نصب اپلیکیشن
سگ اشپیتز

داشتن سگ یه تجربه لذتبخش یا بزرگ ترین اشتباه زندگیت؟

خرید سگ در عین حال که خیلی هیجان انگیزه ولی میتونه به بدترین کابوس زندگی هم تبدیل بشه (اینو دیدم که میگم!!) پت پرس میخواد در این مقاله درباره جوانب خوب و بد خرید سگ باهات صحبت کنه تا دید بهتر و واقع‌بینانه‌تری نسبت به نگهداری و داشتن سگ پیدا کنید و بهتر تصمیم بگیرید.

وقتی به راهنمایی خرید سگ و زندگی باهاش فکر میکنی، چه صحنه هایی جلوی چشمت میاد؟ بذار حدس بزنم…اینکه توپ رو پرت کنی و بره برات بیاره، قدم زدن های دوتایی دم غروب، لم دادن با سگت روی مبل و تماشای تلوزیون، دم تکون دادن هاش وقتی میای خونه و از دیدنت خوشحاله؟

مشکلات نگهداری از سگ و زندگی باهاش به معنای واقعی یعنی چی؟

هدفت از  خرید سگ چیه؟ شاید احساس تنهایی میکنی و برای همین یه دوست بی غل و غش میخوای؟ شاید یه همبازی برای بچه ات یا یه سگ نگهبان برای باغ و خونتون؟ یه سگ میتونه همه اینا باشه، و خیلی نیازهای دیگه رو هم براورده کنه.

ولی، قبل از تصمیم قطعی گرفتن برای خریدن یه سگ، باید یه سری صحنه های دیگه و معایب سگ داشتن رو هم جلوی چشمت بیاری و تصورشون کنی. مثلا:

 • وقتی که میبریش کلینیک دامپزشکی و بعدش با قبض ۵۰۰،۶۰۰ هزار تومنی مواجه میشی!
 • یا صحنه مریض شدنش، اینکه از نگرانی و دلشوره شب خوابت نمیبره
 • اینکه برمیگردی خونه و میبینی انگار زلزله اومده و همه جا بهم ریخته و سگت هم یه قیافه گناهکار به خودش گرفته!
 • یا اینکه صاحبخونه یا همسایه میاد دم خونتون و میگه: «ما بچه کوچیک داریم و صدای پارس سگ شما همسایه محترم بچمون رو میترسونه، لطفا ردش کنین بره وگرنه مجبورم به پلیس اطلاع بدم!!»
 • و آخرین مورد وقتی میخوای بهش جای دستشویی یاد بدی و تا وقتی یاد بگیره همه جای خونه بوی جیش سگ میگیره!!

بله، درسته که سگ ها برامون دم تکون میدن و روی مبل خودشونو تو بغلمون جا میکنن و تو پیاده روی همراهمون میشن، ولی همه اون کارهای دیگه رو هم میکنن! و تا وقتی برای همه اون کارهای دیگه آماده نباشی، برای خرید سگ آماده نیستی!

با داشتن سگ چه مسئولیت‌هایی روی دوشمون میفته؟

یادمون نره که خرید سگ، به معنی قبول چندین مسئولیت اونم به صورت مادام العمره. مثل مسئولیت نگهداری درست از سگ ، دادن هزینه های دامپزشکی، خرید لوازم مورد نیاز سگ و خورد و خوراکش، مشکلات رفتاری و تربیتی‌ش و هزار تا چیز دیگه که میخوایم در ادامه همه رو باهم مرور کنیم.

اگر مسئولیت اینا رو قبول نکنی، نه تو و نه سگت خوشحال نخواهید بود.

برای همین سرفصل های این مقاله رو به دقت و حوصله مرور کن و با صداقت و بی تعارف قبل از تصمیم به خرید سگ به زندگی ات، خونه ات، درامدت و وقت و حوصله ات نگاهی بنداز.

سگ بانمک

هزینه نگهداری سگ چقدر است و شامل چه چیزهایی میشه؟

به قول ما ایرانی ها، هزینه نگهداری سگ کمرشکنه و اصلا ارزون نیست. اگر بخوام یه جمع سرانگشتی بزنم، بسته به اینکه نژاد سگ شما چی باشه، این هزینه ها از سالی ۱۶ تا ۱۰ میلیون تومن متغیره.

