نصب اپلیکیشن
توله سگ تازه به دنیا آمده

جامع‌ترین و مهم‌ترین نکات نگهداری از توله سگ!

نگهداری توله سگ چند روزه و بدون مادر کار راحتی نیست و نیاز به علم و مهارت کافی داره. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و در این مقاله از پت پرس می‌خوایم قدم به قدم نگهداری از توله سگ تازه به دنیا آمده تا دو ماهگی رو باهم یاد بگیریم.

چگونه از توله سگ نگهداری کنیم؟ در هفته‌های اول زندگی یه توله سگ، بیشتر وقت توله به شیر خوردن، تلاش برای گرم موندن و رشد دادن مهارت های اجتماعی اش اختصاص داده میشه. در بیشتر موارد ما آدم ها فقط غذا در اختیار سگ مادر قرار میدیم و بزرگ شدن توله‌ها رو تماشا می‌کنیم. همه کارهای حیاتی که باید برای زنده موندن توله سگ چند روزه انجام بشه، توسط مادرش انجام میشن.

در مواردی که توله سگ بدون مادره یا از مادرش جدا شده، نگهداری از توله سگ تازه به دنیا امده به عهده شماست.

چندین توله سگ هاسکی

شرایط نگهداری توله سگ

نگهداری توله سگ خانگی کار آسونی نیست اما شما با دونستن اصولش می‌تونین خیلی راحت این کار رو پیش ببرین. درواقع نگهداری ازتوله سگ شرایط خاص خودش رو داره. ساختار بدن اون با یه سگ بالغ متفاوته و شما باید چیزهایی که شامل آموزش نگهداری از توله سگ می‌شه رو بدونین، مثلاً این که:

 • چطور از توله سگ نگهداری کنیم
 • مراحل رشدش چیه
 • چطور باید گرم نگهش داشت
 • چی باید بخوره
 • کی بهش غذا بدین
 • چطور نظافتش کنین
 • چه آموزش‌هایی رو بهش بدین
 • چطور از مریض شدنش جلوگیری کنین
 • چه چیزهایی ممکنه جونش رو به خطر بندازه
 • و …

بنابراین ما سعی می‌کنیم تو این مقاله به تک‌تک شرایط نگهداری توله سگ بپردازیم تا شما بدونین که دارین مسیر رو به‌درستی طی می‌کنین یا نیازه که از یه دامپزشک کمک بگیرین.

سه توله سگ بولداگ

بهترین محل نگه داری توله سگ چند روزه کجاست؟

برای نگهداری توله سگ بهتره که یه جای امن و مناسب براش آماده کنین. این مکان یا فضا باید شامل ویژگی‌های زیر باشه:

 • از حیوانات دیگه دور باشه
 • ترجیحاً یه فضای خالی از وسایل و امن باشه
 • به شما نزدیک باشه تا بتونین هر اتفاقی رو مشاهده کنین
 • دمای مناسب رو داشته باشه
 • دارای پنجره یا هواکشی برای تهویه باشه

تمامی این موارد درباره نگهداری دو توله سگ همزمان هم صدق می‌کنه. این دو توله امکان آسیب زدن به هم رو ندارن و می‌تونن باعث رشد بهتر همدیگه هم بشن.

معمولاً توصیه میشه که تا دو هفتگی که توله شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنه اون رو تو یه باکس یا جعبه بدون سقف نگهداری کنین. چرا؟ چون جعبه نگهداری توله سگ کمک می‌کنه تا توله تو جای امن خودش بمونه. هم دماش رو حفظ می‌کنه، هم امنیتش رو و هم راحتی. این گزینه بهترین راه ممکن برای نگهداری توله سگ در خانه‌ست.

ولی نگهداری توله سگ در قفس نه برای فضای داخل خونه و نه برای زیر دو ماهگی پیشنهاد نمی‌شه. چون نگهداری از توله سگ یک ماهه واقعاً نیاز به یه فضای لطیف، تمیز و مناسب داره. این گزینه بیشتر برای نگهداری توله سگ در حیاط و باغ مناسبه اونم برای نگهداری توله سگ دو ماهه به بالا که روزهای حیاتی رشدش رو گذرونده باشه.

نگهداری توله سگ بدون مادر

روش نگهداری از توله سگ تو این یه مورد کمی حساس‌تره. البته فقط برای یک ماه اول. چون روند تغذیه، رسیدگی به نظافت و حفظ دما رو شما باید انجام بدین که ما درباره تک‌تکشون در ادامه توضیح دادیم و جای نگرانی نیست. فقط باید دقت داشته باشین که توله‌ سگ چند روزه خیلی حساسه و نباید مدام اون رو توی دست گرفت یا جابه‌جا کرد.

پس در اولین قدم باید فکر یه جای ثابت و امن براش باشین که هتون می‌گیم چه مشخصاتی داره. علاوه بر اون آمادگی تغذیه توله کوچولوتون با شیر و گرفتن نفخ و یبوستش رو هم داشته باشین.

دمای مناسب برای نگهداری توله سگ

اگه شما مسئولیت نگهداری توله سگ ولگرد یا یه توله واگذاری شده رو به عهده گرفتین باید از شرایط دمایی بدنش آگاهی داشته باشین. توله سگ های نوزاد زیر ۳ هفته برای گرم موندن به مادرشون وابسته هستن. دمای مناسب برای نگهداری توله سگ در پنج روز اول چیزی بین ۸۵ تا ۹۰ درجه ست و از روز ۵ تا ۱۰ می‌تونین درجه به ۸۰ و بعد به ۷۰ کاهش بدین.

