نصب اپلیکیشن

چگونه سگ اشپیتز را تربیت کنیم؟

سگ‌های اشپیتز که به نژادهای شمالی هم معروف هستن گروه بزرگی از نژادهای سگ را در برمی‌گیرن و از سگ‌های بزرگی مثل هاسکی، آکیتا و چاوچاو گرفته تا پامرانین و اشپیتز آلمانی جزء خانواده سگهای اشپیتز به حساب میان. اگرچه این سگها در ظاهر با هم متفاوتند اما به دلیل ریشه واجداد مشترکی که دارن خصوصیات اخلاقی و خلق و خوی مشابهی هم دارن که برای تربیت سگ اشپیتز لازمه اونا رو بدونید. در این مقاله در مورد ویژگی‌های شخصیتی اشپیتزها و روش صحیح تربیت اونا صحبت می‌کنیم. در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

اشپیتز خوشحال

اشپیتزها از کجا اومدن؟

سگ‌های اشپیتز امروزی از نواحی قطبی و سیبری اومدن و در ابتدا سگ‌های کار و سورتمه کش بودن. به اعتقاد برخی از متخصصین اشپیتزها از جفتگیری گرگ‌ها و سگهای وحشی به وجود اومدن و به همین دلیل در تمام اونا ویژگی‌های شخصیتی گرگ‌ها هم دیده میشه. همینطور این سگها با زندگی در مناطق سردسیر خیلی سازگارند و در واقع هرچقدر هوا سردتر باشه اونا خوشحالتر و راضی‌ترن.

به گفته سایت کنل کلاب AKC بیش از ۵۰ نژاد سگ جزء خانواده سگهای اشپیتز قرار می‌گیرن که از جمله معروف‌ترین اونا عبارتند از: آکیتا، مالاموت آلاسکایی، چاوچاو، ساموید، شیبا اینو و سیبرین هاسکی.

اکثر این سگها ظاهر گرگ مانندی دارن: گوش‌های نوک تیز، چشمهای بادامی، خز و پوشش دولایه و متراکم و دمی پرپشت که به سمت عقب خم شده. در مطلب «معرفی ۱۱ نژاد سگ اشپیتز» با معروف‌ترین این سگها و ویژگی‌های اونا بیشتر آشنا بشید.

اشپیتز سفید

آیا تربیت سگ اشپیتز سخته؟

اشپیتزها علاوه بر ویژگی‌های ظاهری برخی خصوصیات اخلاقی اجداد گرگشان رو به هم ارث بردن.

خیلی از نژادهای سگ اشپیتز مثل آکیتا و چاوچاو ویژگی‌های اخلاقی گرگ‌ها مثل استقلال طلبی، شک و سوظن و خشونت نسبت به آدمها و سگ‌های غریبه رو دارن و لازمه که در زمان تولگی با آموزش و تربیت درست این خلق و خوی اونا اصلاح بشه.

سگهای اشپیتز خیلی بااعتمادبه‌نفس و جسور هستن که اگه درست تربیت نشن این جسارت تبدیل به پرخاشگری و رفتارهای خشن میشه.

علاوه براین، این سگها خیلی پرحرفن! یعنی عادت دارن نسبت به هرچیز و هرکسی پارس کنن که در سگ‌های اشپیتز بزرگتر زوزه کشیدن و غرش هم بهش اضافه میشه. البته با تربیت درست تا حد زیادی میشه جلوی پارس کردن‌های بیجا و بی‌موقع اونا رو گرفت؛ اما به هرحال پارس کردن جزء رفتار طبیعی و غریزی اشپیتزهاست و بهتره قبل از اینکه تصمیم به نگهداری از اونا بگیرید در این مورد خوب فکر کنید.

به طور کلی سگ‌های اشپیتز فوق‌العاده باهوشن و زود چیزهای جدید رو یاد می‌گیرن. هوش بالا اگرچه باعث میشه زود تربیت بشن و همه چیز رو یاد بگیرن، اما اگه روش صحیح تربیت سگ اشپیتز رو بلد نباشید به سگ‌هایی لجباز و خودسر و گاهی خشن تبدیل میشن.

آموزش هر نژادی پیچیدگی‌های خودشو داره. اگه میخوای یه مربی حرفه‌ای بشی باید اصول و نکات مهم این کار رو بلد باشی! به کمک دوره تربیت سگ پت پرس می‌تونی خودت مربی سگت باشی!

