نصب اپلیکیشن
سگ نگهبان

9 تا از بهترین سگ‌های نگهبان که ذاتا این کاره هستن!

کسانی دنبال بهترین نژاد سگ نگهبان در ایران می‌گردن که دوست دارن وظیفه پاسبانی از ملک، باغ یا کارخونشون رو به یه سگ مطمئن و هوشیار بسپارن. خوب توی این مقاله می‌خوایم شما رو با ۹ نژاد از بهترین نژاد سگ نگهبان در ایران و دنیا آشنا کنیم. ما توی این مقاله می‌گیم که سگ نگهبان چه ویژگی‌هایی داره و اصلا به چه سگی میگیم نگهبان؟ بعد از خوندن این مطلب می‌دونین که کدوم سگ‌ها ذاتا برای نگهبانی و پاسبانی از حریم شما خوبن.

سگ نگهبان چیست؟

در طول تاریخ یکی مهم‌ترین وظایف سگ‌ها، پاسبانی دادن و محافظت از صاحبشون در برابر انسان‌های غریبه و حیوانات دیگه بوده.

با اینکه سگ‌های مدرن و امروزی ما هم دوست دارن به صورت غریزی از ما و خونمون (آپارتمان) نگهبانی کنن ولی غریزه مراقبت، هشدار و فراری دادن غریبه‌ها در برخی نژادها قوی تره و به همین خاطر اون‌ها به سگ نگهبان معروف شدن.

در ادامه باهم بررسی میکنیم که بهترین نژادهای سگ نگهبان در ایران کدام نژادها هستن.

سگ دوبرمن نگهبان

سگ دوبرمن پینچر ( Doberman Pinscher)، بهترین سگ نگهبان باغ

سگ دوبرمن پینچر برای ایرانیانی که دنبال یه سگ نگهبان برای باغشون هستن می‌گردن انتخاب خوبیه.

سگ دوبرمن پینچر بسیار سریعه و میتونه در مدت زمان خیلی کم خودش رو به متجاوز برسونه.

سگ  دوبرمن در مکان پنجم باهوش‌ترین نژادهای سگ جهان قرار داره.

ویژگی‌های سگ دوبرمن

 • شجاع
 • هوشیار
 • وفادار
 • باهوش
 • قوی

سگ روتوایلر نگهبان

سگ روتوایلر (Rottweiler)، سگ پاسبان شجاع و جدی

سگ روتوایلر از اونجایی که ذاتا برای محافظت از گله به وجود آمده، برای پاسبانی سگی ایده آل به حساب میاد.

رتوایلرها به شجاع و نترس بودن موقع محافظت شهرت دارن. روتوایلر یکی از وحشی‌ترین سگ‌های دنیا دونست که برای تربیتش حتما باید مهارت کافی داشته باشین. اگه دوست دارین لیست خطرناک ترین نژادهای سگ جهان رو بشناسید، حتما یه سری به مقاله خطرناک ترین سگ دنیا بزنین!

این سگ‌ها نسبت به همه غریبه‌ها شکاکن مگر اینکه توسط صاحبشون به اون‌ها معرفی بشن.

اگر یه سگ روتوایلر گرفتین باید از تولگی به شیوه درست تربیت اش کنین تا سگی اجتماعی و حرف گوش کن تبدیل بشه.

چگونه هوشمندانه سگ بخریم؟

ویژگی‌های سگ روتوایلر

 • با اعتماد به نفس
 • مهربان
 • دارای هوش بالا
 • بسیار وفادار
 • یادگیری بسیار سریع

بهترین نژاد سگ نگهبان برای شما، چه نژادیه؟

اگر قصد گرفتن سگ دارید، انتخاب مناسب ترین نژاد سگ با توجه به علایق و سبک زندگی شما می‌تونه سخت باشه. برای همین تیم پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی و تهیه کرده که با خواندن و پاسخ به تست هاش می‌تونید:

 1. نژاد مناسب برای سبک زندگی و علایقتون رو از بین ۴۱ نژاد سگ موجود در ایران انتخاب کنید.
 2. با ویژگی‌هاش آشنا بشید.
 3. جنسیت یا نر و ماده بودنش رو تعیین کنید.
 4. اسم مناسب رو روش بگذارید
 5. با فضای زندگی با سگ و مسئولیت‌هاش آشنا بشید
 6. خونتون رو برای ورود سگ به زندگیتون، آماده کنید.

راهنمای انتخاب بهترین نژاد سگ

سگ ژرمن نگهبان

سگ  ژرمن شپرد، محبوب ترین نژاد سگ نگهبان در ایران

این نژاد سگ باهوش، وفادار و بسیار با انگیزه و پر انرژی هست.

