انواع سگ

انواع گروه بندی نژادهای سگ و کاربردهای آن‌ها

هرکدوم از ما یک یا چند نژاد سگ مورد علاقه داریم و دوست داریم اونا رو به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنیم. اما تا حالا به این فکر کردین که این سگ‌ها جزء کدوم گروه‌بندی نژادهای سگ هستن؟ سازمان‌ها و موسسات نژادهای سگ برای بررسی و نظارت بهتر روی تکثیر نژادها آن‌ها را به گروه‌ها و طبقه‌بندی‌های مختلف تقسیم کرده‌‍اند. این گروه بندی براساس ویژگی‌های ظاهری، خاستگاه اصلی و خصوصیات رفتاری سگ‌ها انجام شده. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو این مقاله می‌خوایم انواع گروه سگ رو بهتون معرفی کنیم و بگیم که هر سگی برای چه محیطی و چه کاری مناسب‌تره. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

گروه بندی نژادهای سگ یعنی چی؟

انسان از هزاران سال پیش نژادهای مختلف سگ رو برای انجام کارهای خاصی پرورش داده تا در امور مختلف به آدم‌ها کمک کنن. در حال حاضر بیش از ۴۵۰ نژاد سگ در دنیا وجود داره و موسسات مختلف مثل امریکن کنل کلاب (AKC) و همین طور سازمان جهانی سگ (FCI) براساس ظاهر، ویژگی‌های رفتاری و توانایی انجام کارها، سگ‌ها رو به گروه‌های مختلف تقسیم کردن. این کار برای اینه که بتونن نظارت بهتری روی پرورش و تکثیر نژادهای سگ داشته باشن و به نگهداری و بهبود کیفیت زندگی سگ‌ها کمک کنن.

گروه‌بندی نژادهای سگ براساس سازمان جهان سگ (FCI)

سازمان جهانی سگ همه نژادهای سگ رو به ده گروه عمده و اصلی تقسیم کرده و در این رده بندی خاستگاه اصلی و کاربرد و توانایی سگ‌ها رو بیشتر در نظر گرفته. ۱۰ گروه سگ‌ها طبق سازمان جهانی سگ عبارتند از:

 1. سگ‌های محافظ گله و چوپان
 2. سگ‌های کوه‌های سوئیس و سگ‌های  پینچر و اشنایزر
 3. سگ‌های تریر
 4. سگ‌های داشهوند
 5. سگ‌های اشپیتز و انواع اولیه
 6. تازی‌های ردیاب
 7. سگ پوینتر
 8. سگ‌های رتریور، سگ‌های تفنگ یا Flushing dogs و Water dogs
 9. سگ‌های همنشین یا عروسکی
 10. سگ‌های دیده‌بان و شکاری

 نژادهای سگ براساس جثه و ویژگی‌های ظاهری سگ‌ها، توانایی‌ها و کاربردهایی که دارند به گروه‌‌های مختلفی (۷ یا ۱۰) تقسیم می‌شن. این گروه‌بندی برای نظارت بهتر بر پرورش و تکثیر نژادهای سگ انجام شده و با توجه به گروه‌بندی هر سگ می‌شه تا حد زیادی از ویژگی‌های اخلاقی و رفتاریش مطلع شد.

گروه بندی نژادهای سگ
انواع نژاد و گروه‌های سگ

گروه بندی سگ‌ها براساس کنل کلاب آمریکا (AKC)

موسسه کنل کلاب (AKC) آمریکا تقسیم‌بندی کلی‌تری برای نژادهای سگ داره و تمامی سگ‌ها رو در ۷ گروه قرار می‌ده. این گروه‌ها عبارتند از:

 1. سگ‌های کاری
 2. سگ‌های گله و چوپان
 3. سگ‌های عروسکی
 4. سگ‌های تریر
 5. سگ‌های ورزشی
 6. سگ‌های غیرورزشی
 7. سگ‌های شکاری

در بسیاری از وبسایت‌ها و منابع انگلیسی زبان، بیشتر رده‌بندی کنل کلاب آمریکا رو معیار و مبنا قرار می‌دن و این گروه‌بندی در بسیاری از محافل رایج‌تر و متداول‌تره. به همین دلیل ما هم در ادامه در مورد گروه‌بندی نژادهای سگ AKC بیشتر صحبت می‌کنیم.