آموزش کامل تربیت سگ، با همراهی مربی

مفتخریم به شما اعلام کنیم امکان تربیت کردن سگت به بهترین و ساده ترین روش و صرف کمترین هزینه رو فراهم کردیم تا تو هم بتونی از داشتن سگی خوش رفتار و حرف گوش کن لذت ببری.

تنها شرطش داشتن انگیزه کافی و کمی زمانه.

دوره آفلاین تربیت سگ رویایی پت پرس با ویدیوهای آموزشی کامل و پشتیبانی مادام العمر و  همراهی کامل مربی، در دسترس توست!

دوره تربیت سگ رویایی پت پرس (پکیج کامل تربیت سگ سال 1403)

رابطه بین اضطراب جدایی در سگهای اشپیتز و مشکلات رفتاری

سگهای اشپیتز رابطه‌ای عمیق و احساسی با صاحبشون و اعضای خانواده برقرار می‌کنن و اصلا از تنها موندن خوششون نمیاد. در واقع این سگها اگه زیاد تنها بمونن دچار اضطراب جدایی میشن که این اختلال در دراز مدت به انواع مشکلات رفتاری مثل پارس کردن و زوزه کشیدن، خشونت و پرخاشگری، چاله کنی و … تبدیل میشه.

مشکل اضطراب جدایی به ویژه در اشپیتزهای کوچک مثل پامرانین و اشپیتز ژاپنی بیشتر دیده میشه و نباید به مدت طولانی تنها گذاشته بشن. اشپیتزهای بزرگتر هم به صاحبشون وابسته هستن اما بهتر می‌تونن تنهایی رو تحمل کنن.

بنابراین می‌بینید که ریشه خیلی از مشکلات رفتاری سگها، خودِ ما هستیم. پس قبل از اینکه یه سگ اشپیتز بخرید به این فکر کنید که آیا سبک زندگی من مناسب نگهداری از سگ هست؟ آیا زمان و حوصله کافی برای بازی کردن و توجه به سگ اشپیتزم دارم؟ آیا صبوریِ کافی برای آموزش و تربیت سگ اشپیتز رو دارم؟ اگه مجبورید ساعات طولانی سرکار باشید و کسی رو ندارید که در این مدت از سگتون مراقبت کنه شاید بهتره فعلا سگ نیارید یا حداقل نژادهایی رو انتخاب کنید که در تنهایی دچار اضطراب جدایی کمتری میشن.

با این همه میبینید که انتخاب سگی که با سبک زندگی شما همخونی نداره میتونه هم برای شما مشکل ساز بشه و هم باعث تشدید رفتارهای مخرب سگ بشه. اگر نمیدونین که سگتون ممکنه چه مشکلات رفتاری ممکنه از خودش بروز بده، پیشنهاد می کنم مقاله «مشکلات رفتاری سگ ها» حتما بخونین.

اشپیتز

چرا یه سگ خسته یه سگِ خوشحاله؟

اکثر سگهای اشپیتز مخصوصا نژادهای بزرگشون مثل سگ هاسکی و مالاموت برای کشیدن سورتمه استفاده میشدن و سگهای کار به حساب میان. این سگها فوق‌العاده پرانرژی هستن و به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارن. البته میزان فعالیت بدنی سگهای اشپیتز با توجه به جثه و اندازه‌شون متغیره و هرچه سگ بزرگتر باشه به فعالیت بیشتری هم نیاز داره. به طور مثال سگ اشپیتز کوچکی مثل پامرانین به فعالیت نسبتا کمی در مقایسه با هاسکی و اشپیتز فنلاندی و … نیاز داره.

به دلیل محبوبیت زیاد پامرانین در ایران مقاله و کتاب الکترونیکی جداگانه‌ای در مورد تربیت سگ پامرانین تهیه کردیم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنید.

تخلیه انرژی سگ؛ نقش مهمی در تربیت سگ داره. سگی که به اندازه کافی فعالیت نمیکنه و انرژی‌ش تخلیه نشده به انواع مشکلات رفتاری مثل پارس کردن، گاز گرفتن، چاله کنی و … مبتلا میشه و کار تربیت و آموزش سگ اشپیتز رو واقعا دشوار می‌کنه.

