نصب اپلیکیشن
تولید مثل خرگوش ها

سیر تا پیاز تولید مثل خرگوش‌ها؛ زمان، روش و تعداد در سال!

خرگوشها زاد و ولد زیاد و سریعی دارن و می‌تونن تو هر موقع از سال جفتگیری خودشون رو داشته باشن. احتمالاً شما هم یه جفت از این جونورای پشمالو رو تو خونتون دارین و الان دو دل هستین که آیا تولید مثل خرگوش کار درستیه یا نه؟

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و امروز قراره سیر تا پیاز پرورش و تولید مثل خرگوش رو بهتون یاد بدیم و به این سؤال پاسخ بدیم که آیا پرورش خرگوش برای شما مناسبه یا نه؟

بهترین زمان تولید مثل خرگوش

خرگوشها تو هر ماهی میتونن تولید مثل خودشون رو انجام بدن و محدودیت خاصی تو این قضیه ندارن.

با این حال فصل بهار و تابستون، بهترین فصل تولید مثل خرگوشها به حساب میاد، چون از لحاظ شرایط محیطی و هورمونی تو بهترین حالت خودشون هستن.

شواهد نشون داده تولید مثل خرگوش ماده تو فصل زمستان به کمترین میزان خودش میرسه؛ پس اگه قصد پرورش خرگوش‌هاتون رو دارین بهتره این کار رو تو فصل بهار و تابستون شروع کنین.

خرگوشهای ماده به جز ۳ روز در ماه تو بقیه روزها آماده جفتگیری هستن. تخمک گذاری در خرگوش‌های ماده القایی هستش، یعنی بعد از جفت گیری تخمک‌ها آزاد میشن.

فصل جفت گیری خرگوش ها

روش تولید مثل خرگوش چگونه است؟

بعد از این که نر و ماده هم‌دیگه رو دیدن، خرگوش نر دنبال ماده راه میفته و حدود ۳۰ ثانیه آروم اونو بو می‌کشه و لیس می‌زنه و همین‌طور ممکنه روش ادرار کنه.

حیوون ماده‌ای که آماده جفتگیری نباشه فرار می‌کنه و اگه گوشه قفس گیر بیفته ممکنه سر و صدا راه بندازه یا حتی خرگوش نر رو گاز بگیره، ولی اگه آماده باشه به حالت دایره‌ای به اطراف می‌پره یا روی زمین دراز می‌کشه.

بعد حیوون نر پشت گردن ماده رو با دندوناش می‌گیره و جفتگیری می‌کنه و بعدش یک جیغ می‌کشه و به پشت یا پهلو میفته. خرگوش ماده هم یا فرار می‌کنه یا شروع می‌کنه به گاز گرفتن و لگد زدن به حیوون نر.

تخمک‌گذاری ۱۰ تا ۱۳ ساعت بعد از جفتگیری خرگوش نر با ماده اتفاق میفته و یک بار جفتگیری برای آزاد شدن تخمک کافیه، اما بیشتر پرورش دهنده‌های خرگوش اجازه می‌دن که حیوونا نیم ساعتی پیش هم بمونن تا چند بار جفتگیری کنن.

اگه دوست دارین بیشتر در مورد نحوه تولید مثل خرگوشها اطالاعات به دست بیارین مطلب زایمان خرگوش پت پرس رو حتماً مطالعه کنین.

مطالعه بیشتر
بارداری خرگوش

چطوری شرایط جفتگیری خرگوشمون رو فراهم کنیم؟

برای تولید مثل و جفتگیری موفق خرگوشاتون این ۴ مرحله رو انجام بدین:

 1. یه جفت خرگوش مناسب نر و ماده انتخاب کنین: اگه نمی‌تونین فرق خرگوش نر و ماده رو تشخیص بدین، کافیه مطلب تعیین جنسیت خرگوش بخونین.
 2. همیشه خرگوش ماده رو پیش نر ببرین: خرگوشهای ماده به شدت قلمرویی هستن به همین دلیل سعی کنین خرگوش ماده رو تو قفس نر ببرین (یا جفتشون رو تو یه قفس ثالث قرار بدین). چون قفس ماده بوی خرگوش ماده رو میده و ممکنه حواس خرگوش نر رو پرت و با هم دعواشون بشه.

