نصب اپلیکیشن
عکس قلاده خرگوش

از قلاده برای خرگوش استفاده کنیم یا نکنیم؟

اگه شما هم یک خرگوش خانگی پرانرژی و بازیگوش دارین شاید به فکرتون رسیده باشه که برای پیاده‌روی ببریدش بیرون تا انرژی اضافیش تخلیه بشه. این‌جور وقتا برای سگ‌ها از قلاده استفاده می‌کنن، ولی آیا برای خرگوش‌ها هم می‌شه این کارو انجام داد؟ البته در کل پیاده‌روی برای خرگوش معمولا ضرورتی نداره.

ولی اگه تصمیم گرفتین این کارو انجام بدین باید یک راهی برای کنترل و نگه داشتنش پیدا کنین چون اگه در بره دیگه گرفتنش احتمالا محاله. حتی اگه قصد پیاده‌روی با خرگوش‌تون رو هم نداشته باشین، ممکنه به هر دلیل مجبور بشین از خونه بیرون بیارینش. خیالت راحت، ما این راهو و بلدیم و توی این مقاله پت پرس میخوایم ببینیم که استفاده از قلاده خرگوش فکر خوبیه یا نه؟

قیمت قلاده برای خرگوش
قلاده خرگوش کتفی

آیا قلاده برای خرگوش خوب است؟

استفاده از قلاده برای خرگوش خانگی مثل خرگوش لوپ، خرگوش مینیاتوری یا بقیه انواع خرگوش اصلا توصیه نمی‌شه چون می‌تونه باعث آسیب دیدن یا حتی مرگش بشه. اما چرا؟

اولا خرگوش‌ها خیلی راحت و با کوچیک‌ترین چیزا وحشت می‌کنن و وقتی هم که می‌ترسن ممکنه یک دفعه بپرن. موقع پریدن اگه قلاده‌ای دور گردن‌شون باشه ممکنه خفه بشن یا گردن‌شون بشکنه.

دوما حیوون وقتی سعی داره قلاده خرگوش رو باز کنه ممکنه به خودش صدمه بزنه. بیشتر خرگوش‌ها اگه قلاده بهشون ببندین سعی می‌کنن بازش کنن و موقع این کار ممکنه تصادفا پا یا دهن‌شون داخل قلاده گیر کنه. اگه این‌طور مواقع شما هم نباشین که کمک‌شون کنین هول می‌شن و در نتیجه به احتمال خیلی زیاد آسیب می‌بینن.

سوما پوست خرگوش‌ها تو قسمت اطراف گردن حساس‌تر و نازک‌تره. قلاده می‌تونه باعث ریزش موی خرگوش در ناحیه دور گردن و حتی ساییدگی و زخمی شدن پوستش بشه، مخصوصا اگه یکم سفت و تنگ هم باشه. ستون فقرات و گردن خرگوش هم خیلی ظریفه و راحت آسیب می‌بینه.

برای جلوگیری از مشکل خفه شدن، قلاده‌های مخصوصی واسه گربه‌ها و سگ‌ها ساخته شده که وقتی گیر می‌کنن سریع باز می‌شن. ولی از این مدل قلاده‌ها هم نباید برای خرگوش استفاده کرد چون اگه پا یا دهن حیوون توی قلاده گیر کنه ممکنه مکانیسم باز شدن فعال نشه چون فشار به اندازه کافی قوی نیست که بتونه بازش کنه. از طرف دیگه ممکنه موقع قدم زدن یک چیزی خرگوش رو بترسونه و اونم بپره، و از قضا قلاده خرگوش باز شه و اون فرار کنه.

قلاده خرگوش کد 75
قلاده خرگوش کد ۷۵
مزایای این محصول
کیفیت و جنس ساخت بالا
قابل تنظیم و دستگیره‌ای برای تنظیم قلاده

از چه چیزی می‌تونیم به جای قلاده برای خرگوش استفاده کنیم؟

بستگی داره هدف تون از قلاده بستن به خرگوش چیه، اینا راه هایی هستن که در شرایط مختلف می‌شه امتحان کرد:

برای مدارک شناسایی

اگه هدف‌تون از بستن قلاده خرگوش اینه که اسم و آدرس خودتونو داخلش بذارین تا اگه گم شد بدونن صاحبش کیه، چیپ زیر پوستی راه حل خیلی بهتریه. این روش معمولا هیچ دردی هم نداره.

زنگوله

اگه می‌خواین یک قلاده با زنگوله دور گردن حیوون بندازین تا خودتون بتونین راحت پیداش کنین هم باید بگم زنگوله خرگوش رو اذیت می‌کنه چون این حیوونا گوش‌های خیلی حساسی دارن مگر اینکه دوره‌ای زنگوله رو بندازین و دربیارین.

بهترین کار اینه که خرگوش‌تونو توی یک محیط محصور و امن ول کنین و هر از گاهی هم بهش سر بزنین.

اگر دلتون می‌خواد بدونین چطور خرگوش‌تون رو تربیت کنین یا اگه می‌خواین عادت بدی رو از سرش بندازین، توصیه می‌کنیم که حتما کتاب تربیت و نگهداری خرگوش که این زیر هست رو تهیه کنید!

یک کتاب الکترونیکی برای تربیت و شکوفا کردن استعدادهای خرگوش شما!

این ایبوک آموزش و تربیت خرگوش ها نوشته شده. بخونش، به کارهاش عمل کن و ببین خرگوشت چه جوری با هوشش و مهارت های که یاد میگیره، شگفت زده ات میکنه🤩

کلی هم بازی در این کتاب یاد دادیم که با انجامشون از وقت گذرونی با خرگوشت کلی لذت میبری.

