نصب اپلیکیشن

آشنایی با 14 حرکت عجیب سگ و معنی آن‌ها

آشنایی با 14 حرکت عجیب سگ و معنی آن‌ها

شکی نیست که هر سگی شخصیت منحصربفرد و رفتارهای خاص خودشو داره. اما بعضی رفتارها در همه نژادهای سگ وجود داره که برای ما آدما کمی عجیب و غریبه. اگه سگ داشته باشید حتما می‌دونید منظورمون چیه؟ مثلا چرا وقتی از سگتون سوال می‌پرسید سرش رو کج می‌کنه و نگاهتون می‌کنه؟ چرا سگ‌ها دمش خودشون رو دنبال می‌کنن و دور خودشون می‌چرخن؟ معنی حرکات سگها چیه و چرا این کارها رو می‌کنن؟ امروز می‌خوایم در مورد رفتارشناسی سگ صحبت کنیم و معنی حرکات سگها رو به شما بگیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

معنی حرکت کج کردن سر سگها

چرا وقتی با سگم حرف می‌زنم سرشو کج می‌کنه و نگام می‌کنه؟

اکثر سگ‌ها وقتی سوالی ازشون پرسیده میشه سرشون رو کج می‌کنن و به ما زل می‌زنن. این حرکت در مورد شنیدن صداها و دیدن چیزهایی که ازش سردرنمیارن هم پیش میاد. این حرکت به ویژه در توله سگ‌ها دیده میشه و ظاهر بامزه‌ای به سگ میده.

معنی حرکات کج کردن سگها معمولا اینه که:

سگ سرشو کج میکنه تا بهتر بشنوه یا بهتر ببینه؛ چون پوزه سگ ممکنه مانع از دید کامل سگ شده باشه یا گوش‌های سگ (مخصوصا سگ‌ها با گوش‌های خوابیده) مانع از شنیدن کامل شده باشن. پس وقتی ازش سوال می‌پرسید و سرشو کج می‌کنه داره نهایت تلاششو می‌کنه تا منظورتون رو متوجه بشه.

چرا سگم عادت داره همه چی رو بجوه؟

جویدن در توله‌ها به خاطر دندون درآوردن و خارش لثه‌هاشه و کاملا طبیعیه. با خرید اسباب بازی‌های دندونی و تشویقی‌های سفت و جویدنی می‌تونید هم به توله کمک کنید هم وسایل خونه رو از خراب شدن نجات بدید.

اما گاهی سگ‌های بزرگسال و بالغ هم عادت به جویدن کفش و بالش و … پیدا می‌کنن و مشکلات زیادی رو برای صاحبشون به وجود میارن. در سگ‌های بالغ این عادت یه مشکل رفتاری حساب میشه و اغلب به خاطر استرس و اضطراب جدایی پیش میاد. مخصوصا سگ‌هایی که مدت زمان زیادی تنها گذاشته میشن عادت به جویدن پیدا می‌کنن. اگه مجبورین سگتون رو توی خونه تنها بزارین، حتما باید آموزش تنها گذاشتن سگ در خانه رو یاد بگیرین.

سگی که دمش دنبال میکنه

چرا سگ‌ها دم خودشون رو دنبال می‌کنن و می‌چرخن؟

اینم یکی از حرکات بامزه و عجیب سگ‌هاست که در اکثر نژادهای سگ وجود داره. در اکثر موارد این رفتار یه جور بازی و سرگرمی برای سگه و دلیل خاصی نداره. اما اگه سگتون زیاد این کار رو می‌کنه یا وقتی دمش رو گرفت شروع به جویدنش کرد ممکنه نشونه یه مشکل پوستی یا مقعدی باشه. همچنین مشکلات و وسواس رفتاری هم می‌تونه باعث این حرکت عجیب سگ باشه. اگه بنظرتون می‌رسه که این کارش چیزی فراتر از یه سرگرمی و بازی ساده است با دامپزشک در موردش مشورت کنید.

بعضی وقتا هم سگتون دمشو خیلی سریع تکون میده و یا حراکت مختلف دیگه، تمام اینا معنی خاصی دارن که توی مطلب دم تکان دادن سگ نشانه چیست واستون توضیح دادیم.

چرا سگ‌ها روی همدیگه می‌پرن؟

وقتی سگتون یه سگ جدید رو می‌بینه و می‌خواد باهاش دوست بشه ممکنه روی اون بپره. این حرکت کاملا در سگ‌ها طبیعیه و برخلاف چیزی که ممکنه فکر کنید همیشه معنای حرکات سگ نشونه رفتار جنسی و تمایل به جفتگیری نیست؛ حتی به معنای تسلط پیدا کردن بر اون یکی سگ هم نیست.