اما از طرفی سگی که به اندازه کافی فعالیت و بازی کرده باشه از لحاظ فیزیکی و روحی خیلی سرحال و خوشحاله و بهتر و سریعتر به حرفتون گوش می‌کنه.

فراموش نکنید که یه سگ خسته یه سگِ خوشحاله!

و یک سگ خوشحال نیازی به لجبازی و خرابکاری نداره و با علاقه و اشتیاق بیشتری به دستورات شما گوش می‌کنه و اونا رو انجام میده.

بنابراین در عین حال که جلسات تمرینی برای سگتون می‌ذارید به نیازش به فعالیت و بازی و تخلیه انرژی هم توجه کنید تا تربیتتون بیشترین تاثیر رو داشته باشه.

بازی با اشپیتز

دستورالعمل تربیت توله سگ اشپیتز

 • توله‌های اشپیتز خیلی پرانرژی و باهوشن و اگه از سن کم تربیتشون رو شروع کنید به نتیجه خیلی خوبی می‌رسین. البته توله‌ها باید تا سن ۲ ماهگی حتما پیش مادرشون بمونن و از شیر مادر تغذیه کنن؛ اما بعد از ۲ ماهگی که از شیر گرفته می‌شن می‌تونید اونا رو به خونه بیارید و از همون روز اول که توله وارد خونه‌تون میشه کار تربیت و آموزشش رو شروع کنید.
 • برخی نژادهای اشپیتز مثل اشپیتز ژاپنی به شدت تحت تاثیر رفتار ما آدما قرار دارن؛ بنابراین نحوه رفتار شما تاثیر مستقیمی روی تربیت و آموزش این سگها داره. بعضی دیگه مثل اشپیتز فنلاندی کمی در برابر آموزش و تربیت لجبازی و مقاومت می‌کنه؛ اما اگه صبور باشید لجبازی رو کنار می‌ذارن و به سرعت یاد می‌گیرن.
 • اگه توله اشپیتز کار ناخوشایندی انجام داد؛ مثلا بیجا پارس کرد یا روی آدما پرید پشتتون رو بهش بکنید. این بی‌توجهی شما اونقدر روی توله تاثیر میذاره که مطمئن باشید سریع کارش رو متوقف می‌کنه.

اشپیتز قهوه ای

 • تمرینات و دستورهای ساده مثل «بشین»، «بیا» و «بمون» رو باهاش تمرین کنید و هربار که کار رو درست انجام داد با دادن خوراکی تشویقی و همینطور تشویق کلامی (با لحن خوشحال بگید آفرین پسر/دختر خوب) این کارش رو تایید کنید. لحن شما تاثیر زیادی در تربیت توله سگ اشپیتز داره، بنابراین با لحن ملایم و آروم باهاش صحبت کنید و هرجلسه رو بیشتر از ۵-۱۵ دقیقه ادامه ندید؛ چون توله اشپیتزها زود خسته و کلافه میشن.
 • تشویقی رو فراموش نکنید! توله سگ‌های اشپیتز خیلی از تحسین و تشویق شدن خوششون میاد. بنابراین از این ویژگی استفاده کنید و هربار که کار خوب و درستی رو انجام داد با خوراکی و تایید کلامی حسابی ازش تعریف کنید. همیشه در تربیت سگ اشپیتز از تایید مثبت استفاده کنید و کارهای خوبش رو تشویق کنید و اگه کار اشتباهی انجام داد هیچ وقت تنبیه یا دعواش نکنید.

اگه سگتون تو سن کمتر از یکسال هست، حتما مطلب تربیت توله سگ رو هم بخونین.

برای تربیت اشپیتز از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم برای تربیت سگ های بازیگوش و باهوش اشپیتز، اینه که “اطلاعات درست در مورد نحوه تربیت اون ها رو به دست بیارید

بعد از اینکه اطلاعات درست رو به دست آوردید ، وقت اینه که سگ اشپیتز رو تربیت کنید. مطمئن باشید که اگر اطلاعات درستی داشته باشین میتونین بهترین مربی برای سگ خودتون باشید.

قطعا همه شما در رفتار با سگتون اشتباهاتی مرتکب میشید که این اشتباهات باعث میشن به جای داشتن سگ حرف گوش کن و خوش رفتار، یه سگ خودسر و اذیت کن داشته باشید.  پس قدم سوم اینه که این اشتباهات رو در رفتارتون با سگ اشپیتز اصلاح کنید!