  خرگوش‌های نر و ماده هر دوشون ممکنه رو قلمروشون کاملا حساس باشن، در نتیجه بهترین راه برای جلوگیری از دعوا و درگیری اینه که برای جفتگیری، حیوون ماده رو ببریم توی قفس حیوون نر یا اصلا هر دو تا رو ببریم تو یک قفس ثالث و بدون صاحب.
  lafeber

 3. نیم ساعت بهشون زمان بدین: در صورتی که شرایط تولید مثل فراهم باشه، اونا به صورت خود جوش شروع به جفتگیری میکنن و ممکنه این کار رو برای افزایش احتمال بارداری موفق ۳ بار هم انجام بدن.
 4. شکم خرگوش ماده رو برای بارداری بررسی کنین: بعد از گذشت چند روز به شکم خرگوش ماده دست بزنین، اگه جفت‌گیری موفقیت‌آمیز باشه باید یه سری دونه‌های انگور مانند تو شکم ماده احساس کنین. افراد مبتدی از ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از جفتگیری می‌تونن با لمس شکم ماده، بچه خرگوش‌ها رو تشخیص بدن.

بعضی از پرورشدهندههای خرگوش به جای اینکه اجازه بدن ۳ بار تو یه جلسه جفتگیری اتفاق بیوفته اونا رو تو فواصل زمانی مختلف در طی یه روز کنار هم قرار میدن.

۳ کار مهم قبل از شروع پرورش خرگوشها!

قبل از اینکه خرگوش نر و ماده‌تون رو کنار هم قرار بدین تا جفتگیری رو آغاز کنن، باید یه سری نکات رو رعایت کنین. این نکات باعث میشن تا بهترین نتیجه ممکن رو از تولید مثل خرگوشاتون داشته باشین.

۱. انتخاب جفت مناسب

اگه میخواین خرگوشاتون یه تجربه موفق از بارداری داشته باشن، باید از سلامت خرگوشهاتون مطمئن بشین.

خرگوشهایی که اضافه وزن دارن یا به شدت لاغرن انتخاب مناسبی برای پرورش نیستن، چون درصد موفقیت تولید مثل تو اونا پایینه پس اگه خرگوشتون تهاجمی یا ناسالمه اونو پرورش ندین، پرورش خرگوش تهاجمی اصلاً توصیه نمیشه.

قفس خرگوش‌ رو از لحاظ کیفیت و نوع مدفوع خرگوشتون بررسی کنین و اگه چیز غیر عادی دیدین، پیش دامپزشک برین تا سلامت خرگوشتون رو بررسی کنه.

به هیچ وجه از خواهر و برادر برای تولید مثل خرگوش‌ها استفاده نکنین. ترکیب نژاد‌های مختلف هم شانس بارداری موفق رو کاهش می‌ده.

سن مناسب تولید مثل خرگوش

۲. پیدا کردن سن مناسب تولید مثل

بعد از بلوغ، خرگوشها برای جفتگیری آماده هستن. خرگوشهای ماده معمولاً ۳ تا ۴ ماهگی به بلوغ میرسن و خرگوشهای نر، ۶ تا ۸ ماهگی، البته بسته به نژاد و جثه خرگوشتون سن بلوغشون هم متفاوته.

سن بلوغ خرگوشها نسبت به جثه و نژادشون:

 • نژادهای کوچیک: ۶ ماهگی
 • نژادهای متوسط: ۷ ماهگی
 • نژادهای بزرگ: ۹ ماهگی
برای تولید مثل خرگوش لوپ باید تا ۶ ماهگی صبر کنین تا مطمئن بشین برای جفتگیری کاملاً آماده و بیضههاشون افتاده هستن.

۳. فراهم کردن خانه و جای پرورش

برای نگهداری بچه خرگوش مطمئن بشین که جای کافی برای بزرگ شدن دارن!

بچه خرگوشها بعد از اینکه از شیر گرفته میشن، باید نر و ماده‌شون از هم جدا بشه و تو قفسهای جداگانه نگهداری بشن. اونا از ۳ تا ۶ ماهگی به قفسهای مخصوص خودشون نیاز دارن تا از دعواهاشون بر سر قلمرو جلوگیری کنین.

نگهداری خرگوش خونگی کار راحتی نیست، اونا سخت به دستورات گوش میدن و ممکنه زود مریض بشن و از حال برن؛ پس اگه میخوای یه خرگوش خونگی سالم و حرف گوش کن داشته باشین که میدونه جای خواب و دستشوییش کجاست کتاب تربیت و نگهداری از خرگوش پت پرس رو تهیه کنین.

یک کتاب الکترونیکی برای تربیت و شکوفا کردن استعدادهای خرگوش شما!

این ایبوک آموزش و تربیت خرگوش ها نوشته شده. بخونش، به کارهاش عمل کن و ببین خرگوشت چه جوری با هوشش و مهارت های که یاد میگیره، شگفت زده ات میکنه🤩

کلی هم بازی در این کتاب یاد دادیم که با انجامشون از وقت گذرونی با خرگوشت کلی لذت میبری.

