کتاب تربیت عروس هلندی
دستی کردن عروس هلندی

چگونه عروس هلندی رو دستی و رام کنم؟

چگونه عروس هلندی را دستی کنیم؟ عروس هلندی‌ها ذاتا پرنده‌هایی اجتماعی و خونگرم هستن. با این حال رام کردن و آموزش دستی کردن عروس هلندی نیاز به صبر و حوصله زیاد و البته استفاده از اصول و روش صحیح داره. وقتی یه عروس هلندی رو تازه به خونه میارید معمولا از شما و محیط زندگی جدیدش می‌ترسه؛ چون همه چیز براش ناآشنا و غریبه است. اما به مرور می‌تونید عروس هلندی‌تون رو رام و دستی کنید.

از طرفی رام کردن یکی از اولین کارهایی است که برای آموزش کوکاتیل برای مهارت‌های دیگه نیازه ولی خیالت راحت، ما این راهو بلدیم پس در ادامه همراه ما باشید تا بهتون روش انجام این کار رو یاد بدیم.

چگونه عروس هلندی را دستی کنیم؟

عروس هلندی یکی از محبوب‌ترین پرنده‌های خونگیه و به خاطر ظاهر زیبا و روحیه شیطون و بازیگوشی که داره طرفدارای زیادی داره.

بهترین سن برای آموزش دستی کردن عروس هلندی ۴۰ تا ۵۰ روز اول زندگی‌اش هست. تو این سن عروس هلندی معمولا مستقل میشه و کارهای تغذیه و نظافتش خودش انجام میده و می‌تونه برای دستی شدن آموزش ببینه.

پرورش‌دهنده‌ها و همینطور صاحبان باتجربه معتقدن که هرچی سن عروس هلندی کمتر باشه زودتر بهتون اعتماد می‌کنه و دستی و رام کردنش هم راحت‌تره.

البته عروس هلندی‌های بزرگ‌تر هم به همون اندازه به محبت و اعتماد شما نیاز دارن؛ ولی شاید رام و دستی کردن عروس هلندی بالغ و بزرگسال برای کسی که تا حالا عروس هلندی نداشته سخت‌تر باشه. اگه نمی‌دونین سن عروس هلندی‌تون چقدره، پس مقاله تشخیص سن عروس هلندی رو از دست ندین.

رفتار و واکنش عروس هلندی بزرگسال تا حد زیادی به تجربه‌های قبلیش با آدما بستگی داره و اگه صاحب مهربونی نداشته و اعتماد و محبتی از آدم‌ها ندیده باشه دیرتر اعتماد می‌کنه و رام کردنش به یه صاحب باتجربه نیاز داره.

رام یا دستی شدن عروس هلندی یکی از مهم‌ترین و اولین بخش‌های نگهداری عروس هلندی هست که باید به درستی انجام بشه. در ادامه مقاله به شما می‌گیم که چطور باید این کار انجام بدین.

آموزش دستی کردن عروس هلندی و نشستن بر روی انگشت

چه نوع عروس هلندی برای دستی شدن و اهلی شدن مناسب است؟

اکثراً گفته میشه که عروس هلندی های نر برای تربیت و اهلی کردن گزینه‌های بهتری‌ان. اما به این معنی نیست که شما نتونین عروس هلندی ماده رو رام یا دستی کنین. بلکه عروس هلندی نر به خاطر اجتماعی بودن و البته قلمروطلبی‌اش تمایل بیشتری به ارتباط با صاحبش یا غریبه‌ها داره.

برای آواز خوندن یا تقلید صدا هم لازمه بدونین که بیشتر روی عروس هلندی های نر حساب کنین تا ماده. چون ظرفیت تولید صدای نرها به صورت ژنتیکی بیشتر از ماده‌هاست.

اما آموزش و اهلی کردن عروس هلندی اگه از سنین پایین‌تر صورت بگیره، راحت‌تر انجام میشه. مثلاً ۳ تا ۶ ماهگی بهترین زمان برای دستی کردن عروس هلندی ئه. ۶ ماهگی تا ۱ سالگی هم زمان طلایی برای آموزش دادن و یادگیری شیرین‌کاری‌هاست. البته که شما می‌تونین بعد یه سالگی یا حتی بالاتر هم با دونستن نکات چگونه با عروس هلندی دوست شویم و یا شیوه‌های دستی کردنش، این کار رو انجام بدین.

فقط در سنین بالاتر به زمان و تکرار بیشتری نیاز دارین.