پریدن سگ‌ها روی هم یجور بازی و تفریحه. حتی سگتون ممکنه روی شما یا وسایل و اشیاء هم بپره تا توجه شما رو جلب کنه و بهتون بگه: بیا بازی کنیم!

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بازی با سگ رو بخونین تا بدونین چطوری باید با سگتون بازی کنین؛ این کار باعث میشه سگ خوشحال و سالمی داشته باشین.

تنها در صورتی که جثه سگ‌ها با هم خیلی تفاوت داره و سگی که زیر مونده داره اذیت میشه باید اونا رو از هم جدا کرد؛ در غیراینصورت کاملا رفتار طبیعی و نرمالیه و بهتره اجازه بدید به بازیشون ادامه بدن.

البته عادت به پریدن روی آدما رو هم بهتره با آموزش و تربیت سگ از سرش بندازید؛ در غیراینصورت ممکنه روی هر مهمونی که به خونه‌تون میاد بپره و خب، خیلیا ممکنه خوششون نیاد.

چرا سگ‌ها ما رو لیس می‌زنن؟

یکی از شایع‌ترین حرکات سگ اینه که وقتی به ما می‌رسن شروع به لیسیدن سر و صورت ما می‌کنن. همونطور که ممکنه حدس زده باشید لیسیدن سگ راهی برای نشون دادن احساسات و محبتش به ماست و یجورایی بوسه سگی حساب میشه! توی مطلب لیس زدن سگ نشانه چیست؟ خیلی مفصل توضیح دادیم که وقتی سگ خودشو یا شما رو یا اشیاء رو لیس می‌زنه، چه زمانی طبیعیه و کی به بیماری خاصی مرتبط میشه.

سگ‌ها بخاطر جلب توجه یا بخاطر خوشمزه بودن ما هم ممکنه لیسمون بزنن! اکثر صاحبان سگ با این حرکت سگ مشکلی ندارن و حتی خوششون هم میاد. اما اگه ازون دسته آدمایی هستید که دوست ندارید سگتون لیستون بزنه می‌تونید با تربیت و آموزش این عادت رو از سرش بندازید و هروقت لیس زدن رو متوقف کرد از تشویقی سگ استفاده کنین تا بفهمه که با لیس نزدن می‌تونه تایید شما رو بگیره.

چرا سگ‌ها پشت همدیگه رو بو می‌کنن؟

یکی دیگه از حرکات سگ‌ها وقتی به هم می‌رسن بو کردن پشت و مقعد همدیگه است! سگ‌ها به لطف سیستم بویایی فوق‌العاده‌ای که دارن می‌تونن بوهای مختلف رو تشخیص بدن و بویایی‌شون حداقل ۱۰ هزار برابر بهتر از ما آدماست. سگ‌ها از طریق بو دنیای اطرافشون رو می‌شناسن و بو کشیدن دو تا سگ هم برای آشنا شدن و شناختن همدیگه است؛ چون قسمت مقعد و تناسلی سگ‌ها بیشترین تمرکز بو رو داره.

جالبه بدونید که سگ با بو کردن پشت اون یکی سگ در مورد جنسیت، خلق و خو، رژیم غذایی و خیلی چیزای دیگه اطلاع پیدا می‌کنه! پس می‌بینید که راه خوب وکاملی برای شناختن سگ دیگه است، نه؟

معنی حرکات چاله کندن سگها

چرا سگ‌ها عادت به چاله کنی و کندن زمین دارن؟

یکی از عادت‌های اذیت کننده سگ‌ها عادت به چاله کنیه. این عادت در بعضی نژادها مثل هاسکی بیشتر هم دیده میشه و تا چن دقیقه ازشون غافل می‌شید شروع به کندن چاله در زمین می‌کنن.

سگ‌ها معمولا از سر بی‌حوصلگی و کلافگی این کار رو می‌کنن.

بعضی سگ‌ها برای مخفی کردن اسباب بازی یا خوراکی مورد علاقه‌شون از دست سگ‌های دیگه چاله می‌کنن.

همینطور وقتی هوا خیلی گرمه برای پیدا کردن یه جای خنک زیر زمین چاله می‌کنن.

برای اینکه جلوی این کار رو بگیرید اول باید دلیل چاله کندن سگتون رو متوجه بشید.

معنی این حرکات سگها دو چیز می‌تونه باشه:

  1. بی حوصلگی: اگه بی حوصله شده پس به اندازه کافی براش وقت نذاشتید و انرژیش تخلیه نشده. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تخلیه انرژی سگ رو بخونین.
  2. گرما: اگه بخاطر گرما این کار رو کرده ببرینش یه جای خنکتر.