سگ ژرمن شپرد به دلیل یادگیری فوق العاده سریع و غریزه قوی اش برای محافظت و مراقبت از صاحبش و افراد خانواده یک سگ نگهبان بسیار عالی هست.

این ویژگی‌ها باعث شده سگ ژرمن جزو  محبوب‌ترین نژادهای سگ در ایران و جهان هم باشه.

با تربیت سگ ژرمن شپرد از تولگی و به شیوه درست، این نژاد یه سگ محافظ (پاسبان) بسیار عالی و قابل اعتماد میشه.

ویژگی‌های سگ ژرمن شپرد

 • شجاعت
 • اعتماد به نفس بالا
 • باهوش بالا
 • سریع در یادگیری
 • واکنش دهی سریع موقع خطر

سگ سرابی

سگ سرابی (Persian mastiff)، قوی‌ترین سگ نگهبان ایرانی

سگ سرابی یه سگ پاسبان ایرانی و بسیار محبوبه. این سگ بزرگ، قوی هیکل و سخت جون سال‌هاست که کنار ایرانی ها زندگی کرده و در کارهایی مثل نگهبانی، مراقبت از چهارپایان و … به  ایرانی‌ها کمک کرده.

سگ سرابی یا پرشین مستیف به دلیل جثه بزرگ و قوی بودنش و غریزه قوی این سگ برای مراقبت و محافظت شاید بهترین سگ نگهبان ایرانی به حساب بیاد. برای مطالعه بیشتر مورد این سگ می‌تونین مقاله مربوط بهش رو بخونید.

این سگ با وزن حدود ۷۰ تا ۹۰ کیلوگرم و ظاهر ترسناکش جسورترین دزدها و متجاوزان رو هم تحت تاثیر قرار میده.

ویژگی‌های سگ سرابی

 • تحمل بالا برای شرایط سخت
 • آرواره قوی و بدن عضلانی
 • وفادار
 • نیرومند و قوی
 • غریزه نگهبانی قوی

سگ گریت دین نگهبان

سگ گریت دین؛ غول مهربون و باابهت

یکی دیگه از بهترین انواع سگ نگهبان، نژاد سگ گریت دین هست که یکی از نوادگان سگ‌های ماستیف به شمار میاد. البته نگهداری از سگ گریت دین به فضای زیادی نیاز داره و هزینه‌‌‌های نگهداری از این سگ هم نسبتا بالاست.

همچنین برای اینکه این سگ رو به یه سگ نگهبان خوب تبدیل کنید حتما باید از تولگی اون رو به روش صحیح و اصولی آموزش بدین و رفتارهایی مثل خجالتی بودن و رفتارهای پرخاشگرانه رو اصلاح کنید.

ویژگی‌های سگ گریت دین

 • قوی و سرسخت
 • پرانرژی و بازیگوش
 • مطیع و آروم
 • تربیت پذیر
 • مهربان و دوست داشتنی

سگ آکیتا؛ نگهبان غریزی

سگ آکیتا؛ سگ نگهبان ژاپنی

آکیتا یک سگی عضلانی و از نژاد ژاپنی است که به داشتن وقار، شجاعت و وفاداری مشهوره. سگ آکیتا تو ژاپن به عنوان محافظ خانواده و نماد سلامتی، خوشبختی و زندگی طولانی شناخته میشه. اونا ذاتا نگهبان هستن، پس خیلی مهمه که در جوانی اجتماعی بشن.

آکیتاها بسیار باهوش و وفادار هستن اما روحیه سرسخت و مستقلی هم دارن. به عنوان سگ‌های بزرگ و بسیار قدرتمند، خیلی مهمه که به طور مداوم آموزش ببینن.

تو دوران تولگی باید یاد بگیرن که غریبه‌ها رو بپذیرن و اینکه هر غریبه‌ای رو به عنوان تهدید در نظر نگیرن. همچنین آکیتاها دوست دارن نسبت به سگ‌های دیگر، به خصوص سگ همجنس خودشون، پرخاشگر باشن.

تربیت سگ برای نگهبانی، گارد و محافظت کار ظریفی هست و اگه به دقت انجام نشه می‌تونه در آینده یک سگ وحشی و غیرقابل کنترل و فرمان گریز تبدیل بشه. پیشنهاد می‌کنیم مطلب تربیت سگ نگهبان مطالعه کنین، ما توی اون مطلب درباره نکات مهم آموزش این سگ‌ها توضیح دادیم.

سگ باکسر در حال تمرین گارد و نگهبانی

سگ باکسر

از ویژگی‌های بارز سگ باکسر میشه به وفاداری، محبت، هوش بالا، اخلاق و ظاهر خوب اشاره کرد.
این نژاد بسیار پرانرژی و بازیگوش هستن. صبر، شکیبایی و ذات محافظ آنها باعث شده است که باکسر به عنوان یک سگ بزرگ مناسب برای مراقبت از کودکان بشناسن.
باکسرها کار نگهبانی و مراقبت از خانواده را جدی می گیرند و بدون ترس با تهدیدها مقابله می‌کنن.

