معرفی سگ دوبرمن پینشر، نژاد تیزهوش و با ابهت (ویژگی های، قیمت و خلق‌و‌خو)

سگ دوبرمن

مشخصات کلی نژاد دوبرمن:

خلق و خو: هوشیار، شجاع، باهوش و مغرور

lifespan icon طول عمر: 10 تا 12 سال
weight icon وزن: 27 تا 45 کیلوگرم
weight icon قد: 61 تا 71 سانتی‌متر
size icon جثه: متوسط
origin icon خاستگاه: آلمان

مشخصات ظاهری سگ دوبرمن

عکس دوبرمن پینشر
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر نژاد دوبرمن بلند و خیلی سفته. وقتی از دوطرف به سر دوبرمن نگاه کنیم، جمجمه و پوزه از نظر طول باهم برابرن.

شکل گوش‌ها


معمولا گوش‌های این نژاد بریده شده و به صورت صاف رو به بالا قرار می‌گیره. معمولا به صورت یک رنگ و بسته به رنگ پوشش سگ، سیاه و قهوه‌ای تیره و یا خاکستریست. شکل گوش به صورت مثلثی و اندازه‌ای متوسط داره.

پوزه و بینی


بسته به رنگ پوشش دوبرمن، بینی آن‌ها به رنگ مشکی، قهوه‌ای، خاکستری یا برنزه است. شکل کلی پوزه طولانی و باریکه.

چشم‌ها


چشم‌های دوبرمن بادامی شکل، نسبتا عمیق و رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی دارن. تیرگی چشم بستگی به رنگ پوشش سگ داره.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم در حالت طبیعی یه انحنای جزئی داره و وقتی سگ توجهش به جایی جلب میشه، کمی بالاتر از خطر افقی بدنش قرار می‌گیره.

نوع پوشش


پوشش دوبرمن کوتاه و صافه و مناسب برای آب و هوای گرمه

اندازه موها:

short coat

کوتاه

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

blue hair

آبی

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


اندازه این نژاد متوسط و در قیاس یه انسان معمولی شبیه عکس زیر میشه.

اندازه دوبرمن پینچر

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد دوبرمن


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. یه سگ خانواده و همراه وفادار و از خود گذشته است
 2. نگهداری از موهای نژاد دوبرمن پینشر راحته
 3. ریزش موی زیادی نداره
 4. این نژاد جزو بهترین سگ های نگهبان هست و به صورت غریزی این کار انجام میده
 5. دوبرمن پینشر ها بسیار باهوش هستن و اگر صاحبشون در تربیت سگ باتجربه باشه، بسیار راحت تربیت میشن
 6. این نژاد برای افراد فعال و ورزشکار سگ‌های خوبی هستن چون پایه بدو بدو و فعالیتن

معایب نژاد

 1. برای کسانی که تاحالا سگ نداشتن انتخاب مناسبی نیستن
 2. برای خانواده هایی که بچه خیلی کوچیک (زیر 5 سال) دارن انتخاب خوبی نیستن
 3. نیازشون به فعالیت بدنی بسیار بالاست
 4. اگر به خوبی تعلیم نبینن و اجتماعی نشن، ممکنه احساس غالب بودن بهشون دست بده (هوا ورشون میداره!)
 5. برخی از سگ‌های دوبرمن پینشر بعد از مدتی بداخلاق می‌شن و به مشکل برمی‌خورن
 6. ممکنه در برابر سگ‌ها و حیوانات دیگه خشونت نشون بدن
 7. این نژاد به صداهای بلند حساس هستن
 8. این نژاد بیماری‌های نژادی زیادی داره برای همین اگر توی فکر خرید یه دوبرمن هستین بدونین که برای بیماری‌هاش باید هزینه زیادی باید به دامپزشک پرداخت کنین.

ویدیو معرفی این نژاد سگ

نکات مهم درباره نگهداری نژاد دوبرمن

این نژاد برای نگهداری بیرون از منزل زیاد مناسب نیست و بهتره داخل خونه باشه. علت این موضوع هم نیاز بسیار زیاد این سگ به رابطه داشتن و معاشرت با انسان‌ها بخصوص صاحبشه.

نکته دیگه‌ای که در مورد دوبرمن پینشر باید به خاطر داشته باشید اینه که این نژاد غریزه شکار بالایی داره و از تعقیب حیوانات کوچک و گرفتنشون لذت می‌بره؛ برای همین وقتی در منزل نیست باید همیشه با قلاده باشه.