چرا سگم همش گازم می‌گیره؟

علت گاز گرفتن توله سگ‌ها اینه که میخوان از طریق دهنشون دنیای اطرافشون رو بشناسن و موقع بازی و ارتباط برقرار کردن با شما ممکنه گازتون بگیرن. همونطور که خودتون هم می‌دونید گاز گرفتن سگ در سنین پایین اصلا رفتار خشن و خطرناکی نیست و بیشتر از سر بازیگوشی و محبته، اما باید از همون تولگی بهش یاد بدید که دیگه این کار رو نکنه. چون گاز یه توله سگ خیلی آروم و قابل تحمله، اما چند وقت دیگه که تبدیل به سگ بزرگ و بالغی شد گاز محکمتر و دردناکتری خواهد گرفت.

همچنین سگ‌ها به خاطر اضطراب و استرس، ترس و عصبانیت هم گاز می‌گیرن. آیا می‌تونید دلیل گاز گرفتنش رو تشخیص بدید؟ آیا خلق و خو و محیط زندگیش باعث این رفتارش شده؟ اگه گاز گرفتن سگتون به یه مشکل جدی تبدیل شده و کاری از دستتون برنمیاد بهتره از یه مربی حرفه‌ای سگ کمک بگیرید یا کتاب‌های آموزشی تربیت سگ پت پرس رو مطالعه کنید.

در صورتی هم که تمایل دارین از ابزاری مثل پوزه بند استفاده کنین تا جلوی این کار سگتون رو بگیرین، بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب پوزه بند سگ رو مطالعه کنین تا نکات استفاده، مزایا و معایب این وسیله رو بدونین.

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

معنی حرکات چرخیدن سگها

چرا سگم قبل از اینکه دراز بکشه یه دور می‌چرخه؟

اینم از عجیب‌ترین حرکات سگ‌هاست! سگتون میره تو جای خوابش و قبل از اینکه دراز بکشه و بخوابه یه دور می‌چرخه دور خودش!

ریشه و معنی این حرکات سگها رو باید در رفتار اجداد گرگش جستجو کنیم:

اولین دلیل این کار بخاطر امنیته. سگ‌های وحشی در طبیعت و روی علف و چمن می‌خوابن و قبل از خواب دور جای خوابشون می‌چرخن تا حشرات و جانورانی مثل مار رو فراری بدن.

همچنین با این کار چمن و علف لگدمال میشه و سگ‌های دیگه می‌فهمن که این جا متعلق به یه سگ دیگه است.

البته از یه طرف، جای خواب سگ با این حرکت برای سگ و توله‌هاش راحت و امن میشه. چون این کار باعث مسطح شدن چمنزار میشه و اگه شی تیز یا سفتی رو زمین باشه سگ متوجه‌ بشه.

نفس نفس زدن سگها

چرا سگ‌ها نفس نفس می‌زنن؟

نفس نفس زدن سگ و بیرون آوردن زبونشون یکی از رایج‌ترین حرکات اوناست. اما معنی این کار چیه واقعا؟

خب جالبه بدونید که سگ‌ها عرق نمی‌کنن و گرما و حرارت رو از طریق نفس نفس زدن خارج می‌کنن؛ به خاطر همینه که سگ‌ها معمولا بعد از دویدن و فعالیت بدنی بیشتر نفس نفس می‌زنن. اگه در فصل تابستون دیدید که سگتون داره این کار رو می‌کنه پس حتما گرمش شده، اونو به جای خنک تری ببرید و آب خنک و تازه هم در اختیارش قرار بدید. بی توجهی به این موضوع می‌تونه باعث گرمازدگی در سگ شما بشه. پیشنهاد می‌کنیم مقاله گرمازدگی حیوانات خانگی رو بخونین تا از بروز گرمازدگی جلوگیری کنین.

البته بعضی سگ‌ها به خاطر استرس، ترس و نگرانی هم ممکنه نفس نفس بزنن. حتی نفس نفس زدن زیاد و غیرطبیعی می‌تونه علامت بیماری یا جراحت هم باشه؛ پس حواستون به معنی حرکات سگ عزیزتون باشه.

چرا سگم مدفوع می‌خوره؟! معنی این حرکت سگها چیه؟

یکی از بدترین و چندش‌ترین حرکات بعضی سگها همین عادت به خوردن مدفوعه. مدفوع خواری سگ (Coprophagia) یه رفتار عجیب اما متداول در سگ‌هاست که هنوز دلیل مشخص و دقیقی براش پیدا نشده و ما هنوز نمی‌دونیم آخه چرا بعضی سگ‌ها باید از خوردن مدفوعشون لذت ببرن!

