نصب اپلیکیشن
گربه هیمالین چشم آبی

معرفی گربه هیمالین و تفاوت آن با گربه پرشین

گربه‌ هیمالین بازیگوش و مهربونه. بهترین همراه  برای انسانه و از گذروندن زمانش کنار ما لذت می‌بره. اما همیشه یه سردرگمی خاصی برای تشخیص اینکه این گربه هیمالین هست یا پرشین وجود داره. توی این مطلب می‌خوایم در مورد مشخصات و خصوصیات فیزیکی، ویژگی‌های اخلاقی و روش نگهداری از گربه هیمالین صحبت کنیم. و مهم‌تر از همه یاد می‌گیریم که تفاوت اونا با گربه‌های پرشین دقیقاً چیه و این همه شباهت از کجا میاد.

فرق گربه هیمالین و پرشین چیه؟

گربه‌ی هیمالین یه نژاد ترکیبی هستن. مشخصات ظاهری اون‌ها خیلی به گربه‌ی پرشین نزدیک هست، تنها تفاوتشون اینه که رنگ موهاشون توی قسمت پوزه، گوش و دست پاها تیره‌تر و مثل گربه‌ سیامی هست. به خاطر این ویژگی، به شوخی به گربه‌ی هیمالین، گربه‌ی پرشین در لباس سیامی هم گفته می‌شه.

چرا گربه‌های هیمالین شبیه به گربه‌های پرشین هستن؟

برای جواب دادن به این سوال باید کمی از تاریخچه گربه‌های هیمالین براتون بگیم. گربه‌های این نژاد گونه‌ی دستکاری شده‌ای هستن که از ترکیب گربه‌های پرشین و گربه‌های سیامی به وجود اومدن. بعضی از فروشنده‌ها و توی مناطقی از آمریکا ممکنه این نژاد رو به اسم گربه‌ی هیمالین پرشین، گربه‌ی پرشین هیمالین یا پرشین رد پوینت بشناسن.

گربه هیمالین چشم آبی

چند حقیقت جالب در مورد گربه هیمالین

 • این گربه‌ها اولین بار، به خاطر یه تحقیق که توی دانشگاه هاروارد انجام می‌شد به وجود اومدن. تحقیق در مورد ترکیب نژاد گربه‌های سیامی و پرشین بود. اسم اولین گربه‌ هیمالین که این ویژگی‌ها رو داشت رو نیوتن گذاشتن. پیشنهاد می‌کنم مقاله «اسم گربه» رو بخونین تا با اسم های جذاب برای گربه ها آشنا بشین.
 • اسم هیمالین بر اساس اسم گونه‌ای خرگوش که لکه‌های مشابه این نژاد رو داره انتخاب شد.
 • توی سال ۲۰۱۲ گربه‌ای به اسم کُلنل میو رکورد گینس مو بلندترین گربه‌ی جهان رو شکست. کلنل میو یه هیمالین زیبا و اخمو بود.

خرگوش هیمالین

مشخصات گربه هیمالین

 وزن گربه‌ی هیمالین چقدره؟

این گربه‌ به خاطر استخوان‌های درشت و سنگینش جزء گربه‌های متوسط محسوب می‌شه. معمولاً وزن گربه‌ نر هیمالین بیشتر از ۵.۵ کیلوگرم و وزن گربه ماده هیمالین بین ۳.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم هست.

طول عمر گربه‌ی هیمالین چقدره؟

شرایط کلی محیط زندگی، تغذیه و شرایط ژنتیکی روی طول عمر گربه تاثیر می‌ذاره. به طور کلی می‌شه گفت، گربه هیمالین ۸ الی ۱۱ سال عمر می‌کنه.

گربه هیمالین طوسی

خصوصیات گربه هیمالین چیه؟

گربه هیمالین استخوان‌های درشت و دست و پاهای کوتاهی داره. دم و گوش‌های گربه هیمالین کوتاهه و موهای بلند، پرپشت و ضخیمشون دل هر کسی رو به راحتی می‌بره. سر این گربه‌ها گرده و چشم‌های درشتشون می‌تونه، سبز، مسی و آبی باشه. از اونجایی رنگ چشم اکثر گربه‌های سیامی آبیه، گربه‌های هیمالین چشم آبی، گربه هیمالین اصیل شناخته می‌شه و پرطرفدارتر هستن.  قیمت گربه ی هیمالین چشم آبی به همین دلیل از بقیه‌ کمی بیشتره.

