نصب اپلیکیشن
خرگوش لوپ فرانسوی

معرفی انواع خرگوش لوپ؛ مینی لوپ، لوپ هلندی و …

انواع خرگوش لوپ علی الخصوص خرگوش مینی لوپ و مینی لوپ هلندی که بعضیا بهشون خرگوش لوپی هم می‌گن یکی از محبوب‌ترین حیوونای خونگیه و بیشتر آدما به محض دیدنش عاشقش می‌شن. وقتی یکی از این گوله‌های پشمی توی اتاق برای خودش این طرف و اون طرف می‌دوئه و گوش‌های بزرگش توی هوا می‌چرخن و به صورتش می‌خورن، واقعا سخته که خودمونو کنترل کنیم و لپاشو گاز نگیریم.

گوش‌های خرگوش وسیله تنظیم دمای بدنش هستن و هرچی بزرگ‌تر باشن، حیوون بهتر می‌تونه تو آب و هوای گرم دوام بیاره. ظاهرا گوش بعضی از خرگوش‌هایی که توی مناطق گرم زندگی می‌کردن اونقدر بلند و سنگین شد که دیگه نمی‌تونستن صاف نگه‌شون دارن و این‌جوری بود که خرگوش لوپ به وجود اومد.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مطلب هرچی لازم باشه بدونی رو درمورد خرگوش لوپ بهت می‌گیم.

خرگوش lop خانگی

مشخصات خرگوش لوپ

میانگین عمر خرگوش لوپ ۶ تا ۸ ساله و معمولا خوش‌اخلاقه و رفتار پرخاشگرانه‌ای نداره. مراقبت ازش هم در کل تقریبا مثل خرگوش خانگی معمولیه و تربیت کردنش هم شبیه تربیت خرگوش‌های دیگه‌ست و پیشنهاد می‌کنم برای اطلاعات کامل در مورد آموزش این حیوونای خوشگل، مطلب تربیت خرگوش رو بخونین. در ضمن، صورت این خرگوش معمولا نسبتا به خرگوش‌های معمولی فلت‌تر هست، یعنی خیلی پوزه ندارن و موهای بلندتری هم دارن.

خرگوش لوپ‌های هلندی دوست‌داشتنی، اجتماعی، مهربون، آسون‌گیر و مطیع هستند و به راحتی تربیت می‌شن. پس اگه برای اولین باره که قصد دارین صاحب یه خرگوش خونگی باشین، لوپ انتخاب مناسبی برای شما است.

این خرگوش بسیار پرجنب‌وجوشه و علاقه زیادی به بازی کردن داره. رابطه‌ش با بچه‌ها خوبه، ولی موقع بازی حتما باید یه بزرگ‌تر نظارت داشته باشه چون اگه این خرگوش، به اندازۀ کافی حوصله نداشته باشه؛ زیاد تقلا می‌کنه و دست و پا می‌زنه و ممکنه به بچه صدمه بزنه.

خرگوش‌ها جزو حیوونایی هستن که راحت می‌شه تربیت‌شون کرد و کلی چیز یادشون داد. اگر خرگوشت رفتارهای خوبی نداره که دوست داری اصلاحش کنی یا یه چیزایی یادش بدی، کافیه کتاب تربیت خرگوش که همین پایین گذاشتیم رو تهیه کنی!

یک کتاب الکترونیکی برای تربیت و شکوفا کردن استعدادهای خرگوش شما!

این ایبوک آموزش و تربیت خرگوش ها نوشته شده. بخونش، به کارهاش عمل کن و ببین خرگوشت چه جوری با هوشش و مهارت های که یاد میگیره، شگفت زده ات میکنه🤩

کلی هم بازی در این کتاب یاد دادیم که با انجامشون از وقت گذرونی با خرگوشت کلی لذت میبری.

خرید کتاب
۱۰۵,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

این خرگوش‌ها رنگ‌های مختلفی هم دارن، مثل:

 • آبی
 • سفید
 • قهوه‌ای
 • مشکی و غیره

انواع خرگوش Lop

به گفته سایت thesprucepets، الان ۵ تا نژاد رسمی خرگوش لوپ وجود داره:

لوپ انگلیسی

 • پدر جد همه خرگوش‌های لوپه
 • می‌تونه تقریبا هر رنگی داشته باشه
 • گوش‌هاش اونقدر بلنده که روی زمین کشیده می‌شه
 • این نوع خرگوش، نژاد بزرگیه و معمولا حدود ۴ تا ۵.۵ کیلو وزن داره

خرگوش لوپ فرنچ یا فرانسوی

وزن لوپ بالغ فرانسوی ۵.۵ تا ۸.۵ کیلو هست (بزرگ‌ترین نژاد لوپه) و قبلا برای مصرف گوشتش پرورش داده می‌شده. (خیلی کارشون بد بوده!)