علاوه بر نگهبانی، سگ های باکسر در کارهایی مانند: گله‌داری، سگ همراه و کمکی، سگ درمانی، سگ‌های کشف مواد مخدر و سگ جستجو و نجات هم عملکرد درخشانی دارند.

سگ کن کورسو یا ماستیف ایتالیایی

سگ کن کورسو؛ ماستیف ایتالیایی

کن کورسو یک سگ باهوش، آموزش پذیر، نجیب، قاطع، با اعتماد به نفس و محافظی بی نظیره. اصل و نسب کن کورسو به دوران روم باستان برمی‌گرده و اسم این نژاد از لاتین به عنوان “سگ محافظ” ترجمه می‌شه.

معمولا تا ۴۵ کیلوگرم وزن می‌گیرن. جثه و سر بزرگ، وزن زیاد و همچنین ظاهر عضلانی این سگ باعث شده تا برای محافظت عالی باشد.

ظاهر باشکوه این نژاد ایتالیایی اولین خط دفاعی‌اش در برابر متجاوزان است. مثل هر سگ نگهبان بزرگ دیگه‌ای، آموزش صحیح کن کورسو و اجتماعی کردن اون با مردم و سگ‌های دیگر خیلی مهمه.

اجتماعی شدن کمک می‌کنه تا مطمئن شویم که در بزرگسالی سگی سازگار و خوش رفتار میشه. اما در کنارش باید آموزش فرمان برداری هم ببینن، این آموزش از تبدیل شدن‌ اونا به رئیس خانواده جلوگیری می‌کنه.

 

جمع بندی

همه سگ‌ها تربیت پذیرن و با آموزش‌های مختلف می‌تونن حضور غریبه رو به شما اطلاع بدن. اما بعضی نژادهای سگ به خاطر توانایی‌‌ها و ویژگی‌های غریزی برای نگهبانی مناسب‌ترن و به عنوان نژادهای سگ نگهبان شناخته می‌شن. در این مقاله ۹ نژاد معروف و پرطرفدار برای نگهبانی رو بهتون معرفی کردیم. البته برای اینکه این سگ‌ها بتونن وظیفه نگهبانی رو به درستی انجام بدن حتما لازمه از تولگی تربیت بشن و آموزش‌های لازم بهشون داده بشه.

نظر شما چیه؟ به نظرتون کدوم نژاد سگ برای نگهبانی مناسب‌تره؟ تا حالا تجربه نگهداری و تربیت سگ‌های نگهبان رو داشتین؟ لطفا برای ما کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارین. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ میدن.

منبع: 

سایت AKC

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.2/5 - (340 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
امیر علی
نوشته شده در: ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹

با سلام .دنبال یک سگ اصیل سرابی هستم ممنون میشم راهنماییم کنین.

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۱ فروردین, ۱۳۹۹

سلام پرورش دهنده ای سراغ نداریم

پاسخ به این نظر
میلاد
نوشته شده در: ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹

سلام به نظر من هر سگی باید از بچگی درست تربیت داد من یه سگ بومی زمانی که شیر میخورد گرفتم برم خونه بزرگش کردم الان سگ ژرمن هم جرات نزدیک شدن بهشو نداره بسیار وفادار شجاع و باهوشه حتی موش و مار هم میگیره خواهش یکم بیشتر به این سگهای بومی اهمیت بدین

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۹ فروردین, ۱۳۹۹

ممنون میلاد عزیز که نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید

پاسخ به این نظر
رحیم بهار
نوشته شده در: ۹ خرداد, ۱۳۹۹

ضمن تشکر از راهنمایی های شما در خصوص تربیت سگها و نگهداری این موجودات خوب ولی مظلوم واقع شده در ایران انتقاد جدی هم میخواستم داشته باشم . در چندین مورد ملاحظه کردم که از راهنمایی در خصوص محل تهیه سگهای مورد نیاز خوانندگان سر باز می زنید ، فکر نمی کنید که پیدا کردن نژادی که مورد نیاز است بسیار مشکل تر و سخت تر از تربیت سگ باشد؟ چرا نباید خوانندگان در این خصوص راهنمایی شوند؟ دسترسی شما به افراد و محل های نگهداری و فروش با توجه به دامنه فعالیت قطعا ساده تر از خوانندگانتون است . چه اشکالی دارد اگر در این رابطه آدرسی ، تلفنی و یا نامی از دارندگان معتمد شما ارائه شود !!!.