بهترین نژاد سگ برای شما، چه نژادیه؟

اگه قصد گرفتن سگ داشته باشین حتما انتخاب کردن برای شما سخت میشه. وجود ۷ گروه نژادی مختلف و کلی نژاد اصلی و فرعی دیگه، انتخاب رو سخت‌تر هم میکنه. از اون گذشته سلیقه شما هم تاثیر گذاره و شاید دلتون بخواد همه این نژادها رو با هم داشته باشین.
اما این کار نشدنیه،‌ به خصوص اگه قبلا سابقه نگهداری از سگ‌ها رو نداشته باشین. اما خیالت راحت ما این راهو بلدیم و برای همین تیم پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی و تهیه کرده که کار انتخاب رو برای شما راحت‌تر میکنه. این کتاب به شما کمک میکنه تا:

 1. نژاد مناسب برای سبک زندگی و علایقتون رو از بین ۴۱ نژاد سگ موجود در ایران انتخاب کنید.
 2. با ویژگی هاش آشنا بشید.
 3. جنسیت یا نر و ماده بودنش رو تعیین کنید.
 4. اسم مناسب رو روش بگذارید
 5. با فضای زندگی با سگ و مسئولیت هاش آشنا بشید
 6. خونتون رو برای ورود سگ به زندگیتون، آماده کنید.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

۱. سگ‌های کاری | Working Dogs

سگ‌های کاری همون طور که از اسمشون مشخصه از اول برای کار کردن و کمک به آدم‌ها در زمینه‌های مختلف به وجود اومدن. این سگ‌های جزء قدیمی‌ترین نژادهای سگ هستن و از وقتی که انسان تصمیم گرفت سگ رو اهلی کنه وجود داشتن. سگ‌های نگهبان و گارد، سگ‌های سورتمه و گاری از جمله سگ‌های کاری به حساب میان.

این سگ‌ها هنوز هم در مزارع و مناطق روستایی و ییلاقی برای وظایف مختلف مثل نگهبانی و سگ سوررتمه استفاده می‌شن. هرچند خیلی از این نژادها رو به عنوان سگ خانگی هم نگهداری می‌کنن.

خیلی از نژادهای سگ معروف و مشهوری که می‌شناسیم جزء گروه سگ‌های کاری دسته بندی می‌شن:

 • سگ مالاموت آلاسکایی
 • سگ سیبرین هاسکی
 • گریت دین
 • دوبرمن پینچر
 • روتوایلر
 • آکیتا
 • هاسکی
 • سنت برنارد
 • ساموید
بردر کولی
بردر کولی جزء گروه سگ‌های چوپان و یکی از باهوش‌‌ترین سگ‌های دنیاست

۲. سگ‌های گله و چوپان | Herding Groups

نژادهای چوپان از اول برای گله داری و مراقبت از گوسفند، گاو و حتی گوزن‌های شمالی پرورش داده شدن. این سگ‌ها خیلی باهوش و پرانرژی هستن و چون سگ گله بودن به طور غریزی تمایل به مراقبت و جمع کردن حیوانات دیگه دارن.

سگ‌های چوپان به خاطر هوش بالاشون خیلی هم تربیت پذیر هستن وبعض از اونا، مثل ژرمن شپرد برای خدمت درنیروی پلیس و امداد و … تربیت می‌شن. این سگ‌ها به خاطر حس مراقبت و محافظتی که دارن به طور غریزی از خانواده و مخصوصا بچه‌ها مراقبت می‌کنن و در کل سگ‌های خانگی باهوش، مهربان و قابل اعتمادی هستن.

سگ‌های چوپان انرژی بالایی دارن و فعالیت بدنی و سرگرمی زیادی نیاز دارن؛ وگرنه حوصله‌شون زود سر می‌ره.

بعضی از معرو‌ترین انواع سگ چوپان عبارتند از:

و سگ چوپان آلمانی یا همون ژرمن شپرد مشهور! (شاید همه ما ژرمن رو بیشتر به عنوان سگ نگهبان و کاری بشناسیم. اما این سگ در اصل به عنوان سگ چوپان به وجود اومده)

گروه سگ های شکاری

۳. گروه تازی‌ها یا سگ‌های شکاری | Hound Dogs

سگ‌های این گروه هم در اصل برای شکار به وجود اومدن. یکی از ویژگی‌های مهم این سگ‌ها، قدرت بویایی و شامه فوق العاده قوی اوناست که در ردیابی و پیدا کردن شکار و طعمه بهشون کمک می‌کنه.