نظریه‌های مختلفی برای معنی این حرکات سگها وجود داره:

  • نشانه اضطراب و استرس
  • علامت بیماری یا سوتغذیه یا یه جور اختلال تغذیه‌ای همه چیزخواری

این عادت بد ممکنه از زمان تولگی در سگ شروع بشه و تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کنه. این رفتار خیلی در سگ خطرناک نیست، اما کدوم صاحبی پیدا میشه که با مدفوع خوردن سگش مشکلی نداشته باشه؟! می‌تونین با یاد گرفتن آموزش نخور به سگ از این مشکل رفتاری سگ جلوگیری کنین یا با کمک گرفتن از یه مربی سگ حرفه‌ای می‌تونید این عادت رو از سرش بندازید.

چرا سگم دهنشو پر از غذا می‌کنه و میره یه جای دیگه غذا رو می‌خوره؟

سگ شما هم از این رفتار و حرکات عجیب داره؟ به نظر می‌رسه این رفتار اول از همه ریشه در زندگی اجدادشون در طبیعت داشته باشه. سگ با این کار می‌خواد غذا رو از دسترس بقیه سگ‌ها و رقبا دور کنه و یه جای امن پیدا کنه و غذاشو بخوره. جالبه که همچنان بعد از گذشت هزاران سال از اهلی شدن سگ‌ها و فراهم بودن همیشگی غذا باز هم بعضی سگ‌ها این عادت آب و اجدادی‌شون رو حفظ کردن.

البته گاهی هم دلیل این کار اینه که سگ از ظرف غذا یا محل قرارگیری اون خوشش نمیاد و ارتفاع، گودی و جنس ظرف رو برای غذا خوردن دوست نداره. اگه سگتون این مشکل داره بهتره مقاله ظرف غذای سگ رو بخونین.

این رفتار به خودی خود چیز بد و خظرناکی نیست، اما خب همیشه که غذای خشک به سگمون نمیدیم. اگه بهش غذای کنسروی و غذای آبدار بدیم و بخواد یه تیکه از غذا رو ببره یه جای دیگه خونه، تصور کنید چه گندی به خونه زندگیمون می‌زنه! بنابراین جنس ظرف یا موقعیت قرارگیریش رو عوض کنید و یه جایی دور از رفت و آمد بذاریدش، اگه ظرفش پایه‌داره کمی ارتفاعش رو پایین بیارید. اگه ظرفش خیلی مسطح و تخته یه ظرف گودتر براش بذارید و خلاصه سعی کنید بفهمید سگتون چجوری راضی میشه از ظرفش غذا بخوره.

سگ در طبیعت

چرا سگم علف می‌خوره؟

تصور کنید سگتون رو برای گردش به پارک یا طبیعت بردید و یهو می‌بینید با حرص و لع شروع به خوردن و کندن علف می‌کنه! تا حالا با چنین چیزی مواجه شدید؟ البته اصلا جای نگرانی نیست و این حرکت کاملا برای سگ عادی و بی‍ضرره.

معنی این حرکت سگ دو چیز می‌تونه باشه:

یکیش اینه که خوردن علف (مخصوصا وقتی درسته قورت داده بشه و جویده نشه) به گوارش و دفع سگ کمک می‌کنه. لبه های تیز علف گلو، سیستم گوارش و روده‌های سگ رو غلغلک میده و تحریک میکنه و مدفوع راحتتر خارج میشه. به این ترتیب سگ به طور غریزی مشکل گوارش خودشو با خوردن علف درمان می‌کنه.

اگرچه سگ‌ها معمولا کمی علف می‌خورن و مثلا مثل گاو علف‌خوار نیستن؛ اما گاهی دلیل این کار اینه که سگ از طعم علف خوشش میاد. این سلیقه در برخی نژادهای سگ بیشتر از بقیه ممکنه مشاهده بشه و دوست داشته باشن در رژیم غذاییشون یکم علف و سبزیجات هم وجود داشته باشه.

این رفتار ایرادی نداره و دامپزشکان هم اون رو بی خطر می‌دونن؛ فقط مراقب باشید که چمن و علفی که می‌خوره آلوده به انواع سم‌ها و کود و مواد شیمیایی نباشه تا مشکلی برای سگتون پیش نیاد.