انواع گربه هیمالین

به طور کلی گربه هیمالین رو می‌شه به دو دسته تقسیم کرد:

 • هیمالین سنتی یا دال فیس
 • هیمالین فلت

گربه همالین فلت

تفاوت گربه هیمالین دال فیس و هیمالین فلت چیه؟

هیمالین دال فیس صورت گرد و بینی کشیده‌ای داره. ترکیب بینی و پوزه‌ی هیمالین دال فیس مثل تصویری هست که از بیشتر گربه‌ها توی ذهنمون داریم. اما گربه هیمالین فلت با پوزه‌ی پخش شباهت خیلی زیادی به گربه‌ پرشین فلت داره.

گربه هیمالین سنتی یا دال فیس

دسته بندی گربه هیمالین بر اساس رنگ چجوریه؟

بارزترین ویژگی گربه هیمالین موهاش هست. به طور کلی رنگ بدن گربه هیمالین سفید تا حنایی هست. اما چیزی که تفاوت رو بین اون‌ها ایجاد می‌کنه رنگ لکه‌های تیره‌تر روی پوزه، گوش و دست و پاهای گربه هست.

رنگ لکه‌ها می‌تونه:

 • آبی: اگه رنگ لکه‌های گربه هیمالین خاکستری مایل به آبی باشه معمولاً به اسم گربه پرشین هیمالین بلو پوینت شناخته می‌شه.
 • بنفش یاسی

گربه هیمالین یاسی یا لیلاک

 • طوسی

گربه هیمالین طوسی ماه پیشونی

 • شکلاتی

اگه رنگ لکه‌های گربه هیمالین شکلاتی باشه معمولاً به اسم گربه پرشین هیمالین چاکلت پوینت شناخته می‌شه.

گربه هیمالین چاکلت پوینت

 • پارتی کالری یا تورتورایس شل

گربه هیمالین پارتی کالری یا تورتورایس شل

 • کرم

گربه هیمالین ردپوینت نر

 • قرمز

گربه هیمالین سفید چشم آبی

اخلاق گربه هیمالین

اخلاق گربه‌های هیمالین چیزی بین گربه ‌های سیامی و پرشینه. گربه‌های سیامی فضول، پر انرژی و شیطونن و گربه‌های پرشین، آروم و کم فعالیت. به همین خاطر اخلاق گربه‌های هیمالین مثل آب و هوای فصل بهاره. اونا هم تنبلن و هم می‌تونن حسابی بازیگوش باشن! می‌تونن دراز کشیده باشن و در حال استراحت باشن و یک دقیقه بعدش شروع به دویدن توی خونه کنن، قلت بزنن و انرژیشون رو تخلیه کنن. این گربه‌ها با تغییر شرایط خوب کنار میان و رابطه‌شون با غریبه‌ها خوب و دوستانه هست.

اونا عاشق توجه هستن اما اگه یه روز سرتون شلوغ باشه مزاحم کارتون نمی‌شن و با سروصدا کردن، سعی نمی‌کنن توجهتون رو به خودشون جلب کنن.

گربه هیمالین دوست داره کنارتون توی تخت دراز بکشه و یا حتی گاهی روی پاتون بنشینه و تلوزیون تماشا کنه. اونا محیط آروم و بی سر و صدا رو ترجیح میدن پس سعی کنید از زیادی شلوغ کردن خونه خودداری کنید.

رابطه گربه هیمالین با بچه‌ها

گربه‌های هیمالین می‌تونن بهترین دوست بچه‌ها باشن. یه هیمالین از توجهی که از بچه‌ها می‌گیره، بینهایت لذت می‌بره. شیطنت و بازیگوشی اونا برای بچه‌ها خیلی جذابه و می‌تونن ساعت‌ها باهم سرگرم باشن. اگه توی خونه بچه‌ی کوچیک دارید، نگهداری از یه هیمالین می‌تونه یه انتخاب عالی برای شرایط شما باشه. اما یادتون باشه که به کودکتون یاد بدید که با نرمی و ملایمت با گربه بازی کنه.