این سگ‌ها در شکار واقعی (نه بازی شکار) به آدم‌ها کمک می‌کردن و به خاطر پاهای بلند و سرعت بالاشون می‌تونستن دنبال شکار‌های تیزپایی مثل خرگوش و بزکوهی بدون. تازی‌های شکاری حس بویایی و شامه خیلی قدرتمندی هم دارن که بهشون کمک می‌کنه رد شکار یا هرچیز دیگه‌ای رو به سرعت پیدا کنه و دنبالش بره.

سگ‌های شکاری خیلی باهوش، بامحبت و بااراده هستن و شامل این نژادهای سگ می‌شن:

 • باست هوند
 • سگ بیگل
 • داشهوند
 • تازی گری‌هوند
 • تازی افغان
 • باسنجی (Basenji)

گروه سگ های ورزشی

۴. گروه سگ‌های ورزشی | Sporting Groups

نژادهای سگ ورزشی برای کمک به شکارچی‌ها در بازی‌های شکار به وجود اومدن. تو این بازی شکار تفریحی که یه دوره‌‌ای (شاید هنوز) بین اشراف و ثروتمندان اروپایی رایج بود‌، شکارچی‌ها به چند گروه تقسیم می‌شدن و بعد شروع به تیر زدن به پرنده‌هایی مثل قرقاول یا حیوانات دیگه می‌کردن. هرکدوم از این گروه‌ها چندتا سگ ورزشی همراهش بود که به محض اصابت تیر به شکار، دنبالش می‌دوید و طعمه رو واسه صاحبش می‌آورد. این سگ‌ها معمولا توانایی بالایی تو شنا کردن هم داشتن و حتی می‌تونستن برای پیدا کردن شکار داخل آب بپرن و شنا کنن.

این سگ‌ها خیلی پرانرژی هستن و به خاطر تاریخچه‌ای که داشتن عاشق دویدن و جست و خیز در فضای باز هستن. اکثر سگ‌های ورزشی پوشش ضخیم و مقاوم در برابر آب دارن که بهشون کمک می‌کرده شرایط آب و هوایی شکار رو تحمل کنن.

بعضی از معروف‌ترین سگ‌های ورزشی عبارتند از:

 • انگلیش کاکر اسپنیل
 • لابرادور رتریور
 • گلدن رتریور
 • ژرمن پوینتر موکوتاه
 • انگلیش اسپرینگر اسپنیل

نژاد سگ دالمیشن

۵. گروه سگ‌های غیرورزشی | Non-Sporting Group

در مورد این گروه یه نکته جالب وجود داره، اونم اینه که سگ‌های این گروه براساس جثه یا کاربرد و توانایی‌شون دسته‌بندی نشدن. در حقیقت، هر سگی که تو گروه‌های دیگه جا نمی‌شده رو تحت یه گروه جدید به اسم سگ‌های غیرورزشی دسته‌بندی کردن!

به همین دلیل، سگ‌های غیرورزشی از نظر جثه، اندازه و ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری ممکنه خیلی با هم فرق داشته باشن؛ اما تقریبا همه‌شون به عنوان سگ خانگی عالی و مناسب هستن. در واقع، می‌تونیم اینطوری بگیم که توانایی و مهارت این سگ‌ها در اینه که یه سگ خانگی مهربون و دوست‌داشتنی برای ما باشن و در کنار آدمها زندگی کنن.

بعضی از این سگ‌ها عبارتند از:

سگ عروسکی روی سگ بزرگ

۶. سگ‌های عروسکی | Toy Group

درسته که خیلی از سگ‌های گروه‌های دیگه رو هم می‌شه به عنوان سگ خونگی نگهداری کرد؛ اما سگ‌های عروسکی اختصاصا به عنوان سگ خانگی و پت و برای زندگی داخل خونه به وجود اومدن و خیلی بغلی و ملوس و دوست‌داشتنی هستن.

سگ‌های عروسکی هم جزء محبوب‌ترین سگ‌های خانگی هستن و درسته که جثه ریزه میزه و کوچیکی دارن اما قلب بزرگی دارن و خیلی احساساتی و باعاطفه هستن. اکثر سگ‌های عروسکی خیلی بغلی‌ان و واقعا مثل یه عروسک دوست‌داشتنی و بامزه هستن.

بعضی از معروف‌ترین سگ‌های عروسکی عبارتند از:

اگه دنبال یه سگ آپارتمانی و کوچولو می‌گردید که بتونه اکثر اوقات تو خونه زندگی کنه و نیاز به فعالیت زیادی هم نداشته باشه سگ‌های عروسکی گزینه خیلی خوبی هستن. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و در سایت پت پرس، قسمت مقاله معرفی سگ‌های عروسکی می‌تونید با انواع این سگها، ویژگی‌ها و مراقبت‌های خاصی که نیاز دارن بیشتر آشنا بشید.

