پت پرس
شکلک در اوردن خرگوش

راهنمای کامل معنی رفتارها، حرکات و صداهای خرگوش

فهمیدن رفتار خرگوش ها راحت نیست چون حیوان خانگی خیلی ساکت و بی صدا و خجالتی ای هستن! ولی نشونه هایی هست که بهمون میفهمونه اونا چه احساسی دارن و چی میخوان بگن.

در این مقاله با ما همراه باشید تا معنی برخی از رفتارهای عجیب خرگوش ها رو با هم رمز گشایی کنیم!

 

دوستی خرگوش با جوجه ها

آیا خرگوش ها فکر میکنن؟

چیزایی که یه خرگوش درک می کنه خیلی عمیق تر از اون چیزایی که صاحبانشون در ابتدا تصور می کنن مغز اونا جوری کار می کنه که واقعا جالبه. خرگوش ها توانایی درک طیف گسترده ای از احساسات دارن که شامل:

 • حسادت
 • خشم
 • ترس
 • غم
 • عشق
 • بی حوصلگی
 • تند مزاجی
 • و احساس عدم امنیت میشه.

درک این موضوع که چی توی سر یه خرگوش می گذره کار سختیه و نیاز به این داره که رفتارشون رو مشاهده و درک کنیم.

خرگوش ها نسبتا موجودات آرومی هستن و بعنوان حیوونایی که طعمه سایرین بحساب میان، بنفعشونه خیلی جلب توجه نکن!

با وجود این روش های منحصر بفردی برای بیان حسشون و برقراری ارتباط دارن. اونا منظورشون با رفتارهایی مثل جهش مخصوص به خودشون، مالیدن بینی و لم دادن می رسونن. اینجا معنی بعضی از این رفتارها رو براتون توضیح دادیم:

– پرش خاص خرگوش ها به چه معنی است؟

 ( در این حالت به بالا می پرن و تو هوا بدنشون پیچ و تاب می دن و می چرخونن.)

کسایی که با نگهداری و مراقبت از خرگوش آشنا نیستن ممکنه ندونن که اونا روش های نمایشی برای بیان هیجان و لذت دارن

 • اونا می رقصن!
 • می پرن!
 • و توی هوا می چرخن و بدناشون پیچ و خم میدن!
 • و لگد پرونی می کنن!!

. در حین این پرش مخصوص، اونا واقعا تماشایین. بعضی وقتها اول می دون و بعد این پرش رو اجرا میکنن و در سایر مواقع بصورت ناگهانی این کار رو انجام میدن.

. چیزی که واقعا خنده داره اینکه وقتی این پرش با موفقیت انجام میشه یه نماش اکروباتیک هم روی زمین بدنبال داره.

باید بگم که هر کسی که فکر می کنه خرگوش ها موجوداتی کسل کننده و بی حالن قطعا یه خرگوش در حال انجام یکی از این پرش های مخصوص ندیده!

خرگوش سفید در صحرا

چرا گاهی خرگوش ها با سرعت بالا میدوند؟

وقتی خرگوش ها با سرعت خیلی زیادی میدون و گردو خاک بپا می کنن در حال اجرای این حرکت هستن. در این حالت دور اتاق می چرخن. این انفجار سرعتی گاهی با پرش مخصوصشون که همراه با چرخوندن و پیچ و تاب دادن بدنشون در هواست و اوج هیجان، ترکیب میشه.

هر وقت که میخواین یه خوراکی خوشمزه به خرگوشتون بدید انتظار این حرکت رو داشته باشین!

 

در مورد خرگوشت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

 

دراز کشیدن به پهلو

وقتی یه خرگوش خوشحال و راضیه خیلی راحت از پهلو روی زمین ولو میشه. گاهی این دراز کشیدن مراحله به مرحله پیش میره و در مرحله اول خرگوش قبل از ولو شدن کامل چندبار سرش رو به اطراف می چرخونه.

درتز کشیدن خرگوش

– لیس زدن خرگوش

خرگوش ها عواطفشون با لیس زدن نشون میدن. معمولا می بینین یک جفت خرگوش هم دیگه رو لیس میزنن و تمییز می کنن. این نشون میده پیوندی قوی بین اوناست.

پس اگر خرگوشتون شما رو لیس زد، نگران نباشید، داره بهتون ابراز علاقه میکنه.

– درآوردن یه صدای ضعیف شبیه وزوز

یه خرگوش هیجان زده در حین پریدن به هوا ممکنه از خودش این صدا رو دربیاره که نشون دهنده شادیه. در ضمن وقتی دوربر خرگوش دیگه ای هم هست ممکنه این کار رو انجام بده که در این حالت می تونه نشونه هیجان جنسی باشه.

خرگوش در میان گل های زرد

دندون قروچه کردن خرگوش

در حالی که یه خرگوش نوازش می کنین ممکنه لذت بردنش با دندون قروچه نشون بده. این کار معادل اون صدای مخصوص خر خر گربه هاست که در حال آرامش از خودشون در میارن.

ولی دندون قروچه می تونه نشونه ناراحتی یا درد هم باشه. دندون قروچه ای که در اثر درده نسبت به اونی که در اثر خوشحالیه طولانی تره و بیشتر هم تکرار میشه.