دوبرمن‌ها زیاد پارس نمی‌کنن ولی خیلی خوب حضور غریبه‌ها رو به صاحبشون اطلاع میدن.

اگر یه سگ دوبرمن رو با صبر و حوصله آموزش بدین و باهاش مهربون باشید، بهتون قول میدم نتیجه کارتون میشه یه سگ خوش رفتار که براتون یه دوست خوب باقی می‌مونه.

برعکس این حالت موقعی اتفاق میوفته که این نژاد با یه صاحب ناشی مواجه بشه که آموزش دادن درست رو به این نژاد بلد نیست. در این حالت تبدیل به سگی لجباز و یک دنده، نافرمان و کنترل ناپذیر که زندگی رو به کام همه تلخ می‌کنه.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ دوبرمن

training_content

تربیت دوبرمن

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خصوصیات اخلاقی سگ دوبرمن را بشناسید!

health icon

بیماری‌های نژاد دوبرمن

فون ویلبراند

این بیماری در واقع یه اختلال خونی ارثیه که منجر به خونریزی بیش از حد بعد از آسیب یا جراحی میشه. علائمش شامل:

 • خونریزی از بینی
 • خونریزی از لثه
 • خونریزی معده یا روده

برای این بیماری هیچ درمانی وجود نداره اما با انتقال خون از سگ‌های سالم میشه اونو مدیریت کرد.

دیسپلازی لگن

دیسپلازی هم یه بیماری ارثیه که باعث میشه استخوان ران به درستی توی مفصلش قرار نگیره. این بیماری باعث لنگیدن و درد توی مفصل ران میشه  و سگی که مبتلا به این بیماری باشه، به هیچ وجه نباید پرورش پیدا کنه. غربالگری با اشعه ایکس روش تشخیص این بیماری مفصلی توی سگ‌هاست.

آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA)

آتروفی پیشرونده شبکیه به گروهی از بیماری‌های چشمی گفته میشه که باعث از بین رفتن تدریجی شبکیه جشم میشن و منحر به شب کوری و از دست دادن بینایی در روز میشه.

کم کاری تیروئید

اختلال تیروئید معمولا به بیماری‌های دیگه مثل ریزش مو، چاقی و بیماری‌های پوستی مرتبط میشه. درمان این بیماری شامل درمان دارویی و تنظیم رژیم غذایی سگ میشه.

سندروم Wobblers

یه بیماری ارثی نخاعی در سگ‌هاست که باعث درد گردن و فلج پا در سگ میشه و با جراحی قابل درمانه.

آلبینیسم

آلبینیسم یک بیماری ژنتیکی در سگ دوبرمنه که باعث میشه سفید شدن رنگ پوست، بینی و چشم‌های اون میشه. سگ‌های مبتلا به این بیماری به نور خورشیدن حساس هستند و مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرطان و مشکلات چشمی هستند.

تاریخچه و گذشته

داستان تاریخ نژاد دوبرمن پینچر بسیار جالبه چون این نژاد اسمش رو از یه مامور مالیات آلمانی به نام کارل فردریک دوبرمن گرفته که در سال 1800 این نژاد رو به وجود آورد.

آقای دوبرمن فقط یه مامور مالیات نبود؛ این آقا یه کار دیگه هم داشت و اون این بود که شب‌ها نگهبانی بده و چون با سگ‌ها میونه خوبی داشت قادر بود بهترین سگ رو برای همراهی با خودش موقع نگهبانی انتخاب کنه. این مرد دوست داشت نژادی به وجود بیاره که شجاع، قوی و باهوش باشه و بتونه همراه باهاش کار نگهبانی رو انجام بده.

سگ‌های نگهبان به داشتن قدرت بویایی تیز و آرواره قوی و توانایی ذاتی برای نگهبانی و مراقبت معروف هستن. آقای هر دوبرمن پینچر با پرورش سگ‌ها و انتخاب سگی که بیشترین میزان این توانایی‌ها رو داشت، تونست نژادی رو به وجود بیاره به نام \"دوبرمن هاندل\".

این نژاد خیلی زود به عنوان یه نژاد قوی، قابل اعتماد و دارای توانایی کشتن و شکار کردن آفت‌های کشاورزی شناخته شد.