چند نژاد سگ

چرا سگ‌ها با شنیدن صدای آژیر آمبولانس یا بعضی آهنگها زوزه می‌کشن؟

ویدیوهای خیلی بامزه‌ای در فضای مجازی از این حرکت سگ‌ها وجود داره که با شنیدن یه آهنگ شروع به زوزه کشیدن می‌کنه. خب، باز هم باید سری به اجداد گرگی بزنیم تا ریشه و معنی این حرکت سگ رو بفهمیم. زوزه کشیدن برای گرگ‌ها و همینطور سگ‌های وحشی یه راه ارتباطیه. اونا با زوزه کشیدن حضورشون رو به بقیه که در مسافت دوری قرار دارن اعلام می‌کنه.

وقتی سگتون صدای آژیر یا بعضی سازهای موسیقی مثل کلارینت یا فلوت رو می‌شنوه به خاطر شباهتش با زوزه فکر می‌کنه صدای یه سگ دیگه است و با زوزه کشیدن به سگ فرضی جواب میده.

عادت عجیب سگ شما چیه؟

معنی حرکات سگها که کمی عجیب هستن رو در این مقاله با هم دیدیم. سگ شما چه رفتار عجیب و غریبی داره؟ کدوم یک از حرکات بالا رو سگ شما هم انجام میده؟ به نظرتون سگها چه رفتار عجیب دیگه‌ای دارن که در این مقاله بهش اشاره نشده؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر و تجربیات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (71 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
کامران
نوشته شده در: ۲۷ تیر, ۱۳۹۹

سلام.من یه توله شیتزو دارم ۱۱ ماهه. جای ادرار و مدفوع ش روی تراسه. ولی بعضی وقتا میره تو اتاق خواب و رو فرش مدفوع میکنه. نمیدونم چجوری باید حالیش کنم این کار اشتباهه. غذاشم میزارم تو ظرفش میگیره میبره یکی دو متر اونطرف تر میخوره. لطفا راهنماییم کنین. ممنون

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۷ تیر, ۱۳۹۹

سلام کامران عزیز،
گاهی اوقات پیش میاد که باوجود آموزش دیدن از دستشون در بره و لازمه صبوری به خرج بدین. ترجیحا چندتا جا برای دستشویی و غذاش درنظر بگیرین و هرموقع از زبان بدنش متوجه شدین میخواد دستشویی کنه راهنماییش کنین به جاییکه درنظر گرفتین. مدام آموزش جای دستشویی رو براش تکرار کنین و هروقت که درست انجام داد تشویقش کنین.
میتونین برای راهنمایی کاملتر این کتاب رو مطالعه کنین:
تربیت سگ شتیزوتریر، شیتزو و تریر

پاسخ به این نظر
ایلیا معظمی گودرزی
نوشته شده در: ۲۵ خرداد, ۱۳۹۹

و اینکه دوره واکسیناسیون سگ ها چقدر هست و هر چند وقت یکبار باید زد؟؟؟!!!

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۶ شهریور, ۱۳۹۹

سلام ایلیای عزیز،
کامل در این مقاله توضیح داده شده ممنون میشم مطالعه کنین:
همه‌چیز درباره‌ی واکسیناسیون سگ، واکسن‌های ضروری و برنامه زمانی صحیح!

پاسخ به این نظر
رها
نوشته شده در: ۲۳ خرداد, ۱۳۹۹

یک من هیچ احساس محبت ب من نداره احساس میکنم دوستم نداره درصورتیکه تنها کسی که بهش محبت میکنه منم غذا گردش رسدگی

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام رها جان،
میتونین باهاش بیشتر وقت بگذرونین یا بازیای هیجان انگیز به همراه تشویقی باهاش انجام بدین که ارتباطش باهاتون قوی تر بشه. درکنارش وقت گذاشتن برای تربیت و آموزشش هم موثره.

پاسخ به این نظر
farham
نوشته شده در: ۹ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من یه سگ میکس دوبر من و هاسکی دارم سنش حدود ۱ سال هستش کنارش مرغ و خروس هم نگهداری میکنم مرغارو همش میخوره انقدر این کارو کرد تا مجبور شدم محکم ببندمش و دیگه آزادش نکنم الان یه ماه هستش که بسته است چی کار کنم این عادت از ذهنش بیوفته؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹

سلام فرهام عزیز،
تنبیه کردن و دعوا کردن سگتون میتونه مشکلو بدتر کنه. لازمه که بهش آموزش داده بشه تا به پرنده هاتون آسیبی نرسونه و این آموزش دادن یه مقدار زمان و صبرو حوصله ی شمارو میطلبه.
این کتاب میتونه راهنماییتون کنه:
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی

پاسخ به این نظر
مهراد
نوشته شده در: ۹ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من یه سگ ژرمن شپرد دارم هر وقت میرم پیشش یا کسی که ازش خوشش بیاد بره پیشش براش سنگ میاره سنگ کوچیک هم نه سعی میکنه تا جایی که میتونه سنگ بزرگتری بیاره حس میکنم اینکار به دندوناش آسیب میزنه چه ظور این عادت رو از سرش بندازم؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹

سلام مهراد عزیز،
سعی کنین دسترسیشو به سنگای بزرگ محدود کنین، به جاش از وسایل یا اسباب بازیای جایگزین که یجورایی شباهت به سنگ دارن استفاده کنین و موقعیکه از جایگزینا استفاده میکنه بهش تشویقی بدین.
فرمان پذیر شدنش هم میتونه تاثیرگذار باشه که وقتی شما برای مثال بگین “نه/بنداز” سنگ رو برنداره. فرمان پذیر کردن سگ توی فصل ۶ این کتاب توضیح داده شده:
کتاب الکترونیکی تربیت سگ ژرمن شپرد (از توله تا نگهبان)

پاسخ به این نظر
ایلیا معظمی گودرزی
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام سگ پاگ می خوام به سرپرستی قبول کنم برای افراد تنبل مناسبه

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام ایلیای عزیز،
ممنون که به سرپرستی گرفتن حیوونا براتون مهمه.
بله اینطور میشه گفت که هم برای افرادیکه بار اولشونه سگ نگهداری میکنن مناسبه هم اینکه به فعالیت روزانه ی آنچنانی نیاز ندارن.
ولی طبیعتا یه مقدار وقت بذارین که فرامین ابتدایی رو بهش یاد بدین بهتره.

پاسخ به این نظر
شهره
نوشته شده در: ۱۴ خرداد, ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر.
من ی سگ نر نژاد میکس دوبرمن و ژرمن دارم. اکثرا تو حیاط باز هست. الان تقریبا یک هفته است که صبح ها میبینم سفید اب بالا میاره و تا غروب میلی به غذا نداره و فقط اب میخوره. شب غذا میخوره و سرحال تره. و باز صبح میبینم بالا اورده. شب بهش مرغ پخته با استخون میدم. میترسم ویروسی گرفته باشه. ضمن اینکه تو حیاط یبار ی نایلون پیدا کردو تیکه تیکه اش کرد. یبارم خاک گلدون و چپه کرد و دیدم دهنش پر پرلیت خاکه. چکار باید بکنم. امکان داره مسمومیت باشه؟ یا ویروس گرفته؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۵ خرداد, ۱۳۹۹

سلام شهره جان،
اگه مشکل عفونی داشت احتمال اینکه درکل بی اشتها بشه و فعالیت نداشته باشه بیشتر بود. باتوجه به اینکه سابقه ی خوبی هم توی خوردن وسایل غیرمعمول نداره ممکنه بخاطر مشکلاتیکه این وسایل برای گوارشش پیش آوردن باشه. استخونی هم که همراه مرغ میدین بهش ممکنه به گوارشش آسیب زده باشه. با توجه به اینکه یک هفته هست استفراغ داره پیشنهاد میکنم حضوری به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنین و خواستین محض احتیاط تست بیماریای مهم گرفته بشه یا اگه امکانش رو ندارین مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا بتونیم راهنماییتون کنیم:
با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

پاسخ به این نظر
شهره
نوشته شده در: ۲۱ خرداد, ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر.بردمش دامپزشکی و از شکمش عکس گرفتن گفتن چیزی نیست و فقط معدش حساس شده. دو روزه که حالش بهتر شده. امروز خیلی اتفاقی دیدم داره مدفوعش رو میخوره. این اولین بارش بود. همیشه میدیدم بو میکنه و میره. چکار باید بکنم. ممنون از پاسخ گوییتون❤

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۹ تیر, ۱۳۹۹

سلام شهره جان،
خداروشکر که مشکلی نداشت.
مدفوع خواری هم دلایل مختلفی داره مثل رفتاری، هورمونی، سوهضم و سوجذب و … ، میتونه بخاطر کمبود ویتامین و مواد معدنی باشه که معمولا مولتی ویتامین بهشون میدن و اگه همچنان ادامه دار باشه احتمالا یه مشکل رفتاریه که لازمه برای عکس العمل بهش آموزش اصولی انجام بشه.

