بشورم که مشکلی براش پیش نیاد؟

  • سلام هاله جان،
   با دستمال نمدار میتونین تمیزش کنین. تا جای ممکن حمومش نکنین چون هم خیلی استرس میگیره هم احتمال داره مشکلات تنفسی پیدا کنه.

   • سلام احسان جان
    بهتره براش از مواد خشبی و تکه های چوب استفاده کنی. خرگوش ها برای سابیدن دندون هاشون نیاز به جویدن دارن. اگر سنش زیر ۶ ماهه براش یونجه خشک بذار و اگر بالای ۶ ماهه براش علوفه تیموتی تهیه کن. از چوب های بامبو-سیب- افرا- سپیدار- چنار هم میتونی توی قفسش استفاده کنی

  • سلام محسن عزیز،
   چون احساس خطر کرده و ترسیده. یا اینکه بدون اینکه بهتون عادت کرده باشه وارد قلمروش شدین.

 • سلام خرگوش من ی مدت جای دستشوییش رو یاد گرفته بود ولی الان جاهای دیگه هم دستشویی میکنه و اصلا تو توالت نمیره تو خود کف قفس دستشویی میکنه و گاهی تو خونه چیکار کنم و برای اینکه متوجه شه کار خوبی نکرده و تنبیه کنم چیکار باید بکنم

  • سلام فاطمه جان،
   خیر برای شما مشکلی ایجاد نمیکنه، فقط قبل از آوردن به خونه حتما برای چک آپ و بررسی بیماریای مهمش حضوری به متخصص حیوانات غیرمعمول(اگزوتیک) مراجعه کنین. اینکه تمام وقت در محیط خونه آزاد باشه خصوصا اگه فرش و موکت باشه به کف پاش آسیب میزنه یا اگه سرامیک و سنگ باشه بخاطر لغزنده بودن احتمال شکستگی بیشتر میشه، احتمال جویدن اشیای خطرناک هم براش وجود داره بنابراین اکثر تایم روز رو باید در محیط استاندارد با سطح مناسب خودش باشه. این کتاب میتونه راهنماییتون کنه:
   ایبوک راهنمای تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

  • سلام فاطمه جان،
   این مقاله رو مطالعه کنین:
   راهنمای کامل معنی رفتارها، حرکات و صداهای خرگوش
   اگه همچنان به نظرتون غیرطبیعی میومد درصورت امکان حضوری به متخصص حیوانات غیرمعمول (اگزوتیک) مراجعه کنین و اگه امکانش رو ندارین اطلاعات بیشتر به همراه فایل صوتی صداش رو دراختیارمون بذارین تا بتونیم راهنماییتون کنیم:
   با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

  • سلام خوبین . خرگوش من یه یک ماهی میشه خریدمش جای غذا خوردنش رو یاد گرفته ولی هر چقدر میکنم جای دستشویی کردنش رو یاد نمیگیره میشع راهنماییم کنین؟؟؟؟؟؟؟ واقعا سخته هر جا که دلش میخواد دستشوییمیکنه دلمم نمیاد بفروشمش خیلی دوسش دارم . ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • سلام خوبین . خرگوش من یه یک ماهی میشه خریدمش جای غذا خوردنش رو یاد گرفته ولی هر چقدر میکنم جای دستشویی کردنش رو یاد نمیگیره میشه راهنماییم کنین؟؟؟؟؟؟؟ واقعا سخته هر جا که دلش میخواد دستشویی میکنه دلمم نمیاد بفروشمش خیلی دوسش دارم . ممنون میشم راهنماییم کنین.

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

پت پرس را دنبال کنید

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.