نصب اپلیکیشن
توله سگ تازه به دنیا آمده

جامع‌ترین و مهم‌ترین نکات نگهداری از توله سگ!

نگهداری توله سگ چند روزه و بدون مادر کار راحتی نیست و نیاز به علم و مهارت کافی داره. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و در این مقاله از پت پرس می‌خوایم قدم به قدم نگهداری از توله سگ تازه به دنیا آمده تا دو ماهگی رو باهم یاد بگیریم.

چگونه از توله سگ نگهداری کنیم؟ در هفته‌های اول زندگی یه توله سگ، بیشتر وقت توله به شیر خوردن، تلاش برای گرم موندن و رشد دادن مهارت های اجتماعی اش اختصاص داده میشه. در بیشتر موارد ما آدم ها فقط غذا در اختیار سگ مادر قرار میدیم و بزرگ شدن توله‌ها رو تماشا می‌کنیم. همه کارهای حیاتی که باید برای زنده موندن توله سگ چند روزه انجام بشه، توسط مادرش انجام میشن.

در مواردی که توله سگ بدون مادره یا از مادرش جدا شده، نگهداری از توله سگ تازه به دنیا امده به عهده شماست.

چندین توله سگ هاسکی

شرایط نگهداری توله سگ

نگهداری توله سگ خانگی کار آسونی نیست اما شما با دونستن اصولش می‌تونین خیلی راحت این کار رو پیش ببرین. درواقع نگهداری ازتوله سگ شرایط خاص خودش رو داره. ساختار بدن اون با یه سگ بالغ متفاوته و شما باید چیزهایی که شامل آموزش نگهداری از توله سگ می‌شه رو بدونین، مثلاً این که:

 • چطور از توله سگ نگهداری کنیم
 • مراحل رشدش چیه
 • چطور باید گرم نگهش داشت
 • چی باید بخوره
 • کی بهش غذا بدین
 • چطور نظافتش کنین
 • چه آموزش‌هایی رو بهش بدین
 • چطور از مریض شدنش جلوگیری کنین
 • چه چیزهایی ممکنه جونش رو به خطر بندازه
 • و …

بنابراین ما سعی می‌کنیم تو این مقاله به تک‌تک شرایط نگهداری توله سگ بپردازیم تا شما بدونین که دارین مسیر رو به‌درستی طی می‌کنین یا نیازه که از یه دامپزشک کمک بگیرین.

سه توله سگ بولداگ

بهترین محل نگه داری توله سگ چند روزه کجاست؟

برای نگهداری توله سگ بهتره که یه جای امن و مناسب براش آماده کنین. این مکان یا فضا باید شامل ویژگی‌های زیر باشه:

 • از حیوانات دیگه دور باشه
 • ترجیحاً یه فضای خالی از وسایل و امن باشه
 • به شما نزدیک باشه تا بتونین هر اتفاقی رو مشاهده کنین
 • دمای مناسب رو داشته باشه
 • دارای پنجره یا هواکشی برای تهویه باشه

تمامی این موارد درباره نگهداری دو توله سگ همزمان هم صدق می‌کنه. این دو توله امکان آسیب زدن به هم رو ندارن و می‌تونن باعث رشد بهتر همدیگه هم بشن.

معمولاً توصیه میشه که تا دو هفتگی که توله شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنه اون رو تو یه باکس یا جعبه بدون سقف نگهداری کنین. چرا؟ چون جعبه نگهداری توله سگ کمک می‌کنه تا توله تو جای امن خودش بمونه. هم دماش رو حفظ می‌کنه، هم امنیتش رو و هم راحتی. این گزینه بهترین راه ممکن برای نگهداری توله سگ در خانه‌ست.

ولی نگهداری توله سگ در قفس نه برای فضای داخل خونه و نه برای زیر دو ماهگی پیشنهاد نمی‌شه. چون نگهداری از توله سگ یک ماهه واقعاً نیاز به یه فضای لطیف، تمیز و مناسب داره. این گزینه بیشتر برای نگهداری توله سگ در حیاط و باغ مناسبه اونم برای نگهداری توله سگ دو ماهه به بالا که روزهای حیاتی رشدش رو گذرونده باشه.