برای یاد گرفتن نحوه آموزش درست به سگ اشپیتز و اصلاح کردن اشتباهاتی که در رفتارتون باهاش مرتکب میشید، ایبوک جامع تربیت سگ که توسط تیم پت پرس تولید شده، به کمکتون میاد. در این کتاب الکترونیکی از ۰ تا ۱۰۰ تربیت سگ رو  از روز اولی که به منزل شما میاد آموزش دادیم. با خوندنش میتونین یه سگ حرف گوش کن و خوش رفتار تربیت کنین.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

اشپیتز حرف گوش کن

نکات مهم در آموزش سگ اشپیتز

برای آموزش و تربیت اشپیتز، اونو به یه جای ساکت  و آروم ببرید. تلویزیون رو خاموش کنید، در رو ببندید و به اعضای خانواده بگید مزاحم جلسه تمرینی شما نشن. اشپیتزها خیلی هشیار هستن و به سرعت حواسشون به صداها و حضور آدمهای دیگه پرت میشه.

سگتون از چه چیزی بیشتر از همه خوشش میاد؟ از همون چیز به عنوان تشویق و پاداش استفاده کنید. در اکثر سگهای اشپیتز خوراکی و تشویقی بهترین چیزیه که می‌تونید به سگتون بدید. اما بعضی سگهای اشپیتز بزرگتر مثل هاسکی و مالاموت از دویدن و مورد توجه قرار گرفتن هم به اندازه غذا لذت میبرن.

یادتون نره که بلافاصله بعد از اینکه سگتون کاری رو درست انجام داد باید بهش تشویقی بدید تا بتونه ارتباط بین انجام دادن اون کار و تشویقی رو درک کنه.

جدی و قاطع باشید. در جلسات تمرینی برای کنترل بیشتر روی سگ بهتره از قلاده و بند قلاده استفاده کنید. مخصوصا موقع آموزش دستشویی به سگ اشپیتز با بند قلاده اونو به محل مخصوص دستشویی کردن هدایت کنید.

در تمرینات تنوع داشته باشید. سگهای اشپیتز خیلی باهوشن و به همین دلیل زود از کارهای یکنواخت و تکراری حوصله‌شون سر میره. به طور مثلا سگ اشپیتز فنلاندی عاشق هیجانه و از انجام کارهای یکنواخت خیلی بدش میاد و اگه چندبار ازش بخواید یه کار ثابت رو انجام بده خسته  و کلافه میشه. پس در هرجلسه چند تمرین رو به طور متناوب بهش یاد بدید و از تکرار زیاد یک تمرین در یک جلسه خودداری کنید.

پریدن اشپیتز بغل صاحبش

تربیت سگ اشپیتز برای دستشویی در جای مشخص

اولین چیز در آموزش دستشویی به توله سگ اشپیتز صبر و حوصله زیاده. اشپیتزها خیلی شیطون و بازیگوشن، اما درعین حال باهوش هم هستن و منظورتون رو سریع متوجه میشن. ولی نباید انتظار داشته باشید یک روزه به توله اشپیتزتون دستشویی کردن در جای مشخص رو یاد بدید.

 • از همون اول تصمیم بگیرید که میخواید سگتون رو هربار برای دستشویی بیرون ببرید یا ترجیح می‌دید تو خونه این کار رو انجام بده. سگهای اشپیتز بزرگ مثل هاسکی، آکیتا و مالاموت دوست دارن بیرون کارشون رو انجام بدن؛ اما تربیت سگ پامرانین اشپیتز، اشپیتز ژاپنی و اشپیتزهای کوچک برای دستشویی کردن داخل خونه راحتتره.
 • زبان بدن سگتون رو یاد بگیرید. اینطوری با دیدن نشانه‌ها و علائمی که نشون میده توله می‌خواد دستشویی کنه سریع می‌تونید دست به کار بشید و قبل از خرابکاری توله رو به محل دستشویی (بیرون یا روی پد آموزش ادرار) ببرید. (مطلب مرتبط: زبان بدن سگ)
 • توله سگتون رو چندین بار در طول روز برای دستشویی کردن بیرون یا روی پد مخصوص ادرار ببرید. توله سگ اشپیتز وقتی بزرگتر بشه چندین ساعت می‌تونه ادرارش رو نگه داره؛ اما توله اشپیتز ۳-۴ ماهه فقط ۲ ساعت می‌تونه این کار رو انجام بده.

