پت پرس
شکلک در اوردن خرگوش

راهنمای کامل معنی رفتارها، حرکات و صداهای خرگوش

فهمیدن رفتار خرگوش ها راحت نیست چون حیوان خانگی خیلی ساکت و بی صدا و خجالتی ای هستن! ولی نشونه هایی هست که بهمون میفهمونه اونا چه احساسی دارن و چی میخوان بگن.

در این مقاله با ما همراه باشید تا معنی برخی از رفتارهای عجیب خرگوش ها رو با هم رمز گشایی کنیم!

 

دوستی خرگوش با جوجه ها

آیا خرگوش ها فکر میکنن؟

چیزایی که یه خرگوش درک می کنه خیلی عمیق تر از اون چیزایی که صاحبانشون در ابتدا تصور می کنن مغز اونا جوری کار می کنه که واقعا جالبه. خرگوش ها توانایی درک طیف گسترده ای از احساسات دارن که شامل:

 • حسادت
 • خشم
 • ترس
 • غم
 • عشق
 • بی حوصلگی
 • تند مزاجی
 • و احساس عدم امنیت میشه.

درک این موضوع که چی توی سر یه خرگوش می گذره کار سختیه و نیاز به این داره که رفتارشون رو مشاهده و درک کنیم.

خرگوش ها نسبتا موجودات آرومی هستن و بعنوان حیوونایی که طعمه سایرین بحساب میان، بنفعشونه خیلی جلب توجه نکن!

با وجود این روش های منحصر بفردی برای بیان حسشون و برقراری ارتباط دارن. اونا منظورشون با رفتارهایی مثل جهش مخصوص به خودشون، مالیدن بینی و لم دادن می رسونن. اینجا معنی بعضی از این رفتارها رو براتون توضیح دادیم:

– پرش خاص خرگوش ها به چه معنی است؟

 ( در این حالت به بالا می پرن و تو هوا بدنشون پیچ و تاب می دن و می چرخونن.)

کسایی که با نگهداری و مراقبت از خرگوش آشنا نیستن ممکنه ندونن که اونا روش های نمایشی برای بیان هیجان و لذت دارن

 • اونا می رقصن!
 • می پرن!
 • و توی هوا می چرخن و بدناشون پیچ و خم میدن!
 • و لگد پرونی می کنن!!

. در حین این پرش مخصوص، اونا واقعا تماشایین. بعضی وقتها اول می دون و بعد این پرش رو اجرا میکنن و در سایر مواقع بصورت ناگهانی این کار رو انجام میدن.

. چیزی که واقعا خنده داره اینکه وقتی این پرش با موفقیت انجام میشه یه نماش اکروباتیک هم روی زمین بدنبال داره.

باید بگم که هر کسی که فکر می کنه خرگوش ها موجوداتی کسل کننده و بی حالن قطعا یه خرگوش در حال انجام یکی از این پرش های مخصوص ندیده!

خرگوش سفید در صحرا

چرا گاهی خرگوش ها با سرعت بالا میدوند؟

وقتی خرگوش ها با سرعت خیلی زیادی میدون و گردو خاک بپا می کنن در حال اجرای این حرکت هستن. در این حالت دور اتاق می چرخن. این انفجار سرعتی گاهی با پرش مخصوصشون که همراه با چرخوندن و پیچ و تاب دادن بدنشون در هواست و اوج هیجان، ترکیب میشه.

هر وقت که میخواین یه خوراکی خوشمزه به خرگوشتون بدید انتظار این حرکت رو داشته باشین!

دوست داری خرگوشت رو تربیت کنی؟

تربیت خرگوش ها کاری لذت بخش و جالبه ولی هرکسی بلد نیست اون ها رو درست آموزش بده.

اون ها میتونن شیرین کاری هایی مثل پریدن از روی مانع، دست دادن، غلت زدن، رفتن توی قفس، دستشویی کردن در جای مشخص و کلی چیزهای دیگه رو یاد بگیرین به شرطی که درست آموزششون بدید، زبونشون رو بلد باشید و کاری کنید که بهتون اعتماد کنن.

اگر دوست دارید خرگوشتون رو آموزش بدید، ایبوک تربیت و دستی کردن خرگوش رو دانلود و مطالعه کنید.

اطلاعات بیشتر درباره این ایبوک

 

دراز کشیدن به پهلو

وقتی یه خرگوش خوشحال و راضیه خیلی راحت از پهلو روی زمین ولو میشه. گاهی این دراز کشیدن مراحله به مرحله پیش میره و در مرحله اول خرگوش قبل از ولو شدن کامل چندبار سرش رو به اطراف می چرخونه.