Haya
نوشته شده در: ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من یه سگ هاسکی دارم همه چیزم به هش آموزش دادم . ولی وقتی یه سگ دیگرو تحویل . می گیرم سگ خودم باهام قهر می کنه.نمی دونم چیکارش کنم ؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز،
بخاطر اینه که هنوز نسبت به سگای دیگه و اجتماعی شدن حساسه. البته صرفا بخاطر حسادتشم هست ولی میشه حساسیتشو کمتر کرد.
فصل سوم این کتاب اجتماعی کردن سگ رو کامل توضیح داده:
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی

پاسخ به این نظر
آرین
نوشته شده در: ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید.من یه سگ نژاد ژرمن شپرد شولاین دارم که وقتی یه غریبه رو میبینه باهاش کاری نداره حتی اگه با بدنش برخورد کنن مشکلی نداره ولی به هیچ وجه نمیزاره غریبه ها بهش دست بزنن و وقتی یه غریبه دستشو نزدیک میاره دندون نشون میده یا غرش میکنه. هروقت برای پیاده روی بیرون میبرمش به خاطر ظاهر زیباش کلی آدم میان که بغلش کنن و نازش کنن ولی آبرومو میبره(:خیلیا میگن خوبه و به کسی رو نمیده یا به سگ ابهت میده ولی خیلی جاها واقعا ضایع میکنه آدمو.درظمن آموزش دیده و خیلی حرف گوش کنه و الکی حمله نمیکنه ولی این یه موردو نمیتونم از سرش بندازم به نظرتون دلیلش چیه؟؟؟؟؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۳۹۹

سلام آرین عزیز،
رفتاراش به این دلیله که نسبت به غریبه ها حساسه (یه قسمتش بخاطر ذات نگهبانی سگتونه و طبیعیه) و اجتماعی نشده باهاشون و نزدیک کردن دستشون بهش حس امنیت نمیده. درواقع باید براش حساسیت زدایی بشه و روند اجتماعی شدنش بهش آموزش داده بشه.
فصل سوم این کتاب کامل فرایند اجتماعی کردن سگ رو توضیح داده:
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی
این کتابمون هم منحصرا موارد تربیتی نژاد ژرمن شپردو توضیح داده:
کتاب الکترونیکی تربیت سگ ژرمن شپرد (از توله تا نگهبان)

پاسخ به این نظر
ستایش
نوشته شده در: ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید سگ من هر جا میرم میاد کنارم میخوابه حتی اشپذخونه و دستشویی اگه داخل بغلم باشه و کسی بخواد اونو از من بگیره یا زوزه میکشه یا گازش میگیره و فقط هر جا من بخوابم میخوابم حتما بالای سرم ی جا برای خودش پیدا میکنه

