نصب اپلیکیشن
راهنمای تربیت سگ نژاد مالتیز

راهنمای تربیت سگ مالتیز عروسکی و نکات مهم آموزشی!

مالتیز سگی کوچولو و سفید و بامزه است و نگهداری از اون تجربه‌ای بسیار لذتبخشه. اما نباید فراموش کنیم که سگ مالتیز هم یه سگه و نیاز به آموزش و تربیت داره تا مودب و خوش‌رفتار باشه. مالیتزهای سگهای حساسی هستن و در تربیت اونا باید نکات خاصی رو مدنظر داشته باشید تا سگ کوچولوتون به حرفتون گوش کنه. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در مورد راهنمای کامل تربیت سگ مالتیز و نکات مهم آموزشی این نژاد سگ با شما صحبت کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

ویژگی‌های شخصیتی نژاد مالتیز

به طور کلی اصول تربیت تمام سگ‌ها شبیه به همه؛ اما در مورد هر نژاد سگ باید به ویژگی‌های نژادی و شخصیتی اونا هم توجه بشه. مالتیزها سگ‌های عروسکی و حساسی هستن و به هیچ وجه نباید سر اونا داد زد یا تنبیهشون کرد.

براساس سایت معتبر کنل کلاب AKC، مالتیزها جزء محبوب‌ترین سگهای عروسکی هستن. اونا فوق‌العاده پرانرژی، بازیگوش و مهربان هستن و با همه (بچه‌ها، سگها و سایر حیوانات) رابطه خوبی دارن.

این سگها حتی در بزرگسالی هم شیطنت کودکانه خودشون رو حفظ می‌کنن و با رفتارهای بامزه‌شون دل هر آدمی رو می‌برن. یکی دیگه از مزیت‌های مالتیز اینه که در مقایسه با سایر سگ های عروسکی مستعدِ ابتلا به بیماری‌های نژادی کمتری هستن.

 

سگ مالتیز

آیا تربیت سگ مالتیز کار سختیه؟

مالتیزها برای همدم بودن و زندگی کردن با ما آدما به وجود اومدن و به همین دلیل تربیت اونا کار چندان سختی نیست؛ هرچند نکات مهمی در تربیت سگ مالتیز وجود داره که برای نتیجه بهتر باید اونا رو رعایت کنید.

این سگهای عروسکی فوق‌العاده باهوش و خوش اخلاق هستن و به همین دلیل در فهمیدن منظورِ شما مشکل چندانی نخواهند داشت.

اما برای کسی که تجربه زیادی در تربیت سگ نداره و برای اولین بار یه سگ مالتیز کوچولو به خونه آورده مقوله آموزش و تربیت خیلی پیچیده و سخت به نظر میاد.

یکی از نکات مهم در تربیت سگ مالتیز توجه به «سندرم سگهای کوچک» هست که در اکثر نژادهای عروسکی و کوچک دیده میشه.

 

 

حالا  این سندرم یعنی چی؟

یعنی مالتیز کوچولوی شما خودش رو خیلی بزرگتر از چیزی که واقعا هست تصور می‌کنه و به همین دلیل ممکنه بخواد با یه سگ خیلی بزرگ درگیر بشه یا بهش پارس کنه و انتظار داشته باشه اون سگ غول پیکر ازش بترسه!

به همین دلیل موقع پیاده‌روی و وقتی بیرون هستید حتما باید مراقبت مالتیزتون باشید تا یه موقع بلایی سر خودش نیاره و با اجتماعی کردن در تولگی اونو به سگی خوش رفتار و مودب تبدیل کنیم.