خرگوش لوپ هلندی

یکی از محبوب‌ترین و کوچیک‌ترین نژادهای خرگوش لوپه که صورت خیلی جمع و جور، موهای پرپشت و گوش‌های کوتاهی داره. این نژاد خرگوش مینیاتوری تقریبا می‌تونه هر رنگی داشته باشه و یکی از خوش‌اخلاق‌ترین انواع خرگوشه. حداکثر وزن خرگوش لوپ هلندی معمولا حدود ۸.۱ کیلو هست.

خرگوش lop هلندی
خرگوش لوپ هلندی

فازی آمریکایی

 • از ترکیب خرگوش لوپ هلندی و آنگورا فرانسوی به وجود اومده
 • گوش‌های کوتاهی داره
 • معمولا وزنش از ۸.۱ کیلو بیشتر نمی‌شه
 • فرقش با لوپ هلندی موهای بلندشه

خرگوش مینی لوپ

خرگوش‌های مینی لوپ بدن گرد و جمع و جور دارن با موهای پرپشت که می‌تونه به هر رنگی باشه و گوش‌های بلندی که نوک‌شون تقریبا رو زمین کشیده می‌شه. این کلمه مینی به معنی کوچیک نیست و مینی لوپ‌ها جثه متوسطی دارن، طوری که وقتی کاملا رشد کردن وزن‌شون معمولا به حدود ۲.۲ تا ۷.۲ کیلو می‌رسه؛ اما به خاطر این بهشون می‌گن مینی که مثل یک لوپ فرانسوی با سایز یک دوم هستن.

"<yoastmark

خرگوش‌ها خیلی نژادهای مختلف و بامزه‌ای دارن، برای آشنایی بیشتر با نژاد این جونده‌های دوست داشتنی مطلب انواع نژاد خرگوش رو اصلا از دست نده!

مراقبت و نگهداری خرگوش لوپ

طبق چیزی که وبسایت bunnylady گفته، در نگهداری از خرگوش لوپ باید بیشتر مراقب موارد زیر باشین:

گوش‌ها

داخل گوش خرگوش‌های این نژاد زودتر کثیف می‌شه و احتمال عفونت و جمع شدن انگل‌هایی مثل کنه گوش هم تو این نژاد بیشتر از انواع معمولیه چون مجرای گوش باریک‌تری دارن. اگه موم و کثیفی‌ها رو مرتب از توی گوش حیوون پاک نکنیم حتی می‌تونه باعث عفونت جمجمه بشه. ضمنا انواعی که خیلی گوش بلند هستن نوک گوش‌شون روی زمین کشیده می‌شه و ممکنه کثیف و زخمی بشه.

تو مقوله نگهداری از انواع خرگوش لوپ دقت کنین که بدن این نژاد و خزهاش باید به طور مرتب و روزانه برس کشیده بشه. این خرگوش نیاز به یه خونه زیبا و تمیز داره. باید بتونه روی پاهاش بایسته و همچنین به راحتی دراز بکشه، بنابراین اندازه قفسش باید حداقل ۳ برابر اندازه خودش باشه.

اخطار: حمام کردن خرگوش به احتمال زیاد باعث مرگش می‌شه.

دندون‌ها

شاید مهم‌ترین بیماری خرگوش لوپ مشکلات دهان و دندان باشه چون معمولا جمجمه این حیوونا از خرگوش معمولی کوتاه‌تره و به همین خاطر احتمال میزون نبودن دندوناشون بیشتر می‌شه. در نتیجه احتمال رشد بیش از حد و مشکلات دندون تو این نژادها ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتره و باید هم مراقب رژیم غذایی‌شون باشین، هم دندوناشونو مرتب معاینه کنین.

توی مطلب دندان خرگوش، اطلاعات کامل در مورد نحوه‌ی مراقبت از دندونای خرگوش گفتیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما بخونین.