رابطه گربه هیمالین با دیگر حیوانات

گربه هیمالین می‌تونه یه رابطه‌ی عالی با بقیه‌ی حیوانات برقرار کنه. اما یادتون باشه غریزه‌ی حیوانات گاهی پررنگ‌تر از میلشون به عشق و دوستیه. گربه‌ها ذاتاً موجوداتی شکارچی هستن. پس اگه توی خونه پرنده یا همستر دارید کمی بیشتر احتیاط کنید.

نگهداری گربه هیمالین

گربه‌ی هیمالین دوست داره با افراد خونه بازی کنه اما شما به عنوان صاحبش باید کمی پیگیرش بشید و به بازی دعوتش کنید. مثلاً باهاش توپ بازی کنید و یا با یه تیکه نخ کاری کنید که توی خونه دنبالتون کنه. اسباب بازی گربه هم می‌تونن توجه اون رو جلب و به بازی تشویقش کنن.

گربه هیمالین طوسی

اصلاح و شستشوی گربه هیمالین

با اینکه موهای گربه‌های هیمالین الگوهای رنگی مشابه موهای گربه‌های سیامی رو داره اما نسبت به موهای گربه‌های سیامی بلندتر و پرپشت تره. موهای بلند و ضخیم این گربه‌  نیاز به مراقبت و نگهداری روزانه داره. برای جلوگیری از گلوله و نمدی شدن موهای گربه باید روزانه اون‌ها رو برس بزنید.

هر دو یا سه ماه دوست کوچولوتون رو حموم کنید تا چربی پوست و موهاش تحت کنترل باشه. اگه ترجیح می‌دید گربه رو خودتون توی خونه حمام کنید مطلب حمام کردن گربه می‌تونه توی این زمینه بهتون کمک کنه.

گربه هیمالین آبی پشمالو

چرا نباید موهای گربه هیمالین نمدی بشه؟

نمدی شدن موها محیط مناسبی رو برای رشد و زندگی کک، شپش و … به وجود میاره. در نهایت عفونت پوستی دوست پشمالتون رو تهدید می‌کنه.

اگه برای مدتی موهای گربه شونه نشن، تلاش می‌کنه خودش موهای نمدی شده رو از بدنش جدا کنه. گاهی این گلوله‌های مویی از راه دهن وارد سیستم گوارشی گربه می‌شه و مشکلات زیادی براش ایجاد می‌کنن.

گربه هیمالین طوسی نر

چرا باید صورت گربه هیمالین رو تمیز نگه داریم؟

چشم و بینی گربه هیمالین رو باید همیشه تمیز نگه دارید. اگه این کار رو انجام ندید، ترشحات بینی و چشم گربه ممکنه به شکل لکه برای همیشه روی صورت دوستتون باقی بمونه. این لکه‌ها از زیبایی گربه کم می‌کنه و به نظر می‌رسه که صورتش همیشه کثیفه.

نیمرخ گربه پرشین هیمالین

چطوری صورت گربه هیمالین رو تمیز کنم؟

برای اینکار به پارچه مرطوب و گرم رو به نرمی پایین چشم و بینی گربه بکشید. اگه گربه شما از نوع هیمالین فلت باشه، بیشتر به این تمیزکاری نیاز داره.

چرا باید ظرف خاک گربه‌ی هیمالین رو مرتباً تمیز کنیم؟

گربه هیمالین روی تمیزی خاکش حساسه. اگه خاکش به طور مرتب تعویض نشه ممکنه باعث عفونت مجاری ادراری اون بشه. علاوه بر این، اگه حس کنه که به تمیزی خاکش اهمیتی نمی‌دید جای جدیدی برای راحت کردن خودش پیدا می‌کنه. البته دستشویی نکردن گربه توی خاک خودش می‌تونه دلایل دیگه‌ای هم داشته باشه که توی مقاله‌ی علت دستشویی نکردن گربه در خاک چیست متوجه دلیلش بشید و اون رو حل کنید.

گربه هیمالین در حال خمیازه کشیدن

 

نوع خاک و کیفیتش هم ‌می‌تونه توی تجربه‌ی گربه تاثیر بذاره. توی مقاله خاک گربه انواع خاک‌های موجود در بازار ایران بررسی شده  و کارتون رو توی انتخاب نوع خاک کمی راحت کرده. خوندنش رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

تغذیه گربه هیمالین

از اونجایی که این نژاد، نژاد خیلی فعالی نیست، باید به تغذیه‌ش اهمیت زیادی بدید. اینطوری مطمئن می‌شید که دچار اضافه وزن و بیماری‌های دیگه‌ای مثل دیابت نمی‌شه.

گربه هیمالین ردپوینت

 غذای مناسب گربه‌ی هیمالین باید چه شرایطی داشته باشه؟

مهمترین نکته اینه که رژیم غذایی گربه هیمالین باید متعادل باشه. به این معنی که بخش اصلی این رژیم رو باید پروتئین حیوانی تشکیل بده. مقدار مناسبی چربی‌های مفید داشته باشه و میزان کمی کربوهیدرات. در غذای خشک گربه که توی پت ‌شاپ‌ها می‌تونید تهیه کنید تا حد زیادی این فرمول رعایت شده. اما اگه تصمیم دارید غذای خانگی برای گربه عزیزتون تهیه کنید باید حواستون به مسائل بیشتری باشه. مثل اینکه بعضی از مواد غذایی که برای ما انسان‎ها بی‌خطرن ممکنه جون گربه‌تون رو به خطر بندازن و توی دسته‌ی غذاهای مضر برای گربه‌ قرار می‌گیرن.

گربه هیمالین کرم

تربیت نژاد هیمالین

گربه‌ی هیمالین باهوشه و از جلب توجه صاحبش لذت می‌بره. نه خیلی تنبله که حوصله‌ی توجه به آموزش‌های شما رو نداشته باشه. و نه اونقدر شیطونه که تمرکزش فقط روی بازی و شیطنت باشه. همه‌ی این ویژگی‌ها اون رو به یه نژاد تربیت‌پذیر تبدیل کرده. برای یاد گرفتن روش‌های آموزش گریه‌تون پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله‌ی چگونه گربه را تربیت کنیم رو هم بخونین که یه راهنمای عالیه.

یادتون باشه گربه‌ها موجودات مستقلی هستن و تربیتشون برای انجام دادن شیرین‌کاری ممکنه کار خیلی آسونی نباشه. اما نا امید نشید با تکرار و تمرین هرچیزی ممکنه.

بچه گربه هیمالین

نقطه ضعف گربه‌ی هیمالین چیه؟

کوتاه بودن بینی این گربه‌ها و مخصوصاً گربه‌های هیمالین فلت، شرایط خاصی رو براشون به وجود آورده. در واقع این گربه‌ها علاوه بر زیبایی، حساسیت‎‌‌های گربه‌های پرشین رو هم به ارث بردن. ببینیم این نقاط ضعف چه چیزهایی هستن:

خرخر کردن

اولین چیزی که تحت تاثیر قرار گرفته، خواب گربه هیمالین هست. اونا موقع خواب ممکنه خرخر کنن. این ویژگی در گربه‌های پرشین و اگزوتیک شورت‌هیر هم وجود داره. در مورد این رفتار و نگرانی‌های مرتبط بهش توی مطلب خرخر گربه توضیح دادیم.

گربه هیمالین خوابیده

گرمازدگی گربه هیمالین

این گربه به خاطر کوتاهی بینی و خیس بودن دائمی اون تحمل گرمای زیاد رو نداره. گرمازدگی اگه در مراحل اولیه کنترل و درمان نشه می‌تونه باعث آسیب‌های جبران ناپذیری مثل از کار افتادن اعضای بدن، ایست قلبی و حتی مرگ بشه. اگه برای دونستن علائم گرمازدگی و روش درمان اون احتیاج به اطلاعات بیشتری دارید مطلب گرما‌زدگی در حیوانات خانگی رو حتماً بخونید.

نظر شما

شما چطور؟ تاحالا یه گربه هیمالین داشتید؟ به نظرتون نگهداری از این نژاد در مقایسه با سایر نژادها سخت‌تره؟ لطفا توی قسمت نظرات از تجربیات خودتون برامون بگید.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (11 امتیاز)
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
آرمیتا هستم، عاشق حیوانات و نوشتن درباره اون هام. خودم دوتا گربه دارم و با مطالعه درباره اون ها و تولید محتوا اطلاعاتم رو به روز نگه میدارم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
Melina
نوشته شده در: ۱۶ آبان, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
من قصد خرید گربه رو دارم و اون کتاب نگه داری گربه رو خریدم و خوندم و شرایط نگه داریشون رو دارم اما نمیدونم چه نژادی برام مناسبه
من یه گربه ی خوابالو و بقلی میخوام و رو پاهام هم پشینه و به فیلم دیدن علاقه داشته باشه ولی خب بازی هم بکنه و وقتی میخوام باهاش بازی کنم بی توجه نباشه و فقط لم نده و تحرک هم داشته باشه و تو خونه راه بره
من میخوام بچه گربه بگیرم تا تربیت رو طبق مراحلی که در کتاب گفتید انجام بدم فقط بیماری هاشون منو نگران میکنه
من از پرشین و هیمالین و اگزاتیک و چین چیلا و اسکاتیش خوشم میاد ولی بیماری هایی که گفتید و دارن
میخواستم بدونم اگه طبق مراقبت هایی که گفتید همه رو انجام بدم احتمال بروز بیماری ها چقدره؟و من با توجه به ویژگی هایی که دوست دارم گربم داشته باشه چه گربه ای انتخاب کنم؟و یک مورد هست که یکی گفته بود مدفوع گربه های مو بلند به موشون می چسبه و معمولن اون ناحیه مو هاشون کثیفه درسته؟اگه اره باید برای مقابله باهوش چی کار کنم؟
ممنون میشم به همه ی سوالاتم جواب بدید تا در خرید گربم دچار مشکل نشم

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۱۹ آبان, ۱۳۹۹

سلام ملینا عزیز ، گربه ها مستعد یه سری بیماری های ژنتیکی هستند بخصوص پرشین ها و میکس های پرشین اما اگر واقعا قصد نگهداری ازشونو رو دارید با چک آپ سالیانه میتونین از وضعیت سلا متشون پیش دامپزشک با خبر بشین و خیال خودتون رو راحت کنین تا اگر مشکل داخلی بدون علایم بالینی براشون پیش بیاد از بروز اون جلوگیری کنین.
در رابطه با با اینکه چه گربه ای میتونه براتون بهتر باشه هم خب میتونم بگم پرشین ها که حسابی خوابالو هستند و شاید از لحاظ بازی و تحرک کمتر از بقیه باشن اما هیمالین که میکس پرشین و گربه ی سیامیه میتونه گزینه خوبی براتون باشه که هم شیطون باشه و هم بقلی و خوابالو ، همینطور اگزاتیک هم گربه ی شیرین و بازیگوش و آرومیه که اگر برس کشیدن و مو های بلند پرشین و چین چیلا و هیمالین سخت باشه براتون میتونه مناسب باشه.
برای جلوگیری از چسبیدن مدفوع به مو های بلندشون هم میتونین گلوله های توپی که در خاکشون جمع میشه رو بعد از هر بار مدفوع از خاکشون بردارین تا تماس مجدد نداشته باشن و هم چنین با یک دستمال مرطوب بعد از مدفوع تمیزشون کنین و مو های ناحیه مقعدشون رو کوتاه نگه دارین.

پاسخ به این نظر
رامین
نوشته شده در: ۱۶ آبان, ۱۳۹۹

گربه هیمالین= دوست واقعی
گربه هیمالین‌= خواهر و برادر
گربه هیمالین= عزیز ترین فرزند
گربه هیمالین= دلیل زندگی

پاسخ به این نظر
آیدا یلالی
نوشته شده در: ۱۷ مهر, ۱۳۹۹

ببخشید گربه هیمالین چقد مستعد ابتلا به بیماری‌هایی نژادیه؟روز دامپزشک مبارک و ممنون از مقاله های خوبتون

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۵ مهر, ۱۳۹۹

سلام آیدا جان،
میزان ابتلاش به بیماریای نژادی متوسط رو به بالا هست مثل بیماری کلیوی کیستیک، آسم، مشکلا هورمونی و مشکلات خونی و …

پاسخ به این نظر