به محض اینکه توله سگ نوزادی رو پیدا کردین می‌تونین با استفاده از یه کیسه یا بطری آب گرم گرمشون کنین. اگر هیچ وسیله‌ای در دسترستون نبود، با چسبوندنش به بدن خودتون و تماس دادن مستقیمش با پوست بدن می‌تونین گرمش کنین تا به وسایل مناسب دسترسی پیدا کنین. به آرامی پوست بدنش رو ماساژ بدین تا به جریان خون کمک کنه.

در منزل، یک پتو رو روی هیت پد یا تشک گرمایشی یا کیسه آب گرم قرار بدین و توله رو روی اون یا کنارش بگذارین. مطمئن بشین که می‌تونه هرموقع خواست حرکت کنه و از منبع گرما دور بشه. حواستون باشه که گرمای زیاد براش خوب نیست و اگر بی قرار شد دمای محیط رو کم کنین.

هیچ وقت اجازه ندین توله سگ‌ها خیس بشن. اگر جاشون رو کثیف کردن سریعا با دستمال مرطوب تمیز و خشکشون کنین.

توله سگ‌ها بدن حساسی دارن و باید بدنشون رو گرم نگه دارین تا مریض نشن.

عکس توله سگ چند روزه
توله سگ‌ها بدن حساسی دارن و باید بدنشون رو گرم نگه دارین تا مریض نشن

نگهداری توله سگ در زمستان

گرم نگه داشتن بدن توله تو زمستان به خاطر سردی هوا طبیعتاً سخت‌تر میشه. شما می‌تونین علاوه بر راهکارهای بالا از ترفند جوراب برنجی هم استفاده کنین. چون ممکنه که نتونین مدام حوله گرم کنین و دورش بپیچین یا نگران باشین که یه وقت غلت نزنه و به بخاری و اینا بخوره.

یه جوراب تقریباً بزرگ بردارین. نصفش رو با برنج خام پر کنین. ۵ دقیقه تو مایکروفر حرارت بدین و اون رو توی بستر توله سگ قرار بدین. حواستون باشه که خیلی داغ نباشه. این جوراب برنجی بیشتر از کیسه آب گرم حرارت رو نگه میداره. علاوه بر اون می‌تونین با چیدن این جوراب‌ها دورتادور یا تو باکس توله، شرایط نگهداری از توله سگ رو ارتقا بدین و میزان غلت زدن‌هاش کنترل بشه. تازه اینجوری حس می‌کنه که به توله‌های دیگه یا مادرش تکیه کرده و کمتر بی‌تابی می‌کنه.

برای نگهداری توله سگ در زمستان از لامپ حرارتی هم می‌تونین استفاده کنین. فقط باید حواستون باشه هوا زیاد از حد گرم نشه و هیدراته بودن بدن توله رو بهم نریزه.

مراحل رشد توله سگ

برای مراقبت از توله سگ باید روند رشدش و نیازهایی که تو هر دوره‌ رشد داره رو بدونین تا عملکرد بهتری داشته باشین. تو جدول زیر سعی کردیم نکات کلیدی‌ای که باید از هر مقطع رشد توله سگ بدونین رو براتون بیاریم.

سندریافت اصلینیازها
۰ تا ۳ هفتگیهیچ محرکی رو دریافت نمی‌کنهخواب زیاد و نوازش
۳ تا ۸ هفتگیشروع ایستادن، راه رفتن و دویدنآموزش‌های اولیه و اجتماعی شدن
۸ تا ۱۲ هفتگیشروع درک احساس ترسآموزش‌های مربوط به استقلال و حفظ فاصله
۱۲ تا ۲۴ هفتگیشروع به جویدن هر چیزی و کشفبازی، ورزش و تخلیه انرژی

وزن توله سگ تازه به دنیا آمده چقدر باید باشه؟

وزن نوزاد سگ‌ها بستگی به نژاد سگ داره ولی طبق یه قانون کلی میشه گفت در طول هفته اول زندگی یه سگ، وزنش دو تا سه برابر میشه.

افزایش وزن روزانه ۱۰ تا ۱۵% برای توله سگ‌ها تا ۱ ماهگی کاملا نرمال و طبیعی هست.

توله سگ‌های نوزادی که روزانه کمتر از این میزان وزن اضافه کنن، ممکنه زنده نمونن.

نگهداری از توله سگ چند روزه

غذای توله سگ تازه به دنیا آمده تا دو ماهگی

تغذیه مهم‌ترین فاکتور در رشد و نمو توله سگ‌هاست. توله سگ نوزاد از شیر مادرش تغذیه میکنه. شیر مادر همه مواد لازم و مورد نیاز برای رشد و تامین انرژی توله رو داره.

اگر قراره از توله سگ چند روزه‌ای مراقب کنین که مادر نداره، بهتره در مورد تغذیه‌اش با شیر خشک توله سگ و شیر دادن با استفاده از شیشه شیر، با دامپزشک مشورت کنین.

شیر خشک مخصوص توله سگ رو می‌تونین به راحتی از پت شاپ‌های آنلاین معروفی مثل دیجی کالا سفارش بدید. البته سایت‌های معتبر دیگه‌ای هم هستن که می‌تونین ازشون خرید کنین. ما تو مقاله «پت شاپ چیست» بهترین پت شاپ‌های ایران معرفی کردیم که می‌تونین از اون‌ها خرید کنین.

فراموش نکنین که توله‌ها بسیار حساس و آسیب پذیر هستن و اگر نحوه درست استفاده از شیشه شیر رو بلد نباشین ممکنه شیر داخل ریه توله سگ نوزاد بره و مشکلات جدی براش درست کنه. بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله غذای توله سگ رو بخونید تا در مورد برنامه غذایی مناسب برای توله سگتون از بدو تولد تا بلوغ و بزرگسالیش اطلاعات کافی داشته باشید.