درتز کشیدن خرگوش

– لیس زدن خرگوش

خرگوش ها عواطفشون با لیس زدن نشون میدن. معمولا می بینین یک جفت خرگوش هم دیگه رو لیس میزنن و تمییز می کنن. این نشون میده پیوندی قوی بین اوناست.

پس اگر خرگوشتون شما رو لیس زد، نگران نباشید، داره بهتون ابراز علاقه میکنه.

– درآوردن یه صدای ضعیف شبیه وزوز

یه خرگوش هیجان زده در حین پریدن به هوا ممکنه از خودش این صدا رو دربیاره که نشون دهنده شادیه. در ضمن وقتی دوربر خرگوش دیگه ای هم هست ممکنه این کار رو انجام بده که در این حالت می تونه نشونه هیجان جنسی باشه.

خرگوش در میان گل های زرد

دندون قروچه کردن خرگوش

در حالی که یه خرگوش نوازش می کنین ممکنه لذت بردنش با دندون قروچه نشون بده. این کار معادل اون صدای مخصوص خر خر گربه هاست که در حال آرامش از خودشون در میارن.

ولی دندون قروچه می تونه نشونه ناراحتی یا درد هم باشه. دندون قروچه ای که در اثر درده نسبت به اونی که در اثر خوشحالیه طولانی تره و بیشتر هم تکرار میشه.

از روی رفتارهای دیگه ی که همزمان با این کار مشاهده می کنین می تونین تفاوت دو تا دندون قروچه رو از هم تشخیص بدین. برای مثال اگه خرگوش پاهاش با آرامش دراز کرده و خوابیده و دندون قروچه می کنه، این نشونه رضایته. ولی اگه  در حالیکه  خودش جمع کرده و مضطربه، دوست نداره حرکت کنه یا غذا بخوره و رفتارهای پرخاشگرانه از خودش نشون میده دندون قروچه بکنه، علامت درده.

برای اطمینان از سلامتی خرگوشتون مقاله راهنمای نگهداری انواع خرگوش رو مطالعه کنید.

بازی پسربچه با خرگوش هایش

غرغر کردن خرگوش به چه معنی است؟

غرغر کردن و خرناس کشیدن نشونه اینکه خرگوشتون عصبانی یا مضطربه. مثلا ممکنه بی اجازه وارد قلمروش شده باشین که در این حالت داره بهتون میگه “گمشو بیرون!”. رفتارهای پرخاشگرانه می تونه دردسرساز باشه پس بهتر مواظب باشین.

جیغ زدن خرگوش

بطور کلی خرگوش فقط موقع مردن یا وقتی درد شدیدی داره جیغ می زنه، اگه چنین اتفاقی افتاد فورا به کلینیک دامپزشکی ببریدش.

خرگوش در جیب شلوار

لگد زدن یا جفتک پروتی

یه خرگوش دلخور ممکنه موقع دور شدن ازتون عمدا لگد بزنه. در حیات وحش این کار برای پرتاب کردن خاک و خل به صورت حیوونی دیگه ست.

انتظار داشته باشین بعد از کوتاه کردن ناخن های خرگوشتون خاک و گل خیالی بهتون پرتاب بشه.

 مالیدن چانه

وقتی خرگوش چونه اش رو به چیزی می ماله داره میگه “مال منه”! چونه خرگوش ها غدد تراوشی داره که بوی خاصی ایجاد می کنن. بخاطر همین اونا برای علامت گذاشتن قلمروشون چونه شون به چیزهای مختلف می مالن.

خرگوش نرو ماده در کنار هم

مالیدن بینی توسط خرگوش

خرگوش ها محیط اطرافشون با بو کردن و مالیدین بینیشون به چیزهای مختلف شناسایی می کنن. این کار ممکنه یه خوش آمدگویی یا اولین مرحله تحقیقاتشون باشه. این کار درعین حال می تونه نشونه پررویی و سلطه طلبی هم باشه در این صورت اگه خرگوشتون بینیش رو بهتون مالید شاید داره بهتون میگه “از سر راهم برو کنار! مزاحممی!”

گاهی وقتها هم مالیدن بینی برای جلب توجهه و دلیلش اینکه نوازششون نمی کنین که در این حالت اگه به این کار اونها اهمیت داده نشه با گاز گرفتن تلاششون برای جلب توجه تون ادامه میدن.

کندن

وقتی عملی مثل کندن روی پاهاتون انجام میشه نمایش راه دیگه ی برای جلب توجه تونه. در این حالت دارن میگن: ” نوازش کردن من اهمیت بیشتری از یه تماس تلفنی مهم داره. “.