سگ های نژاد بزرگ، غذای بیشتری مصرف میکنن و هزینه هاشون برای همین بالاتره.

هزینه های جانبی سگ ها شامل موارد زیر میشه:

 • هزینه سالیانه دامپزشکی شامل چکاپ، قرص ضد انگل، واکسیناسیون، گرفتن ناخن، تخلیه کیسه مقعدی سگ
 • هزینه عمل عقیم سازی ۱ بار در طول حیات حیوان
 • هزینه آرایشگاه ۲ الی ۳ بار در سال برای سگ های نژاد موبلند مثل سگ شیتزو
 • هزینه غذای خشک، غذای کنسروی سگ ، تشویقی ماهیانه، غذای خانگی و احتمالا مکمل ها
 • هزینه لوازمی مانند باکس، پارک، جای خواب، اسباب بازی،
 • هزینه پانسیون یا هتل در صورتی که بخواین به مسافرت برین
 • هزینه گرفتن مربی برای تربیت سگ

چقدر در روز باید برای سگم وقت بذارم؟

زمانی که باید روزانه به سگتون اختصاص بدین بسته به نژاد و خصوصیات سگ ها متفاوته ولی به طور متوسط، معمولا بیش از ۳ ساعت در روز باید برای یه سگ وقت گذاشته بشه.

زمانی که شما به سگتون اختصاص میدین، برای این موارد نیازه:

 • تخلیه انرژی روزانه (بازی، پیاده روی، رفتن به پارک)
 • تربیت سگ و آموزش دادن بهش
 • غذا دادن
 • نظافت سگ
 • بردن به کلینیک دامپزشکی

پس اگر شاغل هستین و وقت سرخاروندن ندارین نمیتونین زمان کافی رو به سگ اختصاص بدین و خرید سگ برای شما کار عاقلانه ای نیست

ولی اگر از جمله آدم هایی هستین که در طول روز حوصلتون سر میره و دنبال سرگرمی میگردین، برای خرید سگ یه لحظه هم وقت تلف نکن!

سگ تریر

آیا سگ میتونه داخل خونه تنها بمونه؟

یکی از مشکلات خیلی خیلی شایع در کشورمون تنها گذاشتن سگ ها در خونه است. کسانی که سگ میخرن به اشتباه فکر میکنن ایرادی نداره سگشون رو ۸،۹ ساعت در روز توی خونه تنها بگذارن در صورتی که این تفکر اشتباهه.

سگ ها وقتی توی خونه تنها میمونن انرژی فیزیکی و ذهنیشون تخلیه نمیشه و باعث میشه حالتی مثل حوصله سر رفتن آدم ها بهشون دست بده. در نتیجه مستعد نشون دادن مشکلات رفتاری رایج در سگ ها میشن. پس اگه میخواین سگتون دچار مشکلات رفتاری خاصی نشه بهتره در طول روز سطح انرژی اش پایین نگه دارید. ما توی مقاله تخلیه انرژی سگ در مورد راهکارهای کاهش انرژی سگها کامل توضیح دادیم.

پس اگر شرایط زندگیتون جوریه که سگ شما باید بیش از ۵ ساعت روزانه تنها بمونه، بجای سگ یه گربه بگیرین.

حل مشکل تنها گذاشتن سگ در خانه در گتاب تربیت سگ

وقتی سگ رو در خانه تنها میگذارید، باید محیط خانه رو برای تنها گذاشتنش آماده کرده، مشکل اضطراب جدایی اش رو حل کنید و بهش کمک کنید وقتی خونه نیستید راه هایی برای سرگرم کردن خودش داشته باشه.