تربیت سگ مالتیز

نکات مهم در تربیت سگ مالتیز

 • مالتیزها سگهایی حساس هستن و باید با صبر و مهربانی و پشتکار اونا رو تربیت کرد. داد زدن و تنبیه کردن تاثیر بسیار بدی روی روحیه مالتیز می‌ذاره و بدتر اونو به سگی لجباز تبدیل می‌کنه.
 • اولین قدم در تربیت مالتیز ایجاد رابطه عاطفی قوی با سگتونه. مالتیزها خیلی اجتماعی و عاطفی هستن و به ارتباط با صاحبشون و دیگر اعضای خانواده «نیاز» دارن. پس اگه می‌خواید سگتون به حرفتون گوش کنه اول محبت و اعتمادش رو جلب کنید.
 • مالتیزها سگهای عروسکی و خیلی کوچکی هستن و ما آدما از نظرشون موجوداتی غول پیکر هستیم! حالا تصور کنید اگه سر مالتیزتون داد بزنید یا کتکش بزنید چه وحشت و ترسی تو دلش می‌افته و دچار استرس و اضطراب زیادی میشه!
 • اگه می‌خواید جلوی یه کار سگتون رو بگیرید یا بهش بفهمونید که کارش اشتباهه کافیه با لحن جدی و آروم (نه با صدای بلند) بگید: نه! مطمئن باشید مالتیز منظورتونو می‌فهمه.
 • استمرار در تمرین‌ها یکی از مهم‌ترین نکات در تربیت این نژاده. جلسات تمرین باید کوتاه باشه (۵-۱۵ دقیقه) تا توله سگ مالتیز خسته و کلافه نشه. اما همین جلسات رو می‌تونید روزی ۲-۳ بار تکرار کنید.
 • در تربیت مالتیزها تشویقی رو فراموش نکنید. هربار که مالتیزتون کار خوب و درستی انجام داد با دادن خوراکی تشویقی بهش بفهمونید که این کارش رو تایید می‌کنید.

«تایید مثبت» بهترین روش برای تربیت مالتیز

مالتیزها روحیه حساسی دارن و زود دچار استرس و اضطراب میشن، بنابراین نباید هیچ وقت سرشون داد زد یا به خاطر کار اشتباه تنبیه بدنی‌شون کرد.

بهترین و موثرترین روش برای تربیت مالتیز استفاده از شیوه تایید مثبته.

یعنی به جای اینکه وقتی کار اشتباهی کرد دعوا و تنبیهش کنید هربار که کار خوب و درستی انجام داد تشویق و تاییدش کنید و بهش خوراکی تشویقی خوشمزه بدید. به این ترتیب سگ رو به انجام اون کار تشویق و ترغیب می‌کنید.

مالتیز اگه ببینه کاری که می‌کنه تشویقی به دنبال نداره دیگه دلیلی برای انجام و تکرار اون کار نمی‌بینه و کار بدش رو ترک می‌کنه.

برای تربیت مالتیز همیشه کمی تشویقی در اندازه‌های خیلی کوچک همراهتون باشه. مطلب راهنمای خرید تشویقی سگ رو بخونید تا بهترین خوراکی تشویقی رو برای مالتیزتون انتخاب کنید.

توله سگ مالتیز

آموزش‌های اولیه به مالیتز چه چیزهایی هستن؟

آموزش‌های اولیه و مهمی که باید همون اول به سگ مالتیزتون یاد بدید عبارتند از:

 • بیا
 • بشین
 • ساکت
 • بمون
 • و راه رفتن با قلاده

مالتیزها باهوشن و دوست دارن شما رو راضی و خوشحال کنن؛ پس با کمی صبر و حوصله می‌تونید تمام این دستورات رو بهش یاد بدید. استفاده از کلیکر سگ می‌تونه در آموزش سگ مالتیز بهتون کمک کنه: هربار که کاری رو درست انجام داد کلیکر رو فشار بدید، بهش «آفرین» بگید و یه خوراکی خوشمزه بهش جایزه بدید. پیشنهاد می‌کنم مقاله آموزش نشستن به سگ هم مطالعه کنین.

چطور سگ مالتیزم رو تربیت کنم؟

مهم‌ترین نکته در تربیت سگ مالتیز اینه که به جا و به موقع بهش آموزش بدید. از همون روز اولی که توله مالتیز خوشگل و بامزه وارد خونه‌تون می‌شه باید آموزش و تربیتش رو شروع کنید.

ما در این مقاله به نکات کلی آموزش مالتیز اشاره می‌کنیم اما از اونجایی که تربیت سگ یه مقوله بسیار پیچیده و مفصله و نکات فراوانی داره ما یه کتاب جامع ۴۰۰ صفحه‌ای در مورد آموزش و تربیت سگ تهیه کردیم که به همه کسانی که سگ دارن، از جمله شما صاحبان مالتیز پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنید.