خرید کتاب
۱۰۵,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

چیزی تحت عنوان قلاده مخصوص خرگوش داریم؟

قلاده خرگوش به اون معنی نداریم، اما وسایلی به اسم هارنس هست که می‌شه برای خرگوش‌ها ازشون استفاده کنیم. البته بستن دائمی هارنس هم کار درستی نیست و فقط موقع بیرون رفتن از خونه می‌تونین بهش هارنس ببندین.
petkeen

ضمنا اندازه هارنس باید کاملا متناسب با خرگوش‌تون باشه. اگه خیلی شل باشه ممکنه فرار کنه، هارنس رو بجوئه یا پاش داخلش گیر کنه، و اگه خیلی تنگ باشه بهش فشار میاره و شاید هم آسیب ببینه. خلاصه باید طوری باشه که بتونین یک یا دو تا از انگشتای خودتونو بین هارنس و بدن خرگوش قرار بدین.

گردن بند قلاده خرگوش کوچک

سه نوع هارنس وجود داره که برای خرگوش‌ها مناسبه:

۱- هارنس اچ

هارنس H دور گردن و کمر خرگوش قرار می‌گیره و فشار رو به جای گردن، روی کل بدن حیوون پخش می‌کنه. تو قسمت گردن و کمرش هم سگک‌هایی نصب شده که می‌تونین بسته به جثه خرگوش‌تون سفت یا شل‌شون کنین.

۲- هارنس جلیقه‌ای (قلاده لباسی خرگوش)

این مدل دقیقا مثل یک جلیقه کوچیکه و با بندهای چسبی یا دکمه‌هایی که تو قسمت گردن و کمرش داره بسته می‌شه.

۳- هارنس دور کتف (قلاده خرگوش کتفی)

این هارنس‌ها جوری طراحی شدن که به جای گردن، دور شونه‌های خرگوش بسته می‌شن (یعنی روی شونه‌ها و زیر پاهای جلویی حیوون قرار می‌گیرن). این مدل برای خرگوش‌ها خیلی خوب و راحته ولی متاسفانه کمیاب‌تره و بیشتر برای مسابقات دو سرعت خرگوش استفاده می‌شه.

توجه: اصلا از هارنس‌های هشتی شکل (Figure 8) و طنابی برای خرگوش‌ها استفاده نکنین چون اگه حیوون بترسه و بخواد بدوئه، ممکنه بهش آسیب بزنن.

بالای همه هارنس‌ها حلقه‌ای هست که می‌تونین یک بند بهش ببندین.

قلاده گربه و خرگوش مدل دوحلقه اکونومی
قلاده گربه و خرگوش مدل دوحلقه اکونومی
مزایای این محصول
مواد مرغوب برای ساخت
قیمت مناسب
مناسب برای تمام سنین خرگوش

اگه می‌خواین بیشتر درمورد وسایل مورد نیاز برای نگهداری خرگوش بدونین، حتما سری به مقاله وسایل خرگوش بزنین!

قلاده الیزابت خرگوش چطوره؟

قلاده الیزابت اصلا قلاده نیست؛ وسیله‌ایه که معمولا شبیه یک مخروطه و بعضی مواقع، مثل بعد عمل جراحی دور گردن حیوونا می‌بندن تا سرشون به بدن‌شون نرسه و مثلا به بخیه‌هاشون ور نرن.

چگونه خرگوش را به قلاده عادت دهیم؟

قبل از هر کاری قلاده رو در اختیار خرگوش قرار بدین که کاملا باهاش آشنا بشه، بوش کنه، باهاش بازی کنه. بپعد هر روز به مدت ۱۰ دقیقه بزارین همراه با اون بازی کنه و پیشنهاد میشه هر بار بعد از اینکه این مدت زمان تموم شد، بهش یه خوراکی خوشمزه بدین تا کم کم به طور کامل به قلادش عادت کنه.

چگونه با خرگوش پیاده روی کنیم؟

  1. خرگوش با سگ و گربه فرق داره. اونا شکارچی هستن در حالی که خرگوش‌ها طعمه حیوونای دیگه‌ان. پس پیاده‌روی با خرگوش هم مثل سگ یا گربه نیست.
  2. بعضی خرگوش‌ها به قدم زدن علاقه ندارن و نباید مجبورشون کرد. در مورد هارنس هم باید به حیوون فرصت بدین تا بهش عادت کنه.
  3. اگه خواستین همراه خرگوش‌تون قدم بزنین، در واقع شما باید در اختیار اون باشین تا هر جایی که خواست بره. اصلا نباید سعی کنین با کشیدن بند هارنس حیوون کنترلش کنین.
  4. اگه موقع پیاده‌روی استرس پیدا کرد فورا برش دارین و آرومش کنین و برگردین خونه.

پیاده روی با خرگوش با قلاده

در کل به خرگوش قلاده ببندیم یا نه؟

اصلا نباید از قلاده برای خرگوش استفاده کنین چون خیلی خطرناکه. بستن هارنسی که نوع و سایزش مناسب باشه اشکالی نداره، البته بعد از این که حیوون کاملا بهش عادت کرد، برای اینکه عادت کنه هم باید هر روز در حد ۱۰ دقیقه بهش هارنس ببندین و بذارین بازی کنه. اگه دیدین اصلا خوشش نمیاد و تقلا میکنه که از تنش دربیاره‌ش، به کل قلاده و هارنس و کلا مهار کردن اینجوری خرگوش رو فراموش کنین چون در غیر اینصورت ۱۰۰% آسیب می بینه.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.