کتاب الکترونیکی جامع تربیت سگ، علاوه بر نحوه تنها گذاشتن سگ در خانه، تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

 

آیا نگهداری سگ در آپارتمان امکان‌پذیره؟

پاسخ خوشبختانه بله است، شما حتی می‌تونین بزرگ ترین سگ ها رو هم در صورت داشتن فضای کافی در آپارتمان نگهداری کنین البته به این نکات توجه کنین:

 • اگر مستاجر هستین قبل از خرید سگ با صاحبخونه درمیون بگذارین
 • با همسایه ها در مورد نگهداری از سگ صحبت کنین تا اگر سگ شما سر و صدا کرد، شاکی نشن
 • اگر همسایه هاتون تجربه نگهداری از سگ دارن باهاشون در این خصوص مشورت کنین

منتطر خرابکاری‌های خلاقانه‌اش باشید!

سگ ها ذاتا موجودات خرابکاری هستن.

از جویدن لوازم منزل و کفش ها گرفته تا کندن زمین و خراب کردن گل ها، دستشویی کردن روی فرش مورد علاقتون، شکستن ظرف ها وقتی هیجانی میشن و خیلی کارهای دیگه همه و همه از هیچ سگی بعید نیست.

پس اگر خواستین سگ بگیرین این نکته رو در نظر داشته باشین.

سگ خرابکار

وقتی مسافرت میری چه بلایی سر سگت میاد؟

خب واقعیت اینه که نمیتونی سگت رو همه جا با خودت ببری. همه ما حداقل سالی ۲ بار مسافرت میریم و برای اون ۲ بار میشه سگ رو به هتل و پانسیون بسپاریم.

ولی اگر جزو افرادی هستین که بخاطر موقعیت شغلی یا خونوادگیتون زیاد مسافرت میرین، داشتن سگ براتون تبدیل به یه دردسر بزرگ خواهد شد. در این صورت باید از قبل یه فکری براش بکنید: از یه دوست کمک بخوای و سگت رو پیشش بذاری یا ازش بخوای مدتی که نیستی بیاد خونه‌تون و به سگ سر بزنه؛ یا تو این مدت به یه پانسیون خوب بسپریش.

بیمار شدن و خداحافظی با بهترین دوستت

عمر متوسط سگ ها حدود ۱۳ تا ۱۵ ساله که اصلا زمان کمی نیست.

ولی این زمان یه روزی تموم میشه. ابتلا به افسردگی در کسانی که سگشون فوت میکنه، بیشتر از آدم های معمولیه و بسیاری از افراد این تجربه رو به درگذشت یکی از عزیزان خونوادشون تشبیه میکنن.

این نکته ناراحت کننده رو باید موقعی که تصمیم به خرید سگ میگیریم در نظر داشته باشیم و ببینیم آیا حاضریم با غم درگذشتش هم کنار بیایم یا نه.

نکته دیگه ای که باید در نظر داشته باشین اینه که سگ شما ممکنه روزی بیاد که در بدترین شرایط ممکن (وقتی امتحان داری، وقتی باید پروژه ات رو تحویل بدی، وقتی عروسی یکی از فامیل های نزدیکه یا یه مسافرت مهم در پیش داری ) بیمار بشه و اون موقع است که باید هر کاری داری رها کنی و سگت رو ببری پیش دامپزشک.در ضمن، از اضطراب و نگرانی و فشار روانی این بیمار شدن سگ هم نمیشه چشم پوشی کرد.

نظر شما چیه؟ به نظرتون معایب سگ بیشتره یا مزایاش؟

همه چالش هایی که بعد از خرید سگ به زندگی ات وارد میشه رو گفتیم. در آخر باید بگم هدف این مقاله این نبود که شما رو از خرید سگ منصرف کنه، بلکه بیشتر میخواستیم نگاه واقع بینانه ای به این تصمیم مهم داشته باشین.

سگ ها موجودتی باهوش، بامحبت، دوست داشتنی و جذاب و فوق العاده سرگرم کننده هستن. اگر همه مواردی که گفته شد، از نظر شما قابل قبوله و براشون آمادگی دارین، برای خرید سگ یه لحظه هم وقت رو تلف نکنین و مطمئن باشین که این تصمیم یکی از بهترین تصمیم هایی خواهد بود که توی زندگی گرفتین.

شما هم تجربیات خودتون رو در مورد نگهداری از سگ در قسمت نظرات با ما و کاربران دیگه در میون بگذارین.