با کمک اطلاعات و راهنمایی‌های این کتاب هرچیزی که لازمه در مورد تربیت سگ مالتیز بدونید رو یاد می‌گیرید و می‌تونید بدون نیاز به مربی سگ مالتیز خوشگلتون رو تربیت کنید.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

خرید کتاب
۱۶۵,۰۰۰ تومان
راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

اجتماعی کردن مالتیز

آموزش دستشویی به سگ مالتیز

یکی از اولین آموزش‌هایی که باید به توله سگ مالتیز یاد بدید آموزش دستشویی کردن در جای مشخصه.

آموزش دستشویی به سگ نیاز به زمان داره. اما برای مالتیز این زمان نسبتا بیشتره و بین ۱-۴ ماه طول می‌‎کشه تا مالتیزتون کامل این آموزش رو یاد بگیره. در این مدت لطفا صبور باشید و اگه خرابکاری کرد هیچ وقت تنبیه و دعواش نکنید.

توله مالتیز خیلی توانایی نگهداشتن ادرارشو نداره و تقریبا هر ۲ ساعت یک بار به دستشویی کردن نیاز داره.

به طور میانگین یه توله ۲ ماهه ۲ ساعت می‌تونه ادرارشو نگه داره، یه توله ۳ ماهه ۳ ساعت، توله ۴ ماهه ۴ ساعت و به همین ترتیب که توله بزرگتر میشه تحمل و توانایی نگهداشتن ادرارش بیشتر میشه و می‌تونه ساعات طولانی‌ترین ادرارشو نگه داره.

توله مالتیز در مواقع زیر به دستشویی کردن نیاز داره:

 • صبح‌ها بعد از بیدار شدن
 • حدودا ۲۰ دقیقه بعد از غذا خوردن
 • بعد از چرت روزانه
 • حدودا ۲۰ دقیقه قبل از خواب
 • قبل و بعد از هربار پیاده روی

پد آموزش ادرار رو در جای مشخص و ثابتی قرار بدید و هربار که حس کردید توله نیاز به دستشویی داره مالتیزتون رو اونجا ببرید و تشویقش کنید که ادرار کنه.

حتی دفعات اول پیشنهاد می‌کنیم هربار بعد از دستشویی کردن بهش خوراکی تشویقی بدید تا به دستشویی کردن در جای مشخص ترغیب بشه.

هربار که حس کردید مالتیزتون می‌خواد ادرار کنه محکم دست بزنید یا صدای بلند ایجاد کنید تا حواس مالتیز پرت بشه؛ بعد سریع اونو به محل دستشویی و روی پد ادرار ببرید.

البته انتظار نداشته باشید که مالتیز با یکبار آموزش همه چیز رو یاد بگیره و دیگه خرابکاری نکنه.

همونطور که گفتیم آموزش دستشویی بسته به شخصیت سگ ممکنه بین ۱ تا ۴ ماه طول بکشه و در این مدت ممکنه بارها مالتیزتون در جاهای مختلف خونه ادرار کنه؛ پس صبور و مهربان باشید و هیچ وقت سگتون رو به خاطر این کار تنبیه و دعوا نکنید.

آموزش دستشویی به سگ مالتیز

نقش مهم پارک سگ در تربیت مالتیز

توصیه می‌کنیم در چند ماه اول که مالتیزتون هنوز کوچیکه و آموزش‌هاشو کامل یاد نگرفته اونو تو پارک سگ نگه دارید. اکثر آموزش‌ها مثل بمون و آموزش پارس نکردن بی موقع رو می‌تونید به کمک پارک سگ زودتر به توله‌تون یاد بدید.

بعضی‌ها سگشون رو داخل باکش می‌ذارن، اما ما این کار رو پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چون باکس فضای کوچکی داره و ممکنه باعث استرس و اضطراب بیشتر مالتیز بشه. اما پارک سگ یه فضای نسبتا بزرگ و محصوره که هم سگتون به راحتی می‌تونه توش بخوابه و بازی کنه و هم شما کنترل بیشتر و بهتری روی رفتاراش دارید.

البته باید موندن توی پارک رو هم به سگتون آموزش بدید و با قرار دادن انواع اسباب بازی و تشویقی توله مالتیز رو به پارک عادت بدید تا سگتون دچار اضطراب و ترس نشه. حتی وقتی خونه هستید و حواستون به سگتون هست می‌تونید در پارک رو باز بذارید تا مالتیز حس بهتری داشته باشه.