نگهداری توله سگ بدون مادر

روش نگهداری از توله سگ تو این یه مورد کمی حساس‌تره. البته فقط برای یک ماه اول. چون روند تغذیه، رسیدگی به نظافت و حفظ دما رو شما باید انجام بدین که ما درباره تک‌تکشون در ادامه توضیح دادیم و جای نگرانی نیست. فقط باید دقت داشته باشین که توله‌ سگ چند روزه خیلی حساسه و نباید مدام اون رو توی دست گرفت یا جابه‌جا کرد.

پس در اولین قدم باید فکر یه جای ثابت و امن براش باشین که هتون می‌گیم چه مشخصاتی داره. علاوه بر اون آمادگی تغذیه توله کوچولوتون با شیر و گرفتن نفخ و یبوستش رو هم داشته باشین.

دمای مناسب برای نگهداری توله سگ

اگه شما مسئولیت نگهداری توله سگ ولگرد یا یه توله واگذاری شده رو به عهده گرفتین باید از شرایط دمایی بدنش آگاهی داشته باشین. توله سگ های نوزاد زیر ۳ هفته برای گرم موندن به مادرشون وابسته هستن. دمای مناسب برای نگهداری توله سگ در پنج روز اول چیزی بین ۸۵ تا ۹۰ درجه ست و از روز ۵ تا ۱۰ می‌تونین درجه به ۸۰ و بعد به ۷۰ کاهش بدین.

به محض اینکه توله سگ نوزادی رو پیدا کردین می‌تونین با استفاده از یه کیسه یا بطری آب گرم گرمشون کنین. اگر هیچ وسیله‌ای در دسترستون نبود، با چسبوندنش به بدن خودتون و تماس دادن مستقیمش با پوست بدن می‌تونین گرمش کنین تا به وسایل مناسب دسترسی پیدا کنین. به آرامی پوست بدنش رو ماساژ بدین تا به جریان خون کمک کنه.

در منزل، یک پتو رو روی هیت پد یا تشک گرمایشی یا کیسه آب گرم قرار بدین و توله رو روی اون یا کنارش بگذارین. مطمئن بشین که می‌تونه هرموقع خواست حرکت کنه و از منبع گرما دور بشه. حواستون باشه که گرمای زیاد براش خوب نیست و اگر بی قرار شد دمای محیط رو کم کنین.

هیچ وقت اجازه ندین توله سگ‌ها خیس بشن. اگر جاشون رو کثیف کردن سریعا با دستمال مرطوب تمیز و خشکشون کنین.

توله سگ‌ها بدن حساسی دارن و باید بدنشون رو گرم نگه دارین تا مریض نشن.

عکس توله سگ چند روزه
توله سگ‌ها بدن حساسی دارن و باید بدنشون رو گرم نگه دارین تا مریض نشن

نگهداری توله سگ در زمستان

گرم نگه داشتن بدن توله تو زمستان به خاطر سردی هوا طبیعتاً سخت‌تر میشه. شما می‌تونین علاوه بر راهکارهای بالا از ترفند جوراب برنجی هم استفاده کنین. چون ممکنه که نتونین مدام حوله گرم کنین و دورش بپیچین یا نگران باشین که یه وقت غلت نزنه و به بخاری و اینا بخوره.

یه جوراب تقریباً بزرگ بردارین. نصفش رو با برنج خام پر کنین. ۵ دقیقه تو مایکروفر حرارت بدین و اون رو توی بستر توله سگ قرار بدین. حواستون باشه که خیلی داغ نباشه. این جوراب برنجی بیشتر از کیسه آب گرم حرارت رو نگه میداره. علاوه بر اون می‌تونین با چیدن این جوراب‌ها دورتادور یا تو باکس توله، شرایط نگهداری از توله سگ رو ارتقا بدین و میزان غلت زدن‌هاش کنترل بشه. تازه اینجوری حس می‌کنه که به توله‌های دیگه یا مادرش تکیه کرده و کمتر بی‌تابی می‌کنه.

برای نگهداری توله سگ در زمستان از لامپ حرارتی هم می‌تونین استفاده کنین. فقط باید حواستون باشه هوا زیاد از حد گرم نشه و هیدراته بودن بدن توله رو بهم نریزه.

مراحل رشد توله سگ

برای مراقبت از توله سگ باید روند رشدش و نیازهایی که تو هر دوره‌ رشد داره رو بدونین تا عملکرد بهتری داشته باشین. تو جدول زیر سعی کردیم نکات کلیدی‌ای که باید از هر مقطع رشد توله سگ بدونین رو براتون بیاریم.

