کتاب تربیت عروس هلندی
دستی کردن عروس هلندی

چگونه عروس هلندی رو دستی و رام کنم؟

چگونه عروس هلندی را دستی کنیم؟ عروس هلندی‌ها ذاتا پرنده‌هایی اجتماعی و خونگرم هستن. با این حال رام کردن و آموزش دستی کردن عروس هلندی نیاز به صبر و حوصله زیاد و البته استفاده از اصول و روش صحیح داره. وقتی یه عروس هلندی رو تازه به خونه میارید معمولا از شما و محیط زندگی جدیدش می‌ترسه؛ چون همه چیز براش ناآشنا و غریبه است. اما به مرور می‌تونید عروس هلندی‌تون رو رام و دستی کنید.

از طرفی رام کردن یکی از اولین کارهایی است که برای آموزش کوکاتیل برای مهارت‌های دیگه نیازه ولی خیالت راحت، ما این راهو بلدیم پس در ادامه همراه ما باشید تا بهتون روش انجام این کار رو یاد بدیم.

چگونه عروس هلندی را دستی کنیم؟

عروس هلندی یکی از محبوب‌ترین پرنده‌های خونگیه و به خاطر ظاهر زیبا و روحیه شیطون و بازیگوشی که داره طرفدارای زیادی داره.

بهترین سن برای آموزش دستی کردن عروس هلندی ۴۰ تا ۵۰ روز اول زندگی‌اش هست. تو این سن عروس هلندی معمولا مستقل میشه و کارهای تغذیه و نظافتش خودش انجام میده و می‌تونه برای دستی شدن آموزش ببینه.

پرورش‌دهنده‌ها و همینطور صاحبان باتجربه معتقدن که هرچی سن عروس هلندی کمتر باشه زودتر بهتون اعتماد می‌کنه و دستی و رام کردنش هم راحت‌تره.

البته عروس هلندی‌های بزرگ‌تر هم به همون اندازه به محبت و اعتماد شما نیاز دارن؛ ولی شاید رام و دستی کردن عروس هلندی بالغ و بزرگسال برای کسی که تا حالا عروس هلندی نداشته سخت‌تر باشه. اگه نمی‌دونین سن عروس هلندی‌تون چقدره، پس مقاله تشخیص سن عروس هلندی رو از دست ندین.

رفتار و واکنش عروس هلندی بزرگسال تا حد زیادی به تجربه‌های قبلیش با آدما بستگی داره و اگه صاحب مهربونی نداشته و اعتماد و محبتی از آدم‌ها ندیده باشه دیرتر اعتماد می‌کنه و رام کردنش به یه صاحب باتجربه نیاز داره.

رام یا دستی شدن عروس هلندی یکی از مهم‌ترین و اولین بخش‌های نگهداری عروس هلندی هست که باید به درستی انجام بشه. در ادامه مقاله به شما می‌گیم که چطور باید این کار انجام بدین.

آموزش دستی کردن عروس هلندی و نشستن بر روی انگشت

برای مطالعه دقیق در مورد آموزش دستی کردن عروس هلندی این منابع رو بهتون پیشنهاد می کنیم؟

تمام مقالات مربوط به عروس هلندی می‌تونن بهتون در نگهداری و تربیت عروس هلندی کمک کنن؛ اما اگه یه راهنمای جامع و کلی داشته باشین کارتون خیلی راحتتر می‌شه.

عروس هلندی‌ها پرنده‌های حساسی هستن و برای نگهداری و مراقبت از اونا لازمه نکات مهمی رو بدونید و رعایت کنید.

به همین دلیل پت پرس یه کتاب الکترونیکی در مورد راهنمای جامع نگهداری عروس هلندی تهیه کرده که توش هرچی لازمه در مورد این پرنده کوچولو بدونید رو بهتون کامل توضیح دادیم.

از جمله مطالب و سرفصل‌های این کتاب الکترونیکی عبارتند از:

 • اصول نگهداری عروس هلندی
 • نیازهای تغذیه‌ای
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • رفتارشناسی عروس هلندی
 • رفع مشکلات رفتاری عروس هلندی
 • روش بازی کردن با پرنده
 • آموزش حرف زدن
 • آموزش انواع شیرین‌کاری و ترفندهای بامزه

 

ایبوک جامع آموزش، نگهداری و دستی کردن عروس هلندی

یه کتاب جامع درباره آموزش و نگهدای عروس هلندی در خانه که با داشتنش میتونی هروقت به سوال یا مشکلی برخورد کردی بهش مراجعه کنی و جواب سوالت رو بگیری و در آخر هم به بهترین شکل از این پرنده جذاب و باهوش، نگهداری کنی.