چون مالتیز خیلی زود دچار اضطراب جدایی میشه پیشنهاد می‌کنیم پارکش رو جایی قرار بدید که بتونه شما و بقیه اعضای خانواده رو ببینه.

در مطلب «پارک سگ چیه و چرا برای تربیت سگ لازمه؟» آن در مورد انتخاب بهترین پارک سگ و کاربرد اون به طور مفصل صحبت کردیم.

تربیت کردن مالتیز

چطور به مالتیزم یاد بدم انقدر پارس نکنه؟

مالتیزها اگه خوب تربیت نشن و شرایط خوبی نداشته باشن زیاد پارس می‌کنن. هرچند پارس کردن یه رفتار طبیعی و غریزی در سگهاست اما در این مورد با یه مشکل رفتاری مواجه هستیم و باید به دنبال راه حل باشیم.

مالتیزها به دلایل مختلفی ممکنه زیاد واق واق و سر و صدا کنن، مثلا:

 • اگه زیاد تنها بمونن و دچار اضطراب جدایی بشن
 • یا اگه خوب اجتماعی نشده باشن ممکنه با صدای زنگ در هم پارس کنن

بعضی مالتیزها به طور ذاتی بیشتر از مالتیزهای دیگه پارس می‌کنن؛ ولی اینو با قاطعیت بهتون می‌گیم که در اکثر موارد پارس کردن زیاد مالتیز به خاطر جلب توجه و اضطراب جداییشه.

مالتیزها جزء سگهای همدم (companion dog) هستن؛ یعنی از اول برای همنشینی و زندگی با آدما به وجود اومدن و به توجه و ارتباط با ما نیاز دارن.

این سگها اگه بهشون بی‌توجهی بشه یا ساعات طولانی تنها بمونن دچار استرس شدیدی می‌شن و پارس کردن زیاد یکی از نشونه‌های این استرس و اضطرابه. پس حواستون بیشتر به مالتیزتون باشه.

حالا اگه موارد بالا رو رعایت کردید و میخواید عادتِ پارس کردن رو از سرش بندازید به روش زیر عمل کنید:

 • هربار که مالتیزتون شروع به پارس کردن کرد یه خوراکی تشویقیِ خوشمزه جلوی بینی‌ش بگیرید.
 • مالتیز برای بو کردن خوراکی ساکت میشه، همین موقع با لحنی آروم بهش بگید «ساکت» و بعد بهش تشویقی بدید.
 • هیچ وقت موقعی که داره پارس می‌کنه بهش تشویقی ندید؛ چون با این کار عمل پارس کردنش رو دارید تایید می‌کنید!
 • این تمرین رو باید بارها تکرار کنید تا حتی بدون تشویقی هم با گفتن دستور «ساکت» مالتیزتون آروم بشه.

پیشنهاد می‌کنم مقاله پارس کردن سگ هم مطالعه کنین. ما توی این مقاله در مورد علت‌های پارس سگ‌ها و توله سگ‌ها توضیح دادیم.

سگ مالتیز و چاوچاو

اجتماعی کردن سگ مالتیز

مالتیزها ذاتا مهربون و اجتماعی هستن و با همه رابطه خوبی برقرار می‌کنن؛ اما لازمه در تولگی به اندازه کافی اونا رو اجتماعی کنید. حالا اجتماعی کردن سگ یعنی چی؟ یعنی در هر موقعیتی اونو با آدم‌های جدید، محیط جدید و سگها و حیوانات دیگه آشنا کنید تا در بزرگسالی یه سگ خوش رفتار و اجتماعی داشته باشید.

مخصوصا اینکه سگ مالتیز بزرگتر از جثه‌ش رفتار می‌کنه و در رفتار با سگهای بزرگ ممکنه خیلی بی‌پروا و جسور باشه و خودش رو به خطر بندازه. پس باید رفتار دوستانه با بقیه سگها و حیوانات رو یاد بگیره.