توله‌ها معمولا صبح‌ها بعد از بیدار شدن، بعد از غذا خوردن، بعد از چرت روزانه، بعد از بازی و بالاخره قبل از اینکه بخوابن به دستشویی کردن نیاز دارن.

 • وقتی توله رو بیرون می‌برید بهش یه جمله ثابت مثل «جیش کن»، «برو دستشویی» و … بگید و تشویقش کنید تا کارش رو انجام بده.
 • بعد از اینکه در جای درست دستشویی کرد با لحن خوشحال و راضی تشویقش کنید، مثلا بهش بگید: آفرین دختر/پسر خوب! بعضی‌ از صاحبان سگ به ویژه در تربیت اشپیتز آلمانی به سگشون خوراکی تشویقی هم میدن. اگه شما هم این کار رو می‌کنید باید حواستون باشه که هربار باید بهش خوراکی بدید، وگرنه سگ گیج میشه و نمی‌دونه کار درست چیه.
 • تا وقتی توله اشپیتز کاملا دستشویی کردن در جای مشخص رو یاد نگرفته بهش اجازه ندید بدون کنترل و نظارت شما واسه خودش تو خونه بچرخه.
 • از قفس یا پارک سگ کمک بگیرید. اشپیتزها هیچ وقت جایی که می‌خوابن ادرار یا مدفوع نمی‌کنن. بنابراین تا وقتی که داخل قفس و باکس باشه دستشویی نمی‌کنه و یاد می‌گیره که خودشو نگه داره. البته سن و توانایی نگهداشتن ادرار توله رو در نظر بگیرید و بیش از حد اونو داخل قفس نگه ندارید.

خلاصه که آموزش جای دستشویی به سگ، به خصوص سگ های اشپیتز؛ کمی زمان بره و نیاز به صبر و حوصله داره. اما از طرفی این نژاد خیلی باهوشه و سریع یاد می‌گیره. برای اینکه به سگ‌تون دستشویی کردن در جای درست رو یاد بدین، پیشنهاد می‌کنم مقاله آموزش دستشویی به سگ رو مطالعه کنین و سوالاتتون و تجربیات خودتون با ما به اشتراک بزارین.

ااموزش دستشویی به اشپیتز

چطور جلوی پارس کردن بی‌موقعِ سگ اشپیتزم رو بگیرم؟

سگهای اشپیتز خیلی پرحرفن و زیاد پارس می‌کنن؛ بنابراین یکی از اولین آموزشهایی که در تربیت سگ اشپیتز باید در نظر بگیرید جلوگیری از پارس کردن بیجا و بی‌موقع است. برای این کار دو راه حل بهتون پیشنهاد می‌دیم که به سگتون یاد میدن بی دلیل پارس و واق واق نکنه. هر کدوم از این راه حل‌ها که برای خودتون و سگتون راحتتره رو انجام بدید.

 1. وقتی سگتون در حال پارس کردنه یه خوراکی تشویقی خوشمزه جلوی بینی‌ش بگیرید. سگ ساکت میشه تا خوراکی رو بو کنه، در این لحظه با لحن خوشحال تشویقش کنید و مثلا بگید: آفرین! بعد خوراکی رو بهش بدید. این کار رو باید بارها تمرین کنید تا سگ اشپیتزتون یاد بگیره که اگه ساکت بمونه و پارس نکنه تشویق و تایید شما رو به دست میاره و بدون خوراکی هم ساکت بمونه. اینکه بدون دادن تشویقی خوراکی سگ ساکت نگه دارین به شما بستگی داره. شما باید با انواع تشویقی آشنا باشید تا بتونین در موارد مختلف از تشویقی های متفاوتی استفاده کنید. پیشنهاد میکنم مقاله تشویقی برای سگ رو مطالعه کنین تا با انواع تشویقی بیشتر آشنا بشین.
 2. سگتون رو دائم در برابر یه صدا (مثلا صدای زنگ در) قرار بدید. وقتی صدای زنگ در شنیده شد و سگتون می‌خواست پارس کنه بهش بگید «حرف بزن» یا «پارس کن» و یه جمله‌ای مثل این؛ بعد که پارس کرد بهش تشویقی بدید. دادن تشویقی در اینجا دو تا کارکرد داره:
 • یاد می‌گیره که به فرمانِ شما پارس کنه.
 • حواسش رو پرت می‌کنه و از پارس کردن بیشتر جلوگیری می‌کنه.