این ایبوک رو بخون، هرچی گفتیم عمل کن و ببین عروس هلندی ات چطوری از داشتن صاحبی مثل تو به خودش افتخار میکنه😄

خرید کتاب
۹۶,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی در خانه

پرنده رو برای اصلاح پرهاش پیش دامپزشک ببرید

پرنده‌تون رو برای چکاپ و همین‌طور برای کوتاه کردن نوک پرهاش پیش دامپزشک ببرید. کوتاه کردن پرها باعث می‌شه هربار که عروس هلندی رو از قفس بیرون میارید برای بلند شدن به کمک شما نیاز داشته باشه. در نتیجه زودتر و بهتر بهتون اعتماد می‌کنه و دستی می‌شه.

چیدن بال های عروس هلندی یکی از مهم‌ترین مراحل برای رام کردن عروس هلندیه. اگه بال‌های عروس هلندی رو کوتاه نکنید ممکنه موقع بیرون اومدن از قفس از ترس پرواز کنه و به در و دیوار و وسایل خونه بخوره، بالش بشکنه و به خودش آسیب بزنه.

البته مقدار کوتاه کردن باید دقیق و اصولی باشه؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای این کار حتما پیش دامپزشک برید. چون زیاد کوتاه کردن بال‌ها باعث به هم خوردن تعادل پرنده می‌شه و در حفظ تعادل موقع نشستن و پریدن دچار مشکل می‌شه.

قفس پرنده رو در جای مناسبی قرار بدین

یکی از مهم‌ترین نکات در نگهداری و دستی کردن عروس هلندی اینه که یه جای مناسب برای قفسش پیدا کنید. البته علاوه بر قفس مناسب، برای نگهداری از عروس هلندی‌تون به یه سری لوازم و وسایل دیگه هم نیاز دارید (در این رابطه بخونید: راهنمای خرید لوازم عروس هلندی).

هیچ وقت قفس عروس هلندی رو تو آشپزخونه نذارید، چون گاز و بخار روغن و تفلون براشون سمی و خطرناکه.

همین‌طور قفسش رو خیلی نزدیک به تلویزیون قرار ندید؛ چون صداها و نورهای مداوم تلویزیون فوق العاده برای عروس هلندی استرس‌زا و ترسناکه.

بهتره قفس عروس هلندی رو به یه دیوار تکیه بدید تا حس امنیت بیشتری بکنه. قفس عروس هلندی باید جایی باشه که در عین حال که شما و سایر اعضای خانواده رو می‌بینه اما سکوت و آرامش هم داشته باشه. عروس هلندی‌ها برای سلامت جسمی و ذهنی‌شون در طول شبانه‌روز به ۱۰-۱۲ ساعت خواب نیاز دارن.

اجازه بدید پرنده‌ به خونه جدیدش عادت کنه

عادت دادن عروس هلندی به صاحب جدید نیاز به زمان داره، به همین خاطر توصیه می‌کنیم چند روز اول کاری به کار عروس هلندی نداشته باشید و بهش زمان بدید شما و محیط خونه رو بشناسه و بهش عادت کنه. هیچ وقت همون روزهای اول سعی نکنید پرنده رو بغل کنید یا بگیرید؛ چون باعث ترس و وحشتش می‌شه.

فقط براش آب و غذای کافی بذارید و قفسش رو جایی بذارید تا شما و اعضای خانواده رو ببینه و به مرور به حضور شما عادت کنه.

رام کردن عروس هلندی و نشستن روی دست

با عروس هلندی‌تون حرف بزنید

عروس هلندی باید به لحن و تن صدای شما هم عادت کنه. هرروز چند دقیقه‌ای کنار قفسش بشینید و با لحن آروم و مهربون باهاش حرف بزنید. کنار قفس نایستید؛ پیشنهاد می‌کنیم کنار قفس بشینید تا قدتون کوتاهتر بشه و عروس هلندی کمتر ازتون بترسه.

حتی می‌تونید یه آهنگ رو با سوت واسش بزنید. صدای بلند، جیغ زدن و … تنها باعث ترسیدن پرنده از شما می‌شه؛ پس مراقب لحن صداتون باشید.