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام ستایش جان،
اگه اجازه بدین این همراهی کردنش ادامه داشته باشه درآینده شدت وابستگیش به شما به حدی میشه که حتی تو فاصله ی یه اتاقم نمیتونین ازش دور بمونین و حتی تو خونه تنهاش بذارین و مواجه شدن ناگهانیش با بیرون رفتن شما میتونه آسیبای روانی و حتی فیزیکی بهش وارد کنه. پس بهتره از همین الان عادتش بدین که اول از همه یه تایمی در روز رو حتی با وجود شما با خودش مشغول باشه.
یسری نکاتو لازمه رعایت کنین، مثل درنظر گرفتن یه برنامه ی منظم برای فعالیت، بازی و تمرینای جدید با خودتون خصوصا اینکه تماس فیزیکیتون باهاش کمتر باشه. فراهم کردن اسباب بازی، خوراکی و فعالیتای جذابی که سگتون لازمه باشه واسشون وقت بذاره تا کشفشون کنه.
برای اینکارو یه جاییکه مناسبه و اونجا آرامش داره رو انتخاب کنین (تو اون مکان میشه از زیرانداز، تخت خواب، پارک سگ و … استفاده کرد.) بهش یاد بدین وقتی ازش میخواین اونجا بشینه و آروم بشه اگه رفتارای نشون داد برای جلب توجهتون بهش توجهی نکنین تا متوجه بشه باید آروم باشه و شما باید اجازه بدین که نزدیکتون بشه (حالا مثلا با نشونه ی خاص مثلا تاوقتیکه حوله رو پاتون بذارین یعنی نباید بیاد بشینه اونجا و وقتی که خودتون حوله رو برمیدارین اجازه داره بیاد) این دوره ی توجه نکردن نهایتش ۵ دقیقه طول بکشه و کاری که انجام میدین بی توجهی به خود سگ نیست و اتفاقا لازمه که خیلی از وقتتونو باهاش برنامه بریزین. (ورزش، فعالیت، تمرینای جدید و حتی کارای بهداشتی نظافتی) لازمه یسری فرمانارو عادتش بدین تا وابستگیش همیشگی نباشه مثل اجازه ندادن برای نشستن روی پاتون، دنبالتون همه جا بیاد، توی اتاق خواب شما بخوابه، تشویقیای گاهو بیگاه بگیره (تشویقی لازمه وقتیکه توی رفتار مثبتش پیشرفت دیدین استفاده بشه) و روزانه تمرین داده بشه که حتی درحضور شما تو اون محدوده ی خاص واسه خودش بازی کنه و مشغول بشه.
برای عادت دادن به مستقل شدن و تنها وقت گذروندنش باید این مواردو انجام بدین: روزانه چندبار نشونه های بیرون رفتنتونو بدون اینکه واقعا بیرون بخواین برید باید بهش بروز بدین تا حساسیت به اونا بخوابه (مثل پوشیدن لباسو کفش، برداشتن کلید و رفتن طرف در خروجی) . یه نشونه ی خاص فقط برای موقع این تمریناتش که باید آروم یجا بمونه درنظر بگیرین (مثل آهنگ، استفاده از یه وسیله ی خاص، تابلو روی در اتاق و …) اون اوایل وقتی آروم موندو مشغول بود، همون کارای همیشگی لباس پوشیدن و … برای بیرون رفتنو انجام میدین ولی نهایتا چند دقیقه تنهاش میذارینو دوباره برمیگردین. (اینجوری نمیتونه رفتن واقعی رو از غیر واقعی تشخیص بده) و به مرور زمانشو زیاد میکنین ولی دقت کنین توی مدت زمانشم تنوع بدین تا اونم نتونه پیش بینیش کنه که کارتون چقدر طول میکشه. یسری تغییرات لازمه تو نحوه ی برخوردتون قبل ترک کردن و بعد برگشتنتون انجام بدین و اونم اینه که حدود یه ربع نیم ساعت قبل بهش توجهی ندارین و باید تو اون محدوده ی خاص خودش مشغول باشه و یه وسیله و سرگرمی جذاب بهش داده میشه، تنها گذاشتنشم باید یواشکی انجام بدین تا موقع رفتن یه سروصدای ماشین ظرفشویی یا تلویزیون روشن گذاشتنو انجام بدین که متوجه رفتنتون نشه (حتی کاراییکه وقتی خونه هستینم انجام بدین میتونه آروم ترش کنه مثل روشن بودن تلویزیون، آهنگ یا هرچیز دیگه)، وقتی هم که برمیگردین تاموقعیکه آروم نمونده استقبال آنچنانی نباید نشون بدین هرکدوم از این مراحل که خوب پیش رفت و نسبت به قبل آروم تر بود حتما تشویقش کنین و فراموش نکنین که این تمرینا میتونه زمانبر باشه پس صبوری شما لازمه.

پاسخ به این نظر
رها
نوشته شده در: ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام یک سگ اشپیز دارم تقریبا یکسال ونیم داره او اصلا سیر نمیشه یعنی هربار کسی را میبینه جوانش میدانسته تا چیزی برای خوردن بگیره بهترینها بهش میدم باز انگار گرسنه هست نمیخوره خیلی برام ساله که چرا اینقدر میخوره منو راهنمایی کنید

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام رهای عزیز،
پرخوری توی حیوونا میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که بسته به اینکه همزمان باهاش وزنش زیاد میشه یا کم توی تشخیص نهایی کمک کننده هستش.
اولین چیزیکه لازمه دنبال کنین اینه که میزان کالری ای که در روز نیاز داره بسته به سن، اندازه و … چقدره که این رو مطابقت میدین با اینکه چه مقدار از غذاش اون نیاز روزانه رو میتونه برطرف کنه. (این مواردو میتونین از جداولی که روی بسته ی غذاش هست دنبال کنین و محاسبات لازمو انجام بدین) و درکنارش بتونین موادی رو استفاده کنین که باعث چاقیش نشه.
اگه همزمان با پرخوری کاهش وزنو دیدین لازمه که برای تستای تشخیصی بالینی حضوری به دامپزشک مراجعه کنین.
البته اینم درنظر بگیرین که تغذیه ی حیوون تو یسری موارد و دوره های خاص میتونه بیشتر بشه مثل فعالیت زیاد، هوای سرد، دوره ی رشد و آبستنی و شیردهی میتونه بیشتر بشه ولی اگه کنترل نشه و زیاد از حد باشه میتونه عوارض چاقیو به همراه داشته باشه که خودش باعث میشه حیوون مستعد یسری مشکلات دیگه هم بشه پس اگه حیوونتون اضافه وزن داره حتما ورزشو فعالیت روزانه رو تو برنامه هاش بذارین.
مقاله زیر هم تو تغذیه ی سگتون میتونه کمک کنه:
راهنمای انتخاب غذای مناسب برای سگ نژاد اشپیتز

پاسخ به این نظر