برای مطالعه دقیق در مورد آموزش دستی کردن عروس هلندی این منابع رو بهتون پیشنهاد می کنیم؟

تمام مقالات مربوط به عروس هلندی می‌تونن بهتون در نگهداری و تربیت عروس هلندی کمک کنن؛ اما اگه یه راهنمای جامع و کلی داشته باشین کارتون خیلی راحتتر می‌شه.

عروس هلندی‌ها پرنده‌های حساسی هستن و برای نگهداری و مراقبت از اونا لازمه نکات مهمی رو بدونید و رعایت کنید.

به همین دلیل پت پرس یه کتاب الکترونیکی در مورد راهنمای جامع نگهداری عروس هلندی تهیه کرده که توش هرچی لازمه در مورد این پرنده کوچولو بدونید رو بهتون کامل توضیح دادیم.

از جمله مطالب و سرفصل‌های این کتاب الکترونیکی عبارتند از:

 • اصول نگهداری عروس هلندی
 • نیازهای تغذیه‌ای
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • رفتارشناسی عروس هلندی
 • رفع مشکلات رفتاری عروس هلندی
 • روش بازی کردن با پرنده
 • آموزش حرف زدن
 • آموزش انواع شیرین‌کاری و ترفندهای بامزه

 

ایبوک جامع آموزش، نگهداری و دستی کردن عروس هلندی

یه کتاب جامع درباره آموزش و نگهدای عروس هلندی در خانه که با داشتنش میتونی هروقت به سوال یا مشکلی برخورد کردی بهش مراجعه کنی و جواب سوالت رو بگیری و در آخر هم به بهترین شکل از این پرنده جذاب و باهوش، نگهداری کنی.

این ایبوک رو بخون، هرچی گفتیم عمل کن و ببین عروس هلندی ات چطوری از داشتن صاحبی مثل تو به خودش افتخار میکنه😄

خرید کتاب
۱۱۵,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی در خانه

رام کردن عروس هلندی با کندن پرها

یکی از نکاتی که باید در اهلی کردن عروس هلندی بهش دقت کنین، چیدن بال هاست. اونا طوطی‌های آزادی‌ان که وقتی به خونه میاریمشون باید محدودیت پرواز رو یاد بگیرن.

رام کردن عروس هلندی با کندن پرها یعنی این که وقتی اونا قدرت پرواز رو به دست میارن، ممکنه به خودشون آسیب بزنن. فقط کافیه که با سرعت تو خونه پرواز کنن و به شیشه بخورن. آسیب‌های جدی‌ای که عروس هلندی ها با پرواز تو خونه به خودشون می‌رسونن، باعث شده که دامپزشک‌ها چیدن بال‌ها رو پیشنهاد کنن.

با این کار، شما آسیبی به پرنده نمی‌زنین و بال‌ها رو از سر بدون رگ خونی، قیچی می‌کنین. این‌طوری محدوده پرواز اونا  خیلی کوتاه‌تر می‌شه.

چیدن بال های عروس هلندی یکی از مهم‌ترین مراحل برای رام کردن عروس هلندیه. اگه بال‌های عروس هلندی رو کوتاه نکنید ممکنه موقع بیرون اومدن از قفس از ترس پرواز کنه و به در و دیوار و وسایل خونه بخوره، بالش بشکنه و به خودش آسیب بزنه.

البته مقدار کوتاه کردن باید دقیق و اصولی باشه؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای این کار حتما پیش دامپزشک برید. چون زیاد کوتاه کردن بال‌ها باعث به هم خوردن تعادل پرنده می‌شه و در حفظ تعادل موقع نشستن و پریدن دچار مشکل می‌شه.

پرنده‌تون رو برای چکاپ و همین‌طور برای کوتاه کردن نوک پرهاش پیش دامپزشک ببرید. کوتاه کردن پرها باعث می‌شه هربار که عروس هلندی رو از قفس بیرون میارید برای بلند شدن به کمک شما نیاز داشته باشه. در نتیجه زودتر و بهتر بهتون اعتماد می‌کنه و دستی می‌شه.

ویژگی محیط نگهداری عروس هلندی و تاثیرش روی اهلی شدن

برای رام کردن عروس هلندی وحشی لازمه که نیازهای طبیعی‌اش رو تو خونه برآورده کنین. از غذا و بازی گرفته تا پرواز و آواز و… . رعایت کردن چنین نکاتی واقعاً برای اهلی کردن عروس هلندی واجبه. مثلاً اندازه‌ قفس، داشتن وسایل اساسی داخل قفس مثل انواع میله نشیمن، انواع وسایل بازی آویز، رعایت نظات قفس و جزئیاتی از این دست.

