نصب اپلیکیشن
غذای ممنوعه برای خرگوش

17 غذاهای ممنوعه برای خرگوش؛ مسمومیت تا مرگ!

خرگوشها موجودات کنجکاوی هستن که هر چیزی جلوشون باشه رو میخورن اونم بدون اینکه به عواقب کارشون فکر کنن!

ولی میدونستین که یه سری غذاهای ممنوعه برای خرگوش تو خونتون وجود داره که اگه حتی یه مقدار خیلی کم از اونو بخورن میتونه دوست پشمالوتون رو از پا دربیاره؟!

این غذاها چیا هستن؟

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و توی این مطلب ۱۷ تا از مرگبار‌ترین، مضرترین و ممنوعهترین غذاها برای خرگوش رو بهتون معرفی کنیم.

خرگوش در حال خوردن کاهو
سبزیجات برگ‌تیره برای خرگوش‌ها مفیده و ضرری ندارن

لیست غذا‌های خطرناک برای خرگوش‌

همهی ما خرگوشها رو به عنوان گیاهخوارن کوچولو میشناسیم که عاشق سبزیجات و میوهها هستن و تا جایی که میشه باید انواع میوهها و سبزیها رو بهشون داد. ولی این طرز فکر اشتباهه!

درستترین رژیم غذایی خرگوش رژیمیه که سرشار از فیبر باشه. سبزیجات و میوهها تنها مقدار کمی از غذای خرگوش رو تشکیل میدن. بماند از اینکه خیلی از غذاها و میوهها جزو غذاهای ممنوعه برای خرگوشها به حساب میان.

با توجه به نکات گفته شده سایت oxbowanimalhealth اینها ۱۷ تا از غذاهای خطرناک برای خرگوش به حساب میان که اصلاً نباید خرگوشتون به سمتش بره:

 1. میوهها و سبزیجات
 2. آواکادو
 3. کاهو
 4. قارچ
 5. گوشت و مرغ و ماهی تخم مرغ
 6. پیاز و سیر و پیازچه
 7. دانه یا هسته میوه
 8. محصولات لبنی
 9. ریواس
 10. پلت و تشویقی تجاری
 11. سیب زمینی
 12. انواع لوبیا
 13. فلفل قرمز
 14. زیتون
 15. نون،پاستا، ،برنج و کورن فلکس
 16. شکلات
 17. گیاهان آپارتمانی

اگه فکر میکنین خرگوشها سمت این غذاها نمیرن سخت در اشتباهید، اونا از روی کنجکاوی هرچیزی جلوشون باشه رو مزه میکنن اونم بدون اینکه به عواقب بعدش فکر کنن.

حالا چطور به خرگوشتون یاد بدین که یه جا وایسه و فلان غذاها رو نخوره؟ تو ایبوک تربیت و نگهداری از خرگوش خانگی به طور کامل و جامع بهتون گفتیم.

یک کتاب الکترونیکی برای تربیت و شکوفا کردن استعدادهای خرگوش شما!

این ایبوک آموزش و تربیت خرگوش ها نوشته شده. بخونش، به کارهاش عمل کن و ببین خرگوشت چه جوری با هوشش و مهارت های که یاد میگیره، شگفت زده ات میکنه🤩

کلی هم بازی در این کتاب یاد دادیم که با انجامشون از وقت گذرونی با خرگوشت کلی لذت میبری.

خرید کتاب
۱۰۵,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

۱. میوه و سبزیجات

خوردن خیلی از میوهها مثل آناناس، موز، انگور و هلو و هویج برای خرگوش مجازه اما نه به عنوان غذای ثابت! بلکه به عنوان تشویقی خرگوش یا میان وعده؛ چون هر کدوم از این میوهها، ویتامینهای زیادی تو خودشون دارن که جذب بیش از حدش برای خرگوش مضره.

از قند موجود توشون دیگه چیزی نگم که به راحتی میتونه در اثر خوردن زیاد و هر روزه، خرگوشتون رو مبتلا به دیابت و اضافه وزن کنه.

مطالعه بیشتر

۲. آواکادو

آواکادو جزو غذاهای سمی برای خرگوش به حساب میاد؛ به طوری که خوردن هر بخش از این میوه باعث مرگ خرگوشتون میشه.

علت سمی بودن آواکادو برای خرگوش وجود ترکیبی به نام پرسینه که در صورت عدم درمان به موقع باعث نارسایی قلبی و مرگ خرگوشتون میشه.

۲ علامت مسمومیت پرسین در خرگوش رو هم به خاطر داشته باشین:

 • ناهنجاری رفتاری
 • تنگی تنفس
مطالعه بیشتر

۳. کاهو سالادی

درسته که کاهوها ویتامین دارن و آبرسان خوبی به حساب میان ولی لاکتوکاریوم موجود در کاهوهای برگ روشن (سالادی) برای خرگوش‌ها مضره و جزو غذاهای ممنوعه برای خرگوش به حساب میاد.