بعدها این نژاد توسط افراد مختلف با نژادهای دیگه ترکیب شد تا سگ‌های دوبرمن امروزی به وجود بیان.

مطالعه بیشتر
عکس قدیمی از نژاد دوبرمن پینشر

بهترین اسامی برای دوبرمن

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Doberman انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • سام
 • آسا
 • وفا
 • قادر
 • هالک
 • مکس
 • آدام
 • اِلمِر
female symbol

نام‌های دخترونه

 • تینا
 • نیلو
 • مانا
 • آپریل
 • دیکسی
 • سیدنی
 • راکسی
 • آیلا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

انواع سگ دوبرمن پینشر (تنوع رنگی) + قیمت و راهنمای خرید

 به طور کلی دو نوع دوبرمن در دنیا وجود داره:

 • دوبرمن آمریکایی
 • دوبرمن اروپایی

این رو هم اضافه کنیم که میکس‌های مختلفی ممکنه از دوبرمن وجود داشته باشه که گاهی مواقع خیلی توصیه نمی‌شه و در برخی موارد هم نتیجه جالبی داره. یکی از این انواع سگ ژرمن دوبرمن به حساب میاد. میکس ژرمن و سگ دوبرمن که قابلیت‌های هر دو سگ رو به طور نسبی داره و دارای وزنی حدود 40 تا 50 کیلوگرم است.

سگ دوبرمن سفید

اخیرا دیده شده برخی از پرورش دهنده‌ها پینچرهایی به رنگ سفید رو پرورش میدن و به قیمت بالایی به فروش می‌رسون.

باید توجه کنین که سگ دوبرمن سالم به رنگ سفید وجود نداره و سگ‌های سفید، زال یا آلبینو هستن. زالی یا آلبینیسم یک نقص ژنتیکی به شمار میاد؛ به این معنی که رنگدانه سیاه در بدن این سگ‌ها تولید نمیشه یا خیلی کم تولید میشه.

اگر سفید رنگ بودن سگ شما رو جذب می‌کنه باید بهتون بگم که دوبرمن‌های سفید مستعد به ابتلا به تعداد زیادی بیماری‌های نژادی مثل کری مادرزادی هستن. این دوبرمن‌ها مثل انسان‌های زال به نور حساسیت دارن و در نور زیاد نمی‌تونن دید خوبی داشته باشن.

همین ویژگی حساسیت و هراس از نور  چون جلوی آگاه شدن کامل سگ نسبت به محیط اطرافش رو می‌گیره، باعث میشه سگ دوبرمن سفید مستعد ابتلا به مشکلات رفتاری سگ ها مانند گاز گرفتن بشه. اگر تو این زمینه با سگتون مشکل دارین و نمی‌دونین باید چیکار کنین؛ بهتره مقاله «گاز گرفتن سگ» بخونین تا بدونین در چطور از گاز گرفتن سگتون جلوگیری کنین.

در خیلی از کشورهای دنیا، به خاطر همین مشکلات پرورش دوبرمن‌های سفید ممنوع اعلام شده.
dpca.org

به همین دلیل پت پرس توصیه می‌کنه موقع خرید سگ دوبرمن، رنگی غیر از سفید رو انتخاب کنین.

سگ دوبرمن مشکی (تماماً سیاه)

همونطور که در بالا گفتیم نژاد دوبرمن اصیل دو رنگه و لکه‌هایی روی صورت و بدنش داره. در صورتی که این نژاد با یه نژاد کاملا سیاه ترکیب بشه ممکنه دوبرمن مشکی یا تماماً سیاه به وجود بیاد. اما در این صورت این سگ دیگه یه نژاد خالص و اصیل محسوب نمیشه؛ اما ممکنه پرورش دهنده و خریدار اینو به شما نشون بده و ادعا کنه که سگ دوبرمن مشکی اصیله.

البته در موارد بسیار نادری ممکنه سگ دوبرمن مشکی هم داشته باشیم. این پدیده در واقع به خاطر جهشی ژنتیکی به نام ملانیسم یا سیاهی غیرطبیعی در سگ دوبرمن به وجود میاد که در اثر اون رنگدانه ملانین در پوست بیش از حد تقویت می‌‌شه و در مقابل آن آلبینیسم یا زالی قرار داره.

ازونجایی که این پدیده یک جور اختلال ژنیتیکی به حساب میاد پرورش دهنده‌ها معمولا اقدام به تکثیر و پرورش این نوع سگ دوبرمن نمی‌کنن.