سندریافت اصلینیازها
۰ تا ۳ هفتگیهیچ محرکی رو دریافت نمی‌کنهخواب زیاد و نوازش
۳ تا ۸ هفتگیشروع ایستادن، راه رفتن و دویدنآموزش‌های اولیه و اجتماعی شدن
۸ تا ۱۲ هفتگیشروع درک احساس ترسآموزش‌های مربوط به استقلال و حفظ فاصله
۱۲ تا ۲۴ هفتگیشروع به جویدن هر چیزی و کشفبازی، ورزش و تخلیه انرژی

وزن توله سگ تازه به دنیا آمده چقدر باید باشه؟

وزن نوزاد سگ‌ها بستگی به نژاد سگ داره ولی طبق یه قانون کلی میشه گفت در طول هفته اول زندگی یه سگ، وزنش دو تا سه برابر میشه.

افزایش وزن روزانه ۱۰ تا ۱۵% برای توله سگ‌ها تا ۱ ماهگی کاملا نرمال و طبیعی هست.

توله سگ‌های نوزادی که روزانه کمتر از این میزان وزن اضافه کنن، ممکنه زنده نمونن.

نگهداری از توله سگ چند روزه

غذای توله سگ تازه به دنیا آمده تا دو ماهگی

تغذیه مهم‌ترین فاکتور در رشد و نمو توله سگ‌هاست. توله سگ نوزاد از شیر مادرش تغذیه میکنه. شیر مادر همه مواد لازم و مورد نیاز برای رشد و تامین انرژی توله رو داره.

اگر قراره از توله سگ چند روزه‌ای مراقب کنین که مادر نداره، بهتره در مورد تغذیه‌اش با شیر خشک توله سگ و شیر دادن با استفاده از شیشه شیر، با دامپزشک مشورت کنین.

شیر خشک مخصوص توله سگ رو می‌تونین به راحتی از پت شاپ‌های آنلاین معروفی مثل دیجی کالا سفارش بدید. البته سایت‌های معتبر دیگه‌ای هم هستن که می‌تونین ازشون خرید کنین. ما تو مقاله «پت شاپ چیست» بهترین پت شاپ‌های ایران معرفی کردیم که می‌تونین از اون‌ها خرید کنین.

فراموش نکنین که توله‌ها بسیار حساس و آسیب پذیر هستن و اگر نحوه درست استفاده از شیشه شیر رو بلد نباشین ممکنه شیر داخل ریه توله سگ نوزاد بره و مشکلات جدی براش درست کنه. بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله غذای توله سگ رو بخونید تا در مورد برنامه غذایی مناسب برای توله سگتون از بدو تولد تا بلوغ و بزرگسالیش اطلاعات کافی داشته باشید.

اگه وقت ندارین این مطلب بخونین می‌تونین، به فایل صوتی مقاله گوش بدین.

عکس توله سگ

شیر دادن به توله سگ

نگهداری از توله سگ شیرخوار تکنیک‌های ریزی داره که باید بدونین. حتما برای شیر دادن به توله سگ تازه به دنیا اومده از شیر خشک مخصوص توله سگ استفاده کنین. شیر گاو یا هر شیر دیگه‌ای می‌تونه باعث اسهال بشه.

چون هضم این نوع از شیر برای معده سگ سخته و از نظر مواد مغذی بیشتر مناسب معده گوساله‌ست. کلاً علت اسهال در توله سگ شیرخوار می‌تونه حجم زیاد شیر یا استفاده از شیر نادرست برای تغذیه‌اش باشه. در غیر این صورت باید حتماً با دامپزشک مشورت کنین که توله مشکل داخلی نداشته باشه.

برای فهمیدن مقدار شیری که باید به توله بدین به جدول روی بسته بندی نگاه کنین. توله‌ها در سنین مختلف به میزان انرژی و مواد غذایی مشخصی نیاز دارن که با توجه به پروسه ساخت شیر توسط کارخانه سازنده تعیین و روی بسته بندی درج میشن.

معمولاً باید توله رو تا ۳ هفتگی با شیر تغذیه کنین و بعدش با کاهش حجم شیر در برنامه غذایی‌اش اون رو با غذای جامد آشنا کنین.

برای اینکه این کار به صورت درست و اصولی انجام بدین، حتما مطلب شیر دادن به توله سگ رو هم مطالعه کنین.

شیر دادن به توله سگ

فرمول موقت به عنوان غذای توله سگ چند روزه

اگر به شیر خشک دسترسی ندارین می‌تونین چند وعده اول از فرمول زیر برای غذا دادن به توله سگ استفاده کنید.