یه تیکه کوچیکش آسیبی نمیرسونه اما اگه چندین برگ یا کل این کاهو رو در دسترس خرگوشتون قرار بدین، اول منجر به اسهال و ضعف شدید بدنش میشه و بعد آروم آروم از پا درش میاره.

کاهو‌های تیره و برگدار برای خرگوش‌ها ضرری ندارن و جزو ترکیبات غذایی مفید در رژیم خرگوش‌ها به حساب میان.

مطالعه بیشتر
کاهو سالادی

۴.قارچ

هیچ کدوم از مدلهای قارچ چه خوراکی چه غیر خوراکی برای خرگوش مجاز نیستن. حتی پختهاش! چون میتونه به ارگانهای داخلی آسیب بزنه و این آسیب خیلی دیر بروز پیدا کنه و وقتی هم بفهمین که دیگه کاری از دستتون برنیاد.

اثرات مسمویت با قارچ در خرگوش

 • بیماری گوارشی درخرگوش
 • اسهال
 • آسیب به اندامهای داخلی
 • مشکلات عصبی
مطالعه بیشتر
قارچ قهوه‌ای

۵.گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ

وجود این خوراکیها در لیست غذاهای ممنوعه برای خرگوش چندان غیر منتظره به نظر نمیرسه چون هممون میدونیم که خرگوشها گیاهخوارن.

سیستم گوارشی خرگوشها برای هضم گیاهان کم چرب و پرفیبر طراحی شده به طوری که مصرف مواد گوشتی باعث برهم خوردن میکروبیوم دستگاه گوارش خرگوشتون میشه.

مطالعه بیشتر
گوشت مرغ و ماهی

۶.پیاز، سیر و پیازچه

سبزیجاتِ خامی مثل پیاز، تره فرنگی و سیر حاوی اکسیدانی به نام n-propyl disulfide هستن.

این اکسیدان برای ما انسانها مشکلی ایجاد نمیکنه ولی در خرگوشها باعث از بین رفتن گلبولهای قرمز و ایجاد بیماری به نام کم‌خونی همولیتیک میشه.

علائم کم خونی همولیتیک

 • رنگ پریدگی لثه
 • لرزش
 • بی اشتهایی و عدم علاقه به غذا وآب
 • ضعف و بیحالی
مطالعه بیشتر
سیر و پیاز

۷.دانه یا هسته میوه

درسته که خوردن خیلی از میوهها مثل انبه، گیلاس، آلبالو، زردآلو، آلو، هلو و … برای خرگوش مجازه اما باید بدونین که هسته یا دونه اونا باید از دسترسش دور باشه!

هسته این میوهها حاوی مادهای به نام سیانید هستش. با اینکه مقدارش ناچیزه ولی همین مقدار کم اثر بدی رو سلامت خرگوشتون میذاره.

مقدار سیانید سیب و گلابی از بقیه میوهها بیشتره در نتیجه به هیچ وجه این میوهها رو جلوی چشم خرگوشتون قرار ندین.

مطالعه بیشتر
دانه و هسته میوه

۸.محصولات لبنی

شاید تو کارتونا دیده باشین که آدما به خرگوششون شیر میدادن اما باید بدونین که تمام محصولات لبنی از شیر گرفته تا پنیر و ماست و خامه جزو غذاهای ممنوعه برای خرگوش به حساب میان.

حتی برای بچه خرگوشها هم خوردن شیر لبنی ممنوعه چون اون شیر گاوه و شیر گاو فقط به درد گوساله میخوره. بچه خرگوشا فقط میتونن از شیر مادرشون تغذیه کنن و سیستم گوارششون توان هضم شیر گاوی با اون حجم از لاکتوز رو نداره.

اگه تازگیها یه نی نی کوچولو پشمالو به خانوادتون اضافه شده و در مورد رژیم و نوع تغذیه اون دچار سردرگمی شدین. دوای دردتون تو این مقاله نوشته شده: غذای بچه خرگوش.

مطالعه بیشتر
محصولات لبنی

۹.ریواس

یکی دیگه از غذاهای مضر برای خرگوش ریواس هستش.

ریواس حاوی مقدار زیادی اگزالیک اسیده. مصرف بیش از حد اگزالیک اسید در روند جذب کلسیم اختلال به وجود میاره و سبب مسمومیت و در نهایت مرگ خرگوشتون میشه.

علائم مسمویت اگزالیک اسید

 • اسهال
 • بیحالی
 • تورم و التهاب دهان
 • بی اشتهایی
 • نفخ و ناراحتی شکمی
مطالعه بیشتر
ریواس

۱۰.پلت و تشویقی تجاری!

بله حتی پلت و تشویقی تجاری اگه نادرست انتخاب بشه میتونه یه خوراکی غیرمجاز برای خرگوش باشه. حتماً حتماً از برند معتبر پلت بخرین و ترکیباتش رو نگاه کنین. تو خیلی از اونا ماست، شکر زیاد، دونههای پرچرب و رنگ خوراکی وجود داره و جز ضرر و اضافه وزن، خاصیتی برای خرگوشتون نداره.