سگ جک راسل یکی از انواع گروه سگ
سگ جک راسل که جزء گروه سگ های تریر محسوب می‌شه

۷. گروه سگ‌های تریر | Terrier Group

تریر برخلاف چیزی که خیلی‌هامون فکر می‌کنیم اسم یه نژاد سگ نیست و در واقع به گروهی از نژادهای سگ گفته می‌شه. تریرها جزء نژادهای محبوب هستن و خیلی از سگ‌های آپارتمانی و خانگی جزء این گروه بزرگ قرار می‌گیرن.

سگهای تریر در اصل برای کشتن جانوران موذی مثل موش به وجود اومدن و هنوز هم این مهارت و ویژگی رو دارن. اما در حال حاضر این سگ‌های جسور و پرانرژی بیشتر به عنوان سگ خانگی یا سگ مراقب و نگهبان استفاده می‌شن.

بعضی از معروف‌ترین سگ‌های تریر عبارتند از:

 • جک راسل تریر
 • وست هایلند وایت تریر
 • بال تریر
 • فاکس تریر
 • استرالین تریر
 • اسکاتیش تریر

در مقاله معرفی سگ‌ تریر در مورد این گروه‌ سگ، انواع سگهای تریر، ویژگی‌های رفتاری و نحوه نگهداری و تربیتشون بیشتر صحبت کردیم.

کدوم نژادها به عنوان سگ نگهبان و گارد مناسب‌تر هستن؟

در بین تمام نژادهای سگ بعضی نژادها به طور غریزی حس محافظت و نگهبانی قوی‌تری دارن و می‌تونن از شما، خانواده و خونه و املاکتون مراقبت کنن. اکثر سگ‌های نگهبان جزء گروه سگ‌های چوپان و گله هستن اما سگ‌های گروه‌های دیگه هم می‌تونن سگ‌های نگهبان و گارد خوبی باشن.

سگ‌های نگهبان وفادار به صاحبشون هستن و شجاع و نترس، قوی و هشیار هستن. اگه دنبال سگی هستید که حضور غریبه رو بهتون اطلاع بده و در صورت لزوم از شما و خونه‌تون محافظت کنه سگ نگهبان براتون بهترین گزینه است.

از جمله بهترین نژادها برای نگهبانی و سگ گارد می‌تونیم به نژادهایی خاصی اشاره کنیم مثل:

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و شما در مقاله بهترین سگ‌های نگهبان در ایران می‌‌تونید با ۲۳ سگ نگهبان پرطرفدار تو کشور خودمون آشنا بشین.

نکته مهم در مورد سگ‌های نگهبان اینه که از تولگی باید این سگ‌ها رو به روش درست و اصولی تربیت کرد. همین‌طور اجتماعی شدن هم برای این سگ‌ها خیلی لازم و ضروریه. در غیر این صورت، سگ‌های نگهبان ممکنه در بزرگسالی خیلی کله شق و خودسر بشن و به جای نگهبانی، به سگ‌هایی پرخاشگر و حتی خطرناک تبدیل بشن.

نژاد بیگل در گروه بندی سگ ها

بهترین گروه سگ‌ برای خانواده‌ها و بچه‌ها

خانواده‌هایی که بچه دارن به دنبال ویژگی‌های خاصی در سگ می‌گردن. سگ‌های خانوادگی لازمه خلق و خویی آروم‌تر داشته باشند، مهربون باشن و همدم و همنشین خوبی برای شما و بچه‌هاتون باشن. قابل اعتماد بودن، حس محافظت، اجتماعی و دوستانه و صبور بودن هم از جمله ویژگی‌های لازم برای یه سگ خانوادگی خوبه.

نژادهایی مثل گلدن رتریور، لابرادور رتریور، پودل، بوردر کلی، سگ بیگل و بولداگ جزء محبوب‌ترین و پرطرفدارترین نژادهای سگ خانوادگی به حساب میان.

بهترین نژادها به عنوان سگ آپارتمانی و خانگی

این روزها اکثر ما تو آپارتمان و خونه‌های کوچیک زندگی می‌کنیم و فضای زیادی برای نگهداری سگ نداریم. اما خوشبختانه نژادهای زیادی وجود دارند که هم به خاطر جثه کوچیک و هم ویژگی‌های رفتاری مناسبی که دارن می‌تونن تو آپارتمان و خونه‌های نه چندان بزرگ ما هم به خوبی زندگی کنن.