چون رعایت نکردن هر کدوم از این موارد می‌تونه باعث عصبی یا افسرده شدن عروس هلندی بشه. به خصوص می‌تونه روی دستی کردن جوجه عروس هلندی اثیر مستقیم بذاره. چون اون بیشتر زمانش رو داخل قفس می‌گذرونه و هنوز نمی‌دونه چی به چیه یا چطور باید از شما یه سری چیزها رو بخواد یا بگه از چیزهایی بدش میاد.

علاوه بر اون شما باید آموزش دستی کردن عروس هلندی رو هم یاد بگیرین.

قفس پرنده رو در جای مناسبی قرار بدین

یکی از مهم‌ترین نکات در نگهداری و دستی کردن عروس هلندی اینه که یه جای مناسب برای قفسش پیدا کنید. البته علاوه بر قفس مناسب، برای نگهداری از عروس هلندی‌تون به یه سری لوازم و وسایل دیگه هم نیاز دارید (در این رابطه بخونید: راهنمای خرید لوازم عروس هلندی).

هیچ وقت قفس عروس هلندی رو تو آشپزخونه نذارید، چون گاز و بخار روغن و تفلون براشون سمی و خطرناکه.

همین‌طور قفسش رو خیلی نزدیک به تلویزیون قرار ندید؛ چون صداها و نورهای مداوم تلویزیون فوق العاده برای عروس هلندی استرس‌زا و ترسناکه.

بهتره قفس عروس هلندی رو به یه دیوار تکیه بدید تا حس امنیت بیشتری بکنه. قفس عروس هلندی باید جایی باشه که در عین حال که شما و سایر اعضای خانواده رو می‌بینه اما سکوت و آرامش هم داشته باشه. عروس هلندی‌ها برای سلامت جسمی و ذهنی‌شون در طول شبانه‌روز به ۱۰-۱۲ ساعت خواب نیاز دارن.

اجازه بدید پرنده‌ به خونه جدیدش عادت کنه

عادت دادن عروس هلندی به صاحب جدید نیاز به زمان داره، به همین خاطر توصیه می‌کنیم چند روز اول کاری به کار عروس هلندی نداشته باشید و بهش زمان بدید شما و محیط خونه رو بشناسه و بهش عادت کنه. هیچ وقت همون روزهای اول سعی نکنید پرنده رو بغل کنید یا بگیرید؛ چون باعث ترس و وحشتش می‌شه.

فقط براش آب و غذای کافی بذارید و قفسش رو جایی بذارید تا شما و اعضای خانواده رو ببینه و به مرور به حضور شما عادت کنه.

رام کردن عروس هلندی و نشستن روی دست

با عروس هلندی‌تون حرف بزنید

عروس هلندی باید به لحن و تن صدای شما هم عادت کنه. هرروز چند دقیقه‌ای کنار قفسش بشینید و با لحن آروم و مهربون باهاش حرف بزنید. کنار قفس نایستید؛ پیشنهاد می‌کنیم کنار قفس بشینید تا قدتون کوتاهتر بشه و عروس هلندی کمتر ازتون بترسه.

حتی می‌تونید یه آهنگ رو با سوت واسش بزنید. صدای بلند، جیغ زدن و … تنها باعث ترسیدن پرنده از شما می‌شه؛ پس مراقب لحن صداتون باشید.

راستش خیلی مهم نیست چی بهش می‌گید؛ مهم‌تر اینه که با لحن آروم و ملایم باهاش حرف بزنید.

اگه عروس هلندی ازتون می‌ترسه کمی عقب‌تر بشینید تا بفهمه خطری براش ندارید. به مرور متوجه می‌شید که عروس هلندی داره با دقت به صداتون گوش می‌کنه و شاید با شنیدن صداتون حتی تو قفس بهتون نزدیکتر بشه تا با شما بیشتر آشنا بشه. اینا علائم خیلی خوبی هستن و نشون می‌ده عروس هلندی هم کنجکاوه که با شما بیشتر آشنا بشه. این کار رو حداقل برای یه هفته هرروز انجام بدین.

در این مرحله هیچ وقت انگشتتون رو از لای میله‌ها داخل قفس نکنید و سعی نکنید بهش دست بزنید یا به زور بگیریدش.