راستش خیلی مهم نیست چی بهش می‌گید؛ مهم‌تر اینه که با لحن آروم و ملایم باهاش حرف بزنید.

اگه عروس هلندی ازتون می‌ترسه کمی عقب‌تر بشینید تا بفهمه خطری براش ندارید. به مرور متوجه می‌شید که عروس هلندی داره با دقت به صداتون گوش می‌کنه و شاید با شنیدن صداتون حتی تو قفس بهتون نزدیکتر بشه تا با شما بیشتر آشنا بشه. اینا علائم خیلی خوبی هستن و نشون می‌ده عروس هلندی هم کنجکاوه که با شما بیشتر آشنا بشه. این کار رو حداقل برای یه هفته هرروز انجام بدین.

در این مرحله هیچ وقت انگشتتون رو از لای میله‌ها داخل قفس نکنید و سعی نکنید بهش دست بزنید یا به زور بگیریدش.

بهش تشویقی و خوراکی خوشمزه بدین

هیچ چیز مثل یه خوراکی خوشمزه نمی‌تونه اعتماد و محبت عروس هلندی رو جلب کنه.

پس وقتی احساس کردین که عروس هلندی تا حدی به حضور شما عادت کرده یه خوراکی خوشمزه رو لای میله‌ها نگه دارید و صبر کنید تا بیاد بگیردش. هیچ وقت غذا رو جلوی صورتش نگیرید یا به نوکش نمالید!

برای تشویقی عروس هلندی می‌تونید از انواع سبزیجات یا میوه‌ها، غلات خشک و پاپ کورن بدون نمک استفاده کنید. در حالی‌که تشویقی رو نگه داشتید با صدای خیلی آروم و مهربون باهاش حرف بزنید و سعی کنید مدام اسمش رو صدا بزنید تا اینطوری اسمش رو هم زودتر یاد بگیره.

اگه نمی‌دونید چه غذاها و میوه‌ها و سبزیجاتی می‌تونید به عروس هلندی بدید نگران نباشید. در مطلب راهنمای غذای عروس هلندی می‌تونید در مورد انواع غذاهای مفید برای پرنده‌تون اطلاعات بیشتری پیدا کنید.

تکرار، تکرار و باز هم تکرار!

چند مرحله بالا رو لازمه هرروز تکرار کنید تا عروس هلندی واسه مرحله بعد که دستی شدنه آماده بشه.

هرجلسه تمرینی نباید بیشتر از ۵ الی ۱۰ دقیقه باشه.

کنار قفسش بشینید؛ باهاش حرف بزنید و اگه آروم بود بهش تشویقی بدین. در پایان هر جلسه سعی کنید خیلی تدریجی تشویقی رو دورتر نگه دارید تا عروس هلندی مجبور بشه به شما و دستتون نزدیکتر بشه.

حتی اگه جوجه عروس هلندی بازیگوشی دارید که بدش نمیاد با شما بازی کنه باز هم زمان هر جلسه نباید بیشتر از ۱۰-۱۵ دقیقه بشه.

نگهداشتن عروس هلندی روی انگشت

حالا وقت بیرون اومدن از قفسه!

وقتی مراحل قبل رو با موفقیت پشت سر گذاشتید و عروس هلندی حالا بدون ترس غذا رو از دستتون می‌گیره وقتشه پرنده‌تون رو از قفس بیرون بیارید.

رسیدن به این مرحله ممکنه یکی دو هفته یا حتی چند ماه طول بکشه. فراموش نکنید که هر عروس هلندی‌ای شخصیت متفاوتی داره و ممکنه دیرتر یا زودتر بهتون اعتماد کنه؛ پس صبور باشید!

قبل از بیرون آوردن پرنده مطمئن بشین که همه درها و پنجره‌ها بسته است و اگه حیوون خونگی دیگه‌ای دارین اونجا حضور نداره. حالا در قفس رو باز کنید و یه خوراکی خوشمزه رو کف دستتون بگیرید. وقتی عروس هلندی چند قدم بیرون قفس میاد و غذا رو از دستتون برمی‌داره معلومه که آماده مرحله بعده.