ریزش موی کم، ساکت بودن و پارس نکردن زیاد و سطح انرژی کم تا متوسط هم جزء فاکتورهای مهم برای یه سگ آپارتمانی خوبه.

گروه سگ‌های عروسکی از اول برای زندگی در کنار آدم‌ها به وجود اومدن و تقریبا همه‌شون می‌تونن سگ‌های آپارتمانی خوبی باشن. اما بعضی از سگ‌های گروه‌بندی‌های دیگه، حتی گروه سگ‌های شکاری هم به خاطر ویژگی‌های مثبتشون می‌تونن به راحتی در هر آپارتمان و خونه‌ای زندگی کنن.

بیچون فرایز، فرنچ بولداگ، گری‌هوند، پاگ، کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل، بولداگ، شیتزو، مالتیز، کاردیگان ولش کورگی، شیواوا و یورکشایر تریر جزء بهترین سگ‌ها برای سبک زندگی آپارتمانی محسوب می‌شن.

 

تربیت سگ؛ مهمترین نکته و اصل در نگهداری نژادهای مختلف

آدم‌ها با اهداف و مقاصد مختلف ممکنه بخوان از یه سگ نگهداری کنن. انواع سگ برای نگهبانی، گارد شخصی، سگ همنشین و خونگی و سگ خونگی همه‌شون به تربیت و آموزش صحیح نیاز دارن. حتی بهترین نژاد سگ هم بدون تربیت درست و صحیح نمی‌تون همراه خوبی برای آدم‌ها باشه.

بنابراین با هر هدفی که دنبال سگ هستید حواستون باشه که باید از همون روز اولی که سگ رو به خونه میارین تربیتش رو شروع کنید. کوچک‌‌ترین اشتباهی در تربیت سگ می‌تونه باعث لجباز شدن، پرخاشگری و حتی خطرناک شدن سگمون بشه و خب، مسلما هیچ صاحب سگی دوست نداره چنین سگی داشته باشه.

آموزش اجتماعی و خوش رفتار شدن، فرامین اولیه مثل بشین، بیا، بمون و ولش کن و همین طور آموزش دستشویی به سگ از جمله مهم‌‌ترین آموزش‌هاییه که باید به سگتون یاد بدین. خیالت راحت ما ابن راهو بلدیم و به خاطر اهمیت تربیت سگ، پت پرس یه کتاب جامع و راهنما برای تربیت سگ تهیه کردیم. در این کتاب الکترونیکی از ۰ تا ۱۰۰ تربیت سگ، از روزی که توله سگ کوچولو به خونه‌تون میاد رو به طور کامل و مرحله به مرحله توضیح دادیم. اگه سگ خونگی مودب و خوش رفتار می‌خواید یا اگه سگ نگهبانی می‌خواید که وظایفش رو به درستی انجام بده این کتاب راهنمای شما درآموزش و تربیتش خواهد بود.

مشاهده و دانلود کتاب تربیت سگ نگهبان

نژاد سگ مورد علاقه شما کدومه؟

گروه‌بندی انواع نژادهای سگ کمک می‌کنه تا کار پرورش، تکثیر و تربیت این سگها بهتر و اصولی‌تر انجام بشه. همین‌طور اطلاع از ویژگی‌های هر گروه سگ به شما کمک می‌کنه بهترین نوع سگ رو با توجه به علاقه و سبک زندگی‌تون انتخاب کنید.

شما چه نژادهای سگی رو بیشتر از همه دوست دارین؟ این سگ‌ها جزء کدوم گروه‌بندی سگ‌ها قرار می‌گیرن؟ لطفا برای ما کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارین. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دن.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.7/5 - (11 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
Aria
نوشته شده در: ۱۱ فروردین, ۱۴۰۰

سلام برای یک بچه ی ۱۰ ساله توی اپارتمان که مدرسه میره ولی توی هرزمان که وقت داشت واسه ی سگ وقت میذاره و همه کاراشو میکنه به نظر شما چه سگی مناسب است ؟
ممنون

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۲ فروردین, ۱۴۰۰

سلام آریا جان
هیچ نوع نژاد سگی مناسب افراد زیر ۱۵ سال نیس.چون نگهداری و آموزش به سگ نیاز به مسئولیت پذیری بالا,وقت گذاشتن کافی و دانش داره.
نگهداری از سگ مشابه نگهداری از نوزاد انسان هس و نیاز به مراقبت زیادی داره پس به طور کلی توصیه نمیشه که برای بچه ها سگ بگیریم.

پاسخ به این نظر