البته تاکید می‌کنیم که این فرمول موقتی هست و باید حتما با شیر خشک مخصوص جایگزین بشه:

 1. ۱ لیوان شیر بُز
 2. ۱ عدد زرده تخم مرغ (سفیده رو جدا کنید)
 3. ۱ لیوان ماست پرچرب
 4. نصف قاشق چایخوری عسل

اینا رو باهم مخلوط کنید، داخل شیشه شیر بریزید و به توله بدید.

توجه: اگر شیر بز در دسترستون نیست موقت می‌تونید ۲ لیوان و نیم شیر گاو پرچرب (۳% چربی) را اونقد بجوشونید تا حجمش به ۱ لیوان برسه و به جای ۱ لیوان شیر بز ازش استفاده کنید.

شیر دادن به توله سگ نوزاد چه مدت یکبار باید انجام بشه؟

توله سگ‌ها تا یک هفتگی هر ۲ ساعت یک بار باید شیر بخورن و این به معنی اینه که اگر نگهداری از یه توله سگ تازه به دنیا اومده رو بر عهده گرفتین، باید یک هفته بدخوابی رو تحمل کنین!

هرچی توله‌ها بزرگتر میشن، فواصل بین شیر خوردنشون بیشتر میشه. به توله‌های زیر ۱۰ روزه هر ۳ ساعت و از ۱۸ روزگی هر ۵ تا ۶ ساعت باید شیر بدین.

در حدود ۳ هفتگی تا یک ماهگی می‌تونین توله سگ رو با غذای جامد آشنا کنین. یه غذای ایده آل برای شروع میتونه غذای خشک مخصوص توله سگ زیر ۲ ماه (استارتر) باشه که با شیر مخصوص سگ قاطی شده و به صورت پوره دراومده.

در ۱ ماهگی از ۶ وعده‌ای که توله در طول روز غذا می‌خوره، ۴ وعده‌اش شیر و ۲ وعده‌اش غذای جامد می‌تونه باشه.

توله سگ‌ها می‌تونن از ۲ ماهگی غذای جامد بخورن و خوردن شیر رو به طور کامل کنار بذارن ولی فراموش نکنین که کم کردن وعده‌های شیر و جایگزین کردنشون با غذای جامد رو به صورت آهسته و تدریجی انجام بدین.

توی ویدیوی زیر همه نکاتی که باید قبل از خرید توله سگ تا بعد از خرید و روش نگهداری از اونو که باید بدونید رو گفتیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما تا آخرشو ببینید.

زمان آب دادن به توله سگ

آب دادن تو مسیر نگهداری توله سگ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سرپرستاست. در واقع دادن آب به توله سگ باید از ۳-۴ هفتگی شروع بشه. وقتی که اون رو با غذای جامد آشنا می‌کنین و کم‌کم از شیر مادر یا شیر گرفته می‌شه. حتی دادن آب زودتر از موعد هم می‌تونه باعث آسیب جسمانی به توله‌تون بشه چون نیازی بهش نداره و داره مایعات بدنش رو از همون شیر تامین می‌کنه و بدنش رو هیدراته نگه می‌داره.

بعد از ۳-۴ هفتگی و مصرف غذای جامد هم هر ۲ ساعت یک بار، حدود نصف فنجون آب باید بهش بدین.

بردن توله سگ به دامپزشکی، چه وقت و چگونه؟

اگر توله‌ها رو صحیح و سالم بزرگ کردین، پیشنهاد میکنم در ۱ و نیم ماهگی برای اولین بار به کلینیک دامپزشکی ببرینشون.
دامپزشک به توله سگ شما قرص ضد انگل میده و از نظر فیزیکی معاینه‌اش می‌کنه.

چه علائمی در توله سگ خطرناکه  و باید براشون به دامپزشک مراجعه کنیم؟

توله سگ‌های چند روزه به بیماری بسیار حساس هستن پس توجه به علائم بیماری در سگ و مراجعه سریع به دامپزشک در دوران تولگی بسیار مهم است.

 • بی اشتهایی (مطلب مرتبط: علت غذا نخوردن سگ)
 • عدم افزایش وزن مناسب
 • استفراغ
 • اسهال
 • سختی در تنفس
 • سرفه یا صدای تنفسی
 • ناله کردن مداوم
 • رنگ پریده شدن لثه‌ها
 • ترشح از چشم یا ملتهب شدن چشم
 • ترشح از بینی
 • عدم دفع ادرار یا مدفوع

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

تربیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری از توله سگ!