چطوری به عروس هلندی‌ام یاد بدم روی انگشتم بیاد؟

دست یا انگشتتون رو خیلی آروم زیر پای عروس هلندی ببرید. اگه واکنش خوبی نشون داد انگششتون رو آروم زیر پای پرنده ببرید و کمی بلند کنید. معمولا این کار باعث به هم خوردن تعادل پرنده می‌شه و برای حفظ تعادل خودش داوطلبان پای دیگه‌ش رو هم روی انگشتتون میاره.

اگه عروس هلندی ترسید اشکال نداره، تمرین رو متوقف کنید و بعدا دوباره تکرار کنید. اما اگه رفتار آروم و خوبی داشت بهش تشویقی بدین و با لحن خوشحال و ملایم بهش آفرین بگین.

این کار رو بارها باید تکرار کنید تا عروس هلندی حتی بدون تشویقی هم روی انگشتتون بیاد.

ممکنه پرنده‌ برای اینکه استحکام و امن بودن انگشتتون رو بسنجه چندبار انگشتتون رو آروم نوک بزنه!

پس برای این اتفاق آماده باشید و اگه این کار رو کرد هیچ وقت یکدفعه دستتون رو نکشید و جیغ نزنید؛ چون باعث ترس پرنده می‌شه.

آموزش دستی کردن عروس هلندی

نکات مهم در مورد رام کردن و دستی کردن عروس هلندی

 • بهتره تنها یه نفر (صاحب اصلی) با عروس هلندی وقت بذاره و دستیش کنه. اینطوری پرنده‌تون گیج نمی‌شه و سریع‌تر به شما عادت می‌کنه.
 • وقتی عروس هلندی به شما اعتماد کرد و دستی شد بقیه اعضای خانواده هم می‌تونن کم کم دستی کردن عروس هلندی رو امتحان کنن.

همیشه سعی کنید وقتی پیش پرنده‌تون هستید بشینید تا با کوچکتر شدن جثه‌تون حس تهدید و خطر به پرنده ندید.

 • ابتدا سعی کنید از فاصله با عروس هلندی حرف بزنید و به مرور این فاصله رو کمتر و کمتر کنید.
 • تشویقی دادن رو فراموش نکنید. تشویقی نقش خیلی مهمی در جلب اعتماد و دستی کردن عروس هلندی داره و در آموزش‌های بعدی هم با همین روش می‌تونید بهش چیزای زیادی یاد بدین.

عروس هلندی‌ها از انگشت‌های آدم‌ها، مخصوصا اگه در حال حرکت باشن می‌ترسن! پس بهتره وقتی می‌خواید دستیش کنید دستتون رو مشت کنید و فقط یک یا دو انگشتتون رو به سمتش ببرید.

 • هیچ وقت دست یا انگششتون رو بالای سر عروس هلندی نبرید و همیشه از کنار، جایی که پرنده بتونه انگشتتون رو ببینه بهش نزدیک کنید.
 • بهترین حالت اینه که هر ۲ ساعت یه بار ۵ دقیقه براش جلسه آموزشی بذارید. اما اگه سرکار می‌رید و در طول روز خونه نیستید ۱۰ دقیقه صبحها و ۱۰ دقیقه عصرها براش وقت بذارید.
 • همیشه زمانی رو برای تمرین و آموزش انتخاب کنید که حالت آروم و راحتی داره. هیچ وقت عروس هلندیتون رو مجبور به چیزی نکنید.

توجه مهم: آموزش دستی کردن عروس هلندی ممکنه چند روز، چند هفته یا حتی چندماه طول بکشه. پس لازمه صبر و حوصله و آرامش زیادی داشته باشین.

حالا که عروس هلندی‌تون دستی شده وقت آموزش‌های بیشتره!

وقتی پرنده زیباتون به شما کاملا اعتماد کرد و به راحتی و داوطلبانه روی انگشتتون اومد یعنی دستی و رام شده؛ بهتون تبریک می‌گیم!

حالا می‌تونید از این ارتباط و اعتماد استفاده کنید و چیزهای خیلی بیشتری بهش یاد بدین.

عروس هلندی‌ها سوت‌زن‌های قهاری هستن و می‌تونید بهشون یاد بدین آهنگ‌های مختلف رو با سوت بزنن. همینطور اگرچه توانایی حرف زدن عروس هلندی به اندازه سایر طوطی‌های سخنگو مثل کاسکو و کاکادو نیست؛ ولی با تمرین و تکرار می‌تونید کلمات ساده رو بهش یاد بدین.

اگه دوست دارین روش یاد دادن کلمات و تقلید صدا به پرنده‌تون رو یاد بگیرین پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش حرف زدن به عروس هلندی رو بخونید.