مطالعه بیشتر
پلت و تشویقی تجاری

۱۱.سیب‌زمینی خام

سیب زمینی خام حاوی ترکیبی به نام سولانینه. این ترکیب وقتی که سیب زمینی زیر خاکه، بهش کمک میکنه تا حشرات و آفات رو از خودش دور کنه.

سولانین با پختن سیب زمینی از بین میره ولی با این حال هنوز برای خرگوشتون مضره، چون میزان قند بالایی داره که بیش از حد توان سیستم گوارش خرگوشتونه.

مزه کردن سیب زمین خام مشکلی برای خرگوشتون ایجاد نمیکنه ولی مصرف زیاد اون میتونه باعث ضعف عضلانی و اختلال مغزی بشه.

مطالعه بیشتر
سیب زمینی خام

۱۲.انواع لوبیا

لوبیا قرمز،سبز، پهن (فاوا) و نخود فرنگی به شدت برای خرگوشتون مضره و جزو غذاهای خطرناک برای خرگوش محسوب میشن.

ایم ماده غذایی مثل سیب زمینی قند خیلی بالایی داره که بیش از حد ظرفیت دستگاه گوارش خرگوشتون هست و می‌تونه منجر به اسهال شدید در خرگوشتون بشه.

لوبیا قرمز و پهن کلسیم و فسفر زیادی دارن که باعث تغییر فلور میکروبی، ناراحتی شکمی، نفخ و آلودگی باکتریایی دستگاه گوارش خرگوشتون میشه.

مطالعه بیشتر
لوبیا و حبوبات

۱۳.فلفل قرمز

خرگوشها میتونن انواع فلفل دلمهای رو نوش جون کنن، چه زرد و نارنجی و چه سبز و قرمز. ولی فلفل قرمز تند یا همون چیلی ممنوعه. چون در یه زمان کم میتونه به صورت جدی جون خرگوشتون رو به خطر بندازه.

مطالعه بیشتر
فلفل قرمز

 

۱۵.نون، پاستا، برنج و کورفلکس

شاید از این ایده که غذاتون رو با خرگوشتون تقسیم کنین خوشتون بیاد. ولی باید بدونین که قند مصنوعی، نمک بالا و انواع مختلفی از ترکیبات فرآوری شده در غذا‌های انسان به شدت برای خرگوشتون مضره به طوری که میتونه باعث مشکلات گوارشی متعدد در خرگوشتون بشه.

اگه دوست دارین بیشتردر مورد بیماریهای خرگوش اطلاعات کسب کنین این مقاله خیلی میتونه کمکتون کنه: بیماری خرگوش.

مطالعه بیشتر
پاستا و برنج

۱۶.شکلات

ترکیبات موجود در شکلات از جمله تئوبرومین و کافئین برای خرگوش‌ها به شدت سمیه و می‌تونه در کمتر از یه ساعت باعث مسمومیت و مرگ خرگوشتون بشه.

هرچی شکلات تیره‌تر و خالص‌تر باشه سمیت اون برای خرگوشتون بیشتره.

علائم مسمومیت خرگوش با شکلات

 • اسهال
 • بیقراری یا بیش فعالی
 • لرزش
 • نفس نفس زدن
 • مشکلات حرکتی
 • افزایش ضربان قلب
 • بالا رفتن دما بدن
مطالعه بیشتر
شکلات

۱۷.گیاهان آپارتمانی

خیلی از خرگوش‌ها به صورت غریزی میتونن تشخیص بدن که کدوم یک از گل و گیاها سمی‌ان و سمتشون نرن. اما خب همه خرگوشا قادر به این کار نیستن.

بهترین کار هنگام آوردن گل و گیاه جدید به خونه اینه که جوری رفتار کنین که انگار تمام اونا سمیان. اینجوری هم خرگوشتون راحته و هم گیاهاتون خراب نمیشن.

سمیترین گل و گیاه برای خرگوشا اینا هستن:

 • نرگس
 • لیلیوم
 • آلوئه ورا
 • پوتوس طلایی
مطالعه بیشتر
گیاهان آپارتمانی

جمع‌بندی

با دیدن لیست غذاهای ممنوعه برای خرگوش ممکنه این فکر به ذهنتون بیاد که: “اوه چقدر زیاد بودن و من نمیدونستم!” و حتی ممکنه چندتا از این غذاها رو به خرگوشتون هم داده باشین.

نکته مهم اینه که هروقت قصد داشتین غذای جدیدی به خرگوشتون بدین قبلش از یه دامپزشک مشورت بگیرین. تا خدای نکرده مشکلی برای خرگوشتون پیش نیاد.

تیم متخصصان تغذیه پت پرس همیشه هوای شما و پشمالوی کوچولوتون رو داره.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: آرمان بزرگی
نویسنده: آرمان بزرگی
آرمان هستم، عاشق علم و گیم و انیمه و حیوانات هستم و دوست دارم ساعت‌ها درموردشون با مردم صحبت کنم، به همین دلیل به تولید محتوا روی آوردم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.