خرگوش شالو کلاه به سر

گاز گرفتن خرگوش

خرگوش ها در اغلب مواقع برای جلب توجه گاز کوچیکی می گیرن. اونا با این کار قصدشون صدمه زدن بهتون نیست ولی برای شما این کار هیچی نباشه آزار دهنده هست. پس بهتر منصرفشون کنین. هر بار که گازتون گرفتن جیغ بلندی بکشین. این کار باعث میشه گاز گرفتن ها آرومتر و کمتر بشه و در نهایت این رفتار کاملا از بین بره.

ولی گاهی هم خرگوش ها با خشونت گاز می گیرن. این می تونه احتمالا به این دلیل باشه که دستتون جاییکه متعلق به اونه و با این کارتون احساسات قلمروطلبیش رو تحریک کردین. رفتارهای پرخاشگرانه با عقیم کردن خرگوش نر و ماده کم میشه.

 لگد کوبیدن خرگوش

خرگوش ها وقتی احساس خطر می کنن پاهای عقبشون بزمین می کوبن. این کار یه علامت زنگ خطر برای بقیه خرگوش هایی که در اطرافن.

خوردن مدفوع توسط خرگوش

یک حقیقت جالب در مورد خرگوش ها اینه که اون ها ۲ نوع مدفوع تولید میکنن.

 • یک مدفوع سفت، پلت مانند و تیره رنگ که کف قفس اون رو میبینید
 • یک مدفوع نرم و شیری رنگ که از مقعد خرگوش ترشح شده و مستقیما توسط اون ها خورده میشه (روی زمین نمیریزه) که بهش “سکوتروف” میگن. خرگوش ها این مدفوع رو که در واقع ماده غلیظی حاوی مواد مغزی تولید شده توسط باکتری های روده است رو میخورن و خیلی هم براشون مفیده!

اگر دیدی خرگوشی مدفوع سفت و تیره رنگ کف قفس رو میخوره میتونه نشانه بیماری یا کمبودهای تغذیه ای باشه و بهتره سریعا با دامپزشکش تماس بگیرید.

شاید خرگوش ها صدای خاصی مثل پارس کردن یا میومیو کردن نداشته باشن ولی به روش مخصوص خودشون حسشون بیان می کنن. این کاملا بستگی به شما داره که چقدر درست گوش بدین.

خرگوش

 

ادمین پت پرس

۳۴ نظر

 • سلام خسته نباشین خرگوشم حالش خوب نیست خیلی نگرانشم دندناشو تندتند میسابه میلرزه بعضی وقتا امشب اسهالی شده خواهش میکنم کمکم کنید
  چیکار کنم خوب شه اشتهاش کم شده چیزی نمیخوره

  • سلام فاطمه جان،
   با توجه به علائمی که گفتین بهترین کار مراجعه به بیمارستان دامپزشکی و فردی هست که در زمینه حیوانات غیرمعمول (اگزوتیک) تخصص داره.

 • با سلام

  تروخدا کمکم کنید دارم از استرس دیونه میشم دو سه روزه یکی از بچه خرگوش هام هر دو چشش چرک کرده و بسته شده و به زور میتونست راه بره امروز اصلا نه غذا خورد حتی راه هم نمی‌رفت بی حال افتاده بود تند تند نفس نفس میزد و نای تکون خوردن نداشت منم از بقیه جداش کردم ترو خدا زود جوابمو بدین تفلک داره تلف میشه هیچیم نخورده

  • سلام دانیال عزیز،
   وقتی حیوونایی مثل خرگوش و جوندگان نشونه ای از بیماری نشون میدن (کار که درحالت عادی یا بیماری خفیف نشون نمیدن به هیچ وجه) بهترین کار اینه که بدون تعلل حضوری به بیمارستان دامپزشکی به فردی که تخصص حیوانات غیرمعمول (اگزوتیک) داره مراجعه کنین.

 • سلام
  خرگوش من دو روزه که انگار فلج شده
  اوایل از پایین تنش استفاده نمی کرد ولی الان بهتر شده.ولی مثل سابق نمی دود و جست و خیز نداره و همش شل میزنه
  لطفا هرچه سریعتر پاسخ بدهید دو روزه که از استرس دارم میمیرم

  • سلام عماد عزیز،
   با توجه به علائمی که گفتین بهترین کار اینه که حضوری به بیمارستان دامپزشکی و فردی که در زمینه حیوانات غیرمعمول (اگزوتیک) تخصص داره مراجعه کنین.