اگه وقت ندارین این مطلب بخونین می‌تونین، به فایل صوتی مقاله گوش بدین.

عکس توله سگ

شیر دادن به توله سگ

نگهداری از توله سگ شیرخوار تکنیک‌های ریزی داره که باید بدونین. حتما برای شیر دادن به توله سگ تازه به دنیا اومده از شیر خشک مخصوص توله سگ استفاده کنین. شیر گاو یا هر شیر دیگه‌ای می‌تونه باعث اسهال بشه.

چون هضم این نوع از شیر برای معده سگ سخته و از نظر مواد مغذی بیشتر مناسب معده گوساله‌ست. کلاً علت اسهال در توله سگ شیرخوار می‌تونه حجم زیاد شیر یا استفاده از شیر نادرست برای تغذیه‌اش باشه. در غیر این صورت باید حتماً با دامپزشک مشورت کنین که توله مشکل داخلی نداشته باشه.

برای فهمیدن مقدار شیری که باید به توله بدین به جدول روی بسته بندی نگاه کنین. توله‌ها در سنین مختلف به میزان انرژی و مواد غذایی مشخصی نیاز دارن که با توجه به پروسه ساخت شیر توسط کارخانه سازنده تعیین و روی بسته بندی درج میشن.

معمولاً باید توله رو تا ۳ هفتگی با شیر تغذیه کنین و بعدش با کاهش حجم شیر در برنامه غذایی‌اش اون رو با غذای جامد آشنا کنین.

برای اینکه این کار به صورت درست و اصولی انجام بدین، حتما مطلب شیر دادن به توله سگ رو هم مطالعه کنین.

شیر دادن به توله سگ

فرمول موقت به عنوان غذای توله سگ چند روزه

اگر به شیر خشک دسترسی ندارین می‌تونین چند وعده اول از فرمول زیر برای غذا دادن به توله سگ استفاده کنید.

البته تاکید می‌کنیم که این فرمول موقتی هست و باید حتما با شیر خشک مخصوص جایگزین بشه:

 1. ۱ لیوان شیر بُز
 2. ۱ عدد زرده تخم مرغ (سفیده رو جدا کنید)
 3. ۱ لیوان ماست پرچرب
 4. نصف قاشق چایخوری عسل

اینا رو باهم مخلوط کنید، داخل شیشه شیر بریزید و به توله بدید.

توجه: اگر شیر بز در دسترستون نیست موقت می‌تونید ۲ لیوان و نیم شیر گاو پرچرب (۳% چربی) را اونقد بجوشونید تا حجمش به ۱ لیوان برسه و به جای ۱ لیوان شیر بز ازش استفاده کنید.

شیر دادن به توله سگ نوزاد چه مدت یکبار باید انجام بشه؟

توله سگ‌ها تا یک هفتگی هر ۲ ساعت یک بار باید شیر بخورن و این به معنی اینه که اگر نگهداری از یه توله سگ تازه به دنیا اومده رو بر عهده گرفتین، باید یک هفته بدخوابی رو تحمل کنین!

هرچی توله‌ها بزرگتر میشن، فواصل بین شیر خوردنشون بیشتر میشه. به توله‌های زیر ۱۰ روزه هر ۳ ساعت و از ۱۸ روزگی هر ۵ تا ۶ ساعت باید شیر بدین.

در حدود ۳ هفتگی تا یک ماهگی می‌تونین توله سگ رو با غذای جامد آشنا کنین. یه غذای ایده آل برای شروع میتونه غذای خشک مخصوص توله سگ زیر ۲ ماه (استارتر) باشه که با شیر مخصوص سگ قاطی شده و به صورت پوره دراومده.

در ۱ ماهگی از ۶ وعده‌ای که توله در طول روز غذا می‌خوره، ۴ وعده‌اش شیر و ۲ وعده‌اش غذای جامد می‌تونه باشه.

توله سگ‌ها می‌تونن از ۲ ماهگی غذای جامد بخورن و خوردن شیر رو به طور کامل کنار بذارن ولی فراموش نکنین که کم کردن وعده‌های شیر و جایگزین کردنشون با غذای جامد رو به صورت آهسته و تدریجی انجام بدین.

توی ویدیوی زیر همه نکاتی که باید قبل از خرید توله سگ تا بعد از خرید و روش نگهداری از اونو که باید بدونید رو گفتیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما تا آخرشو ببینید.

زمان آب دادن به توله سگ

آب دادن تو مسیر نگهداری توله سگ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سرپرستاست. در واقع دادن آب به توله سگ باید از ۳-۴ هفتگی شروع بشه. وقتی که اون رو با غذای جامد آشنا می‌کنین و کم‌کم از شیر مادر یا شیر گرفته می‌شه. حتی دادن آب زودتر از موعد هم می‌تونه باعث آسیب جسمانی به توله‌تون بشه چون نیازی بهش نداره و داره مایعات بدنش رو از همون شیر تامین می‌کنه و بدنش رو هیدراته نگه می‌داره.

بعد از ۳-۴ هفتگی و مصرف غذای جامد هم هر ۲ ساعت یک بار، حدود نصف فنجون آب باید بهش بدین.

بردن توله سگ به دامپزشکی، چه وقت و چگونه؟

اگر توله‌ها رو صحیح و سالم بزرگ کردین، پیشنهاد میکنم در ۱ و نیم ماهگی برای اولین بار به کلینیک دامپزشکی ببرینشون.
دامپزشک به توله سگ شما قرص ضد انگل میده و از نظر فیزیکی معاینه‌اش می‌کنه.