طبیعتاً توله سگ چند روزه نیازی به آموزش نداره و شما می‌تونین هفته‌های اول رو صرف مراقبت از توله سگ بکنین. اما از هفته دوم به بعد که توله شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنه، آموزش توله سگ رو به برنامه نگهداری از توله سگ خانگی خودتون اضافه کنین.

اگه هیچ اطلاعی درباره نگهداری و آموزش توله سگ ندارین، پیشنهاد می‌کنیم که نگاهی به مقاله تربیت سگ بندازین تا بدونین که منظور ما از فرمان‌های اولیه و آموزش‌های مقدماتی‌ای در مراحل پیش رو، چیه. همون طور که در جدول مراحل رشد توله سگ اشاره کردیم، توله‌ها از ۲ -۳ هفتگی به بعد آماده آموزشن.

  مشاوره رایگان تربیت سگ با مجموعه شمال پت

  تربیت سگ مهم ترین دغدغه صاحبای سگ هاست ولی ما در کنار شما هستیم. اگر تمایل دارید در مورد تربیت سگتون با ما صحبت کنید، کافیه شماره تماس خودتون رو در باکس زیر وارد کنید تا مربی در روزهای آتی باهاتون تماس بگیره

  تصویر مربی سگ شمال پت در کنار سگ ژرمن

  مهم‌ترین مراحل تربیت توله سگ

  مهم‌ترین مراحل برای این کار به شرح زیر است:

  • از هفته چهارم مقدمات اجتماعی کردن شروع بشه: در آغوش گرفتن، آشنایی با اعضای خانواده، آشنایی با حیوانات دیگه، بازی و جست‌وجو.
  • تو ۷ الی ۸ هفتگی آموزش‌های استقلال‌طلبی، حفظ فاصله و تنها موندن باید شروع بشه: استفاده از پارک، موندن در اتاق، بازی برو و بیار با اضافه کردن فاصله مکانی.
  • از ۸ هفتگی به بعد خروج از خونه باید تو برنامه قرار بگیره: شما باید مثل یه مادر مراقب توله‌تون باشین، از رفتارهای هیجانی و ناگهانی خودداری کنین، ترس‌هاش رو بپذیرین.

  برای دونستن جزئیات تک‌تک این مراحل و یادگیری مراحل عملی آموزش می‌تونین از کتاب تربیت جامع سگ پت پرس کمک بگیرین. سرفصل‌های کتاب به صورت رایگان برای شما قرار گرفته تا با انواع آموزش‌های موجود در کتاب آشنا بشین.

  یه کتاب الکترونیکی جامع، کامل و کاربردی برای نگهداری از سگ ۱ روزه تا ۲۰ ساله!

  ایبوکی که در طول زندگی سگ به دردتون میخوره و بهش مراجعه خواهید کرد.

  شامل آموزش همه کارهایی که باید برای سالم نگه داشتن سگ و پیشگیری از بیمار شدنش انجام بدید (مثل خالی کردن کیسه مقعدی، گرفتن ناخن و ..)

  نحوه مراقبت از سگ در مراحل مختلف زندگی (توله، بالغ، مسن) و توجه به نیازهای هر دوره

  بیماری های رایج سگ ها و نحوه پیشگیری

  آموزش کمک های اولیه برای مواقع اورژانسی

  خرید کتاب
  ۱۵۰,۰۰۰ تومان
  کتاب راهنمای نگهداری از سگ به صورت عملی و کاربردی

  زمان راه رفتن توله سگ

  توله‌سگ‌ها از زمانی که می‌تونن دنیای اطرافشون رو ببینن شروع می‌کنن به غلت زدن و تقلا برای حرکت. از سه هفتگی یا ۲۱ روزگی اونا شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنن و در ۲۸ روزگی دیگه می‌تونن کامل راه برن. البته زمان راه رفتن توله سگ ممکنه تو هر نژادی کمی دیرتر یا زودتر بشه ولی معمولاً تو همین بازه زمانی اتفاق میفته.

  پیشرفتشون تو راه رفتن هم به قوای جسمانی‌شون برمی‌گرده و هم به محرک‌های بیرونی. اینجا شما می‌تونین نقش تاثیرگذاری تو شتاب بخشیدن به فرایند راه رفتن و بعد جست‌ زدنشون داشته باشین.