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز،
ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک میذارین.
متاسفانه خصوصا توی ایران پرورش و توله کشی حیوونای نژاددار استاندارد و اصولی انجام نمیشه و به شدت از لحاظ حقوق حیوانات نقض شده، از لحاظ اخلاقی هم قابل قبول نیست چون حیوانات کالا نیستن که خریداری بشن، پناهگاه و نقاهتگاه ها حیوونای نژاددار موردنظر افرادو ندارن که رایگان واگذار کنن و بتونیم معرفیشون کنیم. امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشین 🙂

پاسخ به این نظر
صادق
نوشته شده در: ۲۲ بهمن, ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید من دنبال یک جفت توله سگ سرابی اصیل هستم خیلی گشتم ولی با اصالت واقعیش رو پیدا نکردم لطفا اگر شخص یا فروشنده معتبری میشناسید خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید خیلی ممنون.

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز فرم خرید سگ رو پر کنید یا در ایدی تلگرام پت پرس پیام بدید راهنمایتون میکنیم

پاسخ به این نظر
محمد
نوشته شده در: ۱۸ بهمن, ۱۳۹۸

از همه نوع نژاد سگ نگهبان نام بردید به غیر از سگ قدریجونی. البته ممنوم از شما مطالب خوبی بود،اما سگهایی که شما در اینجا نام بردید به غیر از سگ سرابی همه نژاد سگ های خارجی هستند. ولی سگ قدریجونی که مانند سگ سرابی یگ سگ ایرانی است برای نگهبانی و گله داری حرف نداره.

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز ممنون که نظرتون رو با ما و کاربران در میون گذاشتید.
درخواست شما یادداشت شد و به تیم محتوا ارجاع داده میشه

پاسخ به این نظر
مازیار
نوشته شده در: ۱۳ دی, ۱۳۹۸

کدوم اینها قوی ترن و شجاع در برابر حمله حیوانات

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱ اسفند, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز باید باتوجه به شرایط زندگیتون برسی بشه
میتونید برای راهنمایی بیشتر از لینک زیر اقدام کنید:
دامپزشک آنلاین

پاسخ به این نظر
محمد
نوشته شده در: ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹

سراب

پاسخ به این نظر
محمدرضا
نوشته شده در: ۳۰ شهریور, ۱۳۹۸

سلام یه مطلبی درباره معرفی سگ ژرمن بنویسید ممنون از سایت خوبتون

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۳۰ شهریور, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز، ممنون که نظرتون رو با ما و کاربران در میون گذاشتید.
درخواست شما یادداشت شد و به تیم محتوا ارجاع داده میشه.

پاسخ به این نظر
وانت شوکا
نوشته شده در: ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۸

چه سایت خوبی دارین شما

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۸

ممنونم

پاسخ به این نظر
کاوه
نوشته شده در: ۲۰ فروردین, ۱۳۹۸

درود
خواستم بگم مطالبتون جامع و خوبه ولی خوهاشن رعایت کنید به جای واژه یه پارس که توهین به خودمونه بنویسید و بگید وقه وقه یا هاپ هاپ یا هاو هاو لطف کنید اینو جدی بگیرید به فرزندانمون و دیگران آموزش و تذکر بدهید با تشکر

پاسخ به این نظر
محمد
نوشته شده در: ۲۹ خرداد, ۱۳۹۸

پس دوست عزیز شماهم با احترام فراوان جای اینگه در زندگیتون از کلمه خر استفاده کنین از الاغ استفاده کنین چون خر در فارسی معنای دیگری داره

پاسخ به این نظر
تارا
نوشته شده در: ۱۵ بهمن, ۱۳۹۸

دوست عزیز پارسی ک برای سگ ب کار میره ب همون معنای پارس نژاد ما اریایی ها نیست. بلکه ب معنای پاس داشتن یک سگ باوفاست

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۷ بهمن, ۱۳۹۸

ممنون از توجه تون دوست عزیز

پاسخ به این نظر
رضا
نوشته شده در: ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من یه سگ نگهبان برای باغمون میخوام که پارس نکنه چون همسایه هااذیت میشن واز لحاظ جثه هم کوچک باشه یعنی بالغ که هست اندازش زیاد بزرگ نباشه.به نظرتون سگ باسنجی خوبه؟یاشماپیشنهاددیگه ای دارید؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۵ شهریور, ۱۳۹۹

سلام رضای عزیز،
بله مناسب هست.

پاسخ به این نظر
علی
نوشته شده در: ۲۶ بهمن, ۱۳۹۷

خوبه

پاسخ به این نظر
علیرضا
نوشته شده در: ۱۷ مرداد, ۱۳۹۷

مطلب خیلی جامعی بود
لطفا از نژاد پاگ هم بنویسین
لحن نوشتار خیلی خوبه
مرسی

پاسخ به این نظر