چه علائمی در توله سگ خطرناکه  و باید براشون به دامپزشک مراجعه کنیم؟

توله سگ‌های چند روزه به بیماری بسیار حساس هستن پس توجه به علائم بیماری در سگ و مراجعه سریع به دامپزشک در دوران تولگی بسیار مهم است.

 • بی اشتهایی (مطلب مرتبط: علت غذا نخوردن سگ)
 • عدم افزایش وزن مناسب
 • استفراغ
 • اسهال
 • سختی در تنفس
 • سرفه یا صدای تنفسی
 • ناله کردن مداوم
 • رنگ پریده شدن لثه‌ها
 • ترشح از چشم یا ملتهب شدن چشم
 • ترشح از بینی
 • عدم دفع ادرار یا مدفوع

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

تربیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری از توله سگ!

طبیعتاً توله سگ چند روزه نیازی به آموزش نداره و شما می‌تونین هفته‌های اول رو صرف مراقبت از توله سگ بکنین. اما از هفته دوم به بعد که توله شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنه، آموزش توله سگ رو به برنامه نگهداری از توله سگ خانگی خودتون اضافه کنین.

اگه هیچ اطلاعی درباره نگهداری و آموزش توله سگ ندارین، پیشنهاد می‌کنیم که نگاهی به مقاله تربیت سگ بندازین تا بدونین که منظور ما از فرمان‌های اولیه و آموزش‌های مقدماتی‌ای در مراحل پیش رو، چیه. همون طور که در جدول مراحل رشد توله سگ اشاره کردیم، توله‌ها از ۲ -۳ هفتگی به بعد آماده آموزشن.

  مشاوره رایگان تربیت سگ با مجموعه شمال پت

  تربیت سگ مهم ترین دغدغه صاحبای سگ هاست ولی ما در کنار شما هستیم. اگر تمایل دارید در مورد تربیت سگتون با ما صحبت کنید، کافیه شماره تماس خودتون رو در باکس زیر وارد کنید تا مربی در روزهای آتی باهاتون تماس بگیره

  تصویر مربی سگ شمال پت در کنار سگ ژرمن

  مهم‌ترین مراحل تربیت توله سگ

  مهم‌ترین مراحل برای این کار به شرح زیر است:

  • از هفته چهارم مقدمات اجتماعی کردن شروع بشه: در آغوش گرفتن، آشنایی با اعضای خانواده، آشنایی با حیوانات دیگه، بازی و جست‌وجو.
  • تو ۷ الی ۸ هفتگی آموزش‌های استقلال‌طلبی، حفظ فاصله و تنها موندن باید شروع بشه: استفاده از پارک، موندن در اتاق، بازی برو و بیار با اضافه کردن فاصله مکانی.
  • از ۸ هفتگی به بعد خروج از خونه باید تو برنامه قرار بگیره: شما باید مثل یه مادر مراقب توله‌تون باشین، از رفتارهای هیجانی و ناگهانی خودداری کنین، ترس‌هاش رو بپذیرین.

  برای دونستن جزئیات تک‌تک این مراحل و یادگیری مراحل عملی آموزش می‌تونین از کتاب تربیت جامع سگ پت پرس کمک بگیرین. سرفصل‌های کتاب به صورت رایگان برای شما قرار گرفته تا با انواع آموزش‌های موجود در کتاب آشنا بشین.

  یه کتاب الکترونیکی جامع، کامل و کاربردی برای نگهداری از سگ ۱ روزه تا ۲۰ ساله!

  ایبوکی که در طول زندگی سگ به دردتون میخوره و بهش مراجعه خواهید کرد.

  شامل آموزش همه کارهایی که باید برای سالم نگه داشتن سگ و پیشگیری از بیمار شدنش انجام بدید (مثل خالی کردن کیسه مقعدی، گرفتن ناخن و ..)

  نحوه مراقبت از سگ در مراحل مختلف زندگی (توله، بالغ، مسن) و توجه به نیازهای هر دوره

  بیماری های رایج سگ ها و نحوه پیشگیری

  آموزش کمک های اولیه برای مواقع اورژانسی

  خرید کتاب
  ۱۵۰,۰۰۰ تومان
  کتاب راهنمای نگهداری از سگ به صورت عملی و کاربردی

  زمان راه رفتن توله سگ

  توله‌سگ‌ها از زمانی که می‌تونن دنیای اطرافشون رو ببینن شروع می‌کنن به غلت زدن و تقلا برای حرکت. از سه هفتگی یا ۲۱ روزگی اونا شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنن و در ۲۸ روزگی دیگه می‌تونن کامل راه برن. البته زمان راه رفتن توله سگ ممکنه تو هر نژادی کمی دیرتر یا زودتر بشه ولی معمولاً تو همین بازه زمانی اتفاق میفته.

  پیشرفتشون تو راه رفتن هم به قوای جسمانی‌شون برمی‌گرده و هم به محرک‌های بیرونی. اینجا شما می‌تونین نقش تاثیرگذاری تو شتاب بخشیدن به فرایند راه رفتن و بعد جست‌ زدنشون داشته باشین.

  چطوری به توله سگ بدون مادر کمک  کنم دستشویی کنه؟

  توله سگ‌ها در طول هفته‌های اول زندگیشون برای دستشویی کردن به مادرشون نیازمند هستن. اونا نمی‌تونن به صورت مستقل ادرار و مدفوع دفع کنن.

  سگ مادر، به صورت غریزی با لیسیدن ناحیه تناسلی توله سگ نوزاد عمل دفع ادرار و مدفوع رو در اون‌ها تحریک می‌کنه.

