نصب اپلیکیشن
مراقبت از سگ پامرانین

راهنمای کامل نگهداری سگ پامرانین در خانه و آپارتمان!

پامرانینها سگهای کوچولو، پشمالو و بامزهای هستن که آدم به سختی میتونه ازشون چشم برداره. اونا سگهای باهوشی به حساب میان و به شدت آموزش پذیرن و به واسطه موهای بلند و انرژیی بالایی که دارن نگهداری از سگ پامرانین کار سادهای به حساب نمیاد.

اگه به تازگی یه توله سگ پامرانین رو به خونه آوردین و یا مدتی هست که با یکی از این عروسکهای کوچولو آشنا شدین و نمیدونین چطور باید ازش مراقبت و نگهداری کنین …

خیالت راحت باشه ما این راهو بلدیم و امروز قراره سیر تا پیاز نگهداری سگ پامرانین رو بهتون آموزش بدیم.

نگهداری سگ پامرانین در آپارتمان

پامرانینها مناسب زندگی آپارتمانی هستن ولی فقط چند تا مشکل وجود داره که اونم با آموزش درست میتونین حلش کنین:

 1. سر و صدا زیاد: پامرانینها به شدت واق واق میکنن اونم بی هیچ دلیلی و مطمئن باشین اصلاً همسایههاتون از این موضوع خوششون نمی‌یاد (روش رفع این مشکل رو تو کتاب تربیت سگ پامرانین بهتون آموزش دادیم).
 2. پرش روی مبلمان: پامرانینها عاشق پریدن روی مبلمان و اسباب و وسایل خونه هستن و همین هم خطر پیچ خوردن مچ پا رو براشون به همراه داره پس حتماً به دنبال یه فضای مناسب و ایمن برای بازیشون بگردین.
 3. بچه‌های کوچیک رو با سگ پامر تنها نذارین: چون ممکنه بخاطر جثه کوچیک این نژاد، بچه‌ها بهشون آسیب بزنن.
 4. سگتون رو را از پریدن روی مبل‌ها یا تخت دور نگه دارین: چون می‌تونن به مفاصلشون آسیب بزنن یا حتی استخوانشون بشکنه.

طرز نگهداری از سگ پامرانین در حیاط

اگه قصد نگهداری سگ پامرانین در حیاط رو دارین بهتره که نکات زیر رو رعایت کنین:

 • آب کافی براشون بذارین
 • یه لونه مناسب براشون درست کنین
 • حواستون به گرما زدگی باشه و موهاشون رو کوتاه کنین
 • از وسایل ضد کک و کنه استفاده کنین
 • جای دستشوییشون رو بهشون یاد بدین
 • براشون اسباب بازی بذارین.
 • وقتی پامرها توی فضای باز هستن، خیلی مراقبشون باشین: چون جثه کوچیکشون باعث میشه جغدها، عقاب‌ها، شاهین‌ها و حیوانات وحشی دیگه اونو به عنوان طعمه تشخیص بدن

وسایل مورد نیاز برای نگهداری سگ پامرانین

وسایل نگهداری سگ پامرانین

 • قلاده: پامرانینها به شدت واق واقو هستن پس بهتره برای کنترلشون حتماً از قلاده استفاده کنین.
 • ظرف آب و غذا
 • اسباب بازی جویدنی و تعاملی: تا وسایل مختلف رو خراب نکنن.
 • پارک سگ: برای نگهداری سگ پامرانین در آپارتمان خوبه
 • باکس حمل سگ
 • جای خواب سگ
 • کلیکر: برای تربیت سگ لازمتون میشه.
 • توالت سگ

لیست کامل وسایل و راهنمای خریدشون رو میتونین تو مطلب وسایل سگ بخونین.

نظافت و نگهداری از موهای سگ پامرانین

اول از همه باید در مورد مراقبت از موهای این نژاد اطلاعات کافی داشته باشین.

مراقبت از موها

این نژاد موهای پرپشت و زیادی داره اما به نسبت این موهای زیاد، ریزش موی کمی داره. در واقع، خیلیا معتقدند که ریزش موی پامرانین به حدی کمه که اون رو در دسته سگ‌های «ضدآلرژی» طبقه بندی می‌کنن. این موضوع تا  حد زیادی درسته چون ریزش موی پامرانین‌ها در مقایسه با خیلی از سگ‌ها مثل ژرمن شپرد و هاسکی فوق‌العاده کم و ناچیزه.