به نظرتون با همه اینایی که گفتیم لذت نگهداری از سگ به دردسرش می‌ارزه؟ اگه سگ دارید بیاید و از خوبی‌ها و شیرینی‌هاش به ما بگید و اینکه چطور با مشکلات نگهداری از سگ کنار اومدین. چه مشکلاتی منتظر کسانیه که تصمیم به خرید یه سگ دارن؟

 

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (120 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
Somaye
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام
من می خوام یه توله سگ شیتزو ۶٠ روزه بخرم می خواستم بدونم واکسنش سالانه است یا ماهانه
و هزینه ماهانه نگهدارىش چقدر است

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ، در ابتدا که باید از ۸-۶ هفتگی واکسیناسیونش آغاز بشه ۳ بار طی ۳ ماه واکسن چندگانشون باید تکرار بشه و از ۳ ماهگی به بعد یک بار واکسن هاری و سپس سالی یکبار تکرار ۳گانه و هاری انجام بشه ، علاوه بر این هزینه های تغذیه و لوازم مورد نیازشون هم باید در نظر بگیرید که بسته به انتخاب شما هزینه های متفاوتی دارن.

پاسخ به این نظر
Somaye
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام من می خوام یه توله سگ شیتزو بخرم می خواستم بدونم واکسنش سالانه است یا ماهانه
و هزینه ماهانه نگهدارىش

پاسخ به این نظر
アキラアマテラス
نوشته شده در: ۱۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام با عرض ادب . من ۱۱ ساله هستم و به نژاد آکیتای ژاپنی علاقه زیادی دارم ولی جز آکیتا این نژادها هم دوست دارم { اشپیتز _ شیبا اینو } ما در آپارتمان زندگی می کنیم من آکیتا رو بیشتر از همشون دوست دارم ولی مادرم کمی می ترس و فقط دوست داره که تو حیاط باشه ولی من دوست دارم تو خونه کنار خودم باشه تا بتونم باهاش خوب بازی کنم . پدرم هم تجربه ی زیادی از حیوانات خانگی داره چون وقتی بچه بوده
{ گربه _ سگ _خرگوش _ لاک پشت رو نگه داری کرده } . پدرم با آوردن سگ در خونه مشکلی نداره و فقط مشکل مادرم هست . باید چه کاری انجام بدم ؟؟؟ میخوام ترس مادرم بریزه . بین این نژادهای سگ کدوم برای آپارتمان بهتره ؟ { آکیتا ژاپنی _ اشپیتز ژاپنی _ شیبا اینو } کدوم سر و صدای کمتری داره ؟ . لطفا کمک کنید با تشکر از شما ……. یه چیزی اگر مادرم رو راضی کردم خودتون می تونید برای من یه توله سگ کاملا اصیل آکیتای ژاپنی بیارید ؟؟؟ شما دامپزشکی دارید ؟ اگر دارید کجا قرار داره ؟؟؟؟؟ سن توله سگ هر چقدر کم تر بهتر و من همیشه خونه هستم و برای همین می خوام آکیتام کنار خودم باشه . راستش من انرژی خیلی زیادی دارم و کاملا تنها هستم تک فرزندم و هم بازیی ندارم . عاشق بازی کردن هستم و همچنین یکی از دوست قدیمی پدرم یه دامپزشک هست و کیلینک داره و کنارش هم پت شاپ زده در فردیس کرج . ممنون میشم اگه بهم کمک کنید .

پاسخ به این نظر
رها لطیفی
نوشته شده در: ۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر
من مقالتون رو خوندم خیلی عالی بود مرسی ❤️
میخوام ازتون مشورت بگیرم، من یک دختر دبیرستانی هستم و دیوانه وار عاشق سگ هستم مخصوصا پامر و سامویید برای همین میخوام بگیرم ما توی آپارتمان زندگی می‌کنیم و من سابقه نگه داشتن خرگوش و لاک پشت هم دارم 🦋 میخواستم بدونم به نظر شما کدوم نژاد برای من بهتره؟ سامویید یا پامر ممنون میشم بگید ❣️

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام رها عزیز ، بهتون پیشنهاد میکنم دو مقاله مربوط به این دو نژاد پامرانین و ساموید رو مطالعه کنین تا بیشتر با خصوصیات هر کدوم آشنا شین فقط در نظر داشته باشین نژاد ساموید به فعالیت زیادی احتیاج داره