  پس شما موظف هستین هر دفعه غذا خورد به فاصله نیم تا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی، با پنبه‌ای که کمی مرطوبه، ناحیه تناسلی و مقعد توله رو ماساژ بدین و تا وقتی که عمل دفع ادرار یا مدفوع انجام بگیره، این کار رو ادامه بدین.

  بهتره برای این کار از پنبه یا تکه‌ای پارچه استفاده کنین و اون رو توی آب گرم بزنین تا گرما و رطوبت زبان مادر رو برای توله تداعی کنه.

  در حدود ۳ تا ۴ هفتگی توله‌ها توانایی دستشویی کردن بدون کمک رو به دست میارن.

  نگهداری از دو توله سگ دو ماهه

  سوالات متداول درباره نگهداری از توله سگ

  نگهداری از توله سگ خانگی می‌تونه یه مسیر پر از چالش اما دلچسب باشه. چیزی که هر کسی نمی‌تونه اون رو تجربه کنه. دونستن جواب سوالات زیر شاید به تکمیل اطلاعاتتون کمک کنه.

  هزینه نگهداری توله سگ چقدره؟

  این هزینه معمولاً یه حدود ثابت داره اما همین حدود هم بستگی به نژاد توله شما، شرایطی که می‌خواین اون رو نگه دارین و وسایلی که براش می‌خرین، داره. درباره این موضوع به طور مفصل در این مطلب صحبت کردیم: هزینه نگهداری از سگ.

  توله سگ را کی از مادرش جدا کنیم؟

  بهتره که تا هفته سوم که توله فقط می‌خوره و می‌خوابه و درکی از محیط اطرافش نداره، کنار مادر بمونه و بعد کم‌کم با گرفته شدن از شیر اون رو از مادرش جدا کنیم.

  توله سگ از چند ماهگی پارس می‌کند؟

  از سه هفتگی به بعد که توله تمام حواس خودش رو درک می‌کنه، می‌تونین صداش رو بشنوین اما اون چیزی که شبیه به پارس کردن باشه تقریباً از یک ماهگی شنیده میشه.

  توله سگ بعد چند روز چشم باز میکند؟

  از سه هفتگی به بعد توله سگ قدرت بینایی خودش رو به دست میاره و شروع به تماشای دنیای اطرافش می‌کنه.

  توله سگ از چند ماهگی غذا میخورد؟

  بعد از ۳-۴ هفتگی روند تغذیه توله با غذای جامد شروع میشه.

  چند توله سگ در حال شیر خوردن از مادر

  تجربه جذاب نگهداری از توله سگ بدون مادر

  نگهداری از توله سگ تازه به دنیا آمده شاید اولش سخت و طاقت فرسا باشه، ولی وقتی مراحل اولیه زندگی رو پشت سر گذاشتن و به سگ بالغ تبدیل شدن، نتیجه زحماتتون رو می‌بینین. البته مراقبت از سگ بالغ و بزرگسال هم چالش‌های خاص خودش رو داره و اگه دوست دارین در موردشون اطلاعات بیشتری داشته باشین، حتما مطالب نگهداری از سگ رو هم بخونین.

  رابطه‌ای که بین شما و توله‌ای که از چند روزگی بزرگش کردین، به یه رابطه دوستی عمیق و جدا نشدنی تبدیل میشه که هر دو ازش لذت خواهید برد.

  آیا شما تا به حال از یه توله سگ نوزاد مراقبت کردین؟ مراقبت از اون چه سختی‌هایی داشته؟ الان اون سگ چند سالشه؟ چه توصیه‌هایی برای کسایی دارین که یه سگ نوزاد پیدا کردن؟

  نظراتتون رو در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میون بگذارین.

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
  4.2/5 - (133 امتیاز)
  نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
  نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
  ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
  بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
  دیدگاه شما
  اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
  بیتا
  نوشته شده در: ۳۱ مرداد, ۱۳۹۸

  سلام لطفا بمن کمک کنید سگ ما ب تازگی زایمان کرده و ده توله اورد که سه تاشون توی این چند روزه مردن خیلی نگران بقیه توله ها هستم،مادرشون شیرش کم هست و تمایلی ب خوردن شیر خشک ندارن از طرفی دائما در حال گریه هستن و مدفوعشون هم شبیه به اسهاله براشون چه کاری میشه انجام داد

  پاسخ به این نظر
  ادمین پت پرس
  نوشته شده در: ۱۶ شهریور, ۱۳۹۸

  سلام بیتا عزیز
  ببرید پیش دامپزشک تا ببینن علت اسهالشون چیه و دارو مصرف کنن، اگه مادرش شیر نداره دستی به توله ها شیربدید

  پاسخ به این نظر
  Mohad
  نوشته شده در: ۹ فروردین, ۱۳۹۹

  سلام
  دو تا توله سگ و داخل پلاستیک انداخته بودن من پیداشون کردم بهشون شیر خشک بدون لاکتوز دادم نمیدونم نژادشون چیه.چجوری میتونم متوجه شم

  پاسخ به این نظر
  ادمین پت پرس
  نوشته شده در: ۲۱ فروردین, ۱۳۹۹

  سلام اگه توله باشه باید عکس والدینشو هم دید که برای شما امکان پذیر نیست

  پاسخ به این نظر
  nazanin
  نوشته شده در: ۷ بهمن, ۱۳۹۹

  برنامه ی گوگل لنز رو نصب کن دوربین بگیر جلوی توله ها چندتا نژاد برات بالا میاره من اینکار رو با سگهای داییم انجام دادم نتیجه گرفتم و قراره یکی از توله های همون سگارو به من بدن

  پاسخ به این نظر
  شیوا
  نوشته شده در: ۱ تیر, ۱۳۹۸

  سلام ببخشید من یک توله سگ ۳۰روزه دارم کی باید شستشوشو شروع کنم توی حیاط تو افتابم میشه شصتش

  پاسخ به این نظر
  petpors
  نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۳۹۸

  سلام
  بعد از اینکه سری اول و دوم واکسن هاش رو زدید میتونید حمامش کنید، حداکثر ماهی ۱ بار.