معاینه دندون‌ها

گونه‌های حیوون رو مرتب با انگشتاتون لمس کنین تا اگه هر نوع برآمدگی یا چیز نوک‌تیز غیرعادی به وجود اومد متوجه بشین. این چیزا می‌تونه علامت رشد بیش از حد دندونای قسمت لپ باشه. لب‌های خرگوش رو هم آروم بکشین عقب تا دندونای جلوشو ببینین. این دندونا باید خم نشده باشن (مثلا به سمت داخل) و بیش از حد بلند هم نشن.

چاقی

خرگوش‌های لوپ کاملا مستعد چاقی هستن که خیلی هم براشون خطرناکه. در کنار رژیم غذایی سالم باید فضای کافی برای دویدن و فعالیت حیوون فراهم کنین. ابعاد قفس یا خانه این خرگوش باید حداقل ۴-۳ برابر طول بدنش باشه (و هرچی بزرگ‌تر قطعا بهتر). حداقل روزی ۲ ساعت هم تو یک فضای بزرگ‌تر ولش کنین، ترجیحا صبح یا عصر چون تو این زمان از روز فعال‌تره.

خرگوش فازی آمریکایی
خرگوش فازی آمریکایی

رژیم غذایی  خرگوش Lop

غذای خرگوش لوپ باید شامل حدود ۸۰ درصد یونجه خشک، یک مقدار پلت‌های بدون دانه و میوه و سبزیجات باشه. اگه خیلی با تنوع غذایی خرگوش‌ها و لیست غذاهای مفید و ممنوعه‌شون اطلاعی ندارین، حتماً مقاله غذای خرگوش رو بخونید!

 1. یونجه خشک: همیشه باید به مقدار زیاد در دسترس حیوون باشه چون کاملا برای دستگاه گوارشش مناسبه و باعث ساییده شدن دندونا هم می‌شه
 2. سبزی‌های برگ‌دار تازه: مثلا ریحون، گشنیز و کاهو، مواد مغذی لازم رو تامین می‌کنن
 3. پلت: از پلت‌های مخصوص خرگوش فقط باید به مقدار کم (حدود یک چهارم فنجون در روز) استفاده کنین
 4. دسر و تشویقی: میوه و سبزیجات تازه یا خشک رو به مقدار کم به حیوون بدین، مخصوصا اونایی که شیرین هستن از ۲-۱ قاشق غذاخوری در روز بیشتر نشن

تشخیص خرگوش لوپ اصل

خرگوش لوپ گوش افتاده داره ولی آویزون بودن گوش‌ها همیشه دلیل اصیل بودنش نیست و برای این نوع خرگوش باید به تفاوت‌های دیگه توجه کنین:

 • به جمجمه خرگوش دقت کنین؛ غضروف قاعده (انتهای پایینی) گوش خرگوش لوپ به خاطر آویزون بودن گوش‌ها یکم تغییر شکل داده و یک برآمدگی کوچیک بالای سرش هست که بهش تاج می‌گن. ضمنا خرگوش‌های لوپ (به‌استثنای نژاد انگلیسی‌شون) جمجمه کوتاه‌تری دارن.
 • لازم به ذکره که گوش خرگوش لوپ تازه متولد شده آویزون نیست و بعدا که سنگین‌تر شد میفته پایین، معمولا تو سن یک تا ۴ ماهگی و بعضی وقتا هم بیشتر، حتی تا یک سالگی.
 • بعضی نژادهای مخلوط هستن که موقع استراحت گوش‌شون افتاده است ولی می‌تونن صافش کنن. به ندرت خرگوش نیم لوپ هم پیدا می‌شه، یعنی یک گوشش صافه و اون یکی افتاده.

خرگوش لوپ مناسب من هست؟

به خرگوش‌هایی می‌گن لوپ که نمی‌تونن گوش‌شونو صاف نگه دارن (مگر اینکه خودشون بخوان!). مهم‌ترین نکته درباره این حیوونا اینه که بیشتر از انواع معمولی مستعد مشکلات دندون و گوش و چاقی هستن.

خیالت بابت سلامت پتت راحت باشه، دامپزشکان پت پرس به صورت شبانه‌روزی در اپلیکیشن ما پاسخگوی سوالات شما هستن.

خرگوش لوپ نسبت به خرگوش‌های معمولی نازنازی‌تر هستن! به خاطر همینم هست که این روزها خیلی‌ها به نگهداری خرگوش لوپ هلندی و خرگوش مینی لوپ علاقه نشون دادن. شما کدوم خرگوش ها رو بیشتر می‌پسندین؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.