به مرور زمان، سگتون یاد می‌گیره که فقط وقتی شما ازش خواستید پارس کنه و پارس کردن‌های بیجا و بموقع هیچ تشویق و تاییدی رو به دنبال نداره.

پیاده روی بردن اشپیتز

نظر شما چیه؟

تا حالا اشپیتز داشتید؟ آیا بین اشپیتزهای بزرگ مثل هاسکی و اشپیتزهای کوچک مثل پامرانین شباهت رفتاری وجود داره؟ به نظرتون نگهداری از سگهای اشپیتز برای کسی که تا حالا سگ نداشته مناسبه؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در مورد این سگهای باهوش و زیبا با ما در میون بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (62 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
محمد حسین
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰

به نظر تون نژاد اشپیتز یا شیتزو را میشه در خانه با یک پرنده نگهداری کرد

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام محمد حسین جان
بله قطعا میتونن دوست های خوبی کنار همدیگه باشن با این شرط که سگت رو به خوبی تربیت و اجتماعی کرده باشی.
برای تربیت اصولی به قسمت دانلود کتاب تربیت سگ مراجعه کن.

پاسخ به این نظر
محمد حسین
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰

ما در اپارتمان زندگی میکنیم و میخواهم سگ بخرم بین سگ شیتزو و اشپیتز تریر موندم از نظر سلامتی و بیماری کدوم بهتره

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام محمد حسین جان
با مراقبت اصولی و چکاپ های به موقع توسط دامپزشک ریسک ابتلا به بیماری توی هر دو پایین میاد و ملاک انتخابت بیشتر باید مرتبط با خصوصیات رفتاری شون باشه که توصیه میکنم مقاله های سگ شیتزو و اشپیتز رو مطالعه کنی و بعد تصمیم بگیری.

پاسخ به این نظر
محمد
نوشته شده در: ۱۹ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
من برای بار اول می‌خوام سگ بگیرم
می‌خوام توی حیاط خونه نگهداریش کنم و بخاطر کثیف کاری‌اش و ریزش مو نذارم بیاد داخل خونه چون کمی خانمم حساسه
بنظرتون نژاد کورگی برای من مناسبه؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام محمد عزیز
قبل از هرچیزی اینو بگم که اگر نگران ریزش مو دستشویی رفتنش هستی میتونی از نژادایی با حداقل ریزش مو انتخاب کنی و با کمک کتاب های اموزشی ما محل دستشویی رو بهش یاد بدی.
اما در جواب سوالت. بله نژاد کورگی رو میتونی بیرون از خونه نگهداری کنی ولی مراقب هوای خیلی سرد باشید.

پاسخ به این نظر
ابراهیمی
نوشته شده در: ۶ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من یه توله ۴ماهه اشپیتز دارم ک البته پشمالو نیس و بهم گفتن اشپیتزه ولی درکل شبیه هیچکدوم از اینایی ک دبدم نیست و اینکه خیلی لجبازی میکنه و مقاومت میکنه برای اینکه جای دستشوییشو درست یاد بگیره و خیلی خسته کرده منو اگه درست یاد نگیره نهگداریش واقعا سخت میشه برام نمیدونم چکار کنم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام جناب ابراهیمی
برای تعیین نژاد از روی عکس میتونید با ما در ارتباط باشید
برای تربیتش هم از کتاب های تربیتی ما استفاده کنید
کتاب های تربیت سگ

پاسخ به این نظر
Amirali
نوشته شده در: ۱۹ آذر, ۱۳۹۹

سلام من میخوام سگ بخرم و سگ پامر اشپیتز خیلی دوست دارم آیا برا من که تا به حال سگ نداشتم مناسب هست یا خیر

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۰ آذر, ۱۳۹۹

سلام امیر علی عزیز ، باید با برنامه ریزی از ۲ ماهگی شروع به تربیتش کنید ، و صبر و زمان زیادی برای آمورشش بزارین که دچار مشکل نشید ، کتاب الکترونیکی راهنمای انتخاب نژاد سگ مطابق سبک زندگی و معیارهاتون میتونه کمکتون کنه