  پاسخ به این نظر
  Sara
  نوشته شده در: ۲۱ اسفند, ۱۳۹۷

  سلام توصیف احساسش خیلی سخته افرادی که مادرشدن را تجربه کردند بعنوان یک مادر اینو بگم که لذتش فراتر از شیر دادن به نوزادشون خواهد بود توله ما بعد از ۸ساعت درد طبیعی و با کمک خودم به دنیا آمد و شب دوم و شبهای بعد به دلیل شیطون بودن مادرش و اینکه اولین تجربه اش بود خیلی کارهارو باید یادش میدادم اینکه توله را در پذیرایی گذاشتیم و شب جسی گیج بود بیاد کنارمن در تخت یا بره کنار توله اش کم‌کم کلمات گرسنه، شیر بده را تکرار میکردم تا متوجه وظایفش شد در مورد مراقبت از توله اش خیلی بمن وابسطه بود نوک پستان های جسی کوچک نبود و اصلا نوک نداشت بغیر از دوتا سینه پایینی خب ماهم منتظر چند توله بودیم اما یک توله بسیار درشت بود ولی دهانش براحتی سینه نمیتوانست بگیرد ببخشید شاید بدتون بیاد اما بخاطر توله مجبور شدم بعداز شستشوی سینه ها اونارو آروم میک بزنم و شیر را از دهانم خارج کنم بعدازین کار کایلا براحتی سینه جسی را در دهانش کرد.چند روز اول از کنارش تکان‌نمیخورد و من غذایش را کنار جعبه شان میبردم آب و یک روز در میان شیر بدون لاکتوز مایعات دادن خیلی مهمه میوه هایی که دوست داشت بیشتر آبشان را میگرفتم بعداز یک هفته کمی هم شیر بدون لاکتوز به توله میدادم تا اینکه یکبار زیاد خورد و به مادرش هم داده بودم که معده توله نفخ کرد خیلی جیغ های ریز میزد و بی قرار بود اول ترسیدم ولی همیشه دراینمواقع یک دامپزشک آشنا داشته باشیدکه گفتند بهش یک میل شربت گریپس میستچل دادم و آروم شد .الان توله یکماهشه راه میره به سرو کول مادرش میپره و باهم بازی میکنند لحظاتی غیر قابل وصف و شیرین خصوصا بعداز باز شدن چشمهایش که کلی چهره اش را زیبا کرد با نمک و خواستنی جوری که الان در حدی بهش وابسطه هستم که باید مراقب باشم جسی به دخترش حسادت نکنه از طرفی درسته که از نظر شیر دادن راحتم اما با هر صدای توله جسی بی قرار میشد و ناله میکرد و بهمین دلیل تقریبا تا ده روز شبها خواب خوبی نداشتم مراقب باشید توله را روی تخت خود نیارید چون از زمانی که میتواند خودش را روی زمین بکشد ممکن است از روی تخت بیفتد اینهم بگم از نظر وزن گرفتن نگران نباشید چون بقدری سریع متوجه میشوید که رشدش متوقف شده یا دارد روزانه وزن میگیرد با اینکه هرروز اورا میبینید ولی اینجا صحبتم با افرادی که سگشان ماده است لطفا عقیم نکنید حس سگتان بعداز مادر شدن بقدری زیباست که ازینکه این تجربه زیبارا از او دریغ نکرده اید کلی روحیه میگیرید و اگر فرزندی در خانه دارید مطمئن باشید در رشد فکری و حسی او نسبت به مادرخود بسیار تاثیرگذار خواهد بود .

  پاسخ به این نظر
  petpors
  نوشته شده در: ۲۱ اسفند, ۱۳۹۷

  سارا جان
  مرسی که نظرت رو باهامون درمیون گذاشتی.

  پاسخ به این نظر
  Dariush javid
  نوشته شده در: ۷ اسفند, ۱۳۹۷

  سلام و خسته نباشی
  من یک توله سگ آلابای ۲۵ روزه خریدم
  و درباره‌ی توالتش هیچ تجربه‌ای ندارم و نگرانش هستم که مدفوع نمیکنه،اگر با پنبه کمکش کنم واقعا جواب میده و اینکه چطور آموزشش بدم جای معینی دستشویی کنه
  ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ به این نظر
  petpors
  نوشته شده در: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۷

  دوست عزیز
  از حدود ۳ هفتگی توله ها میتونن خودشون مدفوع کنن، شما بهتره به رژیم غذایی اش توجه کنید که چه غذایی میخوره و دربارش بهم اطلاعات بدید چون سگتون مشکوک به مشکل یبوست هست.
  در مورد آموزش دستشویی چون طولانی هست و بحثش در اینجا نمیگنجه لطفا در سایت ثبت نام کرده و سوال اختصاصی ارسال نمایید.
  موفق باشید.