  چطوری به توله سگ بدون مادر کمک  کنم دستشویی کنه؟

  توله سگ‌ها در طول هفته‌های اول زندگیشون برای دستشویی کردن به مادرشون نیازمند هستن. اونا نمی‌تونن به صورت مستقل ادرار و مدفوع دفع کنن.

  سگ مادر، به صورت غریزی با لیسیدن ناحیه تناسلی توله سگ نوزاد عمل دفع ادرار و مدفوع رو در اون‌ها تحریک می‌کنه.

  پس شما موظف هستین هر دفعه غذا خورد به فاصله نیم تا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی، با پنبه‌ای که کمی مرطوبه، ناحیه تناسلی و مقعد توله رو ماساژ بدین و تا وقتی که عمل دفع ادرار یا مدفوع انجام بگیره، این کار رو ادامه بدین.

  بهتره برای این کار از پنبه یا تکه‌ای پارچه استفاده کنین و اون رو توی آب گرم بزنین تا گرما و رطوبت زبان مادر رو برای توله تداعی کنه.

  در حدود ۳ تا ۴ هفتگی توله‌ها توانایی دستشویی کردن بدون کمک رو به دست میارن.

  نگهداری از دو توله سگ دو ماهه

  سوالات متداول درباره نگهداری از توله سگ

  نگهداری از توله سگ خانگی می‌تونه یه مسیر پر از چالش اما دلچسب باشه. چیزی که هر کسی نمی‌تونه اون رو تجربه کنه. دونستن جواب سوالات زیر شاید به تکمیل اطلاعاتتون کمک کنه.

  هزینه نگهداری توله سگ چقدره؟

  این هزینه معمولاً یه حدود ثابت داره اما همین حدود هم بستگی به نژاد توله شما، شرایطی که می‌خواین اون رو نگه دارین و وسایلی که براش می‌خرین، داره. درباره این موضوع به طور مفصل در این مطلب صحبت کردیم: هزینه نگهداری از سگ.

  توله سگ را کی از مادرش جدا کنیم؟

  بهتره که تا هفته سوم که توله فقط می‌خوره و می‌خوابه و درکی از محیط اطرافش نداره، کنار مادر بمونه و بعد کم‌کم با گرفته شدن از شیر اون رو از مادرش جدا کنیم.

  توله سگ از چند ماهگی پارس می‌کند؟

  از سه هفتگی به بعد که توله تمام حواس خودش رو درک می‌کنه، می‌تونین صداش رو بشنوین اما اون چیزی که شبیه به پارس کردن باشه تقریباً از یک ماهگی شنیده میشه.

  توله سگ بعد چند روز چشم باز میکند؟

  از سه هفتگی به بعد توله سگ قدرت بینایی خودش رو به دست میاره و شروع به تماشای دنیای اطرافش می‌کنه.

  توله سگ از چند ماهگی غذا میخورد؟

  بعد از ۳-۴ هفتگی روند تغذیه توله با غذای جامد شروع میشه.

  چند توله سگ در حال شیر خوردن از مادر

  تجربه جذاب نگهداری از توله سگ بدون مادر

  نگهداری از توله سگ تازه به دنیا آمده شاید اولش سخت و طاقت فرسا باشه، ولی وقتی مراحل اولیه زندگی رو پشت سر گذاشتن و به سگ بالغ تبدیل شدن، نتیجه زحماتتون رو می‌بینین. البته مراقبت از سگ بالغ و بزرگسال هم چالش‌های خاص خودش رو داره و اگه دوست دارین در موردشون اطلاعات بیشتری داشته باشین، حتما مطالب نگهداری از سگ رو هم بخونین.

  رابطه‌ای که بین شما و توله‌ای که از چند روزگی بزرگش کردین، به یه رابطه دوستی عمیق و جدا نشدنی تبدیل میشه که هر دو ازش لذت خواهید برد.

  آیا شما تا به حال از یه توله سگ نوزاد مراقبت کردین؟ مراقبت از اون چه سختی‌هایی داشته؟ الان اون سگ چند سالشه؟ چه توصیه‌هایی برای کسایی دارین که یه سگ نوزاد پیدا کردن؟

  نظراتتون رو در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میون بگذارین.