پاسخ به این نظر
باران
نوشته شده در: ۱۶ مهر, ۱۳۹۹

سلام وقت به خیر
من به نژاد شیتزو خیلی علاقه مند شدم و میدونم که اونا مناسب محیط خارج از خونه نیستن
ولی میشه فقط لانه و ظرف آب و غذای سگ رو روی ایوان خونه گذاشت و بقیه اوقات روز تو خونه در رفت و آمد باشه

پاسخ به این نظر
Bhar
نوشته شده در: ۱۵ مهر, ۱۳۹۹

سلام،من میخوام قیمت نژاد پودل و قیمت نژاد اشپیتز رو بدونم🌈لطفا زو جوابم رو بدین♡کلینیک شما تو کدوم شهر هست؟من خودم تبریز زندگی میکنم☆

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۴ مهر, ۱۳۹۹

سلام بهار جان،
اطلاع دقیق و به روزی از قیمتشون ندارم.

پاسخ به این نظر
N
نوشته شده در: ۱۵ مهر, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم.هزینه ی نگه داری سگ ها به صورت ماهانه در اپارتمان حدودا چقدر هست؟؟

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۶ مهر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز
هزینه ثابتی نمیشه گفت. بستگی به کیفیت و کمیت چیزاییکه میخواین تهیه کنین داره؛ غذای خشک (برندش و وزنی که میخواین تهیه کنین) غذای خونگی، تشویقی، واکسیناسیون، ضد انگل، چک آپ دامپزشکی و درکنارش وسایل جانبی. حداقل ۵۰۰ تومن ۱ تومن در ماه هزینه داره براتون.

پاسخ به این نظر
علیرضا
نوشته شده در: ۱ مهر, ۱۳۹۹

سلام لطفا کمکم کنین من عاشق سگ شیتزو و بیچون فرایز و پودل و البته هاسکی ام اما قیمت همشون زیاده اگر میشه یه نژاد سگ بهم معرفی کنید که از ۱ میلیون تا ۲ میلیون باشه خیلی ممنون

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۶ مهر, ۱۳۹۹

سلام علیرضا عزیز
بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
ما فروشنده نیستیم و اطلاع دقیق و به روزی از قیمتا نداریم.

پاسخ به این نظر
pet
نوشته شده در: ۲۱ شهریور, ۱۳۹۹

با سلام و تشکر جهت این وبسایت عالی..
چند سوال خدمتون داشتم..من در آپارتمان زندگی میکنم..در یکی از شهرهای جنوبی..پزشکم و صبح تا غروب در محل کارمم..ولی عاشق نژاد بولداگم و قصد خرید دو عدد ازشون رو دارم….اولین بارم هم ست که میخوام از سگ نگهداری کنم..میخواستم بپرسم آیا با شرایط کاری من خرید این نژاد توصیه میشه.. و پیشنهاد شما چیه..ممنون

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۱ شهریور, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز،
بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
متاسفانه نژاد بولداگ آنچنان تحمل تنهایی رو نداره. پیشنهاد میکنم ویژگیای مدنظرتون رو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و بتونین با مطالعه اونا نژاد مناسب معیارا و سبک زندگیتون رو انتخاب کنین:
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

پاسخ به این نظر
pet
نوشته شده در: ۲۱ شهریور, ۱۳۹۹

بسیار متشکرم از پاسخگوئیتون..ولی من حاضرم سبک زندگیم رو عوض کنم ولی بولداگ رو نه..شاید باید تا زمان فراهم شدن شرایط مناسب زندگیم دست نگهدارم..باز هم ازتون سپاسگزارم…

پاسخ به این نظر
[A]ss[A]ssi[N]
نوشته شده در: ۱۲ شهریور, ۱۳۹۹

سلام من میخوام ژرمن شپرد بگیرم توله ۲تا ۵ ماهه ژرمن قیمتش چنده ؟؟؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ شهریور, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز،
بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
ما فروشنده نیستیم ولی گویا قیمتش حدودا از ۴ تا ۷ میلیون متغییره.

پاسخ به این نظر