  پاسخ به این نظر
  بهار
  نوشته شده در: ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۸

  سلام من سگ ۱۵روزه دارم
  ۱یا ۲ روز یکبار مدفوع میکنه
  فقط شیر خشک مارک پرسا میخوره
  هفته ای ۱بارم همراه با شیرش۱قطره ب کمپلکس بهش میدم
  آیا یبوست داره

  پاسخ به این نظر
  petpors
  نوشته شده در: ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۸

  قوام مدفوعش چطوره؟
  چقدر شیر میخوره در روز؟

  پاسخ به این نظر
  aki
  نوشته شده در: ۴ اسفند, ۱۳۹۷

  سلام وقتتون بخیر من امروز یه توله سگ چند روزه پیدا کردم خیلی نگرانشم خیلی کوچولو چشماش هنوز باز نشده
  میشه راهنماییم کنید

  پاسخ به این نظر
  petpors
  نوشته شده در: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۷

  سلام
  این مطلب برای راهنمایی شما نوشته شده.
  اگه به راهنمایی بیشتر نیاز دارین در سایت ثبت نام کنین و سوالاتتون رو مستقیم برام بفرستید:
  دامپزشک آنلاین

  پاسخ به این نظر
  Eli
  نوشته شده در: ۲۸ بهمن, ۱۳۹۷

  سلام ، من یه سگ نژاد نگهبان دارم و چون حدودا ۲۰ روزشه تو خونه نگهداری میکنم ازش ، میخواستم بدونم امکانش هست ببرمش تو حیاط بمونه یا فعلا باید داخل خونه باشه ؟

  پاسخ به این نظر
  پت پرس
  نوشته شده در: ۲۱ فروردین, ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز
  به دلیل حجم بالای سوالات امکان پاسخگویی به آن ها در قسمت نظرات نیست.لطفا برای گرفتن پاسخ خود از طریق لینک زیرثبت نام کرده و سوال خود را مستقیم از دامپزشک بپرسید.
  دامپزشک آنلاین

  پاسخ به این نظر
  کسری
  نوشته شده در: ۲۸ بهمن, ۱۳۹۷

  برای اولین بار من یِ سگِ ماده ۵ماهِ آوردم خونه‌ام و اولش اصلاً نمیدونستم باید چه کارهایی باید براش انجام بدم ، شاید باورتون نشه ، من و اون در عرضِ یک سال کاملاً حرفِ همو میفهمیم جوری که بعضی موقعه‌ها بخدا فکر میکنم با یِ آدم دارم صحبت میکنم ، انقدر که خوب همو متوجه میشیم ،
  بعد از مدتی باردار شد و من برایه اولین بار به کمک خدا تونستم ۵تا بچه‌شو سالم و سرحال به دنیا بیارم و همشونو با کمک خدا و مادرشون بزرگ کردیم که الان هر کدومشون صاحبِ یِ خانواده جدا با چندتا بچه‌ شیطون هستن ،
  ممنونم از شما که حوصله کردین و داستانو خوندین ،
  مخلصیم…?

  پاسخ به این نظر
  پت پرس
  نوشته شده در: ۲۱ فروردین, ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز
  به دلیل حجم بالای سوالات امکان پاسخگویی به آن ها در قسمت نظرات نیست.لطفا برای گرفتن پاسخ خود از طریق لینک زیر ثبت نام کرده و سوال خود را مستقیم از دامپزشک بپرسید.
  دامپزشک آنلاین پت پرس

  پاسخ به این نظر
  مهیا
  نوشته شده در: ۳۰ دی, ۱۳۹۸

  سلام سگ من ۱ماهشه همش استفراغ می‌کنه چیکار کنم

  پاسخ به این نظر
  ادمین پت پرس
  نوشته شده در: ۷ بهمن, ۱۳۹۸

  سلام دامپزشکی معاینه

  پاسخ به این نظر
  Samad
  نوشته شده در: ۱۸ آذر, ۱۳۹۷

  سلام من ۱۷سالمه و کلا از بچگی با سگا بزرگ شدم و حرفشونو میفهم در این سال ها توله سگ های زیادی رو به پایه رسوندم الانم تقریبا دو هفتس که یه توله رو اوردم که خاطرات زنده بشن کلا سگ یعنی وفا،محبت ،دوست،خانواده ،با مرور زمان سگ میشه دارو ندارد خلاصه توله ها تا یک ماهه گی دردسر های خودشو داره ولی بعد یک ماهگی میفهمی که هر کاری کردی بیهوده نبوده و ارزشو داره…. خلاصه هر کی سگ داره خوشبخته .

  پاسخ به این نظر
  پت پرس
  نوشته شده در: ۲۵ دی, ۱۳۹۷

  ممنون از نظرتون
  قطعا همینطوره

  پاسخ به این نظر
  الناز
  نوشته شده در: ۱۲ آذر, ۱۳۹۷

  من دو روزه یه توله بیست روزه شیتزو بدون هیچ برنامه ریزی خریدم ولی واقعا پشیمونم کاش این کارو نمیکردم شاید اگه نمیخریدمش الان پیش مادرش بود و انقد شبا بی تابی نمیکرد?

  پاسخ به این نظر
  پت پرس
  نوشته شده در: ۱۵ آذر, ۱۳۹۷

  الناز جان
  ممنونیم که نظرت رو باهامون درمیون گذاشتی

  پاسخ به این نظر
  حمید
  نوشته شده در: ۱ آبان, ۱۳۹۷

  سلام. من حدود ۹ ساله که توی خونه سگ نگه میدارم و وقتی پیداش کردم نمیتونست راه بره چونکه جنسیت اون ماده بود و صاحبش نتونسته بود اونرا بفروشه! به همین دلیل داخل پاکت گذاشته بود و اگه من نرسیده بودم! قرار بود روانه سطل زباله بشه.حدو دو هفته بیشتر از عمرش نمیگذشت و من هم هیچ تجربه ای نداشتم، حتی اونرا نجس میدونستم. از روی ناچاری و بلاتکلیفی آنرا به خونه بردم و با همسرم و دخترام تصمیم گرفتیم جای خانواده او باشیم. (تنها کسی که راضی نبود، من بودم) با یک دامپزشک تونستیم زنده نگه داریمش . ولی یک ماه اول خیلی سخت بود چونکه وقتی تنها میشد شروع میکرد به زوزه کشیدن وبجای شیر خشک مخصوص ، از شیر بز رقیق شده استفاده کردیم. الان سالها میگذره و مثل دخترام برای من عزیزه و نمیدنیم بعد از اون( اسمش مگی هست) چطور زندگی کنیم؟

  پاسخ به این نظر
  پت پرس
  نوشته شده در: ۲ آبان, ۱۳۹۷

  حمید عزیز
  ممنون که دیدگاهت رو درباره نگهداری از سگ با ما و خوانندگان پت پرس در میون گذاشتی.