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
  4.2/5 - (133 امتیاز)
  نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
  نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
  ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
  بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
  دیدگاه شما
  اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
  نگار فزونی
  نوشته شده در: ۷ تیر, ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید
  سگ من حدودا ۴۵‌روزشه‌، یک هفته ای میشه که اوردمش
  دندوناش تازه میخواد در بیاد و همه چیو دوس داره گاز بگیره ولی حتی وقتایی ک میخوام نازش کنم هم میخواد منو گاز بگیره.
  در صورتی ک اجازه میده مادر و پدرم نازش کنن و واسه گاز گرفتن اونا تلاشی نمیکنه . میشه بدونم مشکل از کجاست و باید چیکار کنم ک بد عادت نشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید🌹

  پاسخ به این نظر
  دکتر صبا ژاله
  نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

  سلام نگار عزیز
  حتما بعد از گاز گرفتنش شما واکنش خاصی نشون دادی که به عنوان تشویقی بوده
  بهتره از وسایلی که برای دندون گرفتن هستن استفاده کنی و اصلا اجازه ندی دستتو گاز بگیره.
  از هویج یخ زده هم میتونی براش استفاده کنی

  پاسخ به این نظر
  علیرضا عزیزی
  نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

  سلام ببخشید یک توله سگ رو میتونم بعد چند ماهگی از مادر جدا کنم و خودم اون رو تربیت کنم

  پاسخ به این نظر
  دکتر احسان ذواکتافی
  نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

  سلام علیرضا عزیز
  توله سگ باید تا ۲ ماهگی کنار مادرش باشه و بعد از اون میتونی توله رو به سرپرستی بگیری و از همون ۲ ماهگی شروع به تربیتش کنی.

  پاسخ به این نظر
  آرمان
  نوشته شده در: ۱۱ فروردین, ۱۴۰۰

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگر دو سگ ساموید و شیبا اینو را از توله گی باهم بزرگ کنم با هم مشکل پیدا نمی‌کنند ؟؟
  و چند ماهشون باشه بهتره زمان خریداری

  پاسخ به این نظر
  دکتر احسان ذواکتافی
  نوشته شده در: ۱۳ فروردین, ۱۴۰۰

  سلام آرمان جان
  برای به سرپرستی گرفتن شون حتما سن سگ ها بالاتر از ۲ ماه باشه تا در طول این مدت در کنار مادرشون باشن و دچار استرس نشن.
  بله با تربیت درست به راحتی میتونی دو تا سگ از نژاد مختلف رو در کنار هم نگهداری کنی.

  پاسخ به این نظر
  مریم کاووسی
  نوشته شده در: ۲۷ اسفند, ۱۳۹۹

  سلام من مریم هستم دو روزه یه توله سگ پیدا کردم نمیدونم نژادش چی هست ولی هنوز چشماش بستش جثه تقریبا بزرگی هم داره فعلا بهش شیر مغازه میدونم میشه راهنماییم کنید

  پاسخ به این نظر
  دکتر صبا ژاله
  نوشته شده در: ۱۳ فروردین, ۱۴۰۰

  سلام مریم جان
  تعیین نژاد دقیق در این سن کار سختیه بهتره کمی صبر کنی
  اصلا دیگه از شیر پاستوریزه براش استفاده نکن حتما از شیر خشک مخصوص سگ استفاده کن میتونی از نمونه ایرانی که قیمت کمی داره تهیه کنی

  پاسخ به این نظر
  علی
  نوشته شده در: ۴ اسفند, ۱۳۹۹

  خانم دکتر با سلام و عرض سپاس از سایت بسیار خوبتون
  من در دو روز اخیر یک توله ۳ ماه از نژاد باست هوند خریداری کردم. در وهله اول به نظرم خیلی نحیف و لاغر اومد ( وزن تقریبی ۲.۲کیلوگرم). تو سایت های مختلف چک کردم وزن توله در این سن قاعدتا باید حداقل ۸ کیلوگرم باشد. نمی دونم مشکل کار کجاست ولی در عین حال دنبال یک راه حل می گردم که حیوون از این وضعیت نجات پیدا کنه. راه حلتون رو بفرمائید. خوراکش خوبه روز اول مدفوع کرد ولی ۴۸ ساعته اجابت مزاج نداشته. دو تا کیت سلامتش اوکی بوده از نظر اوضاع ظاهری به غیر از لاغری خوب هست.