 • سلام من یه خرگوش داچ دارم که سه هفتست که با منه خیلی هم بازی میکنه و خیلی دستم رو لیس میزنه ولی وقتی شروع کردم به اموزش دادن دستشوئی بهش هر بار به غذاش دست میزنم دستم رو گاز میگیره میشه بگید باید چیکار کنم ؟

  • سلام عرفان عزیز،
   غذاش چون جزو متعلقاتش به حساب میان بهتره که تا حد ممکن بهش دست نزنین. برای آموزش دادن جای دستشویی نیازی نیست به غذاش دست بزنین صرفا به مقدار کاهو یونجه براش نزدیک جاش بذارین و خودش به مرور یاد میگیره. میتونین برای راهنمایی کاملتر این کتاب رو مطالعه کنین:
   راهنمای تربیت و دستی کردن خرگوش
   تو این کتاب با بررسی دقیق مشکلات رفتاری خرگوش ها ، راهکارهای عملی برای تربیت خرگوش ارائه دادیم.

  • سلام پوریای عزیز،
   میشه گفت بله ولی زمان دقیقی نداره و اون مواقعی که صرفا فحل هست اجازه ی جفتگیری میده.

   • سلام خرگوش من بعد سه ماه که همیشه جای خودش دستشویی می‌کرد چون دیشب مهمون داشتم و بهش توجه نکردم امروز صبح جاهای مختلف ادرار کرده منم عصبانی شدم زندونیش کردم چند دقیقه تو قفس… بعد اینکه درش آوردم سریعا دوباره ادرار کرد! یعنی لج میکنه؟ یا دلیل دیگه یی داره؟

    • سلام مریم جان،
     یکی از دلایلش میتونه تنبیه کردنش باشه. دلایل دیگش میتونه برای قلمروگذاری باشه یا اینکه جای خودش خیلی کثیف بوده.

 • سلام.من یه خرگوش خریدم ولی هرچقدر اسمشو صدا میکنم اصلا سمتم نمیاد هی میره پشت مبل.جدیدا هم خیلی دراز میکشه.دلیل این رفتاراش چیه؟

  • سلام دوست عزیز،
   چون هنوز به محیط و افراد جدید عادت نکرده و احساس خطر میکنه. یاد گرفتن اسمش زمان میبره و آموزش و صبوری شمارو میطلبه. ترجیحا اجازه بدین خودش بهتون نزدیک بشه، با فاصله براش غذا و اسباب بازی بذارین و به مرور این فاصله رو کم کنین. برای راهنمایی کاملتر میتونین این کتاب رو مطالعه کنین:
   ایبوک راهنمای تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

   • سلام خسته نباشید خرگوش من اسهال ابکی دفع میکنه اما باز مدفوع عادی میکنه ایا مشکلیه😭

    • سلام محدثه جان،
     بهترین کار اینه که حضوری به متخصص حیوانات غیرمعمول (اگزوتیک) مراجعه کنین که اقدامات درمانیو انجام بدن و علت رو بررسی کنن. تا اونموقع تنها چیزی که به خرگوشتون میدین کاه و یونجه باشه و تا زمان بررسی علتش بقیه ی اقلام غذایی رو موقتا حذف کنین.

  • خطاب به دوستانی که سوالای مربوط به خرگوششون رو میپرسن باید بگم که… اگر واقعا پت شما براتون ارزشمنده حتما و حتما دامپزشک ببرین

 • سلام من خرگوشم فقط لیس میزنه و جفتک میزنه دیگه هیچکدوم از این کارها که گفتین را انجام نمیده یعنی مشکلی داره؟

  • سلام امیرحسین عزیز،
   نه لزوما هر خرگوش شخصیت منحصر به فرد خودشو داره و ممکنه بعضی رفتارارو نشون نده. درواقع اونطور که از صحبتتون متوجه شدم رفتارای عادی داره فقط بعضی کارارو نمیکنه، درواقع نشونه های بیحالی و مریض احوالی رو نداره و جای نگرانی نیست.

 • سلام..من یه بچه خرگوش دارم که همش میره پشت مبلای خونه و خودشو کامل جمع میکنه و وقتی هم میخام بهش نزدیک بشم فرار میکنه دلیلش چی میتونه باشه؟

  • سلام سینای عزیز،
   ممکنه عاملی باعث ترس و استرسش شده باشه و پشت مبل پناه گرفته. کاریش نداشته باشین و بذارین خودش بیاد بیرون، باهاش صحبت کنین و از دور براش غذا و اسباب بازی بذارین تا به مرور بهتون نزدیک بشه.

    • سلام سحر جان،
     اسباب بازی ثابتی نمیشه نام برد چون هرکدوم بسته به شخصیتشون یه اسباب بازی خاصیو دوست دارن. توپ، طناب، اسباب بازیایی که بشه داخلش تشویقی گذاشت، اسباب بازیای فکری و پازلی و …

 • من چند مدتی است که مدفوع خرگوش رو نمی بینم یعنی وجود ندارد احتمال می دهم که آن را بخورد باید چیکار کنم ؟

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

eig-shop

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.