پاسخ به این نظر
محمد
نوشته شده در: ۱۸ آبان, ۱۳۹۹

سلام سگ من الان دوماهش شده و الان زمان بازی همه چیز رو گاز میگیره از دست تا لباس و بقیه چیز ها باید چیکار کنم تا این رفتار رو انجام نده مرسی از راهنماییتون

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۹ آبان, ۱۳۹۹

سلام محمد عزیز
به خاطر تغییرات هورمونی میتونن به بعضی چیزا و حتی افراد حساس بشن، شما لازمه قبل حمله کردنش نشونه های عصبانیتشو بشناسین (مثلا به ترتیب لیسیدن بینی، پلک زدن مداوم، برگرداندن سر، پنجه زدن ملایم، سعی در ترک موقعیت، گوش خوابیده، قوز کردن و دم بین پاها، دراز کشیدن و پا بالا، سفت کردن بدن و خیره شدن، غرش) تا بتونین قبل مراحل آخر که حمله و گاز گرفتن هستن جلوشو بگیرین و آرومش کنین. گه رفتارشناس میشناسین میتونین ازش کمک بگیرین ولی چیزی که باهاش سروکار دارین مشکل رفتاری هست و با تربیت و آموزش به مرور زمان یا کم میشه یا رفع میشه.

پاسخ به این نظر
لیانا
نوشته شده در: ۱۸ مرداد, ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر ممنون از مطلب مفیدتون ببخشید یه سوال داشتم
ما دوتا سگ اشپیتز داریم از نوع کوچیک که نر و ماده هستن و بعضی وقتا سر غذا یا موقع بازی باهم دعوا می کنن جوری که چند بار ضخمی شدن وحتی موقع جداکردنشون ماهم ضخمی کردن
می خواستم بدونم چیکار کنیم که دعوا نکنن و اگه دعوا کردن بهترین راه برای جدا کردنشون چیه که ما هم آسیب نبینیم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۸ شهریور, ۱۳۹۹

سلام لیانا جان،
درمورد غذا لازمه ظرفاشون جدا و با فاصله از هم گذاشته بشه. برای بازی لازمه فعالیتی رو انتخاب کنین که درگیریشون به حداقل برسه، درکنارش لازمه فرمانپذیری رو بهشون یاد بدین و اینکه متوجه بشن وقتی دعوا میکنن بازی و تشویقی تعطیله. مواقعی هم که دعوا نمیکنن حتما تشویقشون کنین. این کتاب میتونه کمکتون کنه:
راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی

پاسخ به این نظر
hamed
نوشته شده در: ۱۱ مرداد, ۱۳۹۹

سلام اشپیتز من خیلی ترسو شده الان دو سالشه نمیدونم چرا اینجوری شده از صداهای بلند مث صدای ترقه خیلی میترسه و بعدش شدیدا میلرزه.حتی یک بار کارش به دامپزشکی کشید به خاطراسترس زیاد عضلاتش گرفت. (برای مثال ما بهش یاد دادیم که داخل اشپزخونه نباید بره وقتی صدای ترقه میشنوه اصن یادش میره و میره تووی اشپزخونه قایم میشه)ممنون میشم کمکم کنید!!

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۱ مهر, ۱۳۹۹

سلام حامد عزیز،
لازمه به تدریج درمعرض این صداها قرارش بدین؛ به اینصورت که در دورترین و آرومترین نقطه خونه (نسبت به شنیدن صدای ترقه ها) قرارش بدین، به صدای ترقه رو با صدای کم براش پخش کنین و ازش بخواین آروم باشه و حتما درصورت آروم بودن بهش تشویقی بدین. به مرور صدارو بلندتر میکنین، در مراحل بعدی از اون نقطه به صدای واقعی نزدیکترش میکنین تا اینکه ترسش به این نوع صدا بریزه. اطلاعات کاملتر رو در فصل سوم این کتاب میتونین مطالعه کنین:
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