پامرانینها کت دولایه و بلندی دارن و برای اینکه کدر نشه و گره نخورن، باید هر روز شونهبشن ولی اگه حوصله و وقت این کار رو ندارین ۲ الی ۳ بار در هفته هم بُرس کشیدنشون کفایت میکنه.

پامرانینها ۲ بار در سال ریزش موی شدیدی دارن و تو این زمانها باید هر روز موهاشون رو شونه بکشین تا موهایی که سست شدن رو از روی بدنشون بردارین.

برای کوتاه کردن موهاشون بهتره که به یه کلینیک برین و بذارین آدمای کار بلد و حرفهای این کار رو انجام بدن. از اونجایی که پامرانینها به گرما حساسن، بهتره تو فصلهای گرم سال موهاشون رو کوتاه نگه دارین، اینجوری احتمال اینکه دچار گرمازدگی بشن کمتره و تا قبل از رسیدن فصول سرد، موهاشون به طور کامل در اومده.

وقتی پامرها پیر بشن ممکنه که پوشش موییشون دچار طاسی موضعی بشه: پس وقتی دارین سگ می‌خرین، حتما از یک پرورش دهنده معتبر خریداری کنین که دارای بیماری‌های ژنتیکی نباشن. برای یادگیری نحوه مراقبت از سگ در دوران پیری مطلب سگ پیر رو از دست ندین.content
مراقبت و نگهداری از موهای سگ پامرانین
بهتره برای جلوگیری از گرمازدگی تو پامرانین‌ها، موهاشون رو تو فصول گرم سال کوتاه بکنین.

حمام دادن

سگهای پامرانین به طور کلی نیازی به حموم رفتن ندارن ولی اگه قصد دارین اونا رو تمیز نگه دارین، میتونین ماهی یک بار اونو رو به حموم ببرین.

حتماً حتماً از شامپوهای مخصوص سگ مناسب پوستهای حساس برای حموم دادن پامرانینها استفاده کنین تا مشکلی براشون پیش نیاد.

بعد از حموم دادن، وقتشه که اونا رو خشک کنین. برای اینکار بهتره که از یه حوله به جای سشوار استفاده کنین؛ چون ممکنه از سشوار خششون نیاد ولی اگه میخواستین از سشوار استفاده کنین، حتماً یادتون باشه که روی کمترین درجه ممکن بذارینش.

اگه میخواین موهای درخشانتری داشته باشن بهتره که بعد از خشک کردنشون موهاشون رو برس بکشین.

مسواک زدن

یکی دیگه از شرایط نگهداری سگ پامرانین، مسواک زدن منظم دندوناشونه!

بهتره که هر روز دندونای سگتون رو مسواک بزنین و از تولگیشون هم اینکار رو شروع کنین که تا وقتی بزرگ بشن به این کار عادت کرده باشن.

با این حال اگه باز حوصله و وقت کافی برای هر روز مسواک زدنشون ندارین، حداقل سعی کنین هفتهای یک بار دندوناشون رو مسواک بزنین اینجوری از بوی بد دهان و رشد باکتری و قارچهای مختلف روی دندوناشون جلوگیری میکنین.

سایر نکات نظافتی

 • چشم و گوشهای سگتون رو با استفاده از محلولهای شست‌و‌شو، خوب تمیز کنین.
 • پامرانین‌ها سگ‌های فعالی هستند، پس همیشه باید حواستون باشه که ناخن‌هاشون کوتاه باشه، ناخونای پامرانینها رو هر ۱ یا ۲ هفته یک بار کوتاه کنین. اگه این کار رو نمی‌تونین توی خانه انجام بدین، هر چهار تا شش هفته یک مرتبه به مراکز آرایشگاه سگ مراجعه کنین و تمام کارها از جمله: حمام، مسواک زدن، تمیز کردن گوش، کوتاه کردن ناخن و تخلیه غدد مقعدی رو انجام بدین.
تربیت و آموزش سگ پامرانین
بهتره که اونا رو از تولگی به تنها موندن تو خونه عادت بدین.