  پاسخ به این نظر
  دکتر صبا ژاله
  نوشته شده در: ۷ اسفند, ۱۳۹۹

  سلام علی عزیز
  ممکنه غذایی که بهش میدید از نظر شما خوب باشه، اما درواقع نیاز های تغذیه ای سگتون رو برطرف نکنه
  برای اینکه غذای مطمن و درستی بهش بدید بهتره از بخش دریافت برنامه غذایی سگ با ما در ارتباط باشید

  پاسخ به این نظر
  محمد
  نوشته شده در: ۱۰ آذر, ۱۳۹۹

  دستتون درد نکنه

  پاسخ به این نظر
  محمد
  نوشته شده در: ۱۰ آذر, ۱۳۹۹

  کک

  پاسخ به این نظر
  المیرا
  نوشته شده در: ۱ آذر, ۱۳۹۹

  سلام وقتتون بخیر
  من یه سوال داشتم من میخواستم یه توله ۳۵ روزه بگیرم از نژاد سگهای قهدرجانی
  ولی به من گفتن که قبولش نکنم چون توله سگ زیردو ماه احتمال مردنش زیاده چون واکسن نخورده احتمال مریض شدنش خیلی هست الان هم از مادرش جدا هست به نظر شما چه کاری درسته
  چون اگر خدایی نکرده بلایی سرش بیاد من واقعا خودم اذیت میشم ممنون از راهنماییتون

  پاسخ به این نظر
  دکتر شیدا کریمی
  نوشته شده در: ۲ آذر, ۱۳۹۹

  سلام دوست عزیز ، بله در سنین پایین بیشتر در معرض خطر هستند اما اگر بتونین دور از محیط بیرون و سگ های دیگر بهش رسیدگی کنین تا واکسیناسیون و ضد انگلش رو کامل دریافت کنه مشکلی بوجود نمیاد

  پاسخ به این نظر
  ساینا
  نوشته شده در: ۳ آذر, ۱۳۹۹

  سلام . تغذیه جامد به غیر از استارتر چیز دیگری پیشنهاد میکنید ؟

  پاسخ به این نظر
  دکتر شیدا کریمی
  نوشته شده در: ۴ آذر, ۱۳۹۹

  سلام ساینا عزیز ، غذای جامد که از ۱ ماهگی حدودا شروع میکنید میتونه غذای خشک به همراه کنسرو باشه یا کلا میتونین از غذای خونگی بالانس شده متناسب سن و نژاد سگتون استفاده کنین ، مطالعه مقاله میتونه راهنماییون کنه

  پاسخ به این نظر
  نوید
  نوشته شده در: ۱ آذر, ۱۳۹۹

  سلام. روزتون بخیر. من و همسرم یک توله ۳۰ روزه به سرپرستی قبول کردیم. فقط شیر خشک مخصوص بهش میدیم. خوابش زیاده و زیاد هم گاز میگیره. مدفوعش هم یه کم شله. شرایطش طبیعیه یا باید به دامپزشک مراجعه کنیم؟

  پاسخ به این نظر
  دکتر شیدا کریمی
  نوشته شده در: ۱ آذر, ۱۳۹۹

  سلام دوست عزیز ، از ۱ ماهگی میتونین غذای جامد هم علاوه بر شیر شروع کنید که میتونین از ۶ وعده شیر به ۴ وعده شیر و ۲ وعده غذای جامد که بهترین گزینه غذای استارتر تبدیل کنین و به مرور تا ۲ ماهگی وعده های شیر را کم کنید تا ۲ ماهگی کامل غذای جامد مصرف کنه و احتمالادر اثر این تغییرات کمی مدفوعش سفت میشه و مشکل دیگه ای نداره.

  پاسخ به این نظر
  محمد اسدی
  نوشته شده در: ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

  سلام
  من میخوام یه توله نژاد هاسکی رو به سرپرستی بگیرم و اینکه الان ۲۷روزشه

  میخواستم بدونم در روز چقد باید بهش شیر بدم و اینکه شیر بدون لاکتوز براش خوبه؟

  و اینکه خودش میتونه دستشویی کنه یا من باید کمکش کنم؟

  پاسخ به این نظر
  مریم مشتاق
  نوشته شده در: ۲۲ مهر, ۱۳۹۹

  سلام محمد عزیز،
  چه خوب که سگتون رو به سرپرستی گرفتین.
  بله شیر بدون لاکتوز خوبه، مقدار ثابتی نداره چندبار بهش شیر بدین مقدارش دستتون میاد.
  احتمالا هنوز لازم باشه کمکش کنین ولی میتونین درکنارش پد هم براش بذارین که یاد بگیره اگه تونست.

  پاسخ به این نظر