پاسخ به این نظر
رضا
نوشته شده در: ۸ آبان, ۱۳۹۹

سلام ممنون از راهنمایی هاتون
یه سوال داشتم
ما یه سگ اشپیتز داریم که خیلی آرومه و وقتی غریبه هم میبینه با یکی دو بار پارس کردن و بو کشیدن باذغریبه ارتباط برقرار میکنه ولی فقط یک بار با یکی از دوستامون که تازه میدید رفتار بدی داشت و حتی چند بار میخواست گاز بگیره و اصلا باهاش خوب نمیشه در صورتی که دوستمون هم خیلی باهاش مهربون رفتار میکنه ، به نظرتون مشکل کجاست؟

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۹ آبان, ۱۳۹۹

سلام رضای عزیز،
باید بررسی کنین که دوست شما چه ویژگی یا برخورد خاصی داره که با غریبه های دیگه متفاوته و سگتون نمیتونه باهاشون ارتباط بگیره. بعد هردو رو با فاصله از هم قرار بدین (فاصله ای که سگتون با دیدن دوستتون آروم هست) سگتون رو بخاطر آروم بودنش تشویق کنین و به مرور فاصله رو کم کنین.
این کتابم میتونه کمکتون کنه:
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

پاسخ به این نظر
علی
نوشته شده در: ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹

اشبیتز من دوماهشه میخوام تربیتش کنم باید چیکار کنم چ کتابی بخونم
البته همه ی کتاب ها پولی هستن

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام علی عزیز،
چون تربیت سگ ها یه مقوله ی زمانبر و مهم هست همکارامون با مطالعه ی منابع مختلف زحمت کشیدن این مجموعه هارو کاربردی براتون تهیه کردن که بدون نیاز به مربی خودتون بتونین آموزشای لازم رو انجام بدین. خلاصه ی هراونچه لازمه بدونین کاملا رایگان توی مقاله ها توضیح داده شده.
این کتاب جامع تربیت کردن رو کامل توضیح داده:
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی

پاسخ به این نظر
M.gh
نوشته شده در: ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹

سلام ممنون از مطالب مفید وجامع شما من از اون دسته اشخاصی بودم که از نگهداری سگ مخالف بودم مخصوصا در محیط زندگی به خاطر امنیت بهداشتی .ولی پسرم یک توله ژرمن دو ماهه را که تازه از مادرش جداشده اورده انقدر که این سگ با هوشه من عاشقش شدم وعلاقمند شدم وحالا متوجه شدم که قدیماها میگن چشمش سگ یعنی چی واز نوشته های شما برای اشنایی و تربیتش دارم استفاده میکنم.البت سگ ژرمن در حیاط منزل نگهاری میشه برای نگبانی باغ.ممنون وسپاسگزارم.

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز
ممنون از اینکه تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میذارین.

پاسخ به این نظر
مبینا
نوشته شده در: ۴ خرداد, ۱۳۹۹

چرا اشپیز من میخواد موهامو بکنه
مشکلش چیه

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام مبینا جان،
درست مثل اینکه سگ بخواد لباس یا وسایل غیرمعمولو گاز بگیره و بازی کنه، نسبت به موی شمام همینطوره.
با آموزش درست میتونین این رفتارشو کنترل کنین، حواسشو به یه وسیله یا فعالیت دیگه پرت کنین و وقتی با وسایل مناسب خودش بازی میکنه بهش تشویقی بدین.
دقت کنین که دعوا کردنش یا عکس العملتون میتونه این رفتارشو شدیدتر کنه.

پاسخ به این نظر
نرگس
نوشته شده در: ۱۰ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من جدیدا خیلی دوس دارم که یک سگ داشته باشم ولی یکم شک دارم . ما خونمون ویلایی هستش و مادرم بهم گفته اگه بخوای سگ بیاری حق نداری اونو تو خونه بیاری . من بین سگ ژرمن و اشپیتز یکم دو دلم و هیچ تجربه ای هم در نگه داشتن سگ ندارم و ما مسافرت زیاد میریم و مشغله کاریم هم زیاده به نظر شما کدوم گزینه برای من مناسب تره ؟ ژرمن یا اشپیتز ؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اسفند, ۱۳۹۹

سلام نرگس جان
بهترهمقالات مربوط به سگ های ژرمن ورک لاین و ژرمن شولاین رو هم مطالعه کنی.
از نظر من هردو سگ میتونن مناسب باشن به شرطی که زیاد تنها نمونن و اینو در نظر داشته باشی هیچ سگ یا حیوون خونگی نبید به مدت طولانی در خونه تنها باشه.

پاسخ به این نظر