تربیت این نژاد چقدر اهمیت داره؟

پامرانینها اگه به خوبی آموزش نبینن ممکنه به سندروم سگ کوچک دچار بشن.

منبع: wikihow

مهمترین بخش نگهداری از سگ پامرانین، تربیت درست و اصولی اوناست.

پامرانینها با اینکه سگهای باهوشی هستن و خیلی سریع یاد میگیرن، ولی به شدت بدقلق و پر سروصدا هستن و دوست دارن خودشون رئیس خونه باشن.

بذارین منظورمون رو از “بد قلق بودن” با یه مثال از کتاب تربیت سگ پامرانین پت پرس توضیح بدیم:

اگه توله سگتون برای اولین بار تو اتاق تنها موند و شروع به واق واق کردن کرد تا شما رو صدا بزنه چکار میکنین؟

۹۹ درصد از آدما با نگرانی میپرن پیش سگشون تا ببینن سالمه یا نه!

خب این در ذهن سگ ثبت میشه که:

واق واق کردن = تنها نموندن.

پس هر وقت تنها شدی و ترسیدی کافیه واق واق کنی تا بیان پیشت …

پامرانینها عاشق واق واق کردن به افراد غریبه و سگهای دیگه هستن که میتونه شما و یا همسایگانتون رو کلافه کنه به همین دلیل باید اونا رو از تولگی اجتماعی بار بیارین و با آدما و سگهای دیگه آشناشون کنین. اگه سگتون بالغ هست پس باید حتما به اون آموزش بدین که همیشه پارس نکنه. برای این که بتونین بهش آموزش بدین که همیشه پارس نکنه از این مقاله کمک بگیرید: آموزش پارس نکردن سگ.

از طرفی اونا به شدت از تنهایی بدشون میاد و میتونن به راحتی دچار اضطراب جدایی بشن به همین دلیل اگه شاغل هستین و مجبورین ساعتهای زیادی سگتون رو تو خونه تنها بذارین، بهتره که تو انتخاب نژاد سگ پامرانین یه کمی بیشتر فکر کنین.

تو کتاب تربیت سگ پامرانین به طور مفصل سیر تا پیاز تربیتشون رو بهتون آموزش دادیم، از یادگیری فرامین ساده تا پیچیده، جای دستشویی و نحوه تعامل و برخورد با غریبهها تا چطوری جلوی ناله کردن سگتون و کاهش اضطراب جداییشون صحبت کردیم.

کتاب راهنمای تربیت سگ پامرانین

اگر شما هم دوست دارین به جمع هزاران کاربر دیگه ای که با خوندن این کتاب یه سگ پامرانین خوش اخلاق و با نزاکت تربیت کردن بپیوندین، این ایبوک رو بخونید.

پامرانین ها خوشگل که هستن، کافیه حرف گوش کن هم بشن تا لقب ایده آل ترین سگ دنیا رو بهشون بدیم😍

خرید کتاب
۲۵۷,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی تربیت سگ پامرانین و برطرف کردن مشکلات رفتاری آن

تغذیه اصولی مسئولیت مهم سرپرستان!

پامرانینها با اینکه معده کوچیکی دارن ولی متابولیسم بدنشون بالاست به همین دلیل باید غذای اونا رو به چند وعده غذایی تقسیم کنین.

از غذای خشک با کیفیت و دانه ریز برای تغذیه پامرانینها استفاده کنین و به هیچ وجه تو این زمینه خساست به خرج ندین. تو مطلب غذای سگ پامرانین لیست بهترین غذاهایی که میتونین براشون تهیه کنین رو معرفی کردیم.

برای تغذیه توله سگ پامرانین، مقدار غذایی که روی بسته غذاییشون زده رو  به ۴ الی ۳ وعده تقسیم کنین و تو فاصله زمانی ۴ ساعت بهشون غذا بدین مقدار غذای پامرانین بالغ ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان در ۲ وعده غذایی هستش.

تو این مطلب دستور پخت ۸ غذای خونگی برای سگ پامرانین رو بهتون آموزش دادیم: غذای خانگی برای سگ پامرانین.

تخلیه انرژی سگ پامرانین

پامرانینها به دلیل هوش بالایی که دارن علاوه بر تخلیه فیزیکی، به تخلیه ذهنی و بازیهای فکر هم نیاز دارن.