خرید کتاب
۱۲۵,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

مراقبت‌های پس از زایمان خرگوش ماده

مراقبتهای حین بارداری از خرگوش مادر

بعد از جفتگیری خرگوش‌هاتون کارتون هنوز تموم نشده!

تولید مثل خرگوشها یه فرایند ۴۰ روزه است و حالا حالاها باید مراقب خرگوش ماده باردارتون باشین.

خرگوش نر رو از ماده جدا کنین تا دوباره جفتگیری رو انجام ندن یا با هم دعواشون نشه (چون مادهها به شدت پرخاشگر میشن). بعد از اون خرگوش ماده رو تو یه لونه مناسب در جای ساکت و آروم قرار بدین.

به هیچ وجه خرگوش باردار رو از جاش بلند نکنین، اگه مجبور به این کار شدین هرگز از ناحیه شکم اونو بلند نکنین.

توی لونه خرگوش ماده، یونجه و کاه قرار بدین. خرگوش‌ها یه هفته قبل از زایمان شروع به ساختن لونه میکنن و برای این کار ممکنه از موهای شکمشون هم استفاده بکنن.

اصلا آیا خرگوش‌هامو به تولید مثل سوق بدم؟

پرورش خرگوش‌ها نسبتا کار راحتیه، چون میل‌شون به تولید مثل بالاست اما همین میل بالاشون کار دستمون میده!

نرخ تولید مثل خرگوشها به شدت بالاست، اونا میتونن تو هر زایمان ۶ تا بچه به دنیا بیارن و این کار رو بی‌وقفه در تمام طول سال انجام بدن.

به همین دلیل تولید مثل خرگوش تو خونه کار هر کسی نیست، چون بچه خرگوش‌های جدید به امکانات و فضای بزرگی برای نگهداری نیاز دارن و این کار هزینه و انرژی زیادی از شما می‌گیره.

پیشنهاد ما اینه که اگه یه پرورشدهنده نیستین و صرفاً قصد داشتن حیوون خونگی دارین، هرگز خرگوشتون رو به سمت تولید مثل سوق ندین.

جدول مزایا و معایب پرورش و تولید مثل خرگوش‌

مزایای پرورش خرگوش

 • لذت تجربه زایمان و دیدن بچه خرگوشها
 • تکثیر خرگوش برای اهدافی مثل فروش گوشت یا بچه خرگوشها!

معایب پرورش خرگوش خونگی

 • کمبود جا برای نگهداری از خرگوشهای جدید
 • دعواهای قلمرویی با هم دیگه
 • کثیف شدن خونه
 • از بین رفتن تجربه دلنشین داشتن حیوون خونگی

چکار کنم که دیگه خرگوشم بچه نیاره؟

بهترین کار برای جلوگیری از بارداری، عقیم‌سازی خرگوش‌هاتونه. عقیمسازی خرگوش رو میتونین توی هر دو جنس بعد از بلوغشون انجام بدین.

۴ تا از فواید عقیم کردن خرگوشها به نقل از وبسایت petsinstitches:

 • جلوگیری از رفتارهای تهاجمی و قلمرویه به خصوص تو خرگوشهای نر
 • افزایش طول عمر خرگوش
 • نگهداری از ۲ خرگوش تو یه خونه بدون دعوا و خونریزی
 • کمتر شدن رفتارهای مخرب مثل جویدن و دستشویی کردنهای بی مورد
مطالعه بیشتر
عقیم سازی خرگوش نر

سؤالات متداول

خرگوش‌ها در سال چند بار تولید مثل می‌کنند؟

فصل جفت گیری خرگوش‌ها چه زمانی است؟

تولید مثل خرگوش به چه شرایطی نیازه داره؟

تولید مثل خرگوش صحرایی چگونه است؟

بعد از زایمان خرگوش مادر چه کار باید انجام بدیم؟

جمع‌بندی

تولید مثل خرگوش کار نسبتاً راحتی اونا سریع زاد و ولد میکنن و از اینکارم خسته نمیشن. مهمترین نکته تو پرورش خرگوشها شرایط و امکانات شما به عنوان صاحب اوناست، آیا امکانات و آمادگی لازم برای نگهداری از تعداد بالای خرگوش رو دارین؟

تیم پت پرس همیشه هوای شما و خرگوشتون رو داره!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
آرمان بزرگی
نویسنده: آرمان بزرگی
نویسنده: آرمان بزرگی
آرمان هستم، عاشق علم و گیم و انیمه و حیوانات هستم و دوست دارم ساعت‌ها درموردشون با مردم صحبت کنم، به همین دلیل به تولید محتوا روی آوردم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.