قیمت سگ دوبرمن اصیل در ایران چقدره؟

قیمت نژاد دوبرمن در ایران بسیار متغیره و برای این نژاد قیمت واحدی وجود نداره.

این نژاد در بازار در بازه قیمتی 4 تا 8 میلیون تومن به فروش می‌رسه!!

متاسفانه به دلیل تقاضای بالا برای خرید این نژاد افراد زیادی که تخصص و اطلاعات کافی درمورد پرورش سگ ندارن از این نژاد  رو توله کشی کرده و به مردم میفروشن.

خیلی از سگ‌های موجود در بازار سگ دوبرمن اصیل نبوده و میکس این نژاد با نژادهای دیگه هستن و در تولگی هم این اصیل نبودن از روی ظاهر مشخص نمیشه؛ برای همین موقع خرید سگ خیلی دقت کنین و از یه متخصص کمک بگیرین.

یکی از معروف‌ترین میکس‌های این نژاد، شیانلو دوبرمن‌ها هستن که ترکیب نژاد سگ دوبرمن و سگ شیانلو هستن.

توصیه دامپزشک برای خرید این نژاد

موقع خرید دوبرمن نکات زیر رو رعایت کنین:

 1. سگ رو از یه پرورش دهنده مطمئن، شناخته شده و حرفه‌ای خریداری کنین.
 2. حتما از پرورش دهنده بخواین عکس پدر و مادر توله و حتی خواهر و برادرهاش رو به شما نشون بده.
 3. از خرید توله زیر 2 ماه خودداری کنین
 4. از خرید دوبرمن بالای 4 ماه خودداری کنین.
 5. به هیچ عنوان سگی که گوش یا دمش قطع شده رو خریداری نکنین.
 6. همه مبلغ رو همون اول به پرورش دهنده ندید و ازش برای بردن سگ به کلینیک دامپزشکی زمان بخواهید.
 7. پس از گرفتن سگ مستقیم به یه کلینیک دامپزشکی خوب برید و از دامپزشک بخواین برای سگ کیت‌های مخصوص تشخیص بیماری‌های دیستمپر و پاروا در سگ بذاره و از نظر بالینی کامل معاینه‌اش کنه.

تنوع رنگ سگ‌های دوبرمن

پوشش بدن دوبرمن‌ها معمولا دورنگ هست. یه رنگ زمینه و رنگ دیگه‌ای که لکه های روی بدنشون رو شامل میشه.

این دو رنگ می‌تونن ترکیبی از رنگ‌های زیر باشن:

 • مشکی و قرمز زنگاری (قرمز زنگاری یعنی رنگ آهن زنگ زده!)
 • خاکستری و قرمز زنگاری
 • قهوه‌ای تیره و قرمز زنگاری
 • قهوه‌ای روشن و قرمز زنگاری

لکه‌های رنگی پوست دوبرمن پینچرها جاهای مشخصی از بدنش قرار گرفتن و معمولا روشن‌تر از رنگ کلی بدن دیده میشن.

این لکه‌ها رو می‌تونین به خوبی در قسمت‌های زیر ببینید:

 • بالای هر دو چشم
 • روی پوزه و گلو
 • قسمت جلویی سینه
 • روی دست و پاها
 • زیر دُم
بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

این نژاد سگ‌های بسیار باهوشی هستن برای همین در سراسر جهان از اون‌ها به عنوان سگ پلیس استفاده میشه.

qoute icon

بخاطر اینکه نژاد دوبرمن پینشر در سال 1800 به وجود اومده، یه نژاد تازه و جوان به حساب میان.

qoute icon

سگ‌های دوبرمن بخاطر کمک به انسان‌ها در طول جنگ جهانی دوم، قهرمان جنگ به حساب میان.

qoute icon

بریدن گوش‌ سگ و یا دم که خیلی هم در ایران شایع هست، عملیه که درد و رنج زیادی رو به حیوان تحمیل می‌کنه. به همین دلیل در بسیاری از کشورهای جهان غیرقانونی اعلام شده. این عمل هیچ ضرورت دامپزشکی یا تربیتی نداره و فقط توسط دامپزشکان سودجو انجام میشه. آموزش و تربیت راه و روش علمی و مشخصی داره و با این عمل باعث درد و ناراحتی حیوون نشین.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.