رام کردن عروس هلندی با تغذیه

اگه بپرسین چگونه با عروس هلندی دوست شویم قطعاً بهتون می‌گیم با رشوه دادن خوراکی! عروس هلندی‌ها به غایت شکمو و خوراکی‌پرستن. کافیه رگ خوابشون رو تو تشویقی و غذا پیدا کنین، اون وقت می‌تونین اهلی کردن عروس هلندی رو به بهترین شکل پیاده کنین.

یه خوراکی یا تشویقی خوب در پایان هر کار، می‌تونه رضایت صددرصدی عروس هلندی رو جلب کنه.

بهش تشویقی و خوراکی خوشمزه بدین

هیچ چیز مثل یه خوراکی خوشمزه نمی‌تونه اعتماد و محبت عروس هلندی رو جلب کنه.

پس وقتی احساس کردین که عروس هلندی تا حدی به حضور شما عادت کرده یه خوراکی خوشمزه رو لای میله‌ها نگه دارید و صبر کنید تا بیاد بگیردش. هیچ وقت غذا رو جلوی صورتش نگیرید یا به نوکش نمالید!

برای تشویقی عروس هلندی می‌تونید از انواع سبزیجات یا میوه‌ها، غلات خشک و پاپ کورن بدون نمک استفاده کنید. در حالی‌که تشویقی رو نگه داشتید با صدای خیلی آروم و مهربون باهاش حرف بزنید و سعی کنید مدام اسمش رو صدا بزنید تا اینطوری اسمش رو هم زودتر یاد بگیره.

اگه نمی‌دونید چه غذاها و میوه‌ها و سبزیجاتی می‌تونید به عروس هلندی بدید نگران نباشید. در مطلب راهنمای غذای عروس هلندی می‌تونید در مورد انواع غذاهای مفید برای پرنده‌تون اطلاعات بیشتری پیدا کنید.

تکرار، تکرار و باز هم تکرار!

برای دستی کردن عروس هلندی چند مرحله بالا رو لازمه هرروز تکرار کنید.

هرجلسه تمرینی نباید بیشتر از ۵ الی ۱۰ دقیقه باشه.

کنار قفسش بشینید؛ باهاش حرف بزنید و اگه آروم بود بهش تشویقی بدین. در پایان هر جلسه سعی کنید خیلی تدریجی تشویقی رو دورتر نگه دارید تا عروس هلندی مجبور بشه به شما و دستتون نزدیکتر بشه.

حتی اگه جوجه عروس هلندی بازیگوشی دارید که بدش نمیاد با شما بازی کنه باز هم زمان هر جلسه نباید بیشتر از ۱۰-۱۵ دقیقه بشه.

رام کردن عروس هلندی وحشی

حالا وقت بیرون اومدن از قفسه!

وقتی مراحل قبل رو با موفقیت پشت سر گذاشتید و عروس هلندی حالا بدون ترس غذا رو از دستتون می‌گیره وقتشه پرنده‌تون رو از قفس بیرون بیارید.

رسیدن به این مرحله ممکنه یکی دو هفته یا حتی چند ماه طول بکشه. فراموش نکنید که هر عروس هلندی‌ای شخصیت متفاوتی داره و ممکنه دیرتر یا زودتر بهتون اعتماد کنه؛ پس صبور باشید!

قبل از بیرون آوردن پرنده مطمئن بشین که همه درها و پنجره‌ها بسته است و اگه حیوون خونگی دیگه‌ای دارین اونجا حضور نداره. حالا در قفس رو باز کنید و یه خوراکی خوشمزه رو کف دستتون بگیرید. وقتی عروس هلندی چند قدم بیرون قفس میاد و غذا رو از دستتون برمی‌داره معلومه که آماده مرحله بعده.

چکار کنیم عروس هلندی بیاد رو دستمون؟ در ادامه اینو براتون می‌گیم.

چطوری به عروس هلندی‌ام یاد بدم روی انگشتم بیاد؟

برای دستی کردن عروس هلندی بالغ دست یا انگشتتون رو خیلی آروم زیر پای عروس هلندی ببرید. اگه واکنش خوبی نشون داد انگششتون رو آروم زیر پای پرنده ببرید و کمی بلند کنید. معمولا این کار باعث به هم خوردن تعادل پرنده می‌شه و برای حفظ تعادل خودش داوطلبان پای دیگه‌ش رو هم روی انگشتتون میاره.