پامرانینها سگهای شیطون و بازیگوشی هستن ولی برای تخلیه انرژی اونا، نیاز به فعالیت خیلی سنگین ندارین؛ تنها کافیه اونا رو ۲ بار در روز به یه پیاده روی ۲۰ دقیقهای ببرین تا خیلی راحت نیاز تخلیه انرژیشون رو تأمین کنین.

شما میتونین از بازی برای آموزش و تربیت کردنشون استفاده کنین برای اینکار باز شما رو ارجاع میدیم به کتاب تربیت سگ پامرانین که لینکش تو همین مطلب اومده.

از بین تمام بازیها، پامرانینها این بازیها رو بیشتر دوست دارن:

 • قایم موشک
 • کشیدن طناب یا تاگ
 • دنبال حباب کردن
 • گل یاپوج با تشویقی سگ

منبع: بخشی از کتاب تربیت سگ پامرانین

نگهداری از توله سگ پامرانین

طبق سایت pomeranian.org مهمترین نکاتی که برای نگهداری توله سگ پامرانیان که حتما باید بدونین شامل:

 • توله سگ های پامرانین زیر ۶ ماه باید حداقل ۳ بار در روز غذا بدین
 • پوم‌های بالای ۶ ماه را هم میشه دو بار در روز غذا داد
 • اگه توله سگ رو به تازگی به خونتون آوردین، روزای اول ممکنه کمی پرخاشگر باشه و استرس داشته باشه. حتما مراقب باشین که به اندازه کافی غذا میخوره و از طرفی خواب کافی هم داره چون توله سگ‌ها زیاد می‌خوابن
 • توله سگ رو تا زمانی که برنامه واکسیناسیون رو انجام نداده، با خودتون بیرون نبرین. بدون واکسیناسیون، اونا در خطر بیماری‌‌های خطرناک مختلفی مثل، دیستمپر، پاروا ویروس، هپاتیت و … هستن
 • پامرانین‌ها شخصیت قاطع و محکمی دارن، پس از همون تولگی باید بهشون بفهمونین، رئیس کیه وگرنه دیگه تربیت این نژاد به این راحتیا نیست

برای مراقبت بهتر از توله سگتون بهتون پیشنهاد ‌می‌کنیم که مطلب نگهداری از توله سگ رو بخونین.

هزینه نگهداری از این نژاد در ماه چقدر میشه؟

هزینه نگهداری سگ از نژاد پامرانین بسته به کیفیت محصولاتی که خریداری میکنین و تعداد دفعاتی که به کلینیک مراجعه میکنین، متفاوته. از اونجایی که قیمتا تو ایران هیچ وقت ثابت نمیمونن، نوشتن یه عدد کار بیهودهای محسوب میشه ولی این رو بدونین که اول راه ممکنه به دلیل خرید یه سری وسایل اولیه هزینه نگهداری کمی بالا باشه.

به طوری کلی هزینه نگهداری از یه پامرانین در ماه‌های اولیه تو آمریکا چیزی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلاره.

جمعبندی

مهمترین مسأله تو نگهداری سگ پامرانین تربیت اوناست، تربیتشون رو از وقتی که اونا رو به خونه میارین جدی بگیرین، از اونجایی که سروصدای این نژاد زیاده قبل از آوردنش به آپارتمان یاد بگیرین چطور میتونین اونا رو آموزش بدین. برای تخلیه انرژیشون پیاده‌روی روزانه به همراه بازیهای فکری، کافیه. حواستون به شیطونیهاش روی مبل باشه چون ممکنه آسیب ببینن.

اگه قصد آوردن یکی از این عروسک‌های نارنجی به خونتون رو دارین، باید بدونین که کت بلند اونا به مراقبت روزانه نیاز داره و ۲ بار در سال هم ریزش شدیدی دارن، پس اگه به موی سگ حساسیت دارین احتمالاً این نژاد زیاد مناسب شما نباشه.

تیم پت پرس هم همیشه هوای شما و پامرانین خندونتون رو داره.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: آرمان بزرگی
نویسنده: آرمان بزرگی
آرمان هستم، عاشق علم و گیم و انیمه و حیوانات هستم و دوست دارم ساعت‌ها درموردشون با مردم صحبت کنم، به همین دلیل به تولید محتوا روی آوردم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.