در بسیاری از کشورها کلاس‌های تربیت سگ وجود داره که می‌تونید توله رو اونجا ببرید تا با توله‌های دیگه آشنا بشه و با هم بازی کنن. اما چون تو ایران چنین امکانی نیست اگه از اطرافیانتون کسی سگ داره اونا رو پیش هم ببرید تا بتونن از تولگی با هم بازی کنن و رفتار دوستانه با همدیگر رو یاد بگیرن.

اهمیت زمانبندی در غذا دادن به مالتیز

مالتیزها مستعد افت ناگهانی قند خون هستن و نباید مدت طولانی گرسنه بمونن. با این حال چون این نژاد مستعد چاقی و اضافه وزنه ما روش دسترسیِ آزاد به غذا (Free Feeding) رو اصلا توصیه نمی‌کنیم. در مطلب راهنمای انتخاب غذای سگ مالتیز در مورد بهترین رژیم غذایی برای مالتیز صحبت کردیم.

مالتیز باید یاد بگیره که سر یه زمان مشخص می‌تونه غذا بخوره و این یکی از بخش‌های مهم تربیت سگ مالتیز محسوب می‌شه.

قبل از غذا خوردن به سگتون بگید: بشین! و بعد بهش اجازه غذا خوردن بدید.

چون بلافاصله بعد از این دستور بهش غذا می‌دید باعث میشه مالتیز در دستورات دیگه هم حرفتون رو سریعتر گوش کنه؛ چون می‌دونه که همیشه یه خوراکی خوشمزه منتظرشه.

بعد از اینکه مالتیز غذاشو خورد ظرف غذا و باقیمانده غذا رو بردارید. همیشه آب تازه و خنک در اختیار مالتیزتون قرار بدید.

اجتماعی کردن سگ مالتیز

مالتیز چقدر به فعالیت و پیاده روی نیاز داره؟

مالتیزها سگهایی بازیگوش و پرانرژی هستن که البته می‌تونن خودشون رو داخل خونه سرگرم کنن. با این حال، مثل همه سگها مالتیزها هم به پیاده روی و فعالیت نیاز دارن و حتی از بازی‌هایی مثل فِچ (برو بیار) و بای تاگ یا کشیدنی هم لذت می‌برن.

مواقعی که خونه هستید و حواستون به مالتیز هست اونو از پارک بیرون بیارید تا بتونه راحتتر بازی کنه. همینطور سعی کنید حتما حداقل یک بار مالتیزتون رو برای پیاده روی و تخلیه انرژی بیرون ببرید. اگه نمی‌دونین چطوری انرژی مالیتز تخلیه کنین، بهتره مقاله تخلیه انرژی سگ رو بخونین.

نظر شما چیه؟

تا حالا تجربه نگهداری از مالتیز رو داشتید؟ به نظرتون نگهداری و تربیت این سگ زیبا و باهوش آسونه یا سخت؟ آیا سگ مالتیز رو به کسی که تا حالا سگ نداشته پیشنهاد می‌دید؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در مورد تربیت مالتیز با ما در میون بگذارید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (48 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
saghar
نوشته شده در: ۱۱ آبان, ۱۳۹۹

سلام من تمام مطالب سایتتون را مطالعه کردم و سخت مشتاقم تا این سگ را خریداری کنم میشه بگین از کجا باید خریداری کرد و قیمت ان چقدر هست

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۹ آبان, ۱۳۹۹

سلام ساغر جان
بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.
ما فروشنده نیستیم و اطلاع دقیق و به روزی از قیمتا نداریم.

پاسخ به این نظر
mohana
نوشته شده در: ۲۴ آبان, ۱۳۹۹

سلام
قیمت این سگ تا ۱۸-۲۰ ملیون هم میرسه .اما ۱۰ میلیون هم گیر میاد .
و من سال گذشته یک نفر رو دیدم مالتیز داشت و گفت من سگم رو ۵ میلیون خریدم

پاسخ به این نظر
Mobina
نوشته شده در: ۲۲ مهر, ۱۳۹۹

سلام من سگ خریدم تغریبا یه هفته وارد خونه شده و نمدونم دقیقا چه غذایی بهش بدم ک خوب باشه براش و اینکه دسشوییش هرجایی مکنه و هیجوره نمتونم بهش بفهمونم و هیچ نشانه ای هم نداره ک من بفهمم دسشویی داره چکار باید بکنم