اگه عروس هلندی ترسید اشکال نداره، تمرین رو متوقف کنید و بعدا دوباره تکرار کنید. اما اگه رفتار آروم و خوبی داشت بهش تشویقی بدین و با لحن خوشحال و ملایم بهش آفرین بگین.

این کار رو بارها باید تکرار کنید تا عروس هلندی حتی بدون تشویقی هم روی انگشتتون بیاد.

ممکنه پرنده‌ برای اینکه استحکام و امن بودن انگشتتون رو بسنجه چندبار انگشتتون رو آروم نوک بزنه! البته گاز گرفتن عروس هلندی به دستتون می‌تونه نشونه ترس یا استرس هم باشه که بهتره در این مواقع صبور باشین و تمرینات قبلی رو بیشتر تکرار کنین.

پس برای این اتفاق آماده باشید و اگه این کار رو کرد هیچ وقت یکدفعه دستتون رو نکشید و جیغ نزنید؛ چون باعث ترس پرنده می‌شه.

آموزش دستی کردن عروس هلندی

نکات مهم در مورد رام کردن و دستی کردن عروس هلندی

 • بهتره تنها یه نفر (صاحب اصلی) با عروس هلندی وقت بذاره و دستیش کنه. اینطوری پرنده‌تون گیج نمی‌شه و سریع‌تر به شما عادت می‌کنه.
 • وقتی عروس هلندی به شما اعتماد کرد و دستی شد بقیه اعضای خانواده هم می‌تونن کم کم دستی کردن عروس هلندی رو امتحان کنن.

همیشه سعی کنید وقتی پیش پرنده‌تون هستید بشینید تا با کوچکتر شدن جثه‌تون حس تهدید و خطر به پرنده ندید.

 • ابتدا سعی کنید از فاصله با عروس هلندی حرف بزنید و به مرور این فاصله رو کمتر و کمتر کنید.
 • تشویقی دادن رو فراموش نکنید. تشویقی نقش خیلی مهمی در جلب اعتماد و دستی کردن عروس هلندی داره و در آموزش‌های بعدی هم با همین روش می‌تونید بهش چیزای زیادی یاد بدین.

عروس هلندی‌ها از انگشت‌های آدم‌ها، مخصوصا اگه در حال حرکت باشن می‌ترسن! پس بهتره وقتی می‌خواید دستیش کنید دستتون رو مشت کنید و فقط یک یا دو انگشتتون رو به سمتش ببرید.

 • هیچ وقت دست یا انگششتون رو بالای سر عروس هلندی نبرید و همیشه از کنار، جایی که پرنده بتونه انگشتتون رو ببینه بهش نزدیک کنید.
 • بهترین حالت اینه که هر ۲ ساعت یه بار ۵ دقیقه براش جلسه آموزشی بذارید. اما اگه سرکار می‌رید و در طول روز خونه نیستید ۱۰ دقیقه صبحها و ۱۰ دقیقه عصرها براش وقت بذارید.
 • همیشه زمانی رو برای تمرین و آموزش انتخاب کنید که حالت آروم و راحتی داره. هیچ وقت عروس هلندیتون رو مجبور به چیزی نکنید.

توجه مهم: آموزش دستی کردن عروس هلندی ممکنه چند روز، چند هفته یا حتی چندماه طول بکشه. پس لازمه صبر و حوصله و آرامش زیادی داشته باشین.

حالا که عروس هلندی‌تون دستی شده وقت آموزش‌های بیشتره!

وقتی پرنده زیباتون به شما کاملا اعتماد کرد و به راحتی و داوطلبانه روی انگشتتون اومد یعنی دستی و رام شده؛ بهتون تبریک می‌گیم!

حالا می‌تونید از این ارتباط و اعتماد استفاده کنید و چیزهای خیلی بیشتری بهش یاد بدین.

عروس هلندی‌ها سوت‌زن‌های قهاری هستن و می‌تونید بهشون یاد بدین آهنگ‌های مختلف رو با سوت بزنن. همینطور اگرچه توانایی حرف زدن عروس هلندی به اندازه سایر طوطی‌های سخنگو مثل کاسکو و کاکادو نیست؛ ولی با تمرین و تکرار می‌تونید کلمات ساده رو بهش یاد بدین.

اگه دوست دارین روش یاد دادن کلمات و تقلید صدا به پرنده‌تون رو یاد بگیرین پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش حرف زدن به عروس هلندی رو بخونید.