از روی رفتارهای دیگه ی که همزمان با این کار مشاهده می کنین می تونین تفاوت دو تا دندون قروچه رو از هم تشخیص بدین. برای مثال اگه خرگوش پاهاش با آرامش دراز کرده و خوابیده و دندون قروچه می کنه، این نشونه رضایته. ولی اگه  در حالیکه  خودش جمع کرده و مضطربه، دوست نداره حرکت کنه یا غذا بخوره و رفتارهای پرخاشگرانه از خودش نشون میده دندون قروچه بکنه، علامت درده.

برای اطمینان از سلامتی خرگوشتون مقاله راهنمای نگهداری انواع خرگوش رو مطالعه کنید.

بازی پسربچه با خرگوش هایش

غرغر کردن خرگوش به چه معنی است؟

غرغر کردن و خرناس کشیدن نشونه اینکه خرگوشتون عصبانی یا مضطربه. مثلا ممکنه بی اجازه وارد قلمروش شده باشین که در این حالت داره بهتون میگه “گمشو بیرون!”. رفتارهای پرخاشگرانه می تونه دردسرساز باشه پس بهتر مواظب باشین.

جیغ زدن خرگوش

بطور کلی خرگوش فقط موقع مردن یا وقتی درد شدیدی داره جیغ می زنه، اگه چنین اتفاقی افتاد فورا به کلینیک دامپزشکی ببریدش.

خرگوش در جیب شلوار

لگد زدن یا جفتک پروتی

یه خرگوش دلخور ممکنه موقع دور شدن ازتون عمدا لگد بزنه. در حیات وحش این کار برای پرتاب کردن خاک و خل به صورت حیوونی دیگه ست.

انتظار داشته باشین بعد از کوتاه کردن ناخن های خرگوشتون خاک و گل خیالی بهتون پرتاب بشه.

 مالیدن چانه

وقتی خرگوش چونه اش رو به چیزی می ماله داره میگه “مال منه”! چونه خرگوش ها غدد تراوشی داره که بوی خاصی ایجاد می کنن. بخاطر همین اونا برای علامت گذاشتن قلمروشون چونه شون به چیزهای مختلف می مالن.

خرگوش نرو ماده در کنار هم

مالیدن بینی توسط خرگوش

خرگوش ها محیط اطرافشون با بو کردن و مالیدین بینیشون به چیزهای مختلف شناسایی می کنن. این کار ممکنه یه خوش آمدگویی یا اولین مرحله تحقیقاتشون باشه. این کار درعین حال می تونه نشونه پررویی و سلطه طلبی هم باشه در این صورت اگه خرگوشتون بینیش رو بهتون مالید شاید داره بهتون میگه “از سر راهم برو کنار! مزاحممی!”

گاهی وقتها هم مالیدن بینی برای جلب توجهه و دلیلش اینکه نوازششون نمی کنین که در این حالت اگه به این کار اونها اهمیت داده نشه با گاز گرفتن تلاششون برای جلب توجه تون ادامه میدن.

کندن

وقتی عملی مثل کندن روی پاهاتون انجام میشه نمایش راه دیگه ی برای جلب توجه تونه. در این حالت دارن میگن: ” نوازش کردن من اهمیت بیشتری از یه تماس تلفنی مهم داره. “.

خرگوش شالو کلاه به سر

گاز گرفتن خرگوش

خرگوش ها در اغلب مواقع برای جلب توجه گاز کوچیکی می گیرن. اونا با این کار قصدشون صدمه زدن بهتون نیست ولی برای شما این کار هیچی نباشه آزار دهنده هست. پس بهتر منصرفشون کنین. هر بار که گازتون گرفتن جیغ بلندی بکشین. این کار باعث میشه گاز گرفتن ها آرومتر و کمتر بشه و در نهایت این رفتار کاملا از بین بره.

ولی گاهی هم خرگوش ها با خشونت گاز می گیرن. این می تونه احتمالا به این دلیل باشه که دستتون جاییکه متعلق به اونه و با این کارتون احساسات قلمروطلبیش رو تحریک کردین. رفتارهای پرخاشگرانه با عقیم کردن خرگوش نر و ماده کم میشه.

 لگد کوبیدن خرگوش

خرگوش ها وقتی احساس خطر می کنن پاهای عقبشون بزمین می کوبن. این کار یه علامت زنگ خطر برای بقیه خرگوش هایی که در اطرافن.

خوردن مدفوع توسط خرگوش

یک حقیقت جالب در مورد خرگوش ها اینه که اون ها ۲ نوع مدفوع تولید میکنن.

 • یک مدفوع سفت، پلت مانند و تیره رنگ که کف قفس اون رو میبینید
 • یک مدفوع نرم و شیری رنگ که از مقعد خرگوش ترشح شده و مستقیما توسط اون ها خورده میشه (روی زمین نمیریزه) که بهش “سکوتروف” میگن. خرگوش ها این مدفوع رو که در واقع ماده غلیظی حاوی مواد مغزی تولید شده توسط باکتری های روده است رو میخورن و خیلی هم براشون مفیده!

اگر دیدی خرگوشی مدفوع سفت و تیره رنگ کف قفس رو میخوره میتونه نشانه بیماری یا کمبودهای تغذیه ای باشه و بهتره سریعا با دامپزشکش تماس بگیرید.

شاید خرگوش ها صدای خاصی مثل پارس کردن یا میومیو کردن نداشته باشن ولی به روش مخصوص خودشون حسشون بیان می کنن. این کاملا بستگی به شما داره که چقدر درست گوش بدین.

خرگوش

 

 • پت پرس
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۱.۶۷ (۳ رای)

۴ comments

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

چطور بهترین نژاد سگ رو انتخاب کنم؟راهنمای کامل انتخاب سگ
+