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۶ مهر, ۱۳۹۹

سلام مبینا جان،
غذای مخصوص هر نژادو میتونین تو مقالات سایت پیدا کنین. اگه بخواین غذای خونگی بدین بهش همکارمون میتونه براش برنامه مناسب و استاندارد بریزه که دچار کمبود تغذیه ای نشه. برای تربیتش لازمه وقت بذارین. این دو لینک کمکتون میکنن:
دریافت برنامه و دستور غذای خانگی سگ از دامپزشک (با توجه به ویژگی های سگ)
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

پاسخ به این نظر
پنتل پاتر
نوشته شده در: ۵ مهر, ۱۳۹۹

خلیلی عالی بود

پاسخ به این نظر
سارینا
نوشته شده در: ۱۱ شهریور, ۱۳۹۹

سلام من حدود یه ماهه که یه مالتیز ماده که یک سالشه خریدم ولی هرچقدر بهش یاد میدم و خوراکی تشویقی میدم بازم با مهمونا خیلی بد اخلاقه مخصوصا با مردا. وقتی میبنتشون خیلی بلند پارس میکنه و حتی بهشون حمله میکنه!چیکار کنم؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۱ شهریور, ۱۳۹۹

سلام سارینا جان،
در این موارد که باید حساسیت زدایی بشه نسبت به عامل پرخاشگری (که اینجا خصوصا مردای مهمون هستن) تشویقی موقعی استفاده میشه که سگتون در مقابل مهمونا آروم بمونه. اول در دورترین فاصله ازشون که آروم میمونه قرار بگیره، کم کم این فاصله رو کم میکنین و هرموقع آروم بود تشویقی میدین بهش. میتونین برای راهنمایی کاملتر این کتاب رو مطالعه کنین:
راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی

پاسخ به این نظر
هانه
نوشته شده در: ۲۰ مهر, ۱۳۹۹

منم دقیقا همی مشکلو با مالتیز دارم 🤦‍♀️

پاسخ به این نظر
ساغر
نوشته شده در: ۲۷ مرداد, ۱۳۹۹

سلام، من الان حدود یک هفتس که سگ مالتیز رو خریدم، چند تا سوال داشتم ازتون، اول اینکه این سگ ما هر چی میبینه حمله ور میشه تا گاز بگیره و بجوه حتی نمیتونم نازش کنم چون حتی دستمم رو هم میخواد گاز بگیره، دوما این که یک بوی بدی میده که نمیدونم از مدفوع یا ادرارش هست یا از خودش، برا بوش چیکار می تونم بکنم؟؟؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱ شهریور, ۱۳۹۹

سلام ساغر جان،
لازمه نسبت به چیزاییکه بهشون عکس العمل میده حساسیت زدایی بشه و آموزش ببینه که بعضی رفتاراش از جانب شما قابل قبول نیست. برای راهنمایی کاملتر میتونین این کتاب رو مطالعه کنین:
راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی
اگه فکر میکنین از دستشوییش باشه بهترین کار تمیز کردن مداوم جای دستشوییش هست و استفاده از شوینده های بی ضرر برای پت ها، اگه فکر میکنین از خودشه محصولاتی مثل شامپو و عطرای مخصوصشون وجود دارن که میتونین تهیه کنین.

پاسخ به این نظر
بیتا
نوشته شده در: ۲۷ مرداد, ۱۳۹۹

سلام سگ من اسمش سوییتیه و نژادش هم مالتیزه.سوییتی پای چپش روگاز میگیره ، مامانم میگه از یه جایی خونده ینی پاش درد میکنه.خیلی ناراحتم که نکنه پاش مشکل داشته باشه به نظر شما ببرمش پیش دام پزشکش؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱ شهریور, ۱۳۹۹

سلام بیتا جان،
گاز گرفتن پاش میتونه دلایل مختلفی داشته باشه و درکنارش لازمه اطلاعات و علائم دیگه هم بررسی بشه. بهترین کار اینه که برای بررسی دقیقتر مشکلش حضوری به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنین. اگه امکانش رو ندارین میتونین از سرویس مشاوره آنلاینمون هم استفاده کنین:
با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

پاسخ به این نظر
مهدیس
نوشته شده در: ۱۲ مرداد, ۱۳۹۹

سلام
من برای اولین باره می خوام سگ بگیرم‌ پیشنهاد شما در مورد نژاد سگ چیه؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ مرداد, ۱۳۹۹