علاوه بر حرف زدن، عروس هلندی‌های بازیگوش و شیطون می‌تونن کلی شیرین‌کاری و ترفندهای بامزه یاد بگیرن. این کار هم برای خودشون سرگرم کننده است و هم باعث بهتر شدن رابطه شما با پرنده‌تون می‌شه.

چگونه عروس هلندی ترسیده را رام کنیم؟

لطفاً در صورت ترسیدن عروس هلندی بهش زمان بدین و اجازه بدین دور بشه. یعنی اگه می‌خواد تو قفس بمونه، بذارین بمونه. اصرار به لمس یا گرفتنش نکنین. بذارین اعتمادش حفظ بشه. در عوض کاری کنین که با تشویقی یا با صدا یا ترغیب به بازی، خودش آروم آروم بیاد سراغتون.

چگونه با عروس هلندی بازی کنیم؟

برای بازی کردن با عروس هلندی اول باید قانون اون بازی رو بهش یاد بدین. اگه انداختن حلقه تو چوبه، اگه ضربه زدن به توپه یا هر چیز دیگه، اول یادش بدین چطور انجامش بده.

بعد از اولین تلاش موفق و کامل عروس هلندی، بهش تشویقی بدین. هر بار که تکرارش کرد، تشویقی رو بدین و لفظ تحسین رو هم بگین. اینجوری براش جا میفته که داره درست انجام میده.

هر وقت هم که خسته شد، بذارین استراحت کنه. بهتره که در طول روز زمان مشخصی برای بازی انتخاب کنین که پرنده بهش عادت کنه.

عروس هلندیتون چقدر به شما اعتماد داره؟

تو این مقاله سعی کردیم هرچی در مورد دستی کردن عروس هلندی لازم دارید رو بهتون توضیح بدیم. عروس هلندی پرنده‌ای اجتماعی و بازیگوشه و اگه اصول نگهداری ازش رو بلد باشید مراقبت ازش کار چندان سختی نیست. محبوبیت این پرنده در حدیه که خیلی‌ها به فکر تکثیر و پرورش عروس هلندی هم افتادن و دوست دارن از پرنده‌هاشون جوجه داشته باشن.

چگونه عروس هلندی را دستی کنیم؟ عروس هلندی‌‌تون بعد از چند روز بهتون اعتماد کرد و دستی شد؟ آیا هنوز ازتون می‌ترسه یا کاملا بهتون اعتماد داره؟ به نظرتون چه نکات دیگه‌ای در مورد آموزش دستی کردن عروس هلندی ترسیده وجود داره؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالهای شما جواب میدن.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.8/5 - (37 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
ف.ر
نوشته شده در: ۱۳ مرداد, ۱۴۰۱

سلام عروس هلندی من ۸ ماهش هست و هر موقع صداش میزنم دنبالم میگرده و میاد پیشم بعضی اوقات هم از دستم غذا میخوره میخواستم بدونم دستی شده؟میتونم بهش آموزش های دیگری هم بدهم؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سلام
بله اگر به شما اعتماد کامل داره و نمیترسه یعنی دستی شده

پاسخ به این نظر
ali
نوشته شده در: ۵ مرداد, ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید من عروس هلندیم رو دو هفتس با دست غذا میدم اما هنوز به حضور من عادت نکرده و وقتی به سمت قفس میرم خودشو دور میکنه چه راهکاری رو پیشنهاد میدید؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سلام
بعضی از عروس هلندی ها ممکنه دستی شدنشون تا چندماه هم طول بکشه.
اگر هنوز ترس داره یعنی به زمان بیشتری احتیاج داره تا اعتماد کنه و متوجه بشه خطری از سمت شما تهدیدش نمیکنه. همین غذا دادن با دست رو ادامه بدید

پاسخ به این نظر
امیرحسین امینی
نوشته شده در: ۲۹ تیر, ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید لطفا جواب بدید برای دستی کردن حتما باید پرهاش کوتاه باشه و اگر پرهاش رو کوتاه کردیم دوباره پر در میاره؟لطفا جوابم رو بدید

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

نه نیازی نیست حتما پرهاش رو کوتاه کنید.
اگر کوتاه کردن پرها رو درست انجام بدین دوباره درمیاد. درباره کوتاه کردن پر یک ویدیو در کانال یوتیوب پت پرس هم منتشر کردیم که میتونین تماشا کنین

پاسخ به این نظر