  پاسخ به این نظر
  هستی
  نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۸

  الهی ..دقیقا مثل سگ من اما تنها کسی ک مخالف بود مادرم بود اما وقتی فهمید بارداره ..بیشتر بچهاش دوسش داره و بعضی وقتا ما حسادت میکنیم ..سگ با خودش عشق میاره دوست گرامی

  پاسخ به این نظر
  Alireza.m.n
  نوشته شده در: ۲۳ بهمن, ۱۳۹۷

  ببخشید منم یه سگ پیدا کردن همانند شما.میتونید.کمی کمکم کنید تا بتونم.بزرگش کنم

  پاسخ به این نظر
  پت پرس
  نوشته شده در: ۲۴ اسفند, ۱۳۹۷

  سلام علیرضای عزیز
  پیشنهاد میکنم در سایت پت پرس عضو بشید تا بتونیم دقیقتر و سریعتر راهنمایی تون کنیم
  چون حجم سوالات بسیار زیاده و قطعا دوستانی که حساب کاربری ایجاد میکنن در اولویت بالایی قرار میگیرن
  دامپزشک آنلاین

  پاسخ به این نظر
  nazanin
  نوشته شده در: ۲ خرداد, ۱۳۹۹

  سلام عزیزم یه توله ااشپیتز یک ماهه دارم
  چه غذاهایی بهش بدم و چه مقدار باید شیر بخوره
  تشویقم براش خوبه یانه؟
  حموم چند روز یکبار باید بره؟

  پاسخ به این نظر
  دامپزشک پت پُرس
  نوشته شده در: ۵ خرداد, ۱۳۹۹

  سلام نازنین جان،
  دقیق نمیشه گفت بسته به هر سگ میتونه یکی دو وعده کمتر بیشتر باشه. معمولا سه چهار وعده میتونه کافی باشه.
  غذای خشک مخصوص توله سگ و انواع کنسروا میتونن نیازشو برطرف کنن. تشویقی میتونین استفاده کنین ولی خیلی خیلی کم و ترجیحا موقع تمرینا و آموزشا استفاده کنین. این مقاله میتونه کمکتون کنه:
  راهنمای انتخاب غذای مناسب برای سگ نژاد اشپیتز
  حموم بردن حیوون خونگیتون بیشتر از یک بار در ماه توصیه نمیشه چون باعث خشکی پوست و مشکلات عدیده ی دیگه میشه.

  safa
  نوشته شده در: ۵ دی, ۱۳۹۸

  سلام دوست خوب و وفادار منم دقیقا الان دارم روزای قبلنتو میگذرونم ولی تنها مشکلی ک واسم پیش اومده شیر خشک مخصوص نمیخوره و من الان موندم چیکار کنم اگه میشه راهنماییم کنی ممنون میشم

  پاسخ به این نظر
  ادمین پت پرس
  نوشته شده در: ۶ بهمن, ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز اگه بالای یک ماه داره از غذای مخصوص توله سگ استفاده کنید

  پاسخ به این نظر
  بهنام نادعلی
  نوشته شده در: ۲۰ فروردین, ۱۳۹۹

  سلام ممنون از سایت خوبتون…
  من دوتا توله ۱۲ روزه دارم جفتشون هم ماده ان،و جاشون یکیه،اما یکیشون از ظهر میبینم جاشون خونیه و یکیشون داره قسمت تناسلیه اون یکیو میک میزنه و بوی خون میاد ازشون بعد اونیکه قسمت تناسلیش مک زده شده خیلی بیحال و لاغر شده انگار داره جون میده یه حالی بدی دارهالان جاشونو جدا کردم باید چیکار کنم

  پاسخ به این نظر
  پت پرس
  نوشته شده در: ۲۰ فروردین, ۱۳۹۹

  بهنام جان
  در قسمت کامنت سوالات شخصی رو مطرح نکنید بخصوص وقتی مورد اورژانس هست و حیوون داره جون میده هست باید سریعا ببرید پیش دامپزشک نه اینکه بیاید توی قسمت نظرات یک سایت سوال بپرسید!
  اگر هم میخواید سوال بپرسید بایستی این مراحل رو دنبال کنید:

  ۱. به قسمت ورود/عضویت مراجعه کنید.
  ۲. نام، نام خانوادگی و شماره موبایل خود را وارد کنید.
  ۳. کدی که به شما پیامک شده را وارد کرده و وارد پروفایل کاربری خود شوید.
  ۴. در قسمت مشاوره متنی دامپزشکی وارد شوید.
  ۵. پس از شارژ کردن کیف پول خود سوالتان را بنویسید.
  ۶. پس از پاسخ دامپزشک از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی میشود.

  بهنام نادعلی
  نوشته شده در: ۲۰ فروردین, ۱۳۹۹

  فقط سریع جواب بدین خیلی داره ناله میکنهتو هیچ سایتی نتونستم جوابمو بگیرم توروخدا زود جواب بدین

  پاسخ به این نظر