علاوه بر حرف زدن، عروس هلندی‌های بازیگوش و شیطون می‌تونن کلی شیرین‌کاری و ترفندهای بامزه یاد بگیرن. این کار هم برای خودشون سرگرم کننده است و هم باعث بهتر شدن رابطه شما با پرنده‌تون می‌شه.

عروس هلندیتون چقدر به شما اعتماد داره؟

تو این مقاله سعی کردیم هرچی در مورد دستی کردن عروس هلندی لازم دارید رو بهتون توضیح بدیم. عروس هلندی پرنده‌ای اجتماعی و بازیگوشه و اگه اصول نگهداری ازش رو بلد باشید مراقبت ازش کار چندان سختی نیست. محبوبیت این پرنده در حدیه که خیلی‌ها به فکر تکثیر و پرورش عروس هلندی هم افتادن و دوست دارن از پرنده‌هاشون جوجه داشته باشن.

چگونه عروس هلندی را دستی کنیم؟ عروس هلندی‌‌تون بعد از چند روز بهتون اعتماد کرد و دستی شد؟ آیا هنوز ازتون می‌ترسه یا کاملا بهتون اعتماد داره؟ به نظرتون چه نکات دیگه‌ای در مورد آموزش دستی کردن عروس هلندی ترسیده وجود داره؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالهای شما جواب میدن.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.8/5 - (37 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
Raha
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۱

سلام مطلبتون بسیار عالی و بینظیر بود💖
ممنون میشم به چندتا از سوالای زیر جواب بدید!
۱_عروس هلندی نر سرگرم کننده تره یا ماده؟
۲_عروس هلندی با یک بچه ۱۰ ساله ارتباط برقرار میکنه؟
۳_من صبح ها میرم مدرسه یا کلاس زبان اینا ولی عصر میتونم براش وقت بزارم مشکلی نداره؟
۴_یک جا خونده بودم میگفت عروس هلندی ها بستنی دوست دارن و بستنی مخصوصشون اینجوری تهیه میشه هر میوه ای که عروستون دوست داره رو تو میکسر میکس میکنید میزارید فریزر بعد دوباره میکسش میکنید بعد به عنوان تشویقی میدید بخوره ضرر نداره براش؟
۵_عروس هلندیمون رو باید وقتی تازه گرفتیم ببریم دامپزشکی ؟
خیلی خیلی ممنون میشم جواب بدید اگه وقتتون رو گرفتم ببخشید لطفا جواب بدید🙏

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سلام
۱. نر
۲. بله
۳. مشکلی نداره ولی روزی حداقل ۲ ساعت براش وقت بذار
۴. اگر خیلی کم بهش بدید و بدون شکر باشه مشکلی نداره
۵. بله برای چکاپ ببرید حتما

پاسخ به این نظر
آلما فعال
نوشته شده در: ۴ فروردین, ۱۴۰۱

من یک عروس ۵ ماهه دستی میخوان برام بگیرن بنظرتون این مراحل و انجام بدم؟ داخل تملس تصویری دیدم به راحتی روی دست میره نمیترسه بنظرتون لازمه این مراحل و انجام بدم؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

بهتره انجام بدید بله

پاسخ به این نظر
یحیی شاهد
نوشته شده در: ۲ فروردین, ۱۴۰۱

سرکار خانم مظاهری، ممنون از مقاله مفید و آموزنده‌تان

پاسخ به این نظر
نیوشا ترکمان
نوشته شده در: ۱۹ اسفند, ۱۴۰۰

سلام من دو روز پیش یه عروس هلندی ۱۰ ماهه خریدم گفتن که خیلی مهربون و اهلی شده هست و فقط دو روز بگذره درست میشه دو روز گذشت من تا الان باهاش حرف زدم و دیدم بعضی موقع سرش رو خم میکنه تا ببینه چی میگم به صدا های مختلف هم واکنش میده و جیغ میزنه میخواستم بگم بد شد که یه عروس هلندی ۱۰ ماهه خریدم؟ لطفا راهنماییم کنید چی کار کنم زود اهلی بشه هنوز یه کم ازم میترسه

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

نیوشای عزیز
طبق مراحلی که در مقاله توضیح دادیم پیش برید تا کامل دستی بشه

پاسخ به این نظر
امیر محمد
نوشته شده در: ۱ دی, ۱۴۰۰

سلام بنده یه عروس هلندی گرفتم که یکی دو روز هستش که آوردم توی خونه و ندانسته دوبار سعی کردم اون رو به زور بگیرم که در این مقاله گفته کاملا اشتباه هستش و بنده الان نگران هستم که عروس هلندی من دیگه دستی نشه و توی ذهنش دیگه به من اعتماد نکنه .