سلام مهدیس جان،
ویژگیای مدنظرتون از سگ رو با سوالات این کتاب میتونین تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و با مطالعه ی اون چندتا، نژاد مناسب سبک زندگی و معیاراتون رو انتخاب کنین:
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

پاسخ به این نظر
mohana
نوشته شده در: ۲۴ آبان, ۱۳۹۹

سلام مهدیس جان
برای اونهایی که اولین بار سگ میخرن من شیتزو و مالتیز پیشنهاد میکنم .
هردو ریزش موی کمی دارند هردو خیلی باهوش هستند و…
و شیتزو در ایران نسبت به سگای دیگه قیمت خیلی مناسب تری دارد.
قیمت شیتزو :۵\۲میلیون تا ۸ میلیون

پاسخ به این نظر
فرزانه
نوشته شده در: ۵ مرداد, ۱۳۹۹

سلام من یک مالتیز ماده ۲ سال و نیم دارم از وقتی توله بود گرفتمش و الان ۲ ساله پیشمه دو سوال دارم در مورد عقیمی اش است من با هاش مشکلی ندارم اما نمی دونم واقعا عقیمی براش واجبه یا نه و دوم از وقتی گرفتمش زیر چشمش لکه قرمز داره هر کاری می شه کرد رو کردم اما اشکش تمیز نمی شه از قطرات خارجی گرفته تا استفاده از صابون و سرکه برای پاک کردن لک ان مجبورم هی موهای دور چشمش را کوتاه کنم ایا تجربه ای برای ان دارید ممنون

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۰ مهر, ۱۳۹۹

سلام فرزانه جان،
عقیم کردنشون غیر از بحث توله نیاوردن از جهت سلامت خودشون مهمه. چون تو منابع گفته شده و خیلی گزارش هست که احتمال سرطان پستان و رحم، بیضه و پروستات در حیوونای عقیم نشده در سنین بالا بیشتره. برای لکه قرمز پیشنهاد میکنم عسکش رو برامون از طریق مشاوره آنلاین بفرستین تا بتونیم راهنماییتون کنیم:
با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

پاسخ به این نظر
آنیتا
نوشته شده در: ۲۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام ببخشید خواستم ببینم من توی منزل ویلایی زندگی میکنم و به سگ ها علاقه زیادی دارم ولی نه سگ هایی مانند ژرمن سگ پشمالو به نظرتان چه نژادی مناسب است برای من؟سگ مالتیز میترسم بیارم و رنج ببره لطفا کمکم کنید خودم خیلی زیاد به نژاد های پامرانین و شیتزو و مالتیز علاقه مند هستم.

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام آنیتا جان،
پیشنهاد میکنم ویژگیای مدنظرتونو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تادرنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و بتونین از بین اونا نژاد مناسب سبک زندگیتونو انتخاب کنین:
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

پاسخ به این نظر
Ayda
نوشته شده در: ۱۳ دی, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز، فرقی نمی کنه ولی نژاد پامرانین برای تازه کار ها زیاد مناسب نیست.
ولی شیتزو یا مالتیز رو میتونید نگه دارید ؛ البته نباید بیرون ازشون نگهداری کنید.

پاسخ به این نظر
دنیا
نوشته شده در: ۲۲ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من ی سگ‌سه ماه مالتیز کراس دارم و همیشه سعی میکنه دست رو گاز بگیره چه کنم؟
و اینکه از چه زمانی برای دستشویی به بیرون ببرم ؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام دنیا جان،
توله ها معمولا برای بازی کردن و حتی غریزه ی شکارشون تمایل به گاز گرفتن دارن. لازمه آموزش ببینن که گاز گرفتن شما رفتار خوبی نیست و میتونه از اسباب بازیا و تشویقیای جویدنی استفاده کنه.
از حدود یک ماهگی میتونین آموزش دادن دستشوییش رو شروع کنین، بهتره درکنار بیرون بردنش آموزش هم بدین بهش که اگه تو محیط سربسته بود کجا اجازه داره دستشویی کنه. برای راهنمایی بیشتر میتونین این کتاب رو مطالعه کنین:
راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی

پاسخ به این نظر