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

ممکنه این اتفاق بیفته اگر افتاد باید زمان طولانی تری برای دستی کردنش اختصاص بدی و صبر کنی

پاسخ به این نظر
aylin
نوشته شده در: ۶ آذر, ۱۴۰۰

ممنون از مقاله خوبتون من با کمک شما عروس هلندی ر دستی کردم و یه سوال داشتم عروس هلندی ها تا چند ماهگی وقت دارن تا یاد بگیرن حرف بزنن من عروس هلندی ۴ ماهه هست

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

تا ۶ ماهگی بیشترین یادگیری رو دارن ولی بعدش هم یاد میگیرن شاید با سرعت کمتری

پاسخ به این نظر
یاسمن مرادپور
نوشته شده در: ۲۹ آبان, ۱۴۰۰

سلام
من یک عروس هلندی ۳ ماهه دارم و وقتی در قفس رو میبندم جیغ میزنه و میخواد از قفس بیرون بیاد و وقتی بیرون میاد نمی پره و یکم میاد سمت جایی که من نشستم اما میترسه و تازه ۵ روز هست که پیش من هست،همش بیرون هست
وقتی دستمو نزدیک میبرم میزنه و جز در شرایطی که مثلا کاهو در دستم هست نمیاد روی دستم ،میخواستم بدونم چکار کنم ؟ در رو باز نکنم تا وقتی به من عادت کنه و نک نزنه ؟؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

کافیه صبر داشته باشید تا پرنده به شما اعتماد کنه

پاسخ به این نظر
سالی
نوشته شده در: ۲۶ آبان, ۱۴۰۰

سلام من یک انتقاد داشتم در مورد فیلمی که برای مورد دستی کردن ساختید. ببخشید ها جسارت نباشه ولی اینکه پرنده رو تا عصر بهش هیچی ندید خیلی خیلی کار بدیه. وقتی عصر بهش غذا دادید آخر شب دیگه بهش هیچی نمیدین و تا صبح دوباره گشنه میشه و بیچاره اون حیوان باید تا عصر فرداش منتظر غذا باشه. البته ببخشید ها جسارت نباشه ولی تقریبا میشه گفت گرفتاری های یک خانواده ممکنه از نفرین همین پرنده باشه. کاملا سایت بسیار عالی است و متشکرم اما در این مورد واقعا ناراحت شدم.

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سالی عزیز
ما به هیچ عنوان در ویدیو این رو نگفتیم.
گفتیم تخمه رو کم کنید و فقط عصرها موقع دستی کردن بهش بدید.
پلت، سبزیجات و بقیه غذاها باید همیشه در دسترسش باشه

پاسخ به این نظر
aylin
نوشته شده در: ۲۰ آبان, ۱۴۰۰

سلام ممنون از مقاله خوبتون من یک ماه پیش یک عروس هلندی ۳ماه وحشی گرفتم و الان در عرض ۱ ماه رام اش کردم و دستی شده به کمک شما

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۹ آذر, ۱۴۰۰

خداروشکر آیلین عزیز😊😊

پاسخ به این نظر
Rose
نوشته شده در: ۲۹ مهر, ۱۴۰۰

ممنون از سایت پت پرس!
من یه عروس هلندی ۳ ماهه داشتم و با کمک مقاله های شما تونستم بعد چند ماه دستی اش کنم. آیا عروس هلندی ای که دستی شده باید روزی ۱ یا ۲ بار از قفس بیرون بیاد؟ و اینکه من عاشق سگ هام و اگه بخوام یه سگ به سرپرستی بگیرم کدوم نژاد رابطه اش با عروس هلندی خوبه؟ ممنون می شم راهنمایی کنید. 💛🦋

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

اگر یک یا دوبار تحت شرایطی که بهش نظارت دارید برای بازی از قفس بیرون بیاریدش خوبه
سگ و پرنده رو باید از سن کم به هم معرفی کنید و این معرفی هم تحت اصول درست باشه که مشکلی